Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 984 komentarze

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Trochę o NATO, co Wy na to?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

( Zdjęcie wykonał Sergei Chirikov/Reuters ) NATO obchodzi 70tą rocznicę, światowi przywódcy spotkają się w Anglii w środę i czwartek na uroczystym rocznicowym spotkaniu.

Przedstawiciele  panstw członkowskich, zgodnie z oficjalnym harmonogramem, spotkają się w Londynie we wtorek,  uroczysta  impreza planowana jest w pałacu Bakinhgam, a następnie udadzą się do luksusowego hotelu Grove w Watford, mieście na północny zachód od Londynu, na spotkania w środę,
NATO ma różne problemy. W ubiegłym miesiącu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, aby nie wtrącał się do brytyjskiej polityki, natomiast francuski prezydent Emmanuel Macron wywołał kontrowersje, oceniając, że NATO ma śmierć mózgową. Rosja zbliża się do NATO, zawierając sojusz z Turcją, członkiem NATO na południowej granicy Europy.
W obrębie NATO są sprzeczne interesy państw,które ujawniają się wewnętrzną walką. Jednym z problemów jest ustalenie, kto jest tym wrogiem z którym NATO ma toczyć walkę.
Oto podsumowanie tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Na początku października Trump gwałtownie wyciągnął wojska amerykańskie z północno-wschodniej Syrii, torując drogę Turcji do inwazji na kraj i walki z Jednostkami Ochrony Ludu, dowodzoną przez Kurdów milicją, która walczyła z Państwem Islamskim u boku Amerykanów
Turecka inwazja wojskowa drastycznie obniżyła skuteczność operacji antyterrorystycznych w regionie, a prezydent Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się do czasu wyeliminowania Kurdów.
Wobec braku amerykańskiego przywództwa w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin  znalazł się w środku akcji i opracował plan wspólnego patrolowania północno-wschodniej Syrii z Turcją, stając się silnym graczem na rynku władzy w tym kraju.
Umowa Rosji z Turcją jest o tyle szczególna, że Turcja jest członkiem NATO, a Rosja oficjalnym wrogiem. Biorąc pod uwagę położenie między Rosją a Europą, Turcja zajmuje szczególnie niepewną pozycję między tymi dwoma mocarstwami.
Turcja rozważa również zakup większej liczby systemów obrony przeciwrakietowej S-400 z Rosji, przed którymi Stany Zjednoczone od dawna ostrzegały za obawy przed dostępem Rosji do wrażliwych szczegółów technicznych na temat systemów obronnych NATO.
Francuski prezydent Emmanuel Macron zarzucił w zeszłym miesiącu Trumpowi jednostronną decyzję o wycofaniu  wojsk amerykańskich z północno-zachodniej Syrii na początku października, nie mówiąc o decyzji  swoim sojusznikom z NATO, z których wielu wciąż ma siły w tym kraju.
„Nie masz żadnej koordynacji strategicznego podejmowania decyzji między Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami z NATO. ” - powiedział Macron w wywiadzie dla The Economist w artykule opublikowanym na początku listopada, odnoszącym się do wycofania wojsk.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaatakowała Macrona, mówiąc mu w Brukseli pod koniec listopada, według The New York Times: „Rozumiem twoje pragnienie destrukcyjnej polityki ... Ale mam dość zbierania i składania kawałków. Muszę w kółko  sklejać  zepsute przez ciebie  naczynia, abyśmy mogli usiąść i napić się herbaty. ”
Erdogan również ocenił komentarze Macrona jako „chore i płytkie” w zeszły piątek, dodając, według Reutersa: „Zwracam się do pana Macrona z Turcji i powiem to w NATO: Powinieneś sprawdzić najpierw, czy ty masz mózg”.
Według amerykańskiej prasy, priorytetem  Trumpa będzie nacisk, aby NATO odepchnęło się od wpływów Chin jako rosnącego zagrożenia nie tylko na Pacyfiku, ale również w strefie atlantyckiej, Macron chce uczulić państwa NATO na terroryzm, który jest realnym zagrożeniem, widocznym na codzień, zamiast kreowania sztucznego problemu na granicach z Rosją. A co na to Polska? Jak Polacy widzą świat i obronę własnego kraju w 70tą rocznicę NATO?
Opracowane na podstawie:https://www.insider.com/nato-summit-awkward-tensions-boris-johnson-trump-macron-russia-2019-12

 

KOMENTARZE

 • ROZBITE KUBKI
  TO WRZUTKA MEDIALNA DLA TELEWIDZÓW,EUROPA PRZEGRAŁA 2 WOJNY ŚWIATOWE NA RZECZ USA I OD 70 LAT PRUBUJE SIĘ WYGRAMOLIĆ Z POD BUTA AMERYKAŃSKIEGO GŁÓWNY AGENT CZYLI BRYTOLE TEZ PADLI OFIARĄ UTRACILI STATUS MOCARSTWA I WPŁYWY W KOLONIACH PO 2 WOJNIE.OBECNIE NIEMCY FRANCJA I ROSJA ROBIĄ DOSŁOWNIE WSZYSTKO ABY WYSIUDAĆ AMERYKANINA Z EUROPY,AMERYKANIN STOSUJE PROSTE MYKI ,KTÓRE GO NIE KOSZTUJĄ PRAWIE NIC FASZYŚCI NIE MAJĄ SZTABU GENERALNEGO BEZ TEGO NIE ISTNIEJE NIEMIECKA ARMIA DE FACTO PAROBKI POLSKIE I RUMUŃSKIE DOPŁACAJĄ DO TEGO ABY BYC KLINEM MIĘDZY ROSJĄ A NIEMCAMI.ALE SPOKOJNIE NIEMCY PO PRZEGRANYCH 2 WOJNACH ŚWIATOWYCH RZĄDZĄ W EUROPIE A PUTIN MISTERNIE KŁADZIE RURY OD GAZU ABY OMINĄĆ BANDERYSTAN,DO TEGO ZACIESNIA WSPÓŁPRACE Z CHIŃCZYKIEM CO ZACZYNA STWARZAĆ CORAZ WIĘKSZY BALANS MIĘDZY USA.MAKARON MA ATOMÓWKI JEŻELI POWSTAŁA BY ARMIA UE Z BRONIA ATOMOWĄ W RĘKACH HELMUTÓW MOGŁO BY SIĘ ZROBIĆ CIEKAWIE.
 • @lolo 19:28:06 Tak, coś się dzieje.
  Mam tu ciekawy artykuł, chyba z greckiej pozycji spojrzenia na świat. Chcą stworzyć New Alliance For Peace - Nowy sojusz na rzecz pokoju.

  Piszą tak:
  "Nowy Sojusz na rzecz Pokoju z Rosją przekształciłby NATO w Transatlantycką Organizację Bezpieczeństwa od Władywostoku do Lizbony, po drugie umożliwiłby wznowienie znaczących negocjacji USA-Rosja w sprawie rozbrojenia nuklearnego prowadzących do nowej architektury kontroli zbrojeń, a po trzecie decydujący Transatlantycki- Rosyjski sojusz obronny, również otwarty na Chiny, może stać się częścią przyszłego trójstronnego dialogu między Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem, ponieważ wszystkie trzy są niezbędnymi potęgami nuklearnymi XXI wieku."
  https://www.tovima.gr/2019/12/02/international/trumps-ostpolitik-moment-a-new-alliance-for-peace-with-russia/
 • Konflikt Nato (USrael) - Rosja to mit.
  Gdzie Rosja i NATO wspólnie zwalczają nacjonalizm? Odpowiedź: wszędzie tylko nie w Izraelu.

  "27 maja 1997 r. na szczycie NATO w Paryżu we Francji NATO i Rosja podpisały akt założycielski w sprawie wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa, mapę drogową dla przyszłej współpracy NATO-Rosja."


  Cytat z aktu założycielskiego:

  "NATO i Rosja wychodzą z założenia, że wspólny cel
  wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w obszarze euroatlantyckim dla
  korzyści wszystkich krajów wymaga reakcji na nowe ryzyko i
  wyzwania, takie jak agresywny nacjonalizm"

  www.nato.int/cps/cn/natohq/official_texts_25468.htm

  Tak dialogować można do ...US...Rraela śmierci, za przeproszeniem.

  https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_167682.htm
 • @Arjanek 19:40:08
  To co było w 1997 roku to się już zmyło. Rosja nie zajmuje się zwalczaniem nacjonalizmów, a NATO na granicy z Rosją buduje bazy, np. w Rumunii, a wkrótce w Polsce. NATO kolekcjonuje jak najwięcej państw przeciwko Rosji.
  Otwartą wojnę NATO prowadzi z Rosją na Ukrainie, zasilając Ukrainę w broń przeciwko separatystom rosyjskim w Donbasie, wspomaganym przez Rosję.

  Innym punktem konfrontacji jest Libia gdzie generała Hafner'a wspiera jakaś grupa rosyjska, przeciwko rządowi w Tripolisie wspieranym przez państwa NATO.
 • Imperialna Francja
  "(…) Macron chce uczulić państwa na to na terroryzm, który jest realnym zagrożeniem, widocznym na codzień, zamiast kreowania sztucznego problemu na granicach z Rosją."/Anna-PK/


  Francja jest jednym z kolonizatorów świata, który płaci w tej chwili za swoje podboje słuszną cenę. Francja stała się "zamorską prowincją" tych, którzy byli wcześniej przez Francuzów kolonizowani. Taka to jest ironia dziejów.

  Francja na pewno by chciała rozwiązać swoje wewnętrzne problemy za pomocą NATO. Jednak rola NATO jest w swoich założeniach trochę inna.
 • @Anna-PK 19:37:34
  DOŚĆ CIEKAWE ALE SIĘ WYKLUCZA NA LINII USA-CHINY TE MOCARSTWA IDA NA ZWARCIE KRÓL MOŻE BYĆ TYLKO JEDEN.
  NIEMCY I FRANCJA ODMAWIAJA PŁACENIA USTALONEJ WARTOŚCI PKB NA RZECZ ZBROJEŃ BO NIE SA W CIEMIĘ BICI NIE BĘDĄ CZYSZCIĆ DEMOBILU JANKESKIEGO NAJNOWSZEJ BRONI USA IM NIE SPRZEDA I NIE BĘDA IM POMPOWAC MILIARDÓW JAK PAROBKI MALINOWE.
 • @AgnieszkaS 20:00:15
  Rola NATO określona w założeniach, jest nieaktualna, tak ja rozumiem.
  Właśnie cały w tym jest problem i dyskusja nad rolą NATO.

  Trzeba też uczciwie powiedzieć, że nie tylko Francja podbijała i nie tylko Francja ma problemy z terroryzmem.
 • @lolo 20:04:35
  ;) Zgadza się, nie tylko Francja nie płaci. UE chce finansować własną produkcję zbrojeniowa i skłania się w stworzeniu własny sił obronnych.
 • @Anna-PK 19:58:04
  Cyt://To co było w 1997 roku to się już zmyło.//

  Myli się Pani.

  "Rada NATO-Rosja (NRC) została ustanowiona na szczycie NATO-Rosja w Rzymie 28 maja 2002 r. deklaracją „Stosunki NATO-Rosja: nowa jakość”. Deklaracja rzymska opiera się na celach i zasadach aktu założycielskiego NATO-Rosja z 1997 r. w sprawie wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa, który pozostaje formalną podstawą stosunków NATO-Rosja. NRC zastąpiło Stałą Wspólną Radę (PJC), forum konsultacji i współpracy stworzone przez akt założycielski NATO-Rosja z 1997 roku."

  Przypomnę tylko, że Rosja powróciła do Rady Europy, nawet Polska głosowała za.
 • @lolo 20:04:35
  Nie zapowiada się aby był JEDEN KRÓL. Szybko rosną siły innych państw. Broń nuklearna jest też w posiadaniu wielu krajów. Świat będzie wielobiegunowy; nawet Indie i Pakistan, też należy uwzględnić.
 • OGÓLNIE
  IDZIE PRZEWARTOŚCIOWANIE ŚWIATOWEJ GEOPOLITYKI O CZYM BAKAJĄ JAKIES NAWIEDZONE GRYGUCIE I ŚMIESZNE BARTOSIAKI,ALE MINIE JESZCZE SPOKOJNIE ZE 20-30 LAT ZANIM SIĘ TO WYKLARUJE BO W SUMIE JAKBY NIE SPOJRZEĆ JUZ SIĘ 10 LAT CZYTA ŻE SE DUPE BEDZIEMY DOLARAMI PODCIERAĆ ,ŻE USA SIĘ KOŃCZY ALE PÓKI CO LOTNISKOWCE RZĄDZĄ NA MORZACH I OCEANACH I MOGA BLOKOWAĆ 80% HANDLU ŚWIATOWEGO GDZIE CHCA I JAK CHCA.CO DO NATO USA SZUKA FRAJERÓW ŻEBY ŁOŻYLI KASĘ BO USA JEST SKUPIONE NA CHIŃCZYKU MOCNO,MURZYN NAROBIŁ DZIADOSTWA NA UKRAINIE-KTÓRA KOSZTUJE ,NA SYRIE BRAKŁO KASY WYKORZYSTALI MOMENT JAK ŻYDKA PO SĄDACH ZACZĘLI CIĄGAĆ BO BY BYŁ LARUM WIĘKSZY NIŻ BYŁ,NIEUDANY PRZEWRÓT W TURCJI ALE TO WSZYSTKO ZA MAŁO.USA TERAZ BĘDZIE DZIAŁAĆ ZA POMOCA AGENTÓW FRAJERÓW-TYPU POLSKA,RUMUNIA GDZIE SIĘ NIE DA OBSADZIĆ TAKICH PISORÓW BĘDĄ WYWOŁYWANE ZAMIESZKI I DESTABILIZACJA POPRZEZ AGENTURĘ HONKONG AMRYKA POŁUDNIOWA.
 • @Anna-PK 20:07:03
  "Trzeba też uczciwie powiedzieć, że nie tylko Francja podbijała..."

  To oczywiste. Dlatego napisałam, że Francja jest jednym z kolonizatorów.


  "Bezpieczeństwo w życiu codziennym ma fundamentalne znaczenie dla naszego dobrostanu. Celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych.
  ŚRODKI POLITYCZNE — NATO promuje wartości demokratyczne i umożliwia państwom członkowskim konsultacje oraz współpracę w sprawach związanych z obronnością i bezpieczeństwem w celu rozwiązywania problemów, budowania zaufania oraz zapobiegania konfliktom w dłuższej perspektywie.
  ŚRODKI WOJSKOWE — NATO dąży do pokojowego rozwiązywania sporów. W przypadku niepowodzenia starań dyplomatycznych potencjał militarny Sojuszu umożliwia podjęcie operacji zarządzania kryzysowego. Takie operacje są przeprowadzane zgodnie z klauzulą zbiorowej samoobrony zawartą w akcie założycielskim NATO — Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego — lub na mocy mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w sposób indywidualny lub przy współpracy z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi."
  https://www.nato.int/nato-welcome/index_pl.html
 • @Anna-PK 20:15:57
  ANNO ZAWSZE JEST JEDEN ZWYCIĘZCA NAWET W SPORCIE SREBRNY MEDAL SIĘ NIE LICZY.
 • @lolo 20:15:57
  // PÓKI CO LOTNISKOWCE RZĄDZĄ NA MORZACH I OCEANACH //
  Na lotniskowce wymyślono już specjalne, trudne do wykrycia łodzie podwodne, na tej samej zasadzie co samoloty, a handel odbywa się też drogami lądowymi.
 • @Arjanek 20:14:36
  //Rada NATO-Rosja (NRC) została ustanowiona na szczycie NATO-Rosja w Rzymie 28 //
  Jeżeli jest taka umowa i zgoda Rosji z NATO, to po co jest NATO? Po co?

  Bo przecież jest!
 • @Anna-PK 20:23:37
  80% HANDLU ŚWIATOWEGO ODBYWA SIĘ DROGA MORSKĄ A JAK WYMYSLONO ŁODZIE PODWODNE TRUDNE DO WYKRYCIA TO WYMYSLONO TEŻ TORPEDY NA TE ŁODZIE PODWODNE TEZ TRUDNE DO WYKRYCIA.MOŻEMY TAK CAŁY WIECZÓR-USA OBECNIE RZĄDZI ŚWIECIE.
 • @AgnieszkaS 20:17:45
  Czyli NATO chce być światową policją?

  Problem w tym, że nie wszyscy to lubią i już Chiny nie wpuściły sił militarnych USA do Hong-Kongu.
  https://www.theblaze.com/news/china-bans-us-military-ships-from-hong-kong
 • @AgnieszkaS 20:00:15
  Kiedy USA zapłacą "za swoje podboje słuszną cenę"?
 • @Anna-PK 20:37:19
  "Czyli NATO chce być światową policją?
  Problem w tym, że nie wszyscy to lubią.."


  Co informacje zamieszczone w cytowanym przez Panią artykule mają wspólnego z NATO?
 • @AgnieszkaS 20:50:07
  Chyba tylko to, że USA jest członkiem i "mózgiem" NATO. Jeżeli prezydent Trump koncentruje swoją uwagę na tym, aby Chiny zostały usunięte z przestrzeni terytorialnej NATO i wysyła swoje okręty do Hong-Kongu, to chyba to musi jakoś z NATO być kojarzone, czy nie?
 • @Anna-PK 20:59:22
  Z punktu widzenia podobnej logiki można śmiało stwierdzić, że BRICS walczy po stronie Assada w Syrii, a Turcja w tejże samej Syrii walczy po stronie NATO i jednocześnie przeciwko NATO.

  Czy to ma jednak jakiś sens?
 • @
  USA kontra Rosja
  Dla zwolenników amerykańskiej diety na która "wysyłają" ich tu niektórzy
  Jest takie mądre polskie przysłowie dla dietetyków.
  Nim gruby schudnie to chudy ...zdechnie
  Tyle
  8-)))))
 • @AgnieszkaS 21:16:03
  //że BRICS walczy po stronie Assada w Syrii, //
  BRICS nie jest sojuszem militarnym.

  Co do "Turcja w tejże samej Syrii walczy po stronie NATO i jednocześnie przeciwko NATO." właśnie w tym jest problem.
  Mój wiodący tekst jest o tych właśnie sprzecznościach.
  NATO jest Afganistanie, w Libii i na Ukrainie, zaczepki USA z Iranem też wiążą się z NATO, chociaż temu państwa Europy są przeciwne.

  Właśnie summit w UK ma odpowiedzieć na pytanie jaka jest rola, tereny działania i przeciwko komu jest NATO. Czy odpowie? To się okaże.
 • @Anna-PK 21:27:45
  Proszę jednak oddzielić politykę i działalność USA jako państwa od członkostwa USA w NATO. Pani to wszystko miesza, a nawet celowo miesza. Dlatego zapytałam o BRICS. Nie jest Pani w stanie przedstawić to obiektywnie. W tym jest problem.
 • @AgnieszkaS 21:16:03
  No tak logiczny bezsens . :))) https://www.defence24.pl/rosja-i-turcja-potwierdzaja-uruchomienie-s-400-w-przyszlym-roku
 • @Husky 21:19:21
  //USA kontra Rosja//
  ;) A kto dzisiaj jest przeciwko Rosji, oprócz Pana? Trump nie jest, a po wyborach to się zobaczy. Jak wygra J. Biden i syn dostanie posadę, w Gazpromie, to też przeciwko Rosji nie będzie. ;)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:40:55
  "Kiedy USA zapłacą "za swoje podboje słuszną cenę"?

  Jeśli chodzi o NATO USA płaci "słuszną cenę", a nawet więcej od długiego czasu.

  USA przeznacza 3.61% swojego PKB na finansowanie NATO (PKB na 2017 =19.39bln). Polska przeznacza 2.2% swojego PKB, Niemcy tylko 1.2%, a Francja 1.79%.

  https://money.cnn.com/2017/05/25/news/nato-funding-explained-trump/index.html
 • @AgnieszkaS 21:32:01
  //Proszę jednak oddzielić politykę i działalność USA jako państwa od członkostwa USA w NATO.//
  To USA miesza, właśnie Johnson to Trumpowi powiedział.

  Polityka USA może mieć tylko wtedy uzasadnienie, kiedy USA i partnerskie państwo mają umowę o współpracy. A w tej umowie jest szczegółowo zapisane co komu wolno. Jeżeli USA interweniuje w politykę innego państwa bez takiej umowy, to reprezentuje siłę militarną NATO.
 • @Anna-PK 21:33:34
  Ja lubię Rosjan, a zwłaszcza Rosjanki.
  Poznałem kiedyś na Notting Hill jedną taką
  Laska prima sort i.... "dobra" była
  Miło ja wspominam

  8-)))))
 • @AgnieszkaS 21:16:03
  "Turcja w tejże samej Syrii walczy po stronie NATO i jednocześnie przeciwko NATO."

  Turcja walczy po stronie Turcji. Czasem jest to zgodne z NATO, czasem nie, ale związku nie ma.
 • @Anna-PK 21:41:10
  "Jeżeli USA interweniuje w politykę innego państwa bez takiej umowy, to reprezentuje siłę militarną NATO."

  Tak to można sobie tendencyjnie tłumaczyć interwencje USA po 1949 roku. Jak rozumiem, w tych wcześniejszych interwencjach USA, a było tego sporo ( "speak softly, and carry a big stick"), Stany Zjednoczone reprezentowały własną siłę militarną.
 • @Husky 21:42:47
  Ja tylko przypominam o pewnej notce autorstwa 1bezmetki. Tylko tak, dla ostrzeżenia.
 • @AgnieszkaS 21:56:06
  Reprezentowały Nato , szczególnie w Wietnamie . :)))
 • @Pedant 21:48:24
  "Turcja walczy po stronie Turcji."

  Czyli reprezentuje Pan mój punkt widzenia.
 • @AgnieszkaS 22:01:04
  Ja tylko przypominam o pewnej notce : https://orbo.neon24.pl/post/134747,pamieci-pomordowanych-przez-imperium-zla-usa Dobrego samopoczucia . :)))
 • @AgnieszkaS
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132253,z-dziejow-walk-usa-o-demokracje-na-swiecie-zarys Dobrej nocy ,
 • @Husky 21:42:47
  //Ja lubię Rosjan, a zwłaszcza Rosjanki.//

  ;) To jest portal katolicki. Pańskie różnopłciowe upodobania prywatne nie budzą entuzjazmu czytelników.
 • @Repsol 22:10:43
  Zgoda jeśli chodzi o wojnę w Wietnamie. Jednak, czy rozumie Pan istotę problemu? Nie można napisać, że cokolwiek robi USA, jakąkolwiek politykę prowadzi, abstrahując od tego, czy jest zła, czy też właściwa, reprezentuje NATO. Z takim podejściem absolutnie się nie zgodzę.

  A już cytowanie pewnego artykułu opisującego relacje amerykańsko-chińskie jako dowodu na agresję NATO jest dla mnie nie do przyjęcia.
 • Skoro NATO to pakt obronny
  to może zna ktoś chociaż jeden przypadek, że NATO coś obroniło ?
 • @Anna-PK 20:59:22
  od kiedy Chiny leżą na północnym Atlantyku ? No chyba że ja źle rozwijam skrót NATO ? W sumie są tacy co twierdzą że NATO to Nord American Terrorist Organization
 • @AgnieszkaS
  Użycie NATO do polityki USA.

  Trump chce skierować oczy NATO na Chiny.

  Administracja Trumpa twierdzi, że zwalczanie cyberprzemocy i potęgi komercyjnej Pekinu powinno być priorytetem dla sojuszu.
  https://foreignpolicy.com/2019/03/20/us-wants-nato-to-focus-on-china-threat-critical-infrastructure-political-military-huawei-transatlantic-tensions/
 • @Drab61 22:41:03
  A gdzie leży Afganistan? Tam NATO już jest i to jest przecież blisko Chin.
 • @AgnieszkaS 22:21:16
  Ok . Rozumiem Wietnam eto tolko oszibka Jak Graś opowiadał . Co tam nowego w Grenadzie i Panamie , też NATO ?. :))) Niestety tych troglodytów należy odseparować od cywilizacji . Ps . Wiem o ludobójstwie rdzennych obywateli Ameryki wspominać nie należy . :)))))
 • @Repsol 22:53:34
  Czy rozumiemy co czytamy, czy nie za bardzo?

  "Niestety tych troglodytów należy odseparować od cywilizacji"

  Kogo?

  Amerykanów=NATO-wców?

  A przed 1949 rokiem- dopiero wtedy NATO powstało- nie ma już wątpliwości, że Amerykanów.
 • @AgnieszkaS 21:38:24
  Agniś...
  Po co palisz goopa?
  Doskonale wiesz o co mi chodzi.
  O napadanie suwerennych państw, zabijanie milionów, głównie cywilów i grabieże. Zamachy stanu, wspieranie najbardziej zbrodniczych reżimów itp
  Pytam się kiedy za to zapłacą?
 • @AgnieszkaS 23:05:31
  https://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3098000/3098704-wicepremier-minister-rozwoju-i.jpg Każde z nas wie o co chodzi .Salut .
 • @Anna-PK 22:49:00
  Trump chce nakierować państwa NATO na zwalczanie chińskiej przestępczości przeciwko danym komputerowym, a Macron chce uczulić państwa NATO na terroryzm. Każdy chce czegoś innego. Na szczęście wszyscy członkowskie NATO mają coś w tej sprawie do powiedzenia.
 • @AgnieszkaS 23:16:01
  No to ja już wymiękam , do tej pory Putin ustawiał wybory w Ussraelu no i teraz taka volta że to jednak Chiny . Będzie to gamoni boleć https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2368984,Seria-manewrow-Rosji-Sojusz-wojskowy-z-Chinami-budzi-wiele-pytan Salut :)
 • @AgnieszkaS 21:57:36
  8-)))))
  pzdfr.
 • @Anna-PK 22:11:33
  ?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:13:52
  A jeśli chodzi o zajęcie Krymu przez Rosję? Coś zostało Ukrainie zwrócone?Albo też rozbiory Polski. Zapłacili nam coś zaborcy? Rosja wspiera morderczych Talibów w Afganistanie. Jak to wytłumaczyć?

  A jeśli chodzi o Turcję, tureckie morderstwa i grabieże? Nic to, nabiera się w takim temacie wody w usta. O ostatnich złodziejstwach i terroryzmie w Syrii nic się nie wspomina. I tak można przechodzić od jednego państwa do drugiego i zadawać wiele pytań. Szczególnie te europejskie mają bardzo długie historie grabieży, morderstw i podbojów.

  USA nigdy nie kolonizowało, jak to namiętnie robiła stara Europa. USA rozpoczęło swoje istnienie jako kolonia.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  Kobieto opanuj się , my pamiętamy . : https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  "USA nigdy nie kolonizowało, jak to namiętnie robiła stara Europa."

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1545983,1,filipiny---kolonialna-wojna-usa.read
 • @Repsol 23:25:04
  Właśnie w poniedziałek została uruchomiona pierwsza nitka gazociągu z Rosji do Chin, Siła Syberii. Jest to początek realizacji umowy z 2014 roku, po tym jak Zachód, na Rosję, nałożył sankcje. Do tego roku Rosja nie zgadzała się na mocne związki gospodarcze z Chinami, liczyła na Zachód.
  W sumie projekt będzie zakończony w 2023 roku i Chiny przeznaczyły na to $400mld.
  https://asia.nikkei.com/Business/Companies/Giant-Russia-China-gas-pipeline-cements-energy-alliance

  Ten projekt już mocno wiąże Rosję z Chinami. A Zachód może wziąć sobie Ukrainę.
 • @Repsol 23:38:58
  A czym była Ukraina? To była kiedyś polska kolonia.
 • @AgnieszkaS 23:48:59
  Kiedyś Ukrainy nie było, tzn. Ukraina pojawiła się na świecie jako mała republika sowiecka po 2017 roku a obecny kształt Ukrainy to dopiero po 2WW, dzięki Stalinowi.
  Tym samym nie mogła to być polska kolonia.

  Kiedyś nie było Kosowa, pojawiło się około 30 lat temu, dzięki Clintonowi. Tam była kiedyś chrześcijańska Serbia.
  Czy to też można nazwać muzułmańskie Kosowo byłą serbską kolonią?
 • @Anna-PK 00:02:48
  Kiedyś Ukrainy nie było...

  To co było- puste, bezludne miejsce z czarnoziemem, czekające na szczęśliwego znalazcę?
 • @Anna-PK 23:41:46
  //Ja nie kibicuję nikomu. //

  Ja nie kibicuję nikomu.
  Ja nie kibicuję nikomu.
  Ja nie kibicuję nikomu.
  http://an40na.neon24.pl/post/151806,i-ty-erdoganie-przeciwko-nam#comment_1605473


  Rozumiem
  Szanuje obiektywne .....
  I...... ja nie kibicuję nikomu.

  Pozdrawiam

  8-)))))
 • @AgnieszkaS 00:19:07
  //czarnoziemem, czekające na szczęśliwego znalazcę?//
  Tatarzy, czy Mogołowie wypchnęli z tych terenów pierwotnych mieszkańców w różne strony. Część poszła na północ, a część na Półwysep np. Bułgarzy.
  Zostały puste tereny z Tatarami, których Polacy płoszyli. Z czasem osiedlili się tam Polacy, Węgrzy, Rusini i powstały różne kolonie. U krainy różnych narodowości. Z tego składa się Ukraina.
 • @Husky 00:29:13
  Ja nie kibicuję nikomu.

  A kto dziś jest za ludzi na Ukrainie odpowiedzialny?
  Orban blokuje działania polityków ukraińskich za złe traktowanie Węgrów, dał rodakom węgierskie paszporty. Putin dał paszporty rosyjskie swoim.
  Ukraińcy mają broń i są zagrożeniem dla siebie samych.

  "Зеленский о жителях ОРДЛО: Те, кто за Россию, могут уехать"
  https://gordonua.com/news/politics/zelenskiy-o-zhitelyah-ordlo-te-kto-za-rossiyu-mogut-uehat-1471186.html
  Prezydent Zieleński mówi do mieszkańców Donbasu i Ługańska, kto jest za Rosją, może wyjechać. Ludzie wyjadą do Węgier, Rosji, do Polski bo nikomu ludzie nie są potrzebni, a ich ziemia, na której się urodzili i wyrośli należy do Kijowa. Właśnie rozgrywa się gra aby ziemię sprzedać, bo takie są naciski i warunki MFW.

  A Pan jaki ma problem p. Haski?
 • @Anna-PK 03:13:18
  Daniel Beauvois: Budowa państwa ukraińskiego była rzeczywiście mozolna i trudna. Tragedią tego narodu było to, że prawie nie miał już elit. Magnaci ruscy byli zafascynowani polską kulturą – pragnęli polonizacji, przechodzili na katolicyzm. I po jakimś czasie tacy Czartoryscy czy Sapiehowie niczym się nie różnili od etnicznych Polaków – również jeśli chodzi o traktowanie chłopstwa. Nowe elity ukraińskie, tym razem pochodzenia chłopskiego, zaczynają się wyłaniać dopiero pod koniec XIX wieku. Przez poprzednie dwa wieki – od Orlika – nie było nikogo, kto by pamiętał o ukraińskości.
  Ale dzięki Bogu – dla Ukraińców, rzecz jasna – istniała również Galicja. Habsburgowie do pewnego stopnia popierali naród ukraiński, gdy dla Rosjan to była jedynie ciemna tłuszcza. Wszystko co ważne dla kultury ukraińskiej w XIX w. ukazywało się we Lwowie i w Galicji. Można to porównać z rolą, jaką odegrał Piemont w zjednoczeniu Włoch. Historycy ukraińscy bardzo słusznie postrzegają Lwów jako kolebkę własnego narodu.


  Newsweek Historia: Dla Rosjan Polacy byli wrogami numer 1. To Ukraińcom trochę pomogło, bo represje zostały skierowane w inną stronę.

  Daniel Beauvois: Obecność polska była na tych ziemiach znacznie dłuższa niż rosyjska – trwała pięć wieków. Nic dziwnego, że Rosjanie postrzegali Polaków jako głównych konkurentów. Zwłaszcza że mimo rozbiorów Rosjanom nie udawało się skutecznie zmienić sytuacji na swoją korzyść, jeśli chodzi o stan posiadania. Przed powstaniem styczniowym niemal cała ziemia znajdowała się w rękach polskich ziemian, a jeszcze tuż przed rewolucją bolszewicką – połowa ziemi. To też tłumaczy, dlaczego głównym obiektem nienawiści Ukraińców był właśnie Polak. Wystarczy poczytać „Tarasa Bulbę” Gogola – największy okrutnik to zawsze polski pan.

  http://www.cart.home.pl/NewHarazd/harazdNews/wordpress/?p=150
 • @Pedant 23:40:25
  Pan jest po stronie Moro?

  "Hiszpanie, kolonizujący Filipiny przez prawie 400 lat nie zdołali nigdy podbić ziem ludu Moro. Kontrolowali jedynie ufortyfikowane miasta na wybrzeżach, niechętnie zapuszczając się w głąb lądu. Lud Moro należy do najbardziej wojowniczych społeczności południowo-wschodniej Azji. Mężczyźni Moro pielęgnowali przez stulecia ideał życia oparty na przemocy. Morderstwa, napady na sąsiednie wioski, kradzieże bydła, porwania kobiet, piractwo, handel niewolnikami, wszystko to dodatkowo zmieszane z religijnym islamskim fanatyzmem, uniemożliwiało jakąkolwiek pokojową koegzystencję czy to z katolickimi mieszkańcami Filipin, czy z przedstawicielami narzuconej z zewnątrz władzy.
  Najbardziej przerażającym obyczajem Moro było juramentado – młody wojownik, inspirowany przez lokalnego imama, po dokonaniu rytualnego oczyszczenia rzucał się z białą bronią w samobójczym ataku na przypadkowych chrześcijan, najchętniej żołnierzy lub policjantów, starając się przed śmiercią zamordować jak największą liczbę niewiernych. "
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1545983,1,filipiny---kolonialna-wojna-usa.read
 • @AgnieszkaS 03:28:07
  Zgadza się. Ja tylko dodam, że na Kresach, czyli na tych terenach narodowość wynika z przynależności do wiary, czyli do Kościoła.
  Na tych terenach było chrześcijaństwo wynikające z działalności greckich duchownych Cyryla i Metodego. (Chrzest Rusi Kijowskiej 988) Liturgia była więc bizantyjska, a język używany w nabożeństwie, był ...starodawny język słowiański, podobny do tego jakim posługują się Bułgarzy. Bo tam kiedyś były plemiona bułgarskie. Cała Cerkiew Prawosławna, na tamtych terenach,do dzisiaj tego języka w liturgii używa. Tak więc Polacy- to katolicy, a prawosławni to-Rusini.

  Skąd się więc wzięli Ukraińcy?
  Ukraińcy wzięli się z Unii Lubelskiej, po 1569 roku kiedy tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego zostały połączone z Polską.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Lithuanian_state_in_13-15th_centuries.png/800px-Lithuanian_state_in_13-15th_centuries.png
  Wtedy Kościół Katolicki zaczął zmieniać wyznanie dla mieszkańców tych terenów z prawosławnego na... UNITÓW. Pozostawali przy ortodoksyjnej liturgii, ale głową Kościoła Unitów został Papież w Watykanie.
  To wyznanie dało identyfikację i ideologię dla powstania narodu ukraińskiego, szczególnie potem na terenach zaboru austriackiego, jak tam Pani pisze. Właśnie na tych terenach zaczęła się formować Ukraina jako narodowość. Kiedy te tereny znalazły się pod polskim panowaniem, zaowocowały wojną i Rzezią Wołyńską.
 • Jesteśmy świadkami jeszcze nieśmiałego
  odejścia od budowy świata jednobiegunowego - ale jednak - więc NATO musi przejść przemeblowanie.
  Wniosek?
  Tak naprawdę to nie jest ważne - co dalej z NATO - bo i eurokołchozem i USrahellem i Rosją wywija ta sama mroczna siła. Główny cel dla wszystkich V kolumn czarciego pomiotu rozlokowanych po świecie jest ten sam - mogą się one tylko różnić co do metod osiągania owego celu - lub przy podziale łupów.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  Jakie "zajęcie" Krymu? Mieszkańcy Krymu w DEMOKRATYCZNYM referendum odpowiedzieli się za Rosją o to jest fakt bezsporny zgodny z Kartą Praw Człowieka. USA same zafundowały Ukrainie "Euromajdan" obalając legalne władze i zainstalowały banderowców i neonazistów, których hodowali od wojny w USA i Kanadzie. Poza tym Krym o wiele dłużej był rosyjski niż ukraiński. Gdyby ropokrady nie przeprowadzili krwawego zamachu stanu to Rosja grzecznie by płaciła za dzierżawę bazy w Sewastopolu i Krymu byłby w granicach Ukrainy.

  "USA nigdy nie kolonizowało" (powinno być "kolonizowały" purystko językowa) ?
  USA skolonizowały całą Europę Zachodnią po wojnie a po 89' resztę, Polska jest tego przykładem.

  O Turcji i ich zbrodniach pisze się i to dużo.
  Agnisiu... To są obiektywne fakty a jeśli fakty nie pasują do syjonistycznej narracji to trzeba je zmanipulować, prawda? I ty właśnie to robisz. Tylko, że tutaj jest zbyt dużo inteligentnych i świadomych komentatorów, żeby kupili twoje manipulacje. Strach pomyśleć co by się stało z NEonem gdybyś ty administrowała... Następny ściek jak u Sakevycza.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  Jeśli chodzi o "morderczych talibów", których rzekomo wspiera Rosja to chciałbym tylko przypomnieć, że kiedyś wspierali ich i zbroili Amerykanie, tylko że wtedy nazywali się mudżahedini. Więc w tym przypadku jest remis :)
 • @Anna-PK 03:27:04
  Problemow żadnych nie mam
  Staram się być obiektywny i patrzeć na świat z optymizmem
  Z Pani tekstów, a zwłaszcza z komentarzy jasno wynika ze nikomu Panie nie kibicuje.
  Również i ja nikomu nie kibicuje.Dlatego moje notki są więcej niż obiektywne czy rzetelne, bez wskazania jakichkolwiek sympatii politycznych.
  Polecam :

  http://antykomunista.neon24.pl/post/151902,jesli-nie-nato-to-kto
 • @Husky 10:45:42
  Twoje notki "obiektywne i rzetelne"...
  Potrafisz rozbawić od samego rana :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:24:00
  Ja nikomu nie kibicuje.
 • @Autorka
  Tak po prawdzie to te całe NATo to jest kopia Paktu Warszawskiego,tylkoże jeden był nakierowany na głównego wroga USrael a drugi jest skierowany na Rosję.One muszą istnieć bo przemysł zbrojeniowy nie miałby co robić a tak setki miliardów dolarów i rubli przeznaczają na produkcję śmiercionośnej broni skierowanej przeciwko człowiekowi.O ile Rosja się nie afiszuje po całym świecie to usraelscy bandyci zakładają swoje bazy gdzie się tylko da aby osaczyć przeciwnika.Bandycki kraj to i bandyckie sposoby.

  Nam w zasadzie żaden sojusz nie jest potrzebny.Są kraje które nie należą do NATO i żyją i mają w dupie sojusze.My musimy pamiętać,ze zarówno sowieci jak i bandyci zza oceanu przyczynili się do śmierci wielu Polaków a skurwiele z usraela i Angli sprzedali nas Stalinowi za czapkę śliwek.Takiej zdrady się nie wybacza i wiadomo,ze jak raz zdradzili to mają już to we krwi.Najlepiej tych bandziorów z usraela olać ciepłym moczem .Oby jedni i drudzy trzymali się od Polski z daleka a polski rząd powinien zadbać o to abyśmy byli krajem samowystarczalnym w przemyśle obronnym i by nasza armia mogła obronić swoich obywateli przed zakusami bandziorów z usraela jak i ze wschodu.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  Turcja to państwo natowskie. I nie zmienia swojej polityki od dziesięcioleci. Amerykanie zostawili im Kurdów na pożarcie. A Krym? Gdy utworzono Kosowo, to stworzono precedens. A miezkańcy Krymu wybrali Rosje. I maja sie lepiej niz jako część UPAiny.
  Kto zaś zapraszał Jankesów do Iraku czy Syrii?
  USA nie kolonizowało? Doktryna Monroe o półtora wieku poprzedziła Breżniewa. Wymordowali rdzennych właścicieli ziem. Odebrali połowę terenu Meksykowi. Ależ z pani zakłamana hipokrytka.
 • @AgnieszkaS 23:48:59
  Ale ahistoryczna bzdura. Ukrainy nigdy nie było. Po prostu.
 • @AgnieszkaS 00:19:07
  Proponuję się trochę poduczyć. Nie będę robił wykładu od początków Rusi i od początków Polski
 • @Husky 12:04:29
  Tak tak, nikomu nie kibicujesz :)
  Ciągle wklejasz żydowskie kocopały to wiadomo komu kibicujesz ale z pewnością nie Polsce.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  Talibów to stworzyli Amerykanie. A czy są morderczy? To ruch narodowy Pasztunów. Są u siebie.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  "USA nigdy nie kolonizowało"? Cóż, najwyżej "prywatyzowało" sobie ziemię Indian i "prywatyzowało" Murzynów z Afryki.
 • @AgnieszkaS 03:28:07
  Czartoryscy to elity "ukrainskie"? To potomkowie Giedymina. A Sapiehowie to ród litewsko-ruski (w dzisiejszym rozumieniu białoruski).
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:00:50
  Talibowie są u siebie. Reprezentują naród Pasztunów.
 • @AgnieszkaS 23:34:13
  "USA nigdy nie kolonizowało, jak to namiętnie robiła stara Europa."
  I dlatego powstał NEO-KOLONIALIZM.
  To samo, ale nie tak samo....
  A w tym amerykanię są niedoścignieni.
 • @Wican 13:23:11
  Wiem. Tylko mają pecha bo ropokrady chcą im "demokrację" zaprowadzić. Przy okazji reaktywowali uprawę maku, żeby CIA miała za co prowadzić tajne, nielegalne akcje.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:53:19
  Nie oni jedyny mają pecha.Z tym, ze to społeczeństwo uzbrojone i naciągają bandytów zza oceanu na spore koszty. A sami są w stanie żyć skromnie.
  Jak weszli tam Sowieci to Pasztuni postawili na Amerykanów, ale nie zostając jednak pachołkami tylko wykorzystując róznice między mocarstwami. Przy naszych dyplomatołkach, to wśród Talibów naprawdę poważni gracze międzynarodowi. Bo potrafią we własnym interesie zmieniać sojusze, wykorzystują okazję i wciąż nie przegrali. A Amerykanie biliony wydać już musieli
 • @Wican 19:09:49
  Musieli dużo wydać na te wojny bo chcą zmusić jeleni, żeby płacili więcej. Z Polską nie mają problemów bo PiS zrobi wszystko w podskokach.
  No ale jak twierdzi Husky, być w NATO to nasz "moralny obowiązek" :))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:17:43
  Być w NATO to nasz moralny obowiązek.Od 1949 roku Sojusz oparty jest na wartościach demokratycznych i mamy moralny obowiązek wspierać te wartości, zwłaszcza w odniesieniu do narodów, które zdecydowały się podążać drogą prawdziwej demokratyzacji. Sojusz musi inwestować w umacnianie demokracji.Stąd i my zwiększamy nakłady na naszą armie
  My Polacy podobnie jak w przeszłości, będziemy stawać wobec nowych wyzwań......... toczyć bitwy i wygrywać.Nie możemy nie dostrzegać narastającego antypolskiego tonu wystąpień rosyjskich pseudo-władz

  Jest jedna tylko rzecz w życiu każdego Polaka, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest wolność i honor oraz BÓG.

  AMEN
 • @Husky 19:30:59
  Być w NATO to nasz moralny obowiązek. Wasz tak . :)))
 • Czegoś tu nie rozumiem
  W 2019 roku wydatki z PKB na OTAN (od tyłu lepiej wygląda) wszystkich członków tej organizacji wyniosły 1040 MILIARDÓW $
  Wydatki Rosji na armię to 62 MILIARDY.
  Porównując te dwie sumy, dochodzę do wniosku, że rządzą nami wszystkimi, fanatyczni debile...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:17:43
  Faktycznie. Najcenniejszy jest honor i bombardowanie górali.
 • @Husky 19:30:59
  Hahaha :) Paradny jesteś, do łez się uśmiałem, naprawdę niezły z ciebie kabareciarz. Zapomniałeś jeszcze o Trampku "co ma usta jak malina" :)
  Najlepiej wam wyszło to "umacnianie demokracji" w Jugosławii, Afganistanie, Iraku i wielu innych krajach. Czytając twoje żydowskie bzdety można się porzygać. I NIGDY nie pisz, że jesteś Polakiem.
 • @Wican 20:32:21
  W Jugosławii rodzą się dzieci zdeformowane bo ci "honorowi demokraci" używali bomb z zubożonym uranem. A przyjdzie tu taki piesek ropokradow i obraża inteligencję i dobre obyczaje.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:18:34
  Nie tyle bomb, co amunicji ppanc w formie prętów do działek w samolotach A-10. Obsługa naziemna tych samolotów też poumierała na raka.
 • @Oracz 21:26:42
  Nie znam się na tym ale fakt jest faktem. To są bandziory.
  Setki tysięcy dzieci umiera z powodu różnych sankcji, które te bestie nakładają na niewygodne kraje. Chronią dupę chazarskich syjonistów, którzy strzelają do Palestyńczyków jak do kaczek. Lista jest długa.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:50:30
  Oba Babilony - duchowy - Watykan, oraz współczesne królestwo Babilonu - USA upadną, to przepowiedziane.

  https://duckduckgo.com/?q=a-10&iax=videos&ia=videos&iai=NvIJvPj_pjE

  Te ,,pierdzenie" to wystrzeliwanie z działka, chyba Gatlinga się to zwie, owych pocisków z zubożonego uranu, w formie krótkich prętów. One trafiając w cel, bądź w ziemię rozpadają się na coś w rodzaju proszku, na małe kawałki powodując skażenie promieniotwórcze.
 • @Oracz 22:07:28
  Najprawdopodobniej ci wiwatujący wojacy, którzy zamówili przez radio atak z tego A-10, też konają na raka. A tacy byli wesolutcy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:39:54
  Nie używam zdrobniałego "Agnisia", a jako dziecko byłam nawet nazywana po staropolsku Jagienką. Przyjaciele i rodzina zwracają się do mnie Agnieszka. Dla osób, które za wszelką cenę chcą przejść na ty obowiązuje forma Agnieszka.

  USA jest skrótem, który przybiera w języku angielskim formę zaimka osobowego "it" (to USA). Dlatego piszemy: USA and its foreign policies (USA i ich, tego USA, polityka zagraniczna). Lepiej jest to widoczne w zdaniu: What does the U.S. stand for? (w znaczeniu "co afirmuje, co wspiera USA). Stąd moje przyzwyczajenie, ale zdarzyło mi się używać ten skrót w obydwu formach: "to USA" i również "te Stany"- w liczbie mnogiej. Nie mam pretensji, kiedy osoby piszą "to PO", zamiast "ta Platforma Obywatelska", lub krótko "ta PO". Nie jestem purystką językową. Nie czepiam się literówek. Razi mnie jednak, kiedy ktoś jest notorycznie niechlujny i pisze Juzio zamiast Józio.

  Wiem, że na Krymie wszystko odbyło się demokratycznie, jednak kiedy ZSRR się rozpadł Krym pozostał przy Ukrainie. Uważam, ze wtedy powinna Rosja tę sprawę jakoś prawnie rozwiązać. Interesujący jest również fakt, że Rosja chętnie znalazłaby wspólnika do rozbioru, tym razem Ukrainy. To uzasadniłoby wobec świata racje Rosji.

  Jeśli chodzi o Turcję, to niewiele się mówi i pisze o tureckim ludobójstwie Ormian i masakrach Kurdów.

  Dziwi mnie, że osoba tak bardzo nienawidząca USA i generalnie świata angielskojęzycznego używa angielskiego idiomu "not buy (something)", w znaczeniu przyjęcie czegoś za prawdziwe. A co z polskim "brać za dobrą monetę"- już wyszło z użycia, a może stało się niemodne?
 • @Wican 12:35:48
  Pytanie:

  Dlaczego Meksyk nie jest w stanie pozostać w Meksyku tylko ciągle przekracza granicę "krwiożerczych" Amerykanów? Żaden mur nie może dumnych, patriotycznych Meksykanów zatrzymać. A już jak się pojawią to jeżdżą z meksykańskimi flagami po amerykańskich ulicach. Trudno im się pozbyć dawnych nawyków i śmieci rzucają tam gdzie stoją, głównie na ulice. Korupcja jest stylem życia, trudno z nią się rozstać i takie tam inne, nie w temacie, więc się nie rozwodzę.
 • @Wican 13:17:17
  "Talibów to stworzyli Amerykanie."

  Dlaczego Rosjanie współpracują z niebezpiecznymi fanatykami, którzy wymordowali ich żołnierzy?

  Dlatego, że w polityce rosyjskiej, podobnie jak w polityce innych krajów, nie ma sentymentów.
 • @AgnieszkaS 22:49:12
  Jagienka... Ślicznie :)
  O ludobójstwie Ormian przez Turków nie mówi się z bardzo prostego powodu - nie może być konkurencji dla jedynego "słusznego" czyli tzw holokaustu żydów.
  Co do Krymu to Rosja rozwiązała ten problem w sposób jak najbardziej demokratyczny, spytano obywateli w referendum. Takie np. Kosowo ukradziono Jugosławii siłą. A Ukraina i tak się rozleci bo siedzi w większości na kradzionych ziemiach.
 • @AgnieszkaS 23:06:54
  Zapomniała Jagienka, że USA ukradły zbrojnie Meksykowi Teksas w 1845 a Nowy Meksyk w 1848. Nie uczą o tym w USA?
 • @AgnieszkaS 23:16:23
  Jak nie ma sentymentów? Polska polityka zagraniczna oparta jest głównie na sentymentach, zwłaszcza tych głupich. No ale Polska nie jest państwem suwerennym i poważnym. Taki uSSraelski bantustan z dykty i paździerza...
 • @AgnieszkaS 23:06:54
  Skoro bandziory z północy zabrali im najlepsze tereny? Może po prostu potmkowie przemieszczają się do swoichKresów Północnych?
  To USA musi być parszywym państwem. Brud, syf, polish jokes.
 • @AgnieszkaS 23:16:23
  Za czasów sowieckich, ruch Taklibów jeszcze nie istniał. proszę poczytać. Choć sam mułła Omar walczył przeciwko Sowietom. Talibowie to żadni fanatycy. Nie gorsi niż debile, którzy ludobójstwo uzasadniają prawami człowieka. I są u siebie. Jankesi się przwyczaili do ludobójstwa. Zaczęli od Indian.
  A teraz nie ma żadnych dowodów na wspieranie przez Rosjan Talibów. I gdy było trzeba to wspierali też Lwa Panczsiru. Ale Pasztuni czy Tadżycy, są tam u siebie. A że Rosja reaguje? To państwo bliskie geograficznie. Nie to co Afganistan dla ludobójczych "demokratów"
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:59:39
  A Kalifornia? Która była czyms większym niż jest obecnie, gdy idzie o terytorium?
  Które "odwdzięczyło się" za gościnę Indianom mordując ich? Nie mają wstydu obchodząc Święto Dziekczynienia. Klasyczna cywilizacja żydowska

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829