Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
36 postów 757 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Pan Wołodyjowski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukraina jest częstym tematem polskich dyskusji z powodów polityki bieżącej jak historycznych związków Polski z terenami Kresów.

Pan Wołodyjowski.
W Rzeczypospolitej, przed paru wiekami, na wschodzie był obszar rozległy , z wielkimi stepami. Piękna to była kraina, romatyczna , moj Boże, nie wiem czy tylko Ukraina, czy może już Trójmorze.   Na stepie były pustki, nie miasta nie wioski, tylko była stanica, w niej mały rycerz, nie pan Kaczyński, a  pan Wołodyjowski .   Miał dużą szablę i tą szablą robił tak, że choć był sam mały, to na widok tej szabli, szlachcianki aż mdlały. Miał paru kompanów, razem z nim mieszkali, razem też pohańca po stepie ganiali. Pan Michał był nieszczęśliwy, wciąż wzdychał do nieba, kompani go pytają: „Czegoż ci Michałku trzeba?” A pan Zagłoba, przecie człek życiowy,  prosto z mostu powiada: „Michałku trza ci białogłowy, ty Michale  nie wzdychaj do gwiazd i do nieba, bo każady to widzi, że ci baby trzeba,”
„Jest potrzeba, będzie sposób”*, jak mówią Anglicy, bo oto przejezdżała bryczka przy stanicy. A w tej bryczce dwie panny, piękne jak zorze kresowych porankow, najprawdziwsze miski szlacheckich zaścianków.
Michał był  rozterce, chciał poślubić  Krzysię, bardzo słodką była, ale Baśka- Hajduczek prawdziwie po rycersku szabelką  robiła.  A Ketling, druh Michała, był Szkotem (bo w spódnicy chodził) też tę Krzysię czarował i chamsko uwodził. Na koniec, pan Sienkiewicz pisze, że się pogodzili, każdy wziął  se pannę i się pożenili.
A dalej to państwo młodzi w Chrepiowie, w stepowej stanicy , nie tracąc czasu, poszli  do łoznicy. A co tam oni robili i co to wszystko znaczy, moje dzieci kochane, ja wam nie będę  tłumaczyć.
(Dodam dla wyjasnienia, dawniej moi mili, było tak, że się kawaler z panną, chętnie się żenili. Dzisiaj chcą się żenić, homisie i księża, jakżeś panno cnotliwa, tam se szukaj męża.) 
 
I tak dochodzimy do najgroźniejszej postaci ze stepów i pogranicza mianowicie historii Azji Tuhajbejowicza.  To był  Tatar, zbój, ladaco i jeszcze do tego, była niezwykle podobny, do Daniela Olbrychskiego.
Baśki Wołodyjowskiej postać tam  była niezwykla, jakby róża w stepie znienacka zakwitła. A rycerze, ci co blisko i ci z odali, wszyscy się w Baśce mocno podkochiwali.  Azja także cierpiał z wielkiego kochania i tym sposopbem doprowadził  do Basi porwania. Basia jednak  świadomą  z ruchem „me too”  była  i zaraz Azji prosto w pysk strzeliła. Azji przestępstwa przeciwko kobietom otkryto i jako słuszną karę na pal Azję wbito. 
Na koniec nadszedł czas próby dla rycerstwa polskiego, zadaniem była obrona, przed Turkiem, Kamieńca Podolskkiego. Michał i Ketling z wojskiem dzielnie  Kamieńca  bronili, ale przyszło im zginąć w twierdzy, którą wysadzili.
(Powieść napisał pan Sienkiewicz  ku serc pokrzepieniu, patriotyczna  historia młodym pokoleniom, w której to Noblista  czytelnikom radzi, że jak kto kocha  Polskę to niech się wysadzi. )
--------------------
*Where there's a will, there's a way.

KOMENTARZE

 • autorka
  I got the will but.....
  ...I can't find my way now
  8-))))
 • @Husky 21:40:10
  I advise you to remain calm, everything will be fine.
 • @Anna-PK 22:03:56
  How to stay calm when hate wins?
 • @Husky 22:11:09
  Because you like to provoke.
  An example is the text where you praise politician for "Kozakiewicz's gesture". I do not know if such gestures are a positive sign, and there is something to brag about. ;)
 • Znakomita Trylogia!!Moja ulubiona "lektura".
  https://youtu.be/cFgMLaJdmaM
  :))
 • @Anna-PK 22:20:36
  Did Kozakiewicz's gesture fulfill his tasks during the Olympic Games?
  Positive sign or not
  8-))))))
 • @Husky 22:27:21
  A politician is not an athlete. The politician is responsible for the country, and the athlete only for himself. ;) Problems arise when party games turn into a vulgar match. And you are conducive to such vulgarization and next you complain about hatred. Is this not the irony of fate? ;)
 • @trojanka 22:21:33
  Dziękuję za dobre słowo.
 • @Anna-PK 22:38:33
  not the irony of fate because politics has its own rules...
  politics is only for tough guys ... like me

  8-))))))))
  Pozdrawiam
 • @Husky 22:49:14
  Congratulations!
 • @Anna-PK 22:52:59
  8-))))))))
  Dziekuje
 • @Husky 23:00:25
  Na zdrowie! ;)
 • Dear Ms Anna-PK
  Dear Ms Anna-PK,

  What a wonderful text - congratulations.
  "Trylogia" - was one of the very first book, I read as a young boy.
  It was my favourite - and in fact - I read it many, many times.
  Always admired Ian Skrzetuski - as a ideal man; but honestly...
  I am probably (in character) closer to Kmicic...

  Anyway, I can talk about this - for a long time but don't want to bother you or anybody...anymore.

  I didn't know, that your English is so perfect...and presume...
  you are perfect as well.

  Where do you actualy live?

  Best wishes and regards
 • @Ryszard Opara 02:56:29
  I don't compare myself to any of the literary heroines.
  Compliments made me blush. I am not looking for fame or publicity, because I am an ordinary woman and happy in my family.

  Thank you for your kind words. I also wish you good luck in all your activities.
  PS.
  My English is not so good, but I'm trying. ;)

  Best regards and God bless.
 • @Anna-PK 04:51:14
  Anyway... we had a nice chat - in Polish and English and who knows... - maybe one day...we can meet ... somewhere over the rainbow...
  And I hope - I would not make you blush - anymore...

  It is not entirely up to us - it is our destiny...

  Till then - Very best wishes and regards
 • @Anna-PK
  Thank you for your tiny, jolly - literary joke. In one word – pastiche, revealing and convincing through a sense of humour, and irony, about some of your qualities: culture and creative personality. Congratulations.
 • @1abezmetki 10:48:01
  Thank you very much.
 • Kresy to Polska
  ==historycznych związków Polski z terenami Kresów.== Podstawowy błąd w tytule. Polska nie miała żadnych związków z terenami kresów. Kresy to był część regionu Polski. To była część Polski na wschodnim pograniczu Polski. Historyczne związki z Polską to miała Moskwa.
 • @von Finov 16:59:16
  Kresy, to historycznie było Księstwo Litewskie. W roku 1569 Księstwo Litewskie zostało związane z Polską unią realną, bo dotychczas, była unia personalna, poprzez osobę władcy.

  Po roku 1918 Polsce dostała się część Kresów, a również Polska toczyła wojnę o Kresy, z Litwą, ZSRR i powstającymi propaństwowymi organizacjami ukraińskimi. W wyniku tej wojny Kresy zostały włączone do Polski.
 • @von Finov 16:59:16 Oto mapa.
  http://wlaczpolske.pl/index.php?etap=10&i=1201
 • @Anna-PK
  Pięknie. 5*
  Ja natomiast znam historie pewnego Francuza
  Który z Miłości do Ojczyzny wysadził.....Niemca z autobusu
  Coś tam mruknął pod nosem, może Bogu się pożalił
  A potem z krzykiem Allahu Akbar po prostu go.... wywalił
  Pozdrawiam czarnym humorem.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Najsilniejsi...

  Piszę na podstawie amerykańskiej prasy. Podaję informacje po to, aby uświadomić jak jest Rosja i Putin postrzegani na świecie. Tekst jest tłumaczeniem. Można zaklinać rzeczywistość, ale w to wierzy prawie cały swiat. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031