Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
36 postów 757 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Chiński Jedwabny Szlak Część I.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przedstawiam ten temat w bardzo wielkim skrócie. Chcę go zasygnalizować, bo jest to chyba najważniejszy dzisiaj temat, chociaż media starają się go bagatelizować.

Plan inwestycyjny nazywany też Belt & Road Initiative ( BRI) wchodzi już w szósty rok.Od czasu jego wprowadzenia BRI poczyniło znaczące postępy i 125 krajów oraz 29 organizacji międzynarodowych podpisało 173 różne formy współpracy w ramach tej inicjatywy.
Ostatecznego kształtu tego pasa jeszcze nie ustalono, bo Chiny mierzą w różne strony, ale trzeba zdecydowanie przyznać, że plany są oszałamiające. A również realizacja wbudza podziw. W stronę Polski idą jakby dwie możliwe drogi. Jedna przez Rosję z wykorzystaniem  transyberyjskiej kolei i druga idzie przez państwa południowej Azji  i  w końcu przez Turcję do Europy.
BRI  w Europie.
 Węgry były pierwszym krajem europejskim, który podpisał protokół porozumienia BRI z Chinami w 2015 r. Do 2019 r. Kolejne 22 kraje europejskie podpisały dokumenty współpracy w ramach BRI. Więzi między Chinami i Europą nadal rosną wraz z najnowszymi krajami europejskimi, które w marcu 2019 r. podpisały umowy współpracy BRI - Luksemburg i Włochy.
W Europie jest wiadomym, że USA nie życzą sobie żadnych chińskich wpływów. Ostatnio głośny się stał przypadek Ukrainy, kiedy to Chiny zainteresowane były kupnem przedsiębiorstwa Motor-Sicz. Aby temu zapobiec, przyjechał John Bolton, chyba już jednak było na jego interwencję za późno. A zresztą co on mógł zrobić? Chiny kupują i płacą, a Amerykanie tylko straszą.
 Serbia też współpracuje z Chinami, już nie daje zastraszyć, w ostateczności Chiny stały się największym partnerem handlowym Ukrainy, wyprzedzając nawet Rosję.
Dość dawno w Europie Chiny już mają zakotwiczenie w Grecji, gdzie wykupiły port Pireus i drugie, jak wspomniałam, zakotwiczenie w Serbii, gdzie chinskie inwestycje rozruszały gospodarkę.  Chiny mają jakąś część portu izraelskiego w Hajfie.
 
 Największym jednak kooperantem Chin w Europie, są Włochy. Podpisano wielomiliardowe umowy na chińskie inwestycje i Chiny wykupiły część portu  w Triescie. Oprócz tego Włochy otwierają jeszcze trzy porty na chińskie inestycje.  Fakt ten wzburzył Amerykanów, którzy się odgrażają, że Włochy, będąc członkiem NATO, będą pozbawione dostępu do tajemnic  wojskowych. Reszta Europy też jest w szoku po tych wieściach włosko-chinskich.
Niemcy wbrew pohukiwaniom z Waszyngtonu, nie rezygnują ani z rosyjskiego gazu i nawet zgadzają się na te chińskie G-5, zresztą Niemcy są bardzo cwani, potrafią z Chińczykami tak handlować, że nawet na nich zarabiają.
Polski entuzjazm w stosunku do Chin mocno osłabł. Parę lat temu prezydent Duda odwiedził Chiny,Xi Jinping złożył rewizytę, było spotkanie 16+1 państw Europy Środkowej z Chinami i z tego co wiem, to będzie kolej szybka z Belgradu do Budapesztu. https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=95486fdd-273b-4360-8895-46213f772e49
Chiński Jedwabny Szlak- Rosja.
Prezydent Chin Xi Jinping i jego plany BRI,  już w 2013 r. były aktywnie wspierane przez Rosję.  Putin uważa, że ​​inicjatywa jest  jak najbardziej na czasie, bardzo obiecująca i zgodna z celami euroazjatyckiej unii gospodarczej Rosji.
Inicjatywa Belt and Road (BRI) znacznie rozszerzyła współpracę chińsko-rosyjską i ułatwiła dostosowanie strategii rozwoju między dwoma krajami podnoszącymi stosunki dwustronne na wyższy poziom, powiedział Li Hui, chiński ambasador w Rosji.
W maju 2015 r. Prezydent Xi i Putin podpisali wspólną deklarację o współpracy w zakresie połączenia budowy Pasu Ekonomicznego Jedwabnego Szlaku z Eurazjatycką Unią Gospodarczą, czyli EAEU, sporządzając plan strategiczny na rzecz rozwoju stosunków dwustronnych.
Ustanowione w 2015 r. Grupy EAEU, a mianowicie Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosja, dążą do optymalizacji przepływu towarów i usług wśród swoich członków.
Odnotowano  w ubiegłym roku rekordową wymianę handlową Chiny-Rosja 100 miliardów dolarów, dodając , dodając, że oba kraje skonsolidowały współpracę w sektorach energetyki jądrowej, lotnictwa i infrastruktury. 
Chiński Jedwabny Szlak - Kazachstan
Podczas gdy Rosja pozostaje najbliższym sojusznikiem politycznym Astany, Chiny stopniowo stają się głównym partnerem gospodarczym Kazachstanu: Według Ardaka Kasymbka, dyrektora zarządzającego państwowej spółki energetycznej KazMunyGas, Kazachstan przekazał Chinom kontrolę do 30% całego wydobycia ropy Kwiecień 2016 r.  W 2005 r. Chińska Narodowa Korporacja Naftowa kupiła Petrokazachstan, największą spółkę naftową byłego Związku Radzieckiego, za 4,18 mld USD i wydała kolejne 700 mln USD na rurociąg, który doprowadzi ropę do chińskiej granicy. W 2009 r. Chiny pożyczyły Kazachstanowi 10 mld USD  i nabyły udziały w MangistauMunaiGas. W 2016 r.
Chińskie inwestycje w Kazachstanie obejmują koleje, autostrady, a zwłaszcza projekty związane z energią. Jako kraj bez dostępu do morza Kazachstan jest logicznie nieodzownym graczem w BRI, uruchomionym przez prezydenta Xi Jinpinga w Astanie w 2013 r. Koncepcja ta zapewniła Kazachstanowi kluczową rolę w budowanej przez Chiny sieci infrastruktury, w tym kolei, dróg, technologii cyfrowych obiekty, porty, lotniska i elektrownie, nie zapominając o „wizji wolnego handlu w całym regionie” . 
https://www.belfercenter.org/publication/kazakhs-wary-chinese-embrace-bri-gathers-steam
Chiński Jedwabny Szlak - Białoruś
Kluczowe projekty obejmują budowę chińsko-białoruskiego parku przemysłowego Wielki Kamień, budowę domów pomocy społecznej i hali pobytu dla studentów uniwersytetów w Mińsku, a także skrzydło terapeutyczne Mińskiego Centralnego Szpitala Powiatowego”.
Podczas otwarcia nowego obiektu w chińsko-białoruskim parku przemysłowym białoruska wiceminister gospodarki Jelena Perminowa powiedziała, że ​​Chiny stały się trzecim co do wielkości partnerem handlowym Białorusi.
https://emerging-europe.com/business/chinese-investment-in-belarus-surges/
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • Mimo bliskości i demonstrowanej przyjaźni, Rosja nie jest
  bardzo związana z Chinami i tym całym BRI. Związek nastąpił głownie po roku 2014 tym, a obroty też są na wysokości tego, co między Polską a Niemcami.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Najsilniejsi...

  Piszę na podstawie amerykańskiej prasy. Podaję informacje po to, aby uświadomić jak jest Rosja i Putin postrzegani na świecie. Tekst jest tłumaczeniem. Można zaklinać rzeczywistość, ale w to wierzy prawie cały swiat. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031