Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
18 postów 389 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Pan Wołodyjowski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukraina jest częstym tematem polskich dyskusji z powodów polityki bieżącej jak historycznych związków Polski z terenami Kresów.

Pan Wołodyjowski.
W Rzeczypospolitej, przed paru wiekami, na wschodzie był obszar rozległy , z wielkimi stepami. Piękna to była kraina, romatyczna , moj Boże, nie wiem czy tylko Ukraina, czy może już Trójmorze.   Na stepie były pustki, nie miasta nie wioski, tylko była stanica, w niej mały rycerz, nie pan Kaczyński, a  pan Wołodyjowski .   Miał dużą szablę i tą szablą robił tak, że choć był sam mały, to na widok tej szabli, szlachcianki aż mdlały. Miał paru kompanów, razem z nim mieszkali, razem też pohańca po stepie ganiali. Pan Michał był nieszczęśliwy, wciąż wzdychał do nieba, kompani go pytają: „Czegoż ci Michałku trzeba?” A pan Zagłoba, przecie człek życiowy,  prosto z mostu powiada: „Michałku trza ci białogłowy, ty Michale  nie wzdychaj do gwiazd i do nieba, bo każady to widzi, że ci baby trzeba,”
„Jest potrzeba, będzie sposób”*, jak mówią Anglicy, bo oto przejezdżała bryczka przy stanicy. A w tej bryczce dwie panny, piękne jak zorze kresowych porankow, najprawdziwsze miski szlacheckich zaścianków.
Michał był  rozterce, chciał poślubić  Krzysię, bardzo słodką była, ale Baśka- Hajduczek prawdziwie po rycersku szabelką  robiła.  A Ketling, druh Michała, był Szkotem (bo w spódnicy chodził) też tę Krzysię czarował i chamsko uwodził. Na koniec, pan Sienkiewicz pisze, że się pogodzili, każdy wziął  se pannę i się pożenili.
A dalej to państwo młodzi w Chrepiowie, w stepowej stanicy , nie tracąc czasu, poszli  do łoznicy. A co tam oni robili i co to wszystko znaczy, moje dzieci kochane, ja wam nie będę  tłumaczyć.
(Dodam dla wyjasnienia, dawniej moi mili, było tak, że się kawaler z panną, chętnie się żenili. Dzisiaj chcą się żenić, homisie i księża, jakżeś panno cnotliwa, tam se szukaj męża.) 
 
I tak dochodzimy do najgroźniejszej postaci ze stepów i pogranicza mianowicie historii Azji Tuhajbejowicza.  To był  Tatar, zbój, ladaco i jeszcze do tego, była niezwykle podobny, do Daniela Olbrychskiego.
Baśki Wołodyjowskiej postać tam  była niezwykla, jakby róża w stepie znienacka zakwitła. A rycerze, ci co blisko i ci z odali, wszyscy się w Baśce mocno podkochiwali.  Azja także cierpiał z wielkiego kochania i tym sposopbem doprowadził  do Basi porwania. Basia jednak  świadomą  z ruchem „me too”  była  i zaraz Azji prosto w pysk strzeliła. Azji przestępstwa przeciwko kobietom otkryto i jako słuszną karę na pal Azję wbito. 
Trzeba teraz wspomnieć o Chmielnickim Bohdanie i o rebelii w stepach, a nie ma majdanie. Walczył on z rycerstwem polskim i jeszcze do tego, chciał zdobyć twierdzę Kamieńca Podolskiego. Michał i Ketling z wojskiem dzielnie  Kamieńca  bronili, ale przyszło im zginąć w twierdzy, którą wysadzili.
(Powieść napisał pan Sienkiewicz  ku serc pokrzepieniu, patriotyczna  historia młodym pokoleniom, w której to Noblista  czytelnikom radzi, że jak kto kocha  Polskę to niech się wysadzi. )
--------------------
*Where there's a will, there's a way.

KOMENTARZE

 • autorka
  I got the will but.....
  ...I can't find my way now
  8-))))
 • @Husky 21:40:10
  I advise you to remain calm, everything will be fine.
 • @Anna-PK 22:03:56
  How to stay calm when hate wins?
 • @Husky 22:11:09
  Because you like to provoke.
  An example is the text where you praise politician for "Kozakiewicz's gesture". I do not know if such gestures are a positive sign, and there is something to brag about. ;)
 • Znakomita Trylogia!!Moja ulubiona "lektura".
  https://youtu.be/cFgMLaJdmaM
  :))
 • @Anna-PK 22:20:36
  Did Kozakiewicz's gesture fulfill his tasks during the Olympic Games?
  Positive sign or not
  8-))))))
 • @Husky 22:27:21
  A politician is not an athlete. The politician is responsible for the country, and the athlete only for himself. ;) Problems arise when party games turn into a vulgar match. And you are conducive to such vulgarization and next you complain about hatred. Is this not the irony of fate? ;)
 • @trojanka 22:21:33
  Dziękuję za dobre słowo.
 • @Anna-PK 22:38:33
  not the irony of fate because politics has its own rules...
  politics is only for tough guys ... like me

  8-))))))))
  Pozdrawiam
 • @Husky 22:49:14
  Congratulations!
 • @Anna-PK 22:52:59
  8-))))))))
  Dziekuje
 • @Husky 23:00:25
  Na zdrowie! ;)
 • Dear Ms Anna-PK
  Dear Ms Anna-PK,

  What a wonderful text - congratulations.
  "Trylogia" - was one of the very first book, I read as a young boy.
  It was my favourite - and in fact - I read it many, many times.
  Always admired Ian Skrzetuski - as a ideal man; but honestly...
  I am probably (in character) closer to Kmicic...

  Anyway, I can talk about this - for a long time but don't want to bother you or anybody...anymore.

  I didn't know, that your English is so perfect...and presume...
  you are perfect as well.

  Where do you actualy live?

  Best wishes and regards
 • @Ryszard Opara 02:56:29
  I don't compare myself to any of the literary heroines.
  Compliments made me blush. I am not looking for fame or publicity, because I am an ordinary woman and happy in my family.

  Thank you for your kind words. I also wish you good luck in all your activities.
  PS.
  My English is not so good, but I'm trying. ;)

  Best regards and God bless.
 • @Anna-PK 04:51:14
  Anyway... we had a nice chat - in Polish and English and who knows... - maybe one day...we can meet ... somewhere over the rainbow...
  And I hope - I would not make you blush - anymore...

  It is not entirely up to us - it is our destiny...

  Till then - Very best wishes and regards
 • @Anna-PK
  Thank you for your tiny, jolly - literary joke. In one word – pastiche, revealing and convincing through a sense of humour, and irony, about some of your qualities: culture and creative personality. Congratulations.
 • @1abezmetki 10:48:01
  Thank you very much.
 • Kresy to Polska
  ==historycznych związków Polski z terenami Kresów.== Podstawowy błąd w tytule. Polska nie miała żadnych związków z terenami kresów. Kresy to był część regionu Polski. To była część Polski na wschodnim pograniczu Polski. Historyczne związki z Polską to miała Moskwa.
 • @von Finov 16:59:16
  Kresy, to historycznie było Księstwo Litewskie. W roku 1569 Księstwo Litewskie zostało związane z Polską unią realną, bo dotychczas, była unia personalna, poprzez osobę władcy.

  Po roku 1918 Polsce dostała się część Kresów, a również Polska toczyła wojnę o Kresy, z Litwą, ZSRR i powstającymi propaństwowymi organizacjami ukraińskimi. W wyniku tej wojny Kresy zostały włączone do Polski.
 • @von Finov 16:59:16 Oto mapa.
  http://wlaczpolske.pl/index.php?etap=10&i=1201
 • @Anna-PK
  Pięknie. 5*
  Ja natomiast znam historie pewnego Francuza
  Który z Miłości do Ojczyzny wysadził.....Niemca z autobusu
  Coś tam mruknął pod nosem, może Bogu się pożalił
  A potem z krzykiem Allahu Akbar po prostu go.... wywalił
  Pozdrawiam czarnym humorem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031