Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 717 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Prawda o Afganistnie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dokumenty pokazują, że przywódcy USA wprowadzili w błąd opinię publiczną na temat postępów w wojnie w Afganistanie.

Starsi urzędnicy amerykańscy świadomie okłamali opinię publiczną o sytuacji  18-letniej wojny w Afganistanie, konsekwentnie malując różowy obraz stanu wojny, niż faktyczne zsistniałe fakty.Ujawnione informacje  opisują również celową kampanię dezinformacyjną i fałszowanie statystyk jako dowód na to, że USA miały opanowaną sytuację w czasie wojny.
„Każdy punkt danych został zmieniony, aby przedstawić najlepszy możliwy obraz” - powiedział w wywiadzie Bob Crowley, pułkownik armii i starszy doradca dowódcy wojsk USA w 2013 i 2014 roku.
„Ankiety, na przykład, były całkowicie niewiarygodne, ale potwierdziły, że wszystko, co robiliśmy, było prawidłowe i staliśmy się liżącym się rożkiem do lodów” - dodał.
W 2015 r. Ret. Generał broni Douglas Lute, który był głównym doradcą w wojnie podczas administracji Busha i Obamy, powiedział rządowym dziennikarzom: „Pozbyliśmy się fundamentalnego zrozumienia Afganistanu - nie wiedzieliśmy, co robimy".
John Sopko, szef Biura Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR), który przeprowadził wywiady, powiedział gazecie, że dokumenty pokazują, że „Obywatele USA, jeżeli chodzi o Afganistan, byli  nieustannie okłamywani”.
SIGAR przeprowadził ponad 600 wywiadów dla inicjatywy 2014 zatytułowanej „Lessons Learned”( Lekcja Odrobiona), której celem było uniknięcie błędów wojny w Afganistanie w przyszłych kampaniach wojskowych USA. Wywiady te obejmowały Amerykanów, sojuszników NATO i urzędników Afganistanu. SIGAR opublikował siedem raportów Lessons Learned na podstawie wywiadów i innych badań, ale pomijały one najbardziej ostry język i ponure osądy znalezione w surowych wywiadach.
Na przykład w jednym raporcie z 2018 r. Stwierdzono, że strategia USA „nie była odpowiednio dostosowana do kontekstu afgańskiego, a sukcesy w stabilizacji dystryktów afgańskich "rzadko trwały dłużej niż fizyczna obecność wojsk koalicyjnych i cywilów”.
Stany Zjednoczone mają obecnie około 13 000 żołnierzy walczących w najdłuższej wojnie Ameryki. Większość koncentruje się na szkoleniu sił afgańskich w walce z talibami, podczas gdy mniejsza liczba sił specjalnych prowadzi operacje antyterrorystyczne przeciwko grupom takim jak Al-Kaida i ISIS.
Na początku tego roku administracja Trumpa była bliska porozumienia z talibami, w którym wojska USA wycofałyby się w zamian za zapewnienia przez powstańców, że nie pozwolą Afganistanowi być bezpieczną przystanią dla terrorystów planujących ataki na Stany Zjednoczone.
Umowa rozpadła się po tym, jak Trump zaprosił przywódców talibskich do Camp David, a następnie odwołał  zaproszenie po medialnej krytyce. Ale w miniony weekend rozmowy USA-talibów wznowiono po raz pierwszy od czasu skasowanego  spotkania w Camp David, z wysłannikiem Trumpa na spotkanie z talibskimi urzędnikami w Katarze.
Trump wyraził silne pragnienie wycofania się z Afganistanu z układem talibów lub bez niego. Ale amerykańscy urzędnicy wojskowi konsekwentnie ostrzegają przed „przedwczesnym” wycofaniem się z kraju, zapewniając, że poczyniono postępy.
„Uczestnictwo Ameryki w wojnie w Afganistanie dobiegnie końca, kiedy nasze oczekiwania zostaną spełnione  i myślę, że zostanie to osiągnięte poprzez wynegocjowane porozumienie z talibami i myślę, że widzimy pewne postępy”, powiedział przewodniczący  szefostwa sztabu gen. Mark Milley w tym roku na przesłuchaniu potwierdzającym tę pracę. „Myślę, że przedwczesne wycofanie byłoby strategicznym błędem”.
W wywiadach opublikowanych przez The Post, amerykańscy trenerzy wojskowi wykazali niewielkie zaufanie do zdolności władz Afgańskich do własnej obrony. Jeden niezidentyfikowany żołnierz amerykański który szkolił afgańską policją i Siły Specjalne USA , że „skrobie dno beczki kraju, który jest już na dnie beczki”, podczas gdy amerykański oficer wojskowy powiedział, że około jedna trzecia rekrutów policji składa się z „ narkomanów lub talibów. ”
 
Myślenie, że moglibyśmy w tym kraju zbudować wojsko tak szybko i do tego dobrze, była szalona”- powiedział w wywiadzie dla ankieterów rządowych anonimowy urzędnik amerykańskiej agencji ds. Rozwoju międzynarodowego.
Tymczasem rozmówcy ujawnili także fundamentalne spory dotyczące tego, jaka powinna być strategia w Afganistanie, ponieważ wojna ewoluowała i różniła się od szybkiej misji odwetu po atakach z 11 września 2001 r.
Jeden niezidentyfikowany były urzędnik Departamentu Stanu nazwał cel USA budowania demokracji w Kabulu „idiotyczny”. „Naszą polityką było stworzenie silnego rządu centralnego  był idiotyczny, ponieważ Afganistan nie ma historii silnego rządu centralnego”, powiedział urzędnik w 2015 r., Podał Post. „Czas na stworzenie silnego rządu centralnego to 100 lat, których nie mieliśmy”.
 
Urzędnicy USA zalali Afganistan środkami na rozwój w celu poprawy bezpieczeństwa, ale w prywatnych wywiadach powiedzieli, że Afganistan nie może wchłonąć pieniędzy z pomocy i że fundusze USA doprowadziły do ​​historycznego wzrostu korupcji.
„Naszym największym pojedynczym projektem, niestety i mimowolnie, może być rozwój masowej korupcji”, powiedział były dziennikarz ambasador USA w Afganistanie Ryan Crocker. „Poziom korupcji jaki widziałem,  kiedy tam byłem, jest wprost  niewiarygodny i jest  wręcz niemożliwy dziś do naprawienia”.
Na podstawie: The Hill.  https://thehill.com/policy/defense/473635-documents-show-us-leaders-misled-public-on-progress-in-afghanistan-war-report

 

KOMENTARZE

 • Ciekawe lektury!
  http://ripsonar.pl/amerykanska-strategia-zagraniczna-imperium-strachu/


  http://www.geopolityka.org/analizy/general-wesley-clark-o-planie-agresji-na-siedem-panstw
 • Światowy, czarci pomiot
  połamał zęby Afganistanem - byłemu ZSRR - to i może zrobić podobnie z USA. Wtedy potwierdzi się tylko taka oto teza, że jak jakieś imperium zatopi swoje kły w Afganistanie - to za jakiś niedługi czas nie będzie już tego imperium.
 • @ Autorka
  "SIGAR przeprowadził ponad 600 wywiadów dla inicjatywy 2014 zatytułowanej „Lessons Learned”( Lekcja Odrobiona), której celem było uniknięcie błędów wojny w Afganistanie w przyszłych kampaniach wojskowych USA."

  Ciekawe kiedy te tępe su....ny uświadomią sobie wreszcie, że to prowadzenie ich wojen jest błędem i w końcu wykonają wyroki na tych skorumpowanych i zwyrodniałych "elitach"

  5*
 • Już wielokrotnie pisałam...
  że prowadzona gdzieś wojna, szeregu ludziom w USA, a szczególnie w Pentagonie, to dobry dochodowy biznes. Zarabia na wojnie zaopatrzenie, bo "hot dogi" i coca cola musza być, a cena może być wysoka, bo i tak płaci rząd.
  A ilu generałów i innych doradców do tego potrzeba z wysokim wynagrodzeniem... całe zaplecze strategiczne żyje z wojny. Identycznie było kiedyś z wojną w Wietnamie, też ją ciągnęli przez lata oszukując społeczeństwo.
 • może Sikorskiego tam wysłać, on już tam jedną wojnę wygrał ...
  a jak on nie da rady to tylko ogłosić zwycięstwo i się rakiem wycofać.
  A jak się nie wycofają to znowu w ambasadzie amerykańskiej desperaci będą się czepiać płóz ostatniego startującego śmigłowca ...
 • @Drab61 14:35:18 Tak było w Wietnamie...
  nawet lojalne wietnamskie Ameryce władze nie wiedziały, że USA już się dogadały i uciekają.
 • Jest spotkanie w stolicy Kazachstanu, Nur-Sultan, w sprawie
  konstytucji dla Syrii. Spotykają się Iran, Turcja i Rosja.

  Pompeo spotyka się z Ławrowem w Białym Domu.
 • CIA i opium
  Nie przytoczyłaś najważniejszego aspektu. Jest nim potrzeba finansowania tajnych operacji CIA czarnymi funduszami. Te pieniądze zdobywa CIA z transferu heroiny na cały świat. Główna produkcja opium jest w Afganistanie. Akcje CIA, pisał o tym już przed laty były agent CIA służą do wzbudzania konfliktów i organizacji wojen. Przez to napędzają one zlecenia kompleksowi militarno-zbrojeniowemu.

  Co mają inne kraje niż USA z pobytu w Afganistanie?
  Przypuszczam, własne działki z produkcji heroiny z opium.
  Ostatnio można było zaobserwować trzęsionkę Merkel jakby była na odwyku. Być może chodziło o heroinę..

  https://www.youtube.com/watch?v=3oDuf0zlrBA

  Świadczy o tym zakaz analiz śladów na narkotyki w Bundestagu.
 • @adevo 15:55:07 Zgadza się.
  //Przypuszczam, własne działki z produkcji heroiny z opium. //
  A dzięki tym działkom produkują opioidy, środki przeciwbólowe, którymi narkotyzują się Amerykanie i wpadają w nałóg. A w ostateczności od tego umierają. To już jest wzrost z 18,515 śmiertelnych przypadków w 2007 to 47,600 śmiertelnych przypadków 2017; czyli 68% wzrost zgonów wśród mężczyzn.
 • Co to jest za państwo?
  Zakłamane do nieskończoności.
  I was the CIA director. We lied, we cheated, we stole.
  Byłem dyrektorem CIA. Kłamaliśmy, oszukiwaliśmy, kradliśmy.
  (Mike Pompeo)
 • @Jwu 16:22:38 A nasi dostali urazy traumy wojennej.
  Większość żołnierzy po takich wojnach ma zaburzenia psychiczne, które się mogą objawiać w życiu codziennym. Naukowcy twierdzą, że takie zmiany następują w wyniku zagrożenia, napięcia, widoku śmierci, ciągłych drgań ziemi, powietrza i nie musi być to nawet bezpośredni wybuch.
 • Autorko
  5! i pzdr!
 • @Anna-PK 16:33:43
  Po rozpylaniu Agenta Orange w Wietnamie ciężko chorują przed wszystkim okaleczone przez niego wietnamskie dzieci.Ale również chore dzieci rodzą się "weteranom" w USA!

  https://taskandpurpose.com/vietnam-vets-sick-blame-agent-orange-va-wont-pay

  https://abcnews.go.com/Politics/vietnam-war-veterans-kids-agent-orange-impact-nightmare/story?id=59059570

  https://www.wuwm.com/post/some-vietnam-vets-left-wonder-whether-agent-orange-made-them-sick
 • @trojanka 16:53:53
  https://www.propublica.org/article/the-children-of-agent-orange

  https://cck-law.com/blog/agent-orange-effects-on-offspring-of-veterans-exposed/
 • @Anna-PK 16:33:43
  ...o Afganistanie można usłyszeć - w zależności od tego gdzie się ucho przyłoży - różne rzeczy.

  Jak się przyłoży ucho do mediów rządowych, to oczywiście można wysnuć ciąg hipotez zaczynający się bestialskim zamachem islamskich terrorystów na WTC i wynikającym z tego barbarzyńskiego aktu słusznym i sprawiedliwym odwetem cywilizowanego demokratycznego świata na tych dzikusów...

  ... no, ale jest problem, gdy się przyłoży ucho gdzie indziej - bo tam można się dowiedzieć, że ten atak, to niekoniecznie tak wyglądał, zgromadzone fakty/dowody nie trzymają się za przeproszeniem uszu niewieścich - kupy - zaś inne fakty wskazują, że w ogóle żadnych samolotów nie było, tylko ładunki wybuchowe, ewentualnie może jakieś rakiety (Pentagon) - i już na pewno jedne i hipotetycznie drugie nie były sterowane przez mitycznych Talibów

  A stąd już bliska droga do postawienia fundamentalnego dla prawników pytania: qui bono? - albo - qui prodest?

  Kto skorzystał? Jaki był/były cele wzmocnienia obecności amerykańskich wojsk w tym przebogatym, a do tego strategicznie kluczowym - rejonie. Kim są talibowie? Skąd mają pieniądze? Z kim walczą, a z kim nie walczą? Dlaczego nie walczą z tymi, z którymi nie walczą?

  no i tak dalej - na wszelki wypadek warto jako opcję zakładać operację fałszywej flagi

  pozdrawiam
 • @Anna-PK 16:33:43
  Trzydzieści procent czynnego i rezerwowego personelu wojskowego rozmieszczonego w Iraku i Afganistanie ma stan zdrowia psychicznego wymagający leczenia - około 730 000 mężczyzn i kobiet, z których wiele doświadcza zespołu stresu pourazowego i dużej depresji. Niestety, mniej niż 50 procent powracających weteranów w potrzebie jest poddawanych leczeniu psychicznemu. Administracja Weteranów informuje, że około 20 weteranów umiera każdego dnia z powodu samobójstwa.

  https://www.mentalhealthfirstaid.org/veterans-military/
 • HEROIN
  PANIE O TO CHODZIŁO W AFGANISTANIE TO JEST WALKA O KONTROLE 80% PRODUKCJI MAKU ŚWIATOWEGO.
 • @Andrzej Tokarski 17:02:37
  To co ja napisałam, dzisiaj w USA wszystkie ptaszki świergolą, bo dzisiaj zatwierdzają budżet wojenny, a on jest wielki i w dodatku za pożyczone pieniądze.
  Pożyczają pieniądze głownie bogaci Amerykanie biednemu amerykańskiemu rządowi na procent. To jest bardzo pewny pożyczkobiorca, zaufany, wszystkie procenty płaci regularnie.

  Z jednej strony jest dobrze kiedy wojna trwa, a z drugiej strony podatki na to też płacić trzeba. Interesy, interesy...;)
 • @Jwu 16:22:38
  Szeregowi dostęp do tanich działek na pewno. A mamy weteranów i kaleki do utrzymywania. No i satysfakcję elit z należytego wylizania jankeskich aschholi
 • I znowu ci żydzi. Nie ma pani ciekawszych źródeł informacji.
  Cyt://Na podstawie: The Hill.//

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/The_Hill_logo.jpeg/440px-The_Hill_logo.jpeg
 • @Anna-PK 17:14:52
  aspekt ekonomicznego zysku przynoszonego przez wojny, zwłaszcza na nie swoim terytorium jest całkowicie poza sporem
 • @Arjanek 17:19:27 Większość mediów jest żydowska.
  To jest najbardziej wiarygodne źródło, nikt mnie nie posądzi o rosyjską agenturę ani o to, że coś ukrywam, albo przesadzam. ;)))
 • @Anna-PK 17:27:25
  faktycznie, trudno o bardziej wiarygodne źródło, niż izraelskie media
 • Musimy się wycofać z Afganistanu
  bo już można dużo taniej produkować syntetycne narkotyki, o wiele silniejsze od tych bazowanych na afgańskim opium.
  Wojna poprostu przestała się opłacać.
 • @Andrzej Tokarski 18:16:33 Pan to sprawdził?
  //trudno o bardziej wiarygodne źródło, niż izraelskie media//

  "The Hill to amerykańska strona internetowa z siedzibą w Waszyngtonie, która rozpoczęła działalność jako wydawca gazety w 1994 r. Jest własnością firmy Capitol Hill Publishing, która jest własnością News Communications, Inc.

  Koncentrując się na polityce, polityce, biznesie i stosunkach międzynarodowych, zasięg The Hill obejmuje Kongres USA, prezydencję i kampanie wyborcze. Na swojej stronie internetowej The Hill opisuje swój dorobek jako „bezstronną sprawozdawczość na temat wewnętrznych działań Kongresu oraz związku polityki i biznesu”.

  Strona została założona w 1994 r. Przez demokratycznego brokera władzy i nowojorskiego biznesmena Jerry'ego Finkelsteina i Martina Tolchina, byłego korespondenta „New York Timesa”.https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hill_(newspaper)

  A kogo Pan poleca jako najbardziej wiarygodne źródło?
 • @Jwu 16:22:38
  "No nie powiesz mi ,że też zarządzali jakimiś poletkami ?"

  Z uwagi na liczebność naszych to ochrona poletek odpada. Może laboratorium? ;-(

  Pozdro!
 • @Anna-PK 18:46:23
  różne źródła przefiltrowane przez własny rozum - przykład jest w pierwszym moim komentarzu - Pani opiera się na wersji oficjalnej, która po prostu jest niewiarygodna w świetle wielu analiz znanych faktów.

  To tak, jakby Pani zaczęła teraz dociekać, dlaczego Oswald strzelił do Kennedyego, jaki miał motyw - jak wiadomo że to baśnie i wiadomo kto i jaki miał motyw/motywy - choć personalnie nikogo za rękę nie złapano.

  U nas też nikogo za poważne przestępstwa ze zbrodniami włącznie nikomu włos z głowy nie spadł
 • @Anna-PK 18:46:23
  "A kogo Pan poleca jako najbardziej wiarygodne źródło?"

  Jeśli mogę się wtrącić ("warto przeszkadzać" ;-) )

  https://www.haaretz.com/
 • @Anna-PK 18:46:23
  jakby Pani poczuła wenę - do grzebania w teoriach spiskowych, z zahaczeniem o pretekst do interwencji w Afganistanie i okolicach, to polecam:

  http://att.neon24.pl/post/150650,plane-must-hit-stell

  sam tekst jest króciutki, ale za to dyskusja całkiem ciekawa
 • @Andrzej Tokarski 18:56:43
  Słyszałam o tym, tj. o tych różnych teoriach, mnie lub bardziej prawdopodobnych, lub mniej lub bardziej spiskowych. Ja tym się nie zajmuję, szkoda czasu, tak jak i ze Smoleńskiem.

  Takim normalnym zjadaczom chleba, jak ja, najważniejsze są wyniki oficjalne, bo te często decydują o naszych losach.

  Mój rozum ma inne zajęcie niż filtrowanie motywacji tych co popełniają wysokiej klasy zamachy. Mój rozum jest zajęty, bo filtruje zwykłe codzienne problemy, prawie przez 24 godziny na dobę i to mu wystarczy.
 • @Anna-PK 21:46:27
  no i tego się trzymajmy, tylko proszę się nie dziwić, jeżeli z tego filtrowania wychodzą głównie fusy - po prostu rzeczywiste motywy i rzeczywiste metody -są inne. Kalergi, Spinelli - to są słowa klucze - choć nie jedyne - do zobaczenia sznurków, dłoni i mechanizmów

  kolejna teoria spiskowa: chciałem podać Pani ten link - w tym celu wpisałem w google ten angielski tytuł+neon - zawsze tak robię gdy chcę odnaleźć notkę i zawsze działa

  ale tym razem notka nie istniała w googlach - musiałem przejrzeć swoją stronę na Neonie - taki przypadek, choć ta historia z czytanką wyjątkowo paskudna

  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031