Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
38 postów 796 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Stosunki wojskowe Rosji i Chin

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Strategiczna współpraca wojskowa Rosji i Chin jest coraz bliższa. Prezydent Putin ogłosił, że Rosja pomaga Chinom zbudować system wczesnego ostrzegania, aby wykryć rakiety międzykontynentalne.

Szczegóły układu nie są publicznie znane, ale wydaje się, że nie ma bezpośredniego „zakupu” kompletnego systemu. Z tego, co wiadomo, można wywnioskować, że Rosja pomoże Chinom w budowie nowych i modernizacji istniejących elementów systemu, takich jak radary lądowe, satelity kosmiczne i centra analizy danych. Przypuszczalnie Chiny skontaktowały się z Rosją w sprawie systemów wczesnego ostrzegania, ponieważ Pekin uważa, że ​​jego obecne możliwości wczesnego ostrzegania są niewystarczające i że jego rywalizacja ze Stanami Zjednoczonymi jest długoterminowa, fundamentalna i będzie miała strategiczny wymiar militarny.
Znaczenie modernizacji systemu wczesnego ostrzegania w Pekinie polega na tym, że po jego zakończeniu żaden hipotetyczny atak rakietowy przeciwko Chinom nie byłby zaskoczeniem. Zamiast czekać, aż wrogie pociski wybuchną na jego terytorium, Chiny  dostaną ostrzeżenie  i uderzenie odwetowe rozpocznie się, gdy tylko kraj dowie się o nadchodzącym ataku nuklearnym, podczas gdy pociski wroga są nadal w powietrzu. Wzmocniłoby to możliwości obronne Pekinu i skomplikowałoby obliczenia potencjalnego przeciwnika.
Jak mogą zareagować Stany Zjednoczone?

Waszyngton prawdopodobnie postrzega ten rozwój jako oznakę coraz ściślejszej współpracy wojskowej między Pekinem a Moskwą. Jednak fakt, że Chiny dołączą do Stanów Zjednoczonych i Rosji jako jedynych krajów z kompleksowymi systemami wczesnego ostrzegania, nie stanowi zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych. Przeciwnie, Chiny wyposażone w niezawodny system wczesnego ostrzegania powinny czuć się bardziej pewnie w stosunku do innych sił nuklearnych.Te inne mocarstwa z kolei byłyby bardziej pewne, że chiński system jest niezawodny. Zasadniczo to wzajemne zaufanie powinno być siłą stabilizującą globalną stabilność strategiczną. 

Co w tym jest dla Rosji? 

 Rosyjska technologia wojskowa wciąż przewyższa chińską. Podczas gdy ta luka nadal istnieje - choć nie na zawsze - ich współpraca pozwala Moskwie częściowo zrównoważyć stosunki, które coraz bardziej przechylają się w kierunku Pekinu. Co więcej, ulepszony system wczesnego ostrzegania daje Chinom jedynie niewielką przewagę w strategicznych stosunkach z Rosją, gdyby przyjaźń kiedykolwiek się popsuła. 

Czy istnieją dowody na to, że Chiny i Rosja dalej integrują swoje systemy bezpieczeństwa i systemy wojskowe? 

 Nie. Rosyjskie i chińskie siły zbrojne częściej wchodzą w interakcje, ale integracja jeszcze się nie odbywa. Moskwa i Pekin oficjalnie zaprzeczają, że planują zawrzeć sojusz wojskowy. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ponownie potwierdził to niedawno.

Ale dwa wojska coraz bardziej się ze sobą zapoznają. Biorą udział we wspólnych szkoleniach; uczynienie ich systemów broni bardziej kompatybilnymi; oraz synchronizowanie ich komunikacji, logistyki, taktyki i doktryn wojskowych.

Wpisz tekst
 
Siły chińskie i rosyjskie trenują razem od dekady. Podnieśli poziom wspólnych ćwiczeń, od ćwiczeń antyterrorystycznych do udziału Chin w głównych ćwiczeniach strategicznych Rosji (w Wostoku w 2018 r. I w Tsentr w 2019 r.). Dwa wojska przeprowadziły gry wojenne na lądzie; manewry morskie na morzach wschodnich i południowych Chin, na Morzu Śródziemnym i Morzu Bałtyckim; oraz wspólne patrole powietrzne nad Morzem Japońskim.
 
Jak zareagują Stany Zjednoczone?
W ciągu ostatnich pięciu lat Waszyngton musiał zwracać większą uwagę na współpracę wojskową między Pekinem a Moskwą, ponieważ Chiny otrzymały zaawansowane systemy wojskowe z Rosji.
Stany Zjednoczone nadal dominują pod względem wojskowym na Zachodnim Pacyfiku, ale ich margines dominacji jest zawężony. Aby odzyskać tę przewagę, Waszyngton rozważa wdrożenie systemów w Azji Wschodniej, które były wcześniej zakazane na mocy Traktatu o Siłach Jądrowych Średniego Zasięgu (INF). Jeśli tak się stanie, środowisko bezpieczeństwa w regionie stanie się bardziej skomplikowane. Napięcia - głównie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, ale także między Rosją a Stanami Zjednoczonymi - znacznie wzrosną.
Jaka jest przyszłość relacji Chin i Rosji?
Pekin i Moskwa nie  kryją swoich relacji, ani nie zamierzają tego robić. Na przykład Chiny nie uznają Krymu jako części Rosji, a Moskwa, formalnie rzecz biorąc, zajmuje neutralne stanowisko wobec roszczeń Pekinu na Morzu Południowochińskim. Jednak siła ich współpracy jest wyraźna, nie tylko w obszarach, w których ich interesy się pokrywają, ale jeszcze bardziej krytycznie w obszarach, w których nie.
W dającej się przewidzieć przyszłości, gdy Putin pozostanie u władzy w Moskwie, a prezydent Chin Xi Jinping rządzi w Pekinie,  prawdopodobnie nie dojdzie do  zaburzeń, ale na dłuższą metę Rosja musi zrównoważyć stosunki z gigantycznym i szybko rozwijającym się sąsiadem, aby chronić własną suwerenność i uniknąć  podporządkowania.
Autor: 

Dmitri Trenin 

 How Cozy is Russia and China's Military Relationship 

Carnegie Moscow Centre

 Tłumaczenie: Anna PK

 

 

 

 
 

KOMENTARZE

 • @ Autorka
  Ciekawe czy Rosjanie zamontują sobie "sekretny pstryczek" wyłączający Chińską obronę w razie "potrzeby"?

  A tak na serio, to bardzo dobrze, że Rosja i Chiny współpracują. Mam nadzieję, że usraelitom nie uda się pomiędzy nimi najudzić.

  5*

  I kwiatuszek dla Annapka:

  @-->>>>>---------------
 • @ Autorka
  "Na przykład Chiny nie uznają Krymu jako części Rosji..."

  Ciekawe co im szkodzi. Dziwne...
  Ja tam wiem, że z demokracją nie ma żartów i wynik referenduma przyjąłem do wiadomości.
  I myślę, że tak jest nawet lepiej.
 • @Jasiek 06:40:02
  Chiny nie mogą uznać Krymu jako Rosyjskiego bo na tej zasadzie mogą stracić Tybet (referendum).
  Na Świecie jest wiele jest wiele "sprzecznych" z zasadami podziałów.
  I nie ma takich zasad które by nie burzyły wielu stanów obecnych.
  A wszystko przez bandytyzm uprawiany powszechni w minionych stuleciach.
  Obszarów które w trybie referendum musiały by zmienić swoją "państwowość" jest na świecie bardzo wiele.
  To nierozwiązywalny konflikt.
  W Polsce po odpowiedniej propagandzie referendum na temat odłączenia od Polski zagłębia miedziowego zostało by natychmiast wygrane (mieszkańcy zagłębia stali by się bogaczami).
  Podobnie jest z innymi bogatymi regionami na świecie.
  Do tego obszary o lokalnych tradycjach Narodowych .. choćby Katalonia.

  To globalny węzeł gordyjski i nie da się go przeciąć nawet mieczem.
 • @Oscar 08:36:41
  Dziękuję za odpowiedź na mój komentarz i naświetlenie problemu.

  "Obszarów które w trybie referendum musiały by zmienić swoją "państwowość" jest na świecie bardzo wiele."

  To prawda. Zastanawiam się czasami czy w związku z taką sytuacją nie byłoby korzystne dla wielu narodów przywrócenie instytucji cesarstwa i większe upowszechnienie formuły federacji.
  Ale to tylko takie kołatanie się koncepcji w głowie robotnika w fabryce.

  Ukłony
 • "Stosunki wojskowe Rosji i Chin"
  --------------
  W dzisiejszej, specyficznej i jednostronnej wojnie czarciego pomiotu z ludźmi stworzonymi przez Boga - wojsko - to tylko taki kwiatek do kożucha.
  Wniosek?
  Walka idzie o to aby kompletnie spedalić i zniewieścić Azję. Aby z Azji wzorem USA też uczynić taki jeden męski odbyt do mieszania g*wna ze spermą. Ponadto Chinom kiedyś czarci pomiot zaflancował komunę ze wszystkimi tego konsekwencjami - więc nie mamy pewności, że ścisłe kierownictwo Chin - nie jest do dzisiaj w jakimś stopniu poddanymi światowego, czarciego pomiotu.
  Na koniec - tam gdzie diabeł nie może - nie tyle babę - co Rosję pośle.
 • @Jasiek 06:40:02
  Boją się precedensów. Kwestia Tybetu czy nawet Sinkiangu. Kosowa też nie uznali
 • Chiny mają na swoim terenie dwa pomniki Puszkina.
  W 1991 roku Chiny i Rosja podpisały ugodę na temat granicy, w większości była to to powtórzenie ugody jaką podpisano w latach 60tych.

  Rosja wydzierżawiła Chinom kawałek ziemi na Syberii do uprawy soi.

  Na Syberii jest wyszczególniona strefa (zona) gdzie rosyjski pracodawca nie musi mieć pozwolenia na zatrudnianie chińskich i koreańskich, albo innych zagranicznych robotników. Powodem jest brak rąk do pracy.
 • @Wican 10:26:19
  To ma też związek z Tajwanem, który jest zaliczany jako chińskie terytorium, mimo, że właściwie jest podporządkowany USA. Nawet Amerykanie w relacjach z Chinami unikają zdecydowanego uznania Tajwanu jako wyspy od Chin niezależnej. Chiny zawsze protestują, kiedy USA dozbraja Tajwan.
 • @!jan W tzw polityce niema przypadkow
  Nie łódzmy sie skok technologiczny Chin jest elementem planu bo trudno uwierzyc ze wprowadzajaac korporacje i technologie na obszar Chin nie przewidziano faktu ze te technologie zostana przejetei rozwiniete do postaci militarnej.Taki rozwoj wydarzen przewidzial by nawet ,,Kowalski ,z Wachocka,, UJedyna zecza jaka moze powstrzymac Chiny i USA jestsystem Status 6 [Plan Zacharowa ] bo zarowno USA iak Chiny maja proste rowniny od wybrzeza. co i tak nie zabezpiecza Rosj przed atakiem Chin [ Patrz przepowiednie 11 letniego Slawika Kraszennikowa ]] To tylko kwestia czasu. Czarci pomiot dziala na planecie Ziemia .Sojusze nic nie znacza.[pakt Hitlera i Stalina np] Ponizej komentarz ze strony defence 24 do art,, Dwie Wojny naraz Juz nie dla USA,,  Dalej patrzący [dla tych, co nie ogarniają CAŁOŚCI geostrategicznej i RMA]
  środa, 20 listopada 2019, 10:49

  @Fanklub Daviena - Rosja nie przetrwa 2040. Bo ok 2035 Chiny [wg naznaczenia Xi] przejdą USA w technologiach militarnych. WTEDY Chiny uznają, że mają wolne ręce względem USA - i zaczną od zasadniczego uporządkowania swojego podwórka. Czyli Azji. Chiny nie będą globalnym hegemonem, nim WCZEŚNIEJ nie staną się hegemonem Azji. Takie są nieubłagane prawa geopolityki. A to wymaga eliminacji najsilniejszego rywala w Azji - czyli Rosji. To gra o sumie zerowej miedzy bezpośrednimi sąsiadami lądowymi. Xi może ściskać Putina milion razy i kadzić komplementy - i to nic nie znaczy w planach geostrategicznych Pekinu. Oczywiście Kreml może Chinom "dobrowolnie" oddać Syberię i Arktykę [czyli geostrategiczną strefę Seversky'ego konfrontacji z USA] - ale to raczej mało prawdopodobne, bo wtedy włodarze Kremla by stracili stołki, a pewnie i głowy. Wiec pewnie włodarze Kremla do końca będą się łudzili, że "jakoś tam" przetrwają w cieniu smoka...próżne nadzieje... Właśnie w latach 30-tych dokona się wielki skok generacyjny systemów RMA. Czyli autonomizacja i dronizacja w milionach sztuk, zarządzająca real-time sieciocentrycznie przez C4ISR całością wszystkich domen, wszystkich sensorów i efektorów AI - na łączności natychmiastowej splątania kwantowego, na klastrach rozproszonych komputerów kubitowych. Z broniami energetycznymi różnych zakresów EM - i laserami megawatowymi [obecnie w rozwoju B+R - straszliwie drogie - na tzw. wolnych elektronach]. Co całkowicie przewróci dotychczasową strategiczną przewagę ataku nad obroną [która była rdzeniem "równowagi strachu" w zimnej wojnie - jako doktryna MAD - Mutual Assured Destruction]. Czyli "nagle" i "niespodziewanie" atomowo-rakietowo-hipersoniczny młot Rosji spróchnieje, jego wartość EFEKTYWNA stanie się tysiące razy mniejsza.... Bo żaden hipersonik, nawet 30 Mach - nie prześcignie promienia megawatowego lasera czy nawet niekoherentnej wiązki energetycznej wielkiej mocy. Sterowanych real-time i w olbrzymiej ilości właśnie dzięki sieciocentrycznemu spięciu komputerów kubitowych na łączności natychmiastowej - przez AI. To jest jądro wyścigu technologicznego - i militarnego. W którym Rosja jest w II, nawet w III lidze...bo nie ma bazy - i nie ma pieniędzy... Charakterystyczne - gdy na przełomie lutego/marca 2018 - Putin na scenie światowej odprawił wielki medialny "military show" - przedstawiając różne rosyjskie "HiperWunderWaffe" - to było tam o Kindżale, Awangardzie itp. superbroniach - ale KOMPLETNIE NIC o AI, komputerach kubitowych, łączności na splataniu kwantowym, globalnym C4ISR real-time, czy o laserach megawatowych [bo lasery na światłowodach - to nawet Turcja robi i już użyła...nie ta liga...]. Bo Rosji na TAKI wyścig zbrojeń - absolutnie nie stać. W tym rywalizują tylko USA i Chiny. A Chiny są cierpliwe i patrzą długofalowo. Gdy Xi dostanie raport o gotowości operacyjnej Wielkiego Chińskiego Laserowego i Energetycznego Muru - los Rosji zostanie rozstrzygnięty. Chiny nie będą już się bały atomowo-rakietowo-hipersonicznego zmasowanego uderzenia Rosji - za to same będą miały przeważający, hipersoniczny i stealth - saturacyjny młot uderzeniowy - na który Rosja nic nie poradzi - i nie obroni się. I Chiny uderzą licznie - np. 10 tys precyzyjnych głowic uderzających "w punkt" - o sile ca 5 KT - czyli sumarycznie MNIEJ, niż jedna "Car-Bomba" Chruszczowa [odpalona w 1961 o sile 58 MT]. I to będzie koniec Rosji - w jeden dzień. A poprzedniego dnia Chiny i Rosja będą jeszcze "wielkimi i wiecznymi przyjaciółmi"...
 • @Anna-PK 14:55:51
  "Chiny zawsze protestują, kiedy USA dozbraja Tajwan."

  :-)))

  Też bym protestował na ich miejscu. Dla uwiarygodnienia.
  Jankesi dozbrajają, a chińscy szpiedzy na Tajwanie przesyłają coraz to nowe dane, a może i nawet "próbki" samego uzbrojenia....
  No i potem Chiny protestują jeszcze bardziej ;-)
 • @Wican 10:26:19
  Dzięki za naświetlenie :-)
  Pozdro!
 • @jan Jak Chiny rusza ich bestialstwo moze nie miecc odpowiednikow w nowozytnej histori
  Z takiego punktu patrzac blokowanie Chin poprzez zajecie lub kontrole bazy energetycznej [Iran[ staje sie uzasadnione dla bialej rasy.A działania USA .nabieraja sensu Bo czasu zostało mało i w momencie przejecia dominacji nikt ich nie zatrzyma .I dalej to pytanie po co dano ,,China nóz do reki ,, Przeciez jeszcze w roku 1955 swa stal wytapiali w malych wiejskich dymarkachi gdyby nie działanie elit finansowych zachodu nie stanowili by zadnego niebezpieczenstwa w nieuniknionej ekspansji 1,5 miliardowej populacji ktora to miała by inny charakter niz ta militarna ktora stanie sie predzej czy póznie faktem. Trudno pojąc dajesz bandycie pistolet a potem obawiasz sie napaści.......
 • @jan 09:29:55
  ---------------
  "I dalej to pytanie po co dano ,,China nóz do reki..."
  ---------------
  Wygląda na to, że priorytetem dla czarciego pomiotu jest likwidacja białej rasy - i takie ruchy można zaobserwować na wszystkich kontynentach. Mnie natomiast ciekawi odpowiedź na takie oto pytanie - w jaki sposób czarci pomiot zabezpieczył się przed Chinami - aby te w przyszłości nie dobrały się do owego, czarciego pomiotu?
  Wniosek?
  Jedno wiadomo na pewno - mianowicie interesy czarciego pomiotu nigdy nie będą zbieżne z interesami człowieka stworzonego przez Boga.
 • @jan 09:14:06 A po co to Chiny miałyby robić?
  " I Chiny uderzą licznie - np. 10 tys precyzyjnych głowic uderzających "w punkt" - o sile ca 5 KT - czyli sumarycznie MNIEJ, niż jedna "Car-Bomba" Chruszczowa "

  Co Chinom przyniesie dewastacja Rosji? Ja wiem, że można snuć takie marzenia, bo w marzeniach nie ma ograniczeń, ale to nie przedstawia żadnej wartości merytorycznej. Zresztą Chiny akurat podbijają świat nie bombami, ale słodkim uśmiechem podobnym do tego jaki jest przedstawiony na posążkach Buddy.
 • @jan 09:14:06
  "Rosja nic nie poradzi - i nie obroni się. I Chiny uderzą licznie - np. 10 tys precyzyjnych głowic uderzających "w punkt" - o sile ca 5 KT - czyli sumarycznie MNIEJ, niż jedna "Car-Bomba" Chruszczowa [odpalona w 1961 o sile 58 MT]. I to będzie koniec Rosji - w jeden dzień."

  Robicie projekcje. Wierzę, że Pan na miejsu Chińczyków by zabijał na lewo i na prawo, ale radzę poczytać sobie coś o psychopatii.
 • @demonkracja 13:38:27
  "priorytetem dla czarciego pomiotu jest likwidacja białej rasy ... Mnie natomiast ciekawi odpowiedź na takie oto pytanie - w jaki sposób czarci pomiot zabezpieczył się przed Chinami"

  Chińczycy nie są biali. Arabowie i Hindusi są. Latynosi też jak nie mają domieszki indiańskiej.
 • @Pedant 19:07:16
  -----------
  "Chińczycy nie są biali. Arabowie i Hindusi są. Latynosi też jak nie mają domieszki indiańskiej."
  -----------
  No dobrze - i co w związku z powyższym?
 • @PANIE PEDANT
  Panu cos sie w głowie poprzestawiało od nadmiaru fluoru.[neurony staly sie nie komunikatywne ] Cała historia ludzkosci to niekonczace sie wojny.Gdybys mial troche rozumu to wiedzial bys ze w momencie gdy panstwo nie jest wystarczajaco silne to stosuje metody ktore nie wywoluja zdecydowanej reakcji drugiej strony. zwykła karkulacja .W momencie kiedy maja zdecydowana przewage i pewnosc dominacji staja sie oprawcami na poziomie wielu jednostek jest podobnie.. Wiekszosc wojen nacechowana byla okrucienstwem i nieuzasadniona eksterminacja przyklady sobie sam dopisz.To co nazywasz projekcja to najzwyklejsze stwierdzenie faktu na zasadzie analogi tego co dzialo sie poprzez tysiaclecia tylko czlowiek niesprawny intelektualnie moze wierzyc ze dzis moze byc inaczej.Wklejony komentaz był z defence wiec nie ja go pisalem ale podzielam zdanie autora w wielu kwestiach.aby nie daleko szukac przypomnij sobie jak polscy żolnieze pare lat temu ostrzeliwali w afganistanie cywilow w swych wioskach. wiec nie blaznij sie wysuwaniem wnioskownie majacych uzasadnienia w elementarnej logice.
 • @jan 22:19:37
  "Cała historia ludzkosci to niekonczace sie wojny."

  Nie zgadzam się. Konflikty i konkurencja to mała część życia. Większość to współpraca i symbioza. Wojny są bardziej widoczne i interesujące co zniekształca perspektywę.

  Tak jest w przyrodzie, gdzie symbioza i współpraca dominuje. Organizm ludzki jest konfederacją niezliczonych komórek, same komórki są złożone z symbiotycznych organelli. W jelitach jest masa bakterii, bez których nie moglibyśmy przeżyć.

  Człowiek nie mógłby dać sobie rady bez społeczności, populacje ludzkie by nie przetrwały bez ekosystemów które zamieszkują itd ...

  W XIX wieku rozwinął się zwulgaryzowany darwinizm, ale on był projekcją liberalnej oligarchii brytyjskiej. Narobił wiele szkód, także w następnych pokoleniach.

  Inaczej, zapytam się Pana - jaką cześć życia zajmuje Panu konflikty z bliźnimi a jaką część współpraca lub życie towarzyskie?

  Nie sądzę aby Chińczycy byli tacy głupi aby niszczyć sąsiadów, ani Amerykanie aby bombardować Kanadę.
 • @ Annna P K
  Autorko Pytasz co przyniesie china uzycie broni jadrowej. Dziwne to pytanie. Jest zecza oczywista ze ewentualny atak na Rosje [ patrz Przepowiednia 11 letniego slawika Kraszenikowa ] kraju ja posiadajaca skutkowal by jej uzyciem tym bardziej ze armia chinska jest wielokrotnir liczniejsza i niema mowy byja zatrzymac w inny sposob. Tym samym Chinczycy by obezwladnic glowne centra dowodzenia i obiekty strategiczne zwrotnie musieli by uzyc broni jadrowej w sposob szybki i zdecydowany bo w innym wypadku zostali by przetopienie na proszek zanim osiagneli by zalozone cele . To tez elementarna logika.Rosja na 100 procent musial by uzyc broni jadrowej. tym samym atak chin tez musi byc zwiazany z jej uzyciemniema innych opcji wiec pani uwagawynika z calkowitej nieznajomosci problemu i braku wyobrazni niestety autorko.Kilka lat temu chinczycy przezucili pod Rosyjska granice w ramach czwiczen spore zgrupowani wojsk. Reakcja Rosji byla natychmiastowa zarzadzona w trybie alarmowym czwiczenia wojskrakietowych strategiocznego przeznaczenia .tyle w temacie Skarzenie nie brane jest pod uwage ,Rosjanie czwicza ostatnio wlasnie operacje wojskowe w obszarach skazen radioaktywnych i to tez odpowiedz na pani watpliwosci
 • Cos sie tam dzieje.chinczycy dali po lapkach albo chinczyka dano po lapkach
  Efekt jest taki ze mamy kolejne skazenie radioaktywne pacyfiku
  У берегов Китая взорвалась атомная подводная лодка ...
  https://varjag2007su.livejournal.com › ...
  Tłumaczenie strony
  17 godzin temu - У берегов Китая взорвалась атомная подводная лодка. Взрыв мощнее, чем в Хиросиме. Между полуостровом Индокитай и ...https://strana.ua/img/forall/u/11/1/1_3100.jpg
 • Panie pedant przestan pan bredzic
  Moze troche sie doksztalc bo po tych wypocinach to widac ze zlaiczyl pan szkoly specjalnej troski. O jakiej symbiozie i wspolpracy piszesz slonca niema wec toraczej nie udar a inne przypadlosci.Poczytaj Johna perkinsa i jego ksiazke ,,WYZNANIA PLATNEGO EKONOMICZNEGO MORDERCY ,, albo Noama Homskiego i jego ,,ROK 501 ,,PODBOJ TRWA ,, ZYJESZ CZLEKU W OBLOKACH WLASNYCH UROJEN I WYOBRAZEN nie majacych umocowania w jakichkolwiek realich .W 1917-19 za pomoca programu szczepien zamordowano do 80 milionow ludzi w ramach tzw hiszpanki .cos sie ci w glowie p.... no chyba ze mord dziesiatkow milionow ludzi nazwiemy symbioza..zegnam dyskutuj sobie z sobie rownym
 • @jan 23:41:33
  "W 1917-19 za pomoca programu szczepien zamordowano do 80 milionow ludzi w ramach tzw hiszpanki .cos sie ci w glowie p.... no chyba ze mord dziesiatkow milionow ludzi nazwiemy symbioza..zegnam dyskutuj sobie z sobie rownym"

  Gdzie mi tam do takich genialnych paranoików jak wy.

  https://respectfulinsolence.com/2018/11/09/spanish-flu-pandemic-of-1918-was-caused-by-experimental-vaccine/
 • @pedant Oto przykład pozytywnej symbiozy w wykonaniu Japonczykow by trzymac sie wschodu
  https://www.youtube.com/www.youtube.com › watch

  Jednostka 731: japońskie eksperymenty na ludziach - YouTube
  25 mar 2015 - Jednostka 731: japońskie eksperymenty na ludziach .... O jednostce 731, w ogóle wojnie chińsko-japońskiej, w tym o masakrze w Nankinie, ...
  https://www.youtube.com/
  https://www.youtube.com/www.youtube.com › watch
 • @Pedant PODTRZYMUJE TEZE ZE SZCZEPIENIA I ASPIRYNA ZABILA DO 80 MIL LUDZI [ co potem zwaloono na grype hiszpankę]
  Co obala twoj malo logiczny wniosek o ,,pozytywnej symbiozie ,,i innych malo inteligentnych spostrzezeniach tyczacych zeczywistosci .jest zecza oczywista ze przemysł farmaceutyczny,medyczny i medycy jako calosc nie chca dopuscic do opini publicznej logicznego wniosku ze swymi dzialaniami doprowadzili do smierci do 100 milonow osob w ramach tzw ,,grypy hiszpanki,, [45-50 minuta filmu ,,Smiertelny zastrzyk Prwadziwa chistoria szczepien] Ludzie o mialkim intelekcie w relacji ze złozonym problemem do analizy maja problem poznawczy i ty jestes tego dobrym przykladem taki wyksztalciuch jak ty nigdy nie pozna prawdy z prostego powodu ze musial by przed soba przyznac ze jest ignorantem w kazdym obszaze swego jestestwa

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031