Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
36 postów 761 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Chiński Jedwabny Szlak . Część II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chyba nigdy jedno państwo nie dokonało tylu inwestycji i nie opanowało świata w tak szybkim czasie.

Jeszcze o Azji.
Chiny najwięcej, bo $ 46mld, zainwestowały w modernizację Pakistanu; powstał tzw. korytarz ekonomiczny z Chin do Pakistanu,t.j. szosa  przez góry Karakorum. Jest to właściwie  droga z Chin do Oceanu  Indyjskiego. W trakcie budowy tej drogi zbudowano też zbiornik wodny. Oprócz tego zmodernizowano szereg dróg, zbudowano kolej podziemną w Karaczi i nowy port w Gwadar dla potrzeb chińskich i pakistańskich oczywiście.
Badzo mocno Chiny zaangażowały się w Iranie, szczególnie w wydobycie węglowodorów i rozwój przemysłu naftowego. Chiny stały się głownym partnerem handlowym i największym odbiorcą ropy naftowej. Iran chętnie wchodzi w partnerskie stosunki z Chinami licząc na większe bezpieczeństwo jakie ta koperacja może Iranowi zapewnić. Chiny zapewniły Iranowi $35mld pożyczki.
Jest już bezpośrednie połączenie kolejowe Iranu z Chinami. Pociąg łączy również Kazachstan, Kyrgistan, Uzbekistan and Turkmenię. We wszystkich tych państwach Chiny mają mniejsze, lub większe inwestycje. Oczywiście Chiny modernizują irańską kolej i irańskie drogi.
Chiny zaopatrują kraje arabskie w różne produkty a kupują ropę. Obroty są tak duże, ze Arabowie nawet zrezygnowali w tych obrotach z petrodolarów i handlują w chinskich juanach. Chiny mają już rozpracowane plany inwestycyjne dla Syrii.
BRI w Afryce
Najpierw trzeba wspomnieć Egipt. Mało kto wie, ze Chinczycy wykopali nowy Kanał Sueski równoległy do tego co już był. Tam powstaje cała strefa przemysłowa oparta na chińskich inwestycjach. W planach mają stworzenie 150 firm i zatrudnienie 40 tys. ludzi. Chiny mają w Egipcie bazę wypadową na całą Afrykę.
W Afryce Chiny już mają swoje inwestycje w 54ech państwach, budują miejsca pracy, koleje i drogi w zamian za afrykańskie skarby w ziemi. W każdym razie Chiny są tam wyprzedziły już USA i państwa europejskie.
W Tanzanii jest planowany mega port, Bagamoyo, w miejscu, gdzie dzisiaj bosi rybacy łowią ryby. Powstanie miasto z 75 tys. mieszkańcami, już niektórzy mieszkańcy nadbrzeżnych wiosek otrzymali kopensację za wysiedlenie. W Kenii Chińczycy zbudowali 290 mil. kolej z Najrobi do Mombasa.
Tymczasem śródlądowa Etiopia dostała kolej elektryczną o długości  470 mil ze swojej stolicy, Addis Abeby, do portu w sąsiedniej dyktaturze Dżibuti. Projekt o wartości 2,5 miliarda funtów - finansowany przez chiński bank i zbudowany przez chińskie firmy.
W latach 2000-2015 Chiny pożyczyły państwom afrykańskim ogromną kwotę 95,5 mld USD, większość z tego została wydana na uzupełnienie luki  w infrastrukturze Afryki. Około 40% chińskich pożyczek przeznaczono na projekty energetyczne, a kolejne 30% przeznaczono na modernizację infrastruktury transportowej. Pożyczki miały stosunkowo niskie oprocentowanie i długie okresy spłaty
Na straży interesów chinskich w Afryce, jest chińska baza wojskowa w Dżybutti.
https://jamestown.org/program/can-china-realize-africas-dream-of-an-east-west-transport-link/
BRI Ameryka Pd. 
 We wspólpracy z Chinami, Ameryka Pd.ma nadzieję na podniesienie stopy zyciowej, w końcu Chiny już to udowodniły u siebie. Chiny w tym regionie świata, mają  ponad dziesięć lat współpracy i te  wysiłki Chin przyniosły owoce. Pekin ma znaczne wpływy gospodarcze i dyplomatyczne w regionie, ku konsternacji Waszyngtonu, który jest teraz agresywnie jastrzębi wobec Chin. Jednak pomimo tej nowej postawy polityka amerykańska wobec Ameryki Pd.nie uległa znacznej poprawie.
Chiny chcą pomóc zaspokoić poważną potrzebę w regionie świata - taką, która zawsze istniała i istnieje do dziś; ponad 60 procent dróg  pozostaje nieutwardzonych, 70 procent nieoczyszczonych ścieków, a zawodne sieci elektroenergetyczne powodujące ogromne straty energii elektrycznej, jest więc wiele do zrobienia.
Według Red-ALC China  (Instytut Naukowy w Chinach do spraw Ameryki Pd) w latach 2000–2017 chińskie firmy, w Ameryce Łacińskiej, zainwestowały ponad 109 miliardów dolarów. Osobna baza danych, w temacie finansów, między Chinami i Ameryką Łacińską prowadzona w ramach dialogu międzyamerykańskiego szacuje, że od 2005 r. chińskie banki strategiczne (Chiński Bank Rozwoju i Chiński Bank Eksportowo-Importowy) wydały pożyczki w wysokości ponad 141 mld USD, z czego 87% fundusze przeznaczone na projekty energetyczne i infrastrukturalne.
Firma China Harbour Engineering Company zajęła się budowaniem i nabywaniem terminali kontenerowych w całym regionie, od Kanału Panamskiego po Manzanillo na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku. Tymczasem chińscy giganci Huawei i ZTE zbudowali sieci telekomunikacyjne w wielu krajach Ameryki Łacińskiej.
Chiny zapewniły krajom południowoamerykańskm  6000 stypendiów rządowych, 6000 możliwości szkolenia i 400 możliwości zdobycia magisterskich programów pracy w Chinach w latach 2015–2019”. Raport NED dodaje, że Pekin zapewnił również stosowne większe fundusze   i w wyniku tego 377 000 obcokrajowców studiowało w Chinach w 2014 roku, w porównaniu do 84 000 dekadę  wcześniej. Ponadto rząd chiński planuje zwiększyć tę liczbę do 500 000 do 2020 r.
Chiny budują w Nikaragui 50-miliardowy kanał, konkurancyjny do Kanału Panamskiego , inwestycja idzie bardzo wolno, bo okazuje się być bardzo kosztowna, stąd inwestor zachowuje się dyskretnie.
Natomiast jest o Chinach głośno na Kanale Panamskim, w samej Panamie rozgościli się chińscy inwestorzy i nawet były plany, aby na jakieś wysepce przy wejściu do kanału zbudować chińską ambasadę, ale USA wreszcie zareagowały i położyły kres planom, aby „chinska flaga witała amerykańskie okręty u wejścia do kanału”.
Te wielkie inwestycje kraje Ameryki Pd. spłacają swoimi zasobami naturalnymi, powiązania spłat i kooperacji są wyraźnie widoczne w samym planowaniu.
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • *****
  5 * plus *
 • New Development Bank of the BRICS.
  New Development Bank of the BRICS

  New Development Bank,  is a multilateral development bankestablished by the BRICS states (Brazil, Russia, India, China and South Africa).

  Najważniejsze że jest 100% niezależny od mafii żydowskiej z siedzibą w USA. 

  Pozdrawiam :)
 • @Monaco 17:31:21
  Mnie się wydaje, że chyba już jest czas najwyższy przestać się skupiać na żydowskich działaniach, a zacząć przyglądać i oceniać działania chińskie. Należy wypracować opinię i ocenić znaczenie chińskiej ekspansji; co ona oznacza.
 • I tu widać różnicę,
  zydomafia ussmańska / za którą pieski i agnisie za pieniądze umierają / pod pozorem wprowadzania "demokracji" morduje państwa a potem drenuje za darmo ich bogactwa, jak to powinno się robić pokazują Chiny !
 • @Anna-PK 17:36:48
  Może nie wszystko jest idealne jeśli chodzi o Chiny, jednak stanowią pewną zaporę dla amerykanskiego imperializmu i szowinizmu.

  Oraz nie napadają zbrojnie na słabe militarnie kraje rabując je z ich bogactw naturalnych jak to robią amerykańscy żydzi w Iraku czy obecnie w Syrii.

  Bóg pobłogosław świat od amerykańskiej "demokracji i wolności " niesionej pod skrzydłami amerykanskich bombowców.

  God Bless the World but not the satanics America.
 • Oczywiście, że Chiny pokazały zupełnie inne możliwości.
  Ale czym to się skończy? Jeszcze napiszę o USA w tym kontekście. Chyba Ameryka nie będzie na to tak spokojnie patrzeć?
 • @Anna-PK 18:01:10
  Chiny mają pieniądze a Rosja parasolkę.
  USA i globalna mafia mają tylko pałę.

  Ruska parasolka chroni Chińskie inwestycje przed Amerykańską pałą.
  Odejście od dolara przy okazji tych inwestycji (inwestycje za surowce)
  stawia globalnego bandytę w pozycji "out of biznes" .

  Ten proces trwa już od wielu lat.
  Co może zrobić USA ... zorganizować krwawe przewroty jak w Wenezueli, Brazylii, Boliwii ? Bez poparcia narodów nic nie zdziałają.
  a ruska parasolka jest za silna na Amerykańską pałę.
  po za tym Tramp nie chce używać pały (neokoni o tym marzą nieustannie).
 • @Oscar 18:45:01
  Nawiasem podobny program próbował realizować ZSRR w ramach dekolonizacji świata (inwestycje KS w krajach zdekolonizowanych).
  Nie dał rady...był za słaby ekonomicznie.

  Razem z Chinami taki proces ma znacznie większe szanse.

  Jak widać "Jedwabny szlak" to tylko kontynuacja dekolonizacji świata czyli likwidacja świata jednobiegunowego.
 • @Oscar 18:48:09
  "Jak widać "Jedwabny szlak" to tylko kontynuacja dekolonizacji świata czyli likwidacja świata jednobiegunowego."
  __________________________________

  Zdarzyło mi się czytać różne absurdalne stwierdzenie. To powyżej jest jednak szczytem antynomii. Zaskoczona jestem, że właśnie Pan, którego do tej pory miałam za człowieka racjonalnego, stał się głosicielem paradoksów.

  Jest dokładnie odwrotnie. Jest to próba kolonizacji świata przez chińskie budzące się imperium, które ma nowe, bez wysiłku zdobyte, możliwości technologiczne i operuje w świecie nowych możliwości politycznych i ekonomicznych. Chiny stworzyły swoją potęgę na bardzo liberalnym wolnorynkowym kapitalizmie, a ich sprzymierzeńcami byli finansjerze z Wall Street, ci sami globaliści, którzy lobbowali w Waszyngtonie za wojną w Iraku.
 • Szlak przebiega przez miasto Astana?
  Astana-> Satana?

  A poza tym, czy już potem gdy ten szlak ruszy, to wszystkie towary, które kiedyś w PRL-u czyli za tzw komuny były produkowane lokalnie, bądź regionalnie (np produkty spożywcze), by ograniczyć z jednej strony koszty transportu tych towarów i nie trzeba było ich faszerować silną chemią by wydłużyć ich "świeżość" a z drugiej dać ludziom lokalnie zatrudnienie, by znowu ograniczyć koszty transportu i inne koszty społeczne (np bezrobocia), to te towary będą już potem przyjeżdżać do Polski z Chin? i resztki polskich jeszcze zakładów padną?, a z Polski będą drenowane surowce, które jakoś tak dziwnie rozlokowały się akurat w miejscu stacjonowania już teraz u nas baz amerykańskich?

  O innych "dobrodziejstwach" stworzenia tego kanału globalnego na gigantyczną już skalę handlu nie chce mi się pisać.

  Bo na pewno dowiemy się (jak zawsze w przypadku takich "okazji") że zatrudnienie na "nowoczesnych" miejscach pracy znajdą przy tym szlaku tysiące Polaków, jako... operatorzy wózków widłowych, konserwatorów torowisk kolejowych i ochraniarzy blaszanych hangarów logistycznych....

  taaak, perspektywa wielce zachęcająca...
 • @Ten entuzjazm panow blogerow przyszlosc moze bardzo ostudzić
  Gdy przypatrzymy sie dzialalnosci Chin widzimy diokładnie to samo tyle ze w wiekszej skali i na dzis bardziej pokojowo o czym pisze John Perkins w ,,Wyznania najemnika od brudnej Roboty ,,[widziałem tlumaczenie ,,wyznania pltnego ekonomicznego mordercy]. pisze on ze inwestycje strukturalne jakie kooordynowal w siecie mialy jeden zasadniczy cel lepsza eksploatacje tych obszarow.Jak juz pisałem niewiemy co wyjdzie z tej owcaj usmiechnietej skury za lat kilka jesli Chiny stana sie supermocarstwem .Osobiscie taka ekspansje poza wlasne terytorium spostrzegam tak samo jak dzialanie korporacji zachodu.załozenie ze chiny beda takim swietym Mikołajem tozekłbym skromnie bardzo dziecinne przekonanie beztroska dziecka bawiacego sie zapalkami przy beczce z benzyna....
 • Moim zdaniem zbyt mało jest anali z publikacji na ten temat.
  Ekspansja Chin jest tylko ekonomiczna, nie dotyczy polityki państwowej, tzn. zmiany władzy i nie jest narzucana żadna ideologia. Natomiast jest rozległa propaganda dotycząca filozofii- konfucjonizm, nauka języka chińskiego i propagowanie całej kultury Wschodu.
  Być może to się zmieni.
 • @Anna-PK 20:55:29
  "Ekspansja Chin jest tylko ekonomiczna, nie dotyczy polityki państwowej..."

  Owszem dotyczy polityki państwowej.

  Nic Pani nie wie o chińskim lobby?

  https://consortiumnews.com/2017/05/20/how-china-lobby-shaped-america/
 • @Oscar 18:45:01
  Więc tutaj to nie jest takie jednoznaczne. Ta Chińsko-Rosyjska współpraca naprawdę wzmogła się po 2014 roku. Przed tym Rosja chciała zbliżenia z Europą Zachodnią. To zachodnia polityka względem Ukrainy skierowała Rosję do Chin, a z drugiej strony, Zachód nie zdawał sobie sprawy, że strzelił sobie w kolano.
  Jeżeli chodzi o obroty między Chinami i Rosją, są one na wysokości tej samej co między Polską i Niemcami.
 • @Jan Paweł 20:35:50
  pominąłem tutaj fakt jeden, ale za to bardzo zasadniczy : nad tymi wszystkimi produktami pochodzącymi od producentów nie katolickich, odprawiane są gusła satanistyczne, które mają spowodować ich dobrą sprzedawalność... co nie pozostaje bez wpływu na naszą rozchwianą teraz już duchowość. Dziwimy się dlaczego Polska jest pierwsza na świecie w spożyciu leków antydepresyjnych i przeciwbólowych a statystyki o s samobójstwach milczą. Pewnie każdy z nas zna przynajmniej jedną szkołę w której dzieci popełniły samobójstwo. Podobno nie ma takiej szkoły w której nie byłoby samobójstwa dziecka.

  Oczywiście pominąłem tutaj fakt taki, że te tanie produkty chińskie produkowane są przez niewolników kupowanych od rodzin przeważnie na wsi, które sprzedają swoje dzieci w wieku 5 lat by rodzina mogła przeżyć. Te dzieci pracują w trybie 7/16 do końca życia... za miskę ryżu.

  Giganci biznesu w Chinach są... bilionerami...

  Więc cieszmy się tak dalej tanimi zakupami egzotycznych produktów.
 • @AgnieszkaS 21:02:58
  Mnie chodzi o to, że chińskie działanie nie dotyczy zmiany władzy, jak to robią USA zmieniając rząd na lojalny Ameryce. Istnienie lobby, czy korupcja jest oczywista, przecież podawane są sumy ulokowanych pieniędzy.
 • @Anna-PK 21:24:17
  Chińczycy z pozoru są mniej drastyczni, oni kupują władzę, osiągają swoje cele i w końcowym efekcie osiągają więcej, a mogą nawet uchodzić za "zbawicieli" świata.
 • @Jan Paweł 20:35:50
  "Bo na pewno dowiemy się (jak zawsze w przypadku takich "okazji") że zatrudnienie na "nowoczesnych" miejscach pracy..."

  Te nowoczesne miejsca pracy są przeznaczone głównie dla mówiących po mandaryńsku - tak jest w USA - a Polacy mogą się spodziewać, jak Pan napisał, pozycji ochroniarzy, robotników fizycznych i sprzątaczy.
 • @AgnieszkaS 21:39:28
  Więc właśnie należy obserwować na czym polega ta stara kultura chińska. Chinczycy są zawsze mili, a użycie zdecydowanego " nie" , jest przejawem wulgarnego zachowania. Ciekawe jak będzie się rozwijać konkurencja między Chinami i USA.
 • @A Sławik tak to widział.....................................
  Wojna z Chinami

  W tamtym czasie powstanie konflikt Ameryki z Chinami i kiedy będą oni na krawędzi wojny, to Amerykanie w ostatniej chwili przestraszą się Chin i napuszczą je na Rosję. I zacznie się straszliwa wojna z Chinami. Wojna będzie taka, że niekiedy bez jednego wystrzału ogromne terytoria zostaną zajęte przez Chiny: wieczorem mieszkańcy zasną jako Rosjanie, a rano obudzą się jako Chińczycy. Ale w wielu miastach i wsiach będą krwawe walki. Sławik mówił, że Chińczycy będą zabijać naszych mężczyzn i chłopców, i sterylizować naszą ludność na podbitych terytoriach. Na podbitych ziemiach Chińczycy będą okrutni we wszystkim. Świątynie chrześcijańskie i muzułmańskie meczety zdobywcy tylko trochę przerobią, zrobią dachy po chińsku, przed wejściem umieszczą smoka, który zamiast dzwonu będzie głuchym, przeciągłym dźwiękiem zwoływał naród do oddawania czci, natomiast ci, którzy nie pójdą, zostaną bezlitośnie zabici lub powieszeni.

  Chińczycy jak mur pójdą podbijać ziemie różnych narodów, ludzi, tam mieszkających, będą zabijać, i wtedy Amerykanie, po raz pierwszy w świecie na tak masową skalę zastosują na Chińczykach nową broń psychologiczną (psychotroniczną? – od tłum.), która oddziałuje tylko na tę rasę i pogonią ich z powrotem. Chińczycy, którzy znaleźli się pod działaniem tej broni, będą uciekać ze wszystkich podbitych ziem z powrotem do Chin, i tam będą chować się w ciemne miejsca i drżeć, jak ze strachu. Działanie tej broni psychologicznej jest takie, że nawet u siebie, w Chinach, oni już nigdy nie będą mogli być normalnymi ludźmi. Wszyscy Chińczycy, którzy trafią pod działanie tej broni, wymrą.
 • Mamy...
  -----------------
  "Chyba nigdy jedno państwo nie dokonało tylu inwestycji i nie opanowało świata w tak szybkim czasie."
  -----------------
  Mamy do czynienia ze swoistą piramidą finansową. Rolę jeleni dostarczających świeżą forsę do puli piramidy pełni tutaj ekspansja gospodarcza Chin na świat. Chiny wykupują usrahellskie zadłużene a ów USrahell pozwala Chinom - właśnie na w/w ekspansję. Piramida ta jednocześnie sprowadza i Chiny i USrahell do klasycznego klinczu. Coby nie zrobiła jedna strona wbrew drugiej - to i tak obie strony będą tracić. Oczywiście czarci pomiot ten układ wykorzystuje do własnych celów - bo jak tak dalej pójdzie - to w Europie czy Afryce nikt już nie będzie umieć zrobić ani młotka ani gwoździa - nie mówiąc o łopacie czy papierze toaletowym. I szalala-la-la - makabryczna zabawa trwa.
 • @jan 21:59:28
  Wszyscy potrafimy tworzyć fantastyczne wizje, ale one w zasadzie nie mają żadnej wartości. Szkoda czasu i atłasu. ;)
 • @demonkracja 22:04:20
  Tak, coś w tym rodzaju się dzisiaj dzieje i to nie dotyczy tylko Afryki, to dotyczy całego świata.
 • Autorka
  Wszystkie chińskie inwestycje opisywane przez Panią wyglądają bardzo obiecująco, nie tylko dla Chin ale i dla dla państw w których są realizowane. Nie dziwię się, że budzą niepokój USA bo jest to inna metoda ekspansji niż ekspansja talmudyczna realizowana z pozycji siły. Obawiam się jednak, że te projekty nie będą dotyczyć Polski gdyż poważne zaangażowanie Chińczyków w Polsce spowodowało by odebranie żydom ich żerowiska. Dlatego do czasu upadku USA (opiekuna syjonizmu) nic w tej sprawie się w Polsce nie zdarzy a później będzie już za późno bo karty będą rozdane. Nie jest też wykluczone że syjoniści w obliczu upadku zdecydują się na globalny konflikt zbrojny, ostatnio zresztą zachowują się tak jakby szukali pretekstu - dokładnie tak jak przed II wojną św.
 • @Drab61 22:20:17
  Państwa korzystające z chińskich usług popadają w zadłużenie.

  Kiedyś widziałam dyskusję na ten temat z Chińczykami, że inwestycje są drogie itp. Odpowiedź była taka, że Chiny nikogo do inwestycji nie zmuszają. A, że drogo? Drogo bo nie ma konkurencji, gdyby inni takie inwestycje robili, to by chińskie musiałyby się z nimi zmierzyć. ;)
 • W jedwabny szlak Polska zainwestowała dość dużo
  Trasa Berlin, Poznań, Warszawa, Moskwa przechodzi gruntowną modernizację, na wschód od Warszawy odbudowano trasę od zera zamykając cały ruch wymieniając całą infrastrukturę. Planuje się przebudowę bazy przeładunkowej Małaszewicze. Perspektywicznie jest to dobra inwestycja dla Polski, bo transport ten będzie źródłem dochodów. Ale Chińczycy tworzą wiele tras transportowych. Inna linia ma iść przez Węgry. Na Sri Lance, będącej punktem przeładunkowym dla transportu morskiego Azja - Europa budują nowy port (Colombo). W krótkim czasie Chiny staną się mocarstwem decydującym o losie całego świata. O ile USA starają się być żandarmem świata ponosząc ogromne koszty na sferę militarną, o tyle Chiny budują swoją potęgę gospodarczą nie wytężając się na budowę silnej armii. Ostatnio USA starają się przerzucać te koszty na inne kraje. Polska na skutek działań sprzedawczyków z PiS, destrukcji naszej armii, również te koszty będzie ponosić. Idziemy po linii głupoty USA a nie mądrości Chin. Opłacamy się USA zamiast budować u siebie potęgę gospodarczą. Wystarczy zadać pytanie, po co nam ofensywne myśliwce z amunicją nuklearną, kiedy nam potrzeba wyposażenia, które będzie można wykorzystać zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny, np. helikoptery. Myśliwce ofensywne mogą służyć tylko do wsparcia działań wojennych, Izraela, USA, nam Polakom na nic nie są potrzebne. Chińczycy nie idą w zbrojenia, oni rozwijają swój przemysł, oni rozwijają bazy surowcowe wykorzystując w układach kolonialnych, przy czym budowanych na zasadach dzisiejszego świata będących w posiadaniu innych krajów. Oni kładą rękę na surowcach strategicznych a nie na wspieraniu chwiejącego się żandarma świata. Przykre to, ale obcy nami rządzą.
 • @Anna-PK 22:28:12
  jak ktoś buduje coś na kredyt to zwykle popada w zadłużenie problemem jest efektywność inwestycji (a nie są to jak wynika z Pani opisu tak lubiane w Polsce Aqaparki) tylko inwestycje rozwojowe, oraz korupcja wewnętrzna w państwach w których realizowane są inwestycje. Imperia jak historia dowodzi buduje się lepszą organizacją gospodarki chociaż wszyscy myślą, że siłą militarną.
 • @Zawisza Niebieski 22:36:25
  "Chińczycy nie idą w zbrojenia, oni rozwijają swój przemysł..."

  Pan również ma swój pomysł na zmianę tematu, jakoś jednak nie wyszło.
  Chiny przeznaczają 1.9% rocznie swojego PKB na zbrojenia. W 2019 to PKB wynosi $14.22 trillion (po polsku $14.22 bln). Niech Pan sobie przeliczy.

  https://www.newsweek.com/us-china-arms-race-military-spending-sipri-1408026
 • @Drab61 22:42:54
  Imperia jak historia dowodzi buduje się lepszą organizacją gospodarki ….

  :)

  Chińskie imperium buduje się chińskim globalnym monopolem.
 • @Drab61 22:42:54
  Jak to poczytałam, to przerasta moją wyobraźnię. To jest tylko możliwe przez to, że Chiny mają tak dużo ludzi i ci ludzie są niezwykle zdyscyplinowani. Oni są zupełnie inaczej wychowywani; przygotowywani do ciągłej konkurencji i ciągłego wygrywania, a przy tym mają wielki szacunek dla państwa.
  Chinskie szkoły, wychowanie, ideały, są zupełnie nieznane szerszemu ogółowi poza Azją.
  USA wprowadziły limity na nabór chińskich studentów na swoje lepsze uczelnie wyższe, bo liczba ich zaczyna być "niewygodna" w kraju gdzie liczba Chińczyków jest niewielka.
 • A w Hong - Kongu rozruchy! Prodemokratyczne!
  Właściwie dzisiaj są w Hong-Kongu wybory do władz lokalnych, okaże się jak ten proces protestów wpłynie na Chiny jako całość.

  Ciekawe jest też jakie siły tam działają i jak się to skończy.
 • @Anna-PK 20:55:29
  Gdyby pani nie tylko pobieżnie i powierzchownie analizowała współczesne Chiny- genezę nie tylko ich obecnego potencjału gospodarczego, ale także źródła ideowe obecnych elit politycznych ( a co za tym idzie i gospodarczych), to wiedziałaby pani, że przynajmniej obecne kierownictwo Chin nie upatruje źródeł swej ideologii w konfucjonizmie. I dlatego jedną z wiodących wartości politycznych obecnego kierownictwa Chin jest ekspansja. W tym sensie polityka Chin wpisuje się w pełni w globalizm i naturalnie zderza się z koncepcją żydowsko-anglosaskiego globalizmu. Czy możliwe jest nowa równowaga? Czas pokaże, ale scenariusze nie są tak oczywiste i czarno-białe.
 • @Anna-PK 23:10:30
  Honk - Kong to 2 % Chińskiego PKB, z punktu widzenia Chin to pryszcz niewarty wyciśnięcia
 • @AgnieszkaS 22:58:37
  Pani pewnie jest z tych którzy uważają że monopol USraela jest lepszy ...
 • @AgnieszkaS 22:54:36
  "Chiny przeznaczają 1.9% rocznie swojego PKB na zbrojenia."

  Polska wydała w 2018 2.05%, USA 3.2%. So?
 • @Zawisza Niebieski 22:36:25
  Póki co Polska nie ma tu żadnej własnej polityki wobec trwającej gospodarczej konfrontacji chińsko- anglosasko-żydowskiej przy istotnej roli Rosji, jako języczka u wagi.
 • @stanislav 23:27:22
  A trzeba pamiętać, że jest jeszcze jeden istotny języczek u wagi - Indie oraz cyniczny i mroczny ludobójca jakim jest Wielka Brytania.
 • @Pedant 23:26:00
  So?

  Compare Polish and Chinese GDP and you will know.
 • @Drab61 23:23:23
  Ja nie uważam monopol jako taki za lepszy.
 • @AgnieszkaS 23:35:47
  "Compare Polish and Chinese GDP and you will know."

  Chiny mają prawie 50 razy więcej ludności i ponad 30 razy większe terytorium. Więc mają większe wydatki.

  Polska ma prawie 10 większy budżet wojskowy niż Słowacja, co z tego wynika?
 • @Pedant 23:45:27
  Here, look at the military spending table. It contains all of the countries that spend the most and the values of their GDP. Compare their populations and sizes of their territories and draw conclusions, please.

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures
 • @stanislav 23:21:30
  "Szósty w Polsce Instytut Konfucjusza otwarto w poniedziałek przy Politechnice Warszawskiej. Prowadzony we współpracy z Beijing Jiaotong University ma upowszechniać kulturę chińską i język mandaryński poprzez prowadzenie kursów edukacyjnych, warsztatów artystycznych oraz szkoleń biznesowych."
  Nie wiem czego tam uczą, ale patronuje im Konfucjusz. https://wmeritum.pl/warszawa-instytut-konfucjusza/295645
 • @AgnieszkaS 00:02:30
  "draw conclusions, please"

  Konkluzje? Że Chiny mają budżet wojskowy w normie. Chyba Pani nie popatrzyła się uważnie na tę tablicę.

  Radzę odstawić Rusha Limbaugh i Glena Becka.
 • @Pedant 00:09:15
  "Że Chiny mają budżet wojskowy w normie."

  Jednak zdaniem Pana Polska nie ma budżetu w normie. Polski roczny wydatek wyniósł ostatnio $10749.00 mln. Nie znalazł Pan Polski na liście najwięcej wydających, prawda?

  https://tradingeconomics.com/poland/military-expenditure

  P.S.
  Przypomnę, że mój komentarz, do którego Pan się odniósł, był odpowiedzią skierowaną do Zawiszy na jego lapidarne stwierdzenie: "Chińczycy nie idą w zbrojenie..." Co było oczywistą bzdurą, ponieważ Chiny zajmują drugie miejsce po USA w wydatkach na zbrojenia.
 • @AgnieszkaS 00:28:14
  "Że Chiny mają budżet wojskowy w normie." Jednak zdaniem Pana Polska nie ma budżetu w normie."

  Nic takiego nie powiedziałem. Chiny mają w normie i Polska ma w normie.

  "Co było oczywistą bzdurą, ponieważ Chiny zajmują drugie miejsce po USA w wydatkach na zbrojenia."

  Chiny mają drugą lub pierwszą (według realnej siły nabywczej) gospodarkę i najwięcej ludności. Więc będą miały większe wydatki wojskowe i wszelkie inne, np na infrastukturę czy edukację.

  Ma Pani obsesję.
 • @Pedant 00:13:15
  Radzę odstawić Rusha Limbaugh…

  Stwierdzenie jest personalne, niezbyt przemyślane, cyniczne w założeniu, insynuujące jakieś moje związki światopoglądowe z pospolitym propagandystą z przeszłej epoki i generalnie trafione kulą w płot. W sumie nie interesuje mnie co Pan czyta czy słucha. Jak widać na zacytowanym przykładzie nic to wartościowego nie wnosi w poruszanym przez nas temacie.
 • @Anna-PK 00:10:26
  Ale ja nie o tym co wykładają na Politechnice Warszawskiej, ale o tym, kto patronuje obecnej doktrynie gospodarczo-politycznej Chin. Tym patronem nie jest Konfucjusz!
 • @stanislav 00:59:07
  Jeżeli Pan referuje do globalizmu, to nie jest to wielkie odkrycie. Nawet Xi Jinping sam o tym mówi, ale ten Konfucjusz też idzie globalnie i to właśnie Chiny różni od każdej innej globalizacji.
 • @Anna-PK 02:09:52
  Dziękuję za wartościowe opracowanie!
 • @Oscar 18:45:01
  " To jest Ameryka"
  https://www.youtube.com/watch?v=-ku2B53ofmU
  " in 1945 for most of the Poles, who were coming back to a completely ruined Polish capital city, the pre-war Polish refrain: "This is America/ that's the famous USA/ my favourite land /my paradise on Earth!" - must have sounded like a sad irony. Therefore, and also ironically, I selected for the slideshow the photographs of early post-war Warsaw, with all its tragedy but also -with its somewhat grotesque attempts to recline from a deathbed into some kind of a "new life". Many of them did not know yet, that meanwhile Poland had been betrayed by its Western war-allies and on the Yalta peace conference in February, 1945 - presented to Stalin. "
 • @Anna-PK 22:12:13
  ------------------
  "Tak, coś w tym rodzaju się dzisiaj dzieje i to nie dotyczy tylko Afryki, to dotyczy całego świata."
  ------------------
  Ponieważ dzieci złego hołdują dualizmowi a na każdej barykadzie siedzą okrakiem - to póki co mamy także Niemcy - które spełniają tę samą role co Chiny tylko w mniejszym i wyszukanym zakresie.
  Wniosek?
  Wszystko zależy od tego - czy czarci pomiot przyspieszy likwidacje Białej Europy i jej cywilizacji. Jeżeli przyspieszy - Niemcy gospodarczo przestana istnieć - a Nowy Jedwabny Szlak ruszy pełną parą wszystkim swoimi odnogami.
 • @AgnieszkaS 22:54:36
  ani Agnieszko, żadne państwo o światowym znaczeniu nie może obyć się bez armii która zabezpieczy jego interesy. Wydatki na obronność powinniśmy oceniać w stosunku do PKB. USA wydają na obronność 4,6% PKB, Chiny 1,9%, Rosja 3,9% i to właśnie oznacza iż nie idą one w obronność, na te 1,9% mogą sobie swobodnie pozwolić, prawie 5% jest już obciążeniem mocno wpływającym na kraj.
 • @AgnieszkaS 20:19:11
  Myli pani pojęcia. Kapitalsitom amerykańskim zależało na interesach w Chinach. Ale takim, którzy coś produkują. A nie Wall Street.
  Obecnie Chiny staraj ą się stworzyć konkurencyjną propozycję wobec działań USA.
 • @jan 20:42:21
  Ważne, że jest konkurencja. Bo w faktycznym działaniu, to Chiny wcale nie różnią się od USA. Też zostawiają zatrutą ziemię.
 • @Anna-PK 02:09:52
  Jest w tym jakiś koncept, jak w tym: że KK otwiera drzwi judaizmowi do obezwładniania niejudaistycznej duchowości, a żydowskim bankom otwiera drzwi do dewastacji i przejmowania gospodarek narodowych.

  Łączyć Xi Jinpinga z Konfucjuszem, to jest całkowite nieporozumienie wynikające z niewiedzy, albo z celowej dezinforomacji. Nie wiem co jest pani domeną ?!
 • @stanislav 14:13:13
  Chiny zaadoptowały konfucjanizm do współczesnych potrzeb i to widać nie tylko w państwie chińskim, ale i w zachowaniu Chińczyków na całym świecie. Szacunek dla państwa, rodziców i zmarłych przodków. Ambicje bycia doskonałym, opanowanym, grzecznym, ale ciągle dążącym do celu.

  Dzisiaj Chińczycy spokojnie i pracowicie osiedlają się na całym świecie, kiedy chińscy rodzice nie są w stanie nauczyć się języka, to dzieci zajmują najlepsze pozycje w uniwersytetach, do tego stopnia, że USA zaczyna wprowadzać limity miejsc dla Chińczyków.

  Nie jest niczym odosobnionym widok młodej dziewczyny, czy chłopca prowadzących pod rękę staruszkę, lub staruszka na spacer. Co w innej kulturze jest ewenementem.

  A Pańska domena czy wiedza jakoś się poza krytycyzm w ogóle się nie ujawnia. Pozdrawiam i życzę niebiańskiego spokoju. ;)
 • @AgnieszkaS 20:19:11
  Trzeba głębiej spojrzeć na problem...
  Oczywiście istnieje zagrożenie dominacji Chińskiej a każda dominacja prowokuje do jej wykorzystywania aż do brutalnego wymuszania posłuszeństwa... patrz państwa kolonizujące obecnie głównie USA.

  To jedna jak na razie tylko potencjalne zagrożenie.
  Chiny nie włażą gdzie ich nie chcą nie organizują przewrotów wbrew Narodu .. a tzw zachód TAK.

  Ale oczywiście tam gdzie pojawia się dominacja tam zawsze istnieje pokusa
  jej wykorzystania dla jej zwiększenia.. dlatego nawołuję do systemowej likwidacji zjawiska Oligarchii.

  Chiny i Rosja jednak budują świat wielobiegunowy...a to popieram.
  Jak zaczną budować dominację to będę krytykował.
 • @Anna-PK 21:08:19
  Obroty między Chinami i Rosją rosną a za chwilę ruszy "Siła Syberii"
  ruski gazociąg do Chin wtedy obroty znacznie skoczą.

  Poza tym po embargach Europy na handel z Rosją Rosja może sobie w Chińskim sklepiku kupić wszystko to samo tylko 2-3x taniej.

  Europa sobie strzeliła w kolano tu zgoda.
  Tak jak Polska sobie strzela w kolano.
  a wszystko na zlecenie globalnej mafii która realnie rządzi w Europie i w Polsce.
 • @Oscar 17:47:25
  Problem jaki ja tu widzę, to prawie wszystkie państwa handlując z Chinami, mają ujemny bilans handlowy. To jest tak, jakby zarabiając w Warszawie, robić zakupy w Pekinie. Chiny produkują wszystko i dla wszystkich, a to może doprowadzić do uzależnienia.

  To uzależnienie jest powodem oporu jaki prezydent Trump odczuwa u siebie w Ameryce od dystrybutorów chińskich towarów na amerykański rynek. Oprócz towarów powszechnego użytku, są również towary, głownie elektronika do samolotów i uzbrojenia. Amerykanie zaczynają się bać, że chińska elektronika może być też powodem dywersji. A w tym przypadku należy to odnieść do całego NATO.
 • @Oscar 17:47:25
  Potem zachodnie elity,, płaczą,, że Rosja,, oddała się od Europy,, jednocześnie ustanawiając sankcje przeciwko FR. Schizofrenia.
 • @Oscar 17:47:25
  "Europa sobie strzeliła w kolano tu zgoda.
  Tak jak Polska sobie strzela w kolano."

  Oskarze, mam wrażenie, że to Pan sobie strzela w kolano. Nie wiem, być może Pan nie pamięta, ale to Rosja nałożyła embargo na eksportowane przez nas produkty.
 • @Oscar 17:43:49
  "Chiny i Rosja jednak budują świat wielobiegunowy..."

  Świat był do tej pory wielobiegunowy, wbrew wschodniej propagandzie. Wkrótce go może nie być i nawet Pan tego nie zauważy.
 • @Anna-PK 15:40:09
  Szacunek w cywilizacji i kulturze chińskiej dla ludzi starszych i dla więzi rodzinnych jest godzien pochwały, ale nie jest czymś wyjątkowym na naszym globie i w historii cywilizacji ludzkiej. Wynika to z prawidłowego oparcia struktury społecznej oraz struktury państwa i jego gospodarki o naturalne więzi oraz coś niezwykle cennego, czym jest przekazywanie doświadczeń pokoleniowych i szacunek dla idei ciągłości oraz równowagi miedzy " ziemią" ( Yin) i "niebem"( Yang).
  Chcąc być jednak uczciwym warto zauważyć, że nadmierne eksploatowanie więzi rodzinnych, czy klanowych prowadzi wprost do nepotyzmu, albo wręcz do struktur mafijnych. Warto znać chińską rzeczywistość kryjącą się za słowem "quanxi".
  Skłonność, czy może podatność chińskiej spolegliwości wobec autorytetu władzy, może prowadzić także do prawdziwych wynaturzeń i zjawisk w dłuższym horyzoncie niekorzystnych dla samego państwa chińskiego - czego najlepszym przykładem jest w swoim czasie z żelazną dyscypliną wprowadzany model chińskiej rodziny 2+1, który ( dodatkowo skorelowany z chińska tradycją "rodzinnego i gospodarczego" preferowania syna w rodzinie) stawia współczesne Chiny przed poważną barierą demograficzną, pociągającą za sobą negatywne konsekwencje gospodarcze.
 • @Wican 11:45:07
  "Myli pani pojęcia. Kapitalsitom amerykańskim zależało na interesach w Chinach. Ale takim, którzy coś produkują. A nie Wall Street."

  A to mnie Pan rozbawił. Pana zdaniem, czym oni tam handlują na Wall Street? Za każdym razem kiedy Trump piśnie słówko na temat restrykcji w handlu z Chinami indeksy idą w dół.
 • @Anna-PK 15:40:09
  Chiny zaadoptowały konfucjanizm...


  Nie, Pani Anno, Chiny zaadoptowały socjalizm i gospodarkę planową, w konsekwencji "kapitalizm państwowy". Właśnie to było ich atutem przy globalnych tendencjach prywatyzacyjnych, tak typowych w neoliberalnym kapitalizmie.
 • @Anna-PK 15:40:09
  "(…)zachowaniu Chińczyków na całym świecie."

  Różnie to bywa z Chińczykami. Turyści chińscy zachowują się agresywnie, a są nawet chamscy. Nie ma co generalizować.
 • @stanislav 19:22:31
  W historii Chin było więcej drastycznych zdarzeń, nie tylko 2+1, była np. Rewolucja Kulturalna, ale w każdej historii różnych państw są tego typu zdarzenia.
  Chiński szacunek dla władzy państwowej jest dzisiaj podstawą chińskiego sukcesu. Większość firm, albo należy do państwa, albo ma państwowy udział finansowy, a to daje firmom osłonę przed bankructwami. Państwowe planowanie tak w zakresie rozwoju dyscyplin gospodarki jak w zakresie horyzontów czasowych, wyznacza wzrost gospodarczy i chińską ekspansję na świat, pod osłoną władzy państwowej.
  Chiny dobrze odrobiły lekcję klęski, jaka była udziałem państw postsowieckich i zdobyte doświadczenie owocuje.

  W Chinach samodoskonalenie i osiąganie indywidualnych wyników zawsze było jednym z podstaw kariery zawodowej, a dzisiaj jest to podstawowe hasło rozwoju młodzieży; gdzie nauka- rozwój umysłowy i osiągnięcia fizyczne są wcielane od lat najmłodszych. Do rejestracji indywidualnych osiągnięć obecnie włączono nawet programy komputerowe. A te osiągnięcia właśnie decydują do jakiej uczelni młoda osoba się dostanie, oraz jakie stanowisko będzie piastować po jej ukończeniu.
 • @Anna-PK 18:34:00
  "To uzależnienie jest powodem oporu jaki prezydent Trump odczuwa u siebie w Ameryce od dystrybutorów chińskich towarów na amerykański rynek."

  To jest oczywiście problem najbardziej istotny. Ale są też pomniejsze, jak choćby korupcja przedsiębiorstw chińskich działających na terenie USA, inaczej mówiąc "struktury mafijne"(stanislav), a także szpiegostwo gospodarcze i najzwyklejsze złodziejstwo.

  https://www.voanews.com/usa/us-cracks-down-chinese-economic-espionage
 • @AgnieszkaS 19:36:28
  Chiny historycznie są państwem postmarksistowskim. Mao Tse Tung był marksistowskim komunistą, który znacjonalizował środki produkcji, oraz wprowadził tak socjalizm, jak i gospodarkę planową do chińskiego systemu władzy i gospodarowania. Nowością jest właśnie udział kapitału prywatnego w sprzężeniu z kapitałem państwowym.

  Kiedy w Rosji i innych krajach postsowieckich w latach 90tych u. w. nastąpiła dzika reprywatyzacja własności państwowej, to Chiny tylko pozwoliły na zachodnie dofinansowanie, a nowe inwestycje były ściśle monitorowane poprzez państwowy nadzór finansowy.
 • @AgnieszkaS 20:15:01
  Pani Agnieszko, właśnie teraz USA doświadcza tego, co przez lata było inspirowane przez amerykańskie władze w stosunku do innych państw i narodów.
  Dzisiaj Ameryka jest w szoku z powodu rosyjskiej manipulacji w amerykańskie wybory. A jeszcze parę lat temu Victoria Nuland, dyplomata USA, rozdawała bułeczki zbuntowanym na Majdanie Ukraincom. Finansowanie rebelii na Ukrainie kosztowało $5mld. amerykańskich podatników. A telefon Nuland do ambasadora: f...k EU, zrobimy Jaceniuka premierem, przeszedł do historii światowej dyplomacji i demokracji.
  https://www.youtube.com/watch?v=r5n8UbJ8jsk
  Kiedy Rosja prowadziła rurociąg South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii, to kilku amerykańskich kongresmenów przyjechało do Bułgarii i nastraszyli Bułgarów tak, że upadł bułgarski rząd. Projekt upadł, a dzisiaj Bułgaria jest najbiedniejszym krajem UE.
  https://www.bbc.com/news/business-27755032
 • @Anna-PK 20:25:14
  "Chiny historycznie są państwem postmarksistowskim. "

  Do pewnego stopnia. Ale komunizm panował przez kilka dekad, zaś konfucjonizm i taoizm przez parę tysięcy lat. Tego się tak łatwo nie zapomina.
 • @Anna-PK 20:49:48
  "Dzisiaj Ameryka jest w szoku z powodu rosyjskiej manipulacji w amerykańskie wybory. "

  To jest niemożliwe, ani w Kolegium Elektorów ani na szczeblu lokalnym.

  To Hilaria wspomogła pośrednio Trumpa, myśląc że łatwiej jej będzie wygrać niż z Sandersem. Jak przegrała to obwiniła Rosjan, bo Rosjanie są wszystkiemu winni.
 • @Anna-PK 20:49:48
  :)

  Pani Anno, spodobał mi się Pani ostatni komentarz.
  W konkluzji ogólnej, czego to dowodzi? Otóż tego, że Chińczycy w wielu aspektach niczym się nie różnią od Amerykanów, czy Japończyków, oraz Niemców, którzy również zawojowali swoim eksportem Europę i USA, generalnie są tacy sami. A chcieliby aby w oczach świata uchodzić za ludzi o cechach szczególnych ze względu na wyznawany przez nich Konfucjanizm. Z samym Konfucjanizmem i bez komunizmu do niczego by jednak w gospodarce nie doszli.
 • @AgnieszkaS 21:17:52
  Mnie się Pani komentarz też podoba. Ja zawsze uważałam i uważam, że ludzie wszędzie są do siebie podobni. Prawie wszystkie nacje mają jednak mitologię dla własnych potrzeb; a to "naród wybrany", a to "american exceptionalism" albo bycie "Chrystusem Narodów". Co do Chin, to różnica jest jednak taka, że Chińczyków jest bardzo dużo i kładą nacisk na edukację, która jest tam bezpłatna.
 • @AgnieszkaS 21:17:52
  "chcieliby aby w oczach świata uchodzić za ludzi o cechach szczególnych ze względu na wyznawany przez nich Konfucjanizm"

  To tak nie działa. To nie jest jak ktoś wyznaje katolicyzm pokazując się w kościele aby sąsiedzi zobaczyli. Konfucjonizm to jest sposób bycia, ceremonie są na marginesie. Zaś taoizm przeorał sposób widzenia kosmosu, tak głęboko, że ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, tak jak z komplikacji gramatyki języka, którym się posługują.

  Chiny to naprawdę stara cywilizacja.
 • @Pedant 21:53:07
  "ceremonie są na marginesie"

  Tutaj jest ceremonia na cześć Konfucjusza.

  https://www.youtube.com/watch?v=TszH8XJMXrQ
 • @Anna-PK 20:09:19
  Szanowna autorko, trzeba z należnym szacunkiem odnosić się do wielkiej cywilizacji chińskiej i doceniać osiągnięcia współczesnych Chin, ale ów "zapał" z jakim pani usiłuje nas przekonać do poglądu, że "wszystko, co chińskie jest doskonałe i godne naśladownictwa" ociera się o bezkrytycyzm świeżej konwertytki, a nawet ignorancję, żeby nie powiedzieć mocniej. Czytając pani wpisy przenoszę się jakby w szeregi młodzieży chińskiej -wymachującej książeczkami Mao Zedonga w okresie Rewolucji Kulturalnej :)))
 • @stanislav 22:36:28
  Szanowny Panie, proszę nie być zwykłym chamem. Jeżeli już mi coś zarzuca, to proszę to zacytować i nie imputować mi tego czego nie ma i ja nie piszę.
  Ja pokazuję Chiny z jednej strony jako zagrożenie, z drugiej jako przykład skutecznego działania i od czego ta skuteczność pochodzi. A o co Panu chodzi? O to, że nie wolno mi mieć własnego zdania? Proszę mnie tu nie pouczać.
  Kultura europejska jeszcze nie upadła tak nisko, aby stosować chamskie ad personam. Nie wiem kim Pan jest, ale takiego zachowania więcej na moim blogu tolerować nie będę.
 • @Anna-PK 23:04:46
  "O to, że nie wolno mi mieć własnego zdania? Proszę mnie tu nie pouczać. "

  To jest typowy konformizm. Nie myśl, nie mów nic nowego, powtarzaj beczenie za innymi baranami.
 • @Pedant 23:19:55
  Ja właśnie zauważyłam, że w Polsce istnieje tendencja samooszukiwania się. Jeżeli pisze się o Rosji, czy Chinach, w pewnym stopniu również o Niemczech, to trzeba pisać jak najgorzej. Jest strach przed konfrontacji faktów, jest jakaś wiara, że zamilczanie, czy pomniejszanie sukcesów, faktycznie je pomniejszy. Trzeba udawać: "Polacy, nic się nie stało"

  A przecież trzeba mieć oczy otwarte, trzeba znać fakty, bo tylko wiedza daje nam prawdziwą możliwość oceny i umożliwi właściwą reakcję.

  Chiński pochód przez świat jest absolutnie fenomenalny i trzeba go śledzić bo trzeba być świadomym tych działań, tak w przypadku sukcesów, jak i katastrofy.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Najsilniejsi...

  Piszę na podstawie amerykańskiej prasy. Podaję informacje po to, aby uświadomić jak jest Rosja i Putin postrzegani na świecie. Tekst jest tłumaczeniem. Można zaklinać rzeczywistość, ale w to wierzy prawie cały swiat. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031