Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
36 postów 761 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Dawniej Persja, a dzisiaj Iran.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Iran jeat republiką demokratyczną opartą na zasadach islamu, jest to odłam szyicki. Istnieje ostry konflikt między dwoma częściami świata muzułmańskiego; szyitami i sunnitami. Podział powstał kiedy dzielono spadek po śmierci proroka Mahometa.

 

Iran jest całkiem nowoczesny, z  w odróżnieniu od Arabii Saudyjskiej, która jest sunicka i można powiedzieć, jeszcze jest w Średniowieczu, bo ciągle obcina się tam głowy skazańcom na placu głownym stolicy, gdzie krew spływa do specjalnej studzienki. A w emiratach arabskich handluje się niewolnicami pochodzącymi z Indii, Filipin,czy Afryki i poszukującymi tam pracy.  

 Ta nowoczesność Iranu  i zasoby węglowodorów spowodowały rozwój państwa na tyle, że Iran zaczął myśleć o własnej broni jądrowej. Uzasadnienie jest takie, że tych szyitów jest tylko 12% w świecie muzułmańskim, a reszta to sunici, więc ta broń jądrowa miałaby dać szyitom przewagę siłową. Sunitów arabskich od dawna zbroją Amerykanie na spółkę z Izraelem. 

  Pomysł z bronią jądrową mocno wzburzył cały Bliski Wschód i nawet Europę. I rozpoczęto rokowania. Po dziesięciu latach tych rokowań 14. 07. 2015 r. w Wiedniu podpisano umowę między Iranem a sześcioma mocarstwami – w tym pięcioma nuklearnymi i równocześnie stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. Umowa znana w skrócie jako P5 +1, Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) . 

 Umowa  zakladała, że zostaną zniesione sankcje nałożone przez USA na Iran,a państwa europejskie będą inwestować i rozwijać handel z Iranem. Iran ze swojej strony zgodził się na likwidację zasobów uranu i regularne kontrole Międzynarodowej Agencji Antyatomowej. Iran również chciał mieć energię atomową, dla pokojowych celów, Rosja zbudowała Iranowi elektrownię atomową i dostarczała paliwo nuklearne. (Ja piszę to wszystko w wielkim skrócie, ale to trwało wiele lat) Iranowi zainstalowano kamery, czujniki i regularne wizyty, aby mieć pełną kontrolę nad tym jak umowa jest przestrzegana.  

   Europa zgodnie z obietnicą zaczęła inwestować, Niemcy i Francja  w Iranie zarabiać, nawet powstały luksusowe biura turystyczne, aby cuda perskie zwiedzać. Chiny nie tylko inwestowały, powstał ośrodek kultury chinskiej i nawet uczono młode irańskie dziewczyny zasad wschodniej walki. 

  Nie podobało się to wszystko Izraelowi i Natanjahu , który zaczął  głosić, że Iran  bombę buduje, tylko, że w ukryciu. Skutkiem tego prezydent Trump zerwał umowę, a na Iran znowu nałożył sankcje. Żadnego handlu i żadnych umów z Iranem nie będzie, bo będą kary. A każdy już wiedział jak kary wyglądają, francuski bank za naruszenie sankcji, zapłacił Amerykanom $12mld. 

  Europa znalazła się w „kropce”; zainwestowano, włożono, zaangazowano się, zaczęły się straty. Zaczęto kombinować, aby by to jakoś ominąć te powiązania bankowe, może jakieś „bitcoins” wymyśleć... Myślenie było jednak bezskuteczne, a sankcje zaczęły Iranowi dopiekać. 

  Iran zdecydował, że powróci do  doświadczeń  z bronią jądrową.

  Szczególnie prezydent Macron się stara o utrzymanie umowy z Iranem. Naprawdę się stara, zrobił niespodziankę na spotkaniu państwom G7, we wrześniu tego roku sprowadził  ministra spraw zagranicznych Iranu,Javad Zarif’a. Ten zaś wygłosił taką mowę po angielsku, że wszystkim szczęki opadły. Javad Zarif okazał się być nie tylko biegły w mowie Szekspira, ale dowcipny, elokwentny  I  bardzo dobrze wykształcony. 

 Macron, znając słabość Trumpa do Putnia chciał go przekupić i Putnia też na G7 zaprosić. żeby tylko ten Iran i umowę jakoś uratować. Niestety Trump jest nieprzejednany. A potem to już wiadomo, wydarzenia w Zatoce Perskiej, palące się tankowce, zestrzelony dron, więcej sankcji, więcej zaangażowania się w doświadczenia z bronią i rakietami... I tak to trwa do dzisiaj. 

 A gdzie w tym wszystkim jest Polska? Zapytasz czytelniku. A Polska zrobiła specjalny  spęd przeciwko Iranowi pod egidą władz amerykańskich, na którym to uroczyście Polsce obwieszczono o ustawie 447. 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Iranian Leader Reiterates Firm Opposition to Nukes
  https://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13980717001036

  https://en.wikipedia.org/wiki/Ali_Khamenei%27s_fatwa_against_nuclear_weapons
 • @Arjanek 17:21:55
  Nie wiem jak to wszystko rozumieć, bo z drugiej strony jest to:
  https://www.aljazeera.com/topics/country/iran.html
  Oraz, to "Iran zrywa z rozpadającą się nuklearną umową."
  "Iran breaks further away from crumbling nuclear deal"
  https://www.aljazeera.com/news/2019/11/iran-breaks-crumbling-nuclear-deal-191104110945872.html
 • @Anna-PK
  Warto pamiętać . http://pressmania.pl/iran-kolejna-manipulacja-lewicy/ Salute 5*
 • @Uchoigielne 21:10:57
  A Pan jest homoseksualistą, że tak ostro o kobietach pisze? Ja nie sądzę, aby kobiety czyhały na Pańskie życie. W każdym razie współczuję Panu tego przygnębiającego nastroju i depresji.
 • @Repsol 21:05:59
  Oczywiście, że Iran i kooperacja z tym państwem byłaby korzystna dla Europy i Polski. Problem jaki widzą tam Amerykanie i Izraelczycy, to głośna propaganda jaką Iran uprawia.
  Być może uda się Panu obejrzeć ten filmik, nawet nie znając angielskiego warto. Nie wiem czy da się otworzyć.
  https://www.tvo.org/video/documentaries/ep-3-the-iran-deal
 • @Anna-PK
  Niestety film jest zablokowany dla krajów byłego Układu Warszawskiego . Pozdrawiam.
 • Skoro ciemna, światowa moc
  czyli dzieci Złego nie zbombardowały do tej pory Iranu - to nie dlatego, że się go boją - nie dlatego, że im się to nie opłaci - tylko dlatego, że taki stan jest dla nich z jakichś względów - korzystny.
 • @demonkracja 21:47:03
  Bombardowanie Iranu pociąga za sobą poważne skutki. Iran nie jest zupełnie bezbronny i może odpłacić.
 • @demonkracja 21:47:03
  Korei Północnej też nie zbombardowali i pewnie też z miłości do dynastii Kim-ów ...
 • @Uchoigielne 21:58:19
  Ja oglądam film bez problemów, dlatego właśnie go polecam, widocznie moje wykształcenie jest wystarczające.
 • @Anna-PK 21:24:22
  Świadomość Związków i Relacji Międzyludzkich

  http://swiadomosc-zwiazkow.pl/
 • @Uchoigielne 22:02:04
  Mie znam się na tym, ale generalnie lubię ludzi. Mój związek rodzinny jest szczęśliwy i stabilny do cudzych związków się nie wtrącam i się nimi nie interesuję.
 • @Anna-PK 21:53:26
  -------------
  " Iran nie jest zupełnie bezbronny i może odpłacić."
  -------------
  Właśnie taką narrację rozpowszechniają dzieci Złego w celu usprawiedliwienia tego, że nie bombardują tegoż Iranu.
  Wniosek?
  Cudów nie ma - więc o Iranie ciemna moc wie wszystko - i w każdej chwili może z nim zrobić - co tylko zechce.
 • @Repsol 21:40:08
  Chyba wygrzebałam , po angielsku oczywiście!
  https://www.channelnewsasia.com/news/video-on-demand/new-silk-road-s3/the-iran-deal-9869714
 • @demonkracja 21:47:03
  "czyli dzieci Złego nie zbombardowały do tej pory Iranu - to nie dlatego, że się go boją - nie dlatego, że im się to nie opłaci - tylko dlatego, że taki stan jest dla nich z jakichś względów - korzystny"

  Iran to jest potężny, ludny i nowoczesny kraj zbudowany jak forteca (wysokie góry i trudny dostęp). Jedyny sposób na pokonanie go to przez wewnętrzny przewrót.
 • @demonkracja 22:07:59
  Ja nie wiem wiele o spiskach i ciemnych mocach. Skupiam się na świecie realnym i różnych wiadomościach ze świata. Ludzie są podobni do siebie na całym świecie, czasami dzielą się swoją wiedzą.
 • @trojanka 22:08:52
  Dzięki Siostro jest dostęp obejrzę jutro .Ukłony .
 • @Uchoigielne 22:09:08
  Zupełnie mnie to nie interesuje. Jedno co o tym mogę powiedzieć, że był to nieszczęśliwy człowiek. Radzę Panu zainteresować się czymś bardziej optymistycznym, np. ogrodnictwem. Ogrodnictwo ma bardzo pozytywne działanie pobudzające optymizm.
  Albo powinien Pan zaadoptować jakieś zwierzę; kota lub psa, odpędzi od Pana te mroczne myśli.
 • @Uchoigielne 22:18:15
  Jest Pan na moim blogu. Jestem spokojną osobą i staram się być gościnna nawet dla gburów. Pan jest moim gościem, niezbyt uprzejmym, ani życzliwym, ale ja traktuję Pana z wyrozumiałością. Widocznie ma Pan trudny dzień, albo trudny tydzień, a może nawet trudne życie. Wybaczam więc Panu te wybuchy i życzę wszystkiego dobrego.
 • @Anna-PK 22:23:34
  Niech pani zaprzestanie dyskusji,to hybryda :).
 • @Uchoigielne 22:21:22
  Żegnam z przykrością .
 • @Anna-PK 22:23:34
  Wywal trola i nie dyskutuj z nim. Niech się użala nad swym marnym losem gdzie indziej.
 • @Uchoigielne 22:09:08
  "Weininger uważa kobiety za istoty tak nikczemne, iż jego zdaniem "słusznie nic tak wielkiej nie budzi pogardy, jak mężczyzna, co się w kobietę przeistoczył".

  Niektórzy uważają, że powodem samobójstwa Weiningera była niechęc i pogarda dla Żydów połączona z faktem że sam był Żydem ;)

  Co do kobiet, to uważam je za cudowne istoty bez których mężczyźni byliby niekompletni i nieszczęśliwi.
 • odnośnie irańskiej bomby atomowej
  Troską Stanów Zjednoczonych w kontekście Iranu jest troska Pentagonu: jak nie pozwolić Iranowi na uruchomienie programu nuklearnego, co niegdyś Amerykanie sami zaproponowali szachowi Rezie Pahlawiemu. Jednakże, wbrew zaciemniającym istotę rzeczy komentarzom prasy zachodniej, Iran nie ma zamiaru wejść w posiadanie broni jądrowej, ponieważ imam Chomeini potępił niegdyś broń masowego rażenia i uznał ją za niezgodną z propagowaną przez niego filozofią Islamu. Jak wynika z tajnych materiałów znajdujących się w rękach Beniamina Netanjahu, wszystkie irańskie badania jądrowe dotyczą budowy generatora fali uderzeniowej i niczego więcej. Oczywiście, ten typ generatora może być wykorzystywany jako element bomby atomowej, lecz – jak wynika z kontroli przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej – nie jest to celem Iranu.
 • @Uchoigielne 22:18:15
  Przeczytałem większość Pana wpisów i czegoś nie rozumiem. Czy to jest jakaś nowa, współczesna forma internetowego podrywu dziewczyn?
  Jejku, jak to wszystko teraz się zmieniło.
 • 5*
  Iran to piekny i nowoczesny kraj.

  https://www.youtube.com/watch?v=TbE84hvX0kY
  ..........
  Niestety. Komentarz po niemiecku.
  https://www.youtube.com/watch?v=WlLtT3qlaE4
  .......
  Chcialbym kiedys tam pojechac na urlop:)

  Pozdrowienia
 • To przypomina, ja mogę ale ty nie !
  " Nie podobało się to wszystko Izraelowi i Natanjahu , który zaczął  głosić, że Iran  bombę buduje, tylko, że w ukryciu.".

  A to ciekawe, że "Izrael ma pretensje, że Iran buduje w ukryciu bombę", bo naturalnie Izrael zbudował swoją bombę 《A》 nie w ukryciu !. Tak, że po dzień dzisiejszy nikt nawet nie wie kiedy, ile, i o jakiej mocy.
  No proszę, skąd my to znamy ?
  Typowe zachowanie dla typowych zachowań pewnych typowych państw.

  Dobrze by było by każde państwo które posiada bombę 《A》ją się całkowicie pozbyło. Bo wystarczy ludzki lub techniczny błąd całą cywilizację, i naukowy, ludzki dorobek diabli wzięli !

  Wówczas powiedzenie że z popiołu powstałeś i w popiół się obrócisz
  nabierze szczególnego realnego znaczenia.
 • Relacje na Bliskim wschodzie ale nie tylko w jednym obrazku.
  Chyba jeden z najbardziej prawdziwych obrazków jakie widziałem.

  https://pbs.twimg.com/media/EImIKAQWwAI8uiT.jpg
 • @Pedant 22:10:28
  -------------
  "Iran to jest potężny, ludny i nowoczesny kraj zbudowany jak forteca (wysokie góry i trudny dostęp). Jedyny sposób na pokonanie go to przez wewnętrzny przewrót."
  -------------
  Tak - i taki przewrót już się odbył - kiedy obalono ostatniego szacha w ubiegłym wieku - zgodnie z planem czarciego pomiotu. Knucie cały czas trwa.
  Wniosek?
  Powtarzam jeszcze raz - jeżeli czarci pomiot nie bombarduje Iranu - to nie dlatego, że się go boi - czy dlatego, że mu się to nie opłaci - tylko dlatego, że jest to zgodne z jego taktyka na Bliskim Wschodzie. Słowem - Iran też jest narzędziem w kosmatych łapkach - i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
 • @Anna-PK 22:11:09
  ---------------
  "Ja nie wiem wiele o spiskach i ciemnych mocach. Skupiam się na świecie realnym i różnych wiadomościach ze świata."
  ---------------
  To - co widzimy jest tym co nam podstawiono pod nos aby zasłonić nam - to - co dzieje się naprawdę.
  Wniosek?
  Żyjemy w rzeczywistości nam podstawionej - więc świat realny w niektórych obszarach jest dla zwykłych ludzi - niedostępny.
 • Jak nie wiadomo o co chodzi.....
  .. stare ale jare i znakomicie wyjaśniające , tak zachowanie USA, jak ich utrzymanka , czyli Izraela.....

  http://www.prokapitalizm.pl/iranska-gielda-naftowa-prawdziwy-powod-ataku-na-iran/

  cała reszta to pic - false flag.
 • Temat Iranu wydał mi się atrakcyjny ze względu na rolę
  Chin jaką tam odgrywają. Chiny w Iranie widzą nie tylko źródło zasobów energetycznych, ale też potężną siłę jaką mogą użyć w konkurencji z USA. I to się sprawdza, Z Iranu Chiny są w stanie kontrolować cały Bliski Wschód. A jako główny odbiorca ropy i gazu z krajów arabskich, jest w stanie narzucać im warunki, takie jak handel za pomocą chińskiej waluty, a nie dolarów amerykańskich.
 • @demonkracja 07:58:19
  "zgodnie z planem czarciego pomiotu. Knucie cały czas trwa.
  Wniosek?"

  Że ten wasz "czarci pomiot" to jakiś wszechmocny, nieomylny byt. Dziękuję, nie skorzystam.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Najsilniejsi...

  Piszę na podstawie amerykańskiej prasy. Podaję informacje po to, aby uświadomić jak jest Rosja i Putin postrzegani na świecie. Tekst jest tłumaczeniem. Można zaklinać rzeczywistość, ale w to wierzy prawie cały swiat. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031