Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 718 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Czy Ukraina pójdzie w ślady Białorusi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest to spojrzenie z Ukrainy. Artykuł jest tłumaczeniem. Oryginał napisał Taras Semeniuk. Jest to ciekawe ujęcie skutków eksperymentu jaki przeżywa Ukraina. Moje pytanie jest, a gdzie jest Zachód?

Rosja rozpoczyna wielką grę. Zjednoczenie procesów z Białorusią jest pierwszym krokiem w rewanżu modelu radzieckiego, a nawet cesarskiego. Ale czy Ukraina będzie następna?
„Absorpcja” sąsiedniej Białorusi przez Rosję była od dawna dyskutowana. Procesy te są dość jasne, zgodne z  oczekiwaniami. Chociaż Łukaszenko stara się jak najlepiej grać na dwóch frontach, nawet lukratywne propozycje UE dotyczące zniesienia wiz nie mogą przewyższyć chęci zbliżenia się kraju z „starszym bratem”.
Łukaszenko jest oczywiście zbyt doświadczony manipulatorem politycznym, w szczególności jest mistrzem gry na sznurkach nastrojów Kremla, zwłaszcza gdy istnieje możliwość uzyskania od północnego sąsiada niezłego rabatu na gaz, ropę lub pomoc finansową. Od czasu do czasu Rosjanie ustępowali, ale po drodze stawiali również żądania. Na przykład, aby umożliwić rozmieszczenie baz wojskowych na lądzie i w powietrzu siły. Dla Rosjan jest to strategiczna przewaga w obronie ich terytorium przed NATO, podczas gdy dla Białorusi obecność wojsk sąsiedniego państwa nie daje swobody działania, ograniczając jednocześnie geopolityczną autonomię.
Absorpcja Białorusi miała miejsce dawno temu i jest zauważalna, także na froncie językowym - liczba rosyjskojęzycznych sięga prawie 90%, podczas gdy język białoruski słychać tylko na poszczególnych obszarach wiejskich.
Ponadto rosyjskie i białoruskie agencje wywiadowcze od dawna synchronizują swoją pracę. Świadczy o tym aresztowanie na ziemi białoruskiej i dalsze przekazywanie do Rosji ukraińskiego obywatela Pawła Hryba.
Obecnie „absorpcja” dotyczy tylko dwóch państw, ale to nie znaczy, że Rosja przestanie. Integracja Białorusi i Rosji jest próbą przywrócenia modelu sowieckiego, a nawet cesarskiego, w którym Rosja będzie odgrywać główną rolę, ponieważ jest większa, bogatsza, ma zasoby naturalne i silniejszą armię.
Co oznacza „głęboka integracja”? Przede wszystkim chodzi o ujednolicenie rynków energii, przepisów podatkowych, utworzenie wspólnego parlamentu i rządu. Przynajmniej te cele wyraził ambasador Rosji na Białorusi Władimir Semaszko.
Według doniesień medialnych 8 grudnia miało się odbyć spotkanie Łukaszenki z Putinem, w którym ostatecznie musieli dojść do porozumienia, ale Kreml przerwał, ponieważ partner nie godzi się na  to, co było konieczne. Znamy tę taktykę. Władze ukraińskie doświadczyły tego, gdy warunkiem Szczytu Normandzkiego, było uznanie  przez stronę ukraińską formuły Steinmeiera w sprawie  Donbasu, co radykalnie zmienia logikę wdrażania porozumień mińskich.
Kreml zawsze oferuje marchewkę, trzymając kij za plecami.Marzeniem Putina jest uzgodnienie „głębokiej integracji” z Białorusią i rozpoczęcie tego samego z Ukrainą, okazało się to,podczas Szczytu Normandzkiego. Jest to szczególnie ważne i nie jest to już tajemnicą - biorąc pod uwagę, że Wołodymyr Żeleński i Władimir Putin rozmawiali też sam na sam.
Białorusini potrzebują taniej energii, ponieważ jest ona bezpośrednio związana ze wzrostem gospodarczym. Tani gaz nie będzie pochodził z UE, więc pozostało im tylko iść i negocjować z szefem Kremla. A Moskwa jest gotowa zaoferować niskie ceny, ale w zamian za lojalność polityczną. I Moskwa wypróbowuje tę taktykę na wszystkich swoich sąsiadach.
Z Ukrainą nie będzie to ta sama formuła, co w przypadku Białorusi. W końcu społeczeństwo ukraińskie znacznie wzrosło w świadomości własnego znaczenia w tym kraju. Będzie to jednak kolejne żądanie dla Zelenskiego, po którym nastąpi obietnica czegoś innego. Putin nie jest zainteresowany ograniczeniem konfliktu w Donbasie. Przeciwnie, opłaca mu się utrzymywać tlący się konflikt, który utrudniłby ukraińskie procesy integracji europejskiej. Oznacza to, że możesz mówić o NATO, UE lub o czymkolwiek chcesz,
Białoruś. Można mówić o niepodległości, nikt nie jest przeciwny takim dyskusjom, ale w rzeczywistości naród „braterski” pozostanie bardzo ograniczony, a nawet kontrolowany.
Taras Semeniuk jest analitykiem KyivStratPro

 

KOMENTARZE

 • Ten Taras Semeniuk
  to niezły idiota jest, albo po prostu banderowiec ...
 • @Drab61 16:34:33 Dlaczego? W końcu czego Ukraina się
  spodziewa? Na co liczy? Nikt jej nic nie da za darmo. R. Sikorski który był w Kijowie w czasie "majdanu" i rozmawiał z Janukowiczem, to opowiadał, że Janukowicz chciał $ 17mld. Tyle mu dawał Putin. Ukraina dostał te pieniądze z Banku Światowego, ale a konto wywieziono całe złoto. https://www.zerohedge.com/news/2014-11-18/ukraine-admits-its-gold-gone
  Rosja nie jest "Świętym Mikołajem". Kupuje lojalność. To jest więcej niż ma Polska, która oprócz lojalności dopłaca do interesu.
 • Trochę bajkowo to brzmi.
  Po kiego grzyba Rosji UPAina? Bardziej pasuje im chaos. Na federację Ukrainy już chyba trochę za późno. Prezydent Klaus powiedział, że gdy każe sie Ukrainie wybrać między Zachodem a Wschodem, to stworzy sie problem nierozwiązywalny. Szkoda, że my nie mamy takich polityków jak Klaus, Zeman, Orban,Łukaszenka.
  A niepodległa Ukraina stanie się zbiegowiskiem dla aferzystów z całego świata. I ta opinia Dmowskiego się sprawdza.
 • @Wican 16:50:21 W tym co Pan pisze, jest sporo racji.
  Putin jest sentymentalny, Kijów jest "Matką rosyjskich miast". To są słowa Putnia. To jest ciążenie do miejsc rodzinnych, sentyment słowiański i oczywiście lojalność z Rosjanami w granicach Ukrainy. W ostateczności musiałby zająć nie tylko Donbas, ale i Odessę.
 • @Anna-PK 16:55:16
  Ale po co? Putin to szkolony agent. W polityce sentymentów nie ma. I sympatie prywatne są odsuwane na bok.
  Interes to burdel na Ukrainie i dyksretne, acz metodyczne pozbywanie się banderowców z przestrzeni publicznej
 • @Wican 17:13:08 Rosji burdel na Ukrainie też nie służy.
  Rosja chce mieć z Ukrainą bezpieczną granicę, jest dużo małżeństw mieszanych i są duże związki gospodarcze, kooperacyjne. Oligarchia ukraińska, producenci, domagają się dostępu do rosyjskich rynków zbytu.
  Nawet Poroszenko ma fabryki czekoladek w Rosji.
  Banderowcy byli podpuszczeni i opłacani, ale się nawrócą, jak zabraknie kasy.
 • @Wican 17:13:08 Zełenski dostał mocno w d...od USA.
  Prezydent Trump powiedział, że "Ukraińcy to okropni i skorumpowani ludzie." Aby dostać się do Białego Domu Poroszenko opłacał lobbistów, Polska też to robi i Zełenski też to powiedział, że chyba będzie musiał opłacać lobby amerykańskie.

  "W 2017 roku PFN zatrudniła amerykańską firmę PR-ową White House Writers Group, która miała doradzać w prowadzeniu profili w mediach społecznościowych. Na poczet przyszłych rozliczeń wpłacono na jej konto 135 tys. dolarów (ok. pół miliona złotych)."
  https://www.rp.pl/Polityka/190919417-PFN-20-mln-zl-na-promocje-Polski-51-obserwujacych-na-Instagramie.html
 • CO ZA BEŁKOT
  CO MA OBECNA SYTUACJA BIAŁORUSI DO SYTUACJI UPADLINY-NIC NIE MA DOSŁOWNIE NIC.
 • @lolo 17:42:29 Chodzi o przyszłość. Co czeka Ukrainę?
  Czy będzie Trójmorze, jak Polacy planują?
  Czy Ukraina wejdzie do Unii i NATO?
  Czy Ukraina wróci do Rosji?

  Tekst jest o tym, że Białoruś bez Rosji nie ma żadnych szans, a jakie szanse ma Ukraina po tych doświadczeniach.
  W przyszłym roku, ma miliardowe spłaty pożyczek dla banków zachodnich.
 • @Anna-PK
  *5 w uznaniu odwagi za naruszenie tabu i próbę rozszerzenia pola widzenia, przez przedstawienie problemów, widzianych przez pryzmat ukraiński. Sam tekst uważam za mdły, tym nie mniej dokonała Pani wyłomu. Sądzę że naraziła się Pani czarnopodniebiennym i łańcuchowym.
 • @1abezmetki 17:57:15 Ukraina przegrała!!!
  To nie jest żadne tabu. To jest racjonalne spojrzenie, ale nie propaganda, w końcu Ukraina przegrała. Jak się jest małym i słabym, to trzeba z tego zdawać sprawę i napinanie się tylko ośmiesza.

  Komu jest dziś Ukraina potrzebna i do czego? Zachód jest nastawiony na eksploatację i nikt już tego nie ukrywa.
 • @Anna-PK 17:19:05
  Pasuje im burdel bo burdelowego państwa nikgdy nie przyjmą do NATO. Oczywiście, chodzi o chaos, ale jednak trochę kontrolowany.
  Z tym, że Putin to nie wariat. Nie pali mostów
 • @Wican 18:10:49 Zgadza się. Białoruś jest tu dobrym
  przykładem; bez naturalnych zasobów, słabe piaszczyste ziemie, trochę lasów, bez Rosji by zginęła.
  A historycznie żadnej Białorusi nie było, bo tam na przemian były Rosja i Polska. W obecnej chwili tam jest mało polskich śladów i Polska nie ma nic do zaoferowania. Łukaszenko wie, albo z Rosją albo model ukraiński, czyli "bardak".
 • "Czy Ukraina pójdzie w ślady Białorusi?"
  Banderland nigdzie sam od siebie nie pójdzie. Kiedy Łoszington i Moskwa ostatecznie uzgodnią gdzie się banderland ma znaleźć - to on tam się znajdzie. Żeby banderland znalazł się w tym miesjcu co obecnie - to musiano knuć w ciszy gabinetów od lat - musiano odpowiednich ludzi poumieszczać w odpowiednich miejscach - więc może takie knucie o zmianie położenia politycznego banderlandu już się odbywa.
  Wniosek?
  Jedno wiemy na pewno - jeżeli nastąpi powrót do świata jedno lub nawet wielobiegunowego - gdzie owa Rosja będzie stanowić jeden z biegunów - Rosję należy wtedy wydatnie wzmocnić - natomiast banderalnd okrojony do przedwojennych ziem polskich - może być wciśnięty Polsce - na wieczną ostudę Polaków. Tylko co wtedy z ziemiami utraconymi przez Niemcy?
 • @Anna-PK 18:18:25
  Białoruś to faktyczny spadkobierca Wielkiego Księstwa Litewskiego
 • @Wican 18:47:28 A Wielkie Księstwo Litewskie skolonizowało
  plemiona Rusinów. Matką Jagiełły była księżniczka Julianna Aleksandrowna Twerska. Jagiełło był ochrzczony przez matkę w obrządku prawosławnym, potem przeszedł na katolicyzm przyjmując koronę Polski.
 • @Anna-PK 18:06:42
  Nie przepadam za mentorskimi, jak z ambony, opiniami ludzi nieomylnych, wolnych od wątpliwości i przypuszczeń.
  Sądzę,że globalnie ostrzą noże na Rosję – główne danie. Ukraina może być użyteczna w procesie, stąd może, jak sądzę , liczyć na wsparcie i z lewa i z prawa, skutkujące awansem polityczno-gospodarczym.
  Większość społeczeństwa jest nastawiona anty-rosyjsko. Nacjonalizm to potężny motywator.
  To energia, przeciwstawna rosyjskiej atrofii woli i nihilizmowi. Wkrótce – myślę – znajdzie to uwidocznienie w statystycznej dynamice wzrostu.
 • Autorka
  Łukaszenka gdyby na ostro postawił się Putinowi to skończyłby jak Causescu w Rumuni.Dziś właśnie mija równe 30 lat gdy tego starape wraz z żona odstrzelono i to na oczach niemal całego świata.
  Więc lepiej niech siedzi cicho.

  https://i2.wp.com/storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/2521/32388/13738862/34/ceausescu-executie.jpg
 • @Anna-PK 18:55:32
  Raczej odwrotnie. To świat ruski połknął Litwinów, a potem sie polonizowali. Coś jak Mongołowie, którzy czasem opanowywali Chiny a przynajmniej jakąś ich część. Szybko się "chińczykowali". Tak samo było z tureckimi Bułgarami, którzy zostali "połknięci" przez Słowian, a sami byli zdobywcami. Podobnie było z Litwinami. .Nic nadzwyczajnego. Ale Wielkie Księstwo Litewskie, faktycznie było państwem ruskim.
  I Jagiełło miał też wybór. Mógł wziąc za żonę potomkinię Dymitra Dońskiego.
 • @1abezmetki 19:00:39
  "Większość społeczeństwa jest nastawiona anty-rosyjsko. Nacjonalizm to potężny motywator."

  Ukraina jest zróżnicowana. Wschód jest umiarkowanie prorosyjski, południe neutralne, centrum raczej antyrosyjskie, zachód ostro antyrosyjski. Przed Krymem i Donbasem, przeważały nastawienia prorosyjskie, pomijając zachód.


  Nacjonalizm jest silny na zachodzie. Ostatnie wybory były porażką nacjonalistów.
 • @1abezmetki 19:00:39 Konkretnie kto wspiera Ukrainę?
  "Ukraina może być użyteczna w procesie, stąd może, jak sądzę , liczyć na wsparcie i z lewa i z prawa," "Ukraine to pay almost US$17 bln in public debt in 2020" Ukraina musi w przyszłym roku zapłacić $17 mld długu.
  Musi wziąć na to pożyczkę. https://www.unian.info/economics/10789844-ukraine-to-pay-almost-us-17-bln-in-public-debt-in-2020.html

  W Paryżu w czasie rozmów jak zauważyli korespondenci, Putin był największym przyjacielem Zelenskiego.
 • @Husky 19:23:02
  Nietrafione porównanie.
  "Geniusza Karpat" załatwili ci, którzy sami mieli nieczyste sumienie. I Rumun nie chciał uzależniać swojego państwa od banksterki międzynarodowej. Nie to co Jaruzelski. A Łukaszenka to cwaniak. Nie to co polscy politykierzy. On gra wciąż, będą słabym i jeżeli zostanie połknięty, to też będzie zasługą przygłupów i agentów z LSD, PSL i POPiSu. Debile nie rozumieją w ogóle, jak prowadzi sie politykę.
  Ja wiem, ze dla PiSiackiej sekty, myślenie przyczynowo-skutkowe nie istnieje. Istnieje tylko to, co każe głosić Kaczelnik.
 • @Husky 19:23:02 Nie przypiął, nie wypiął, jedno z drugim nie
  ma żadnego związku. Causescu nie stawiał się Rosji, a wykończyli go swoi. W Rumunii chodziło o transformację w kapitalizm, a niby jak to ma się do Białorusi? Kto miałby wykończyć Łukaszenkę? Białorusini nikogo nie mordują.
 • @Wican 19:27:06 Dzisiejsi Litwini, to Żmudzini.
  "Ale Wielkie Księstwo Litewskie, faktycznie było państwem ruskim." Czyli nikogo nie połykał. Jagiełło zajął tereny niczyje, a na południu pogonił Tatarów. Szykował się do zajęcia Małopolski, ale dali mu koronę w zamian, więc skorzystał.
 • @Anna-PK 19:34:00
  Moja uprawniona (prywatna) analogia
 • @Pedant 19:28:05
  "Nacjonalizm jest silny na zachodzie. Ostatnie wybory były porażką nacjonalistów."

  Poniższa mapa pokazuje nastawienia. Zielony kolor - neutralne/dwuwektorowe, niebieski prorosyjskie, pozostałe nacjonalistyczno majdanowskie.

  http://euromaidanpress.com/wp-content/uploads/2019/04/dekoder.jpg
 • @Pedant 19:41:25 Widać wyraźny podział. Bojko to prorosyjski
  kandydat, a Zełenski jest z Krzywego Rogu też rosyjskojęzyczny. Tylko zachód Ukrainy jest nacjonalistyczny.
 • @Anna-PK 19:45:58
  "Zełenski jest z Krzywego Rogu też rosyjskojęzyczny. "

  Obiecał, że nauczy się ukraińskiego ;)
 • @Pedant 19:28:05
  Dziękuję za komentarz. Mówiąc że "Większość społeczeństwa jest nastawiona anty-rosyjsko. Nacjonalizm to potężny motywator." , nie miałem na myśli nacjonalistów w sensie stronnictwa politycznego a poparcie społeczeństwa ukraińskiego dla urzeczywistnienia wiekowej idei własnego, suwerennego państwa. Mówię to bezstronnie, bez emocji. Oczywiście Ukraińska suwerenność w kontekście bierzących realiów geo-politycznych to pojęcie na wyrost.
  Dodam również prośbę aby nie mylić nastrojów anty-putinowskich z anty-rosyjskimi.
  Na co jeszcze pragnę zwrócić uwagę to, to obiektywny fakt, że Ukraina po rozpadzie ZSRR, z jej komplementarną wobec ZSRR gospodarką, nagle znalazła się w czarnej dziurze. Cały strategicznie ważny przemysł, dotychczas obsługujący mocarstwo, nagle stracił rację bytu a zatrudnieni w nim ludzie pracę. Oczywiście wpłynęło to na nastroje wobec państwa rosyjskiego, które ich zawiodło a nie wobec – Rosjan. Pozdrawiam
 • @Pedant 19:52:14 Zelenski tworzył kabaret i filmy, które mogą
  mieć popyt tylko w Rosji, może nieco w byłych republikach, gdzie są Rosjanie. Cała minimalna kultura Ukrainy może mieć odbiór tylko w Rosji.
  Ukraińcy Donbasu odbierają tylko rosyjska telewizję, dla reszty Ukrainy Poroszenko zabronił.
 • @1abezmetki 20:04:27
  "poparcie społeczeństwa ukraińskiego dla urzeczywistnienia wiekowej idei własnego, suwerennego państwa"

  Wiekowej?
 • @Pedant 20:13:43
  Owszem wiekowej, choć niekoniecznie wyartykułowanej w dzisiejszym rozumieniu.-Byli między czteroma niechcianymi żywiołami: polskim, moskiewskim, żydowskim i tureckim.
 • @1abezmetki 20:22:25
  "Owszem wiekowej, choć niekoniecznie wyartykułowanej w dzisiejszym rozumieniu"

  A w jakim? Mógłby Pan rozwinąć?
 • @Anna-PK 19:39:48
  Jak to niczyje? Ruś Kijowska była potężnym i dużym państwem. Litwini zajęli ziemie ruskie. Ruskie rozbicie dzielnicowe spowodowało, że Ruś Kijowska się już nie podniosła
 • @Pedant 20:26:40
  Dzisiejsza Ukraina to kilka odmiennych tradycji.
 • @Wican 20:35:59 Ruś Kijowską wykończyła Złota Orda, Mongołowie?.
  Słowianie z Wielkiego Księstwa Kijowskiego uciekali na północ tworząc miasta z których powstała Rosja. Stąd Putin mówi Kijów jest "matką miast rosyjskich". Książe Władimir jest patronem Putina i Zeleńskiego, dokonał chrztu Rusi Kijowskiej.
 • @Anna-PK 20:45:47
  Gdyby nie rozbicie dzielnicowe, to Rusini mieliby szansę w starciu z Mongołami. Mongołowie ich pobili, pod Legnicą nas. Państwa rozbite.
  A Putin nie działa w polityce przez sentymenty. Sentymentalizm jest używany jako propaganda. Trump też tu w Polsce "nawijał makaron na uszy", licząc na sentymentalizm społeczeństwa. Prawdziwi mężowie stanu, nie kierują się tym, tylko interesami.
 • @Wican 21:08:56 Nie wiem czy to sentyment.
  Ideologią Rosji jaką Putin propaguje jest prawosławie, sam bywa w cerkwi i z tym się afiszuje, że był ochrzczony przez matkę jako niemowlę. Chrzest Rusi odbył się w Kijowie i oczekiwanie duchowieństwa prawosławnego jest aby Kijów był dostępny dla wiernych z Rosji. Są pielgrzymki i procesje z tym związane, więc Putin nie chce być kontra tym oczekiwaniom. To się wiąże z rosyjską historią i tradycją.
  Podobnie jak związek Polaków z Krakowem i Wawelem, kiedy stolicą jest Warszawa.
 • @Anna-PK 16:43:02
  czemu tak uważam ? Bo Białoruś należy należy do Białorusinów ale Ukraina nie należy już do Ukraińców (podobnie jak Polska już nie należy do Polaków), to duża różnica, także patrząc z punktu widzenia Rosji. A ten Semeniuk zdaje się tego nie zauważać, jemu się wydaje że Ukraina jest młodą piękną i posażną panną na wydaniu , podczas gdy jest to stara i brzydka, biedna, chora, wielokrotnie wykorzystana i okradziona prostytutka, której już żaden makijaż nie pomoże.
  Dla Putina jest ważny los rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy, bo dla społeczeństwa rosyjskiego są to Rosjanie żyjący pod okupacją ukraińską, a w zasadzie banderowską, czyli rodacy. Tak jak wspierają opołoczeńców w Donbasie tak samo będą wspierać całość ludności zamieszkałej na wschód od Dniepru i na wybrzeżu Morza Czarnego. A reszta może sobie z gołą dupą ruszać do Gejropy sławiąc swoich "herojów".
 • @Anna-PK 22:01:40
  Kijów to nie Rosja. Kijów ma tyle wspólnego z historią Rosji, co Londyn z historią USA.
  A tu bardziej chodzi o kwestie religijne a nie polityczne. Cerkiew ukraińska dostała autokefalię, uznaną przez honorowego figuranta-patriarchę Konstantynopola. I tu Cerkiew moskiewska się wkurzyła.
  A to opowiadanie o przejęciu się chrztem to taka sama propaganda jak łapanie hostii przez Dudę. Ot, dla poklasku ludu. Bo wbrew anglosaskiej propagandzie (i anglosaskich pachołków znad Wisły), Putin nie jest jedynowładcą. On był pułkownikiem czy podpułkownikiem. Sądzę, ze faktycznie ważniejsi (choć nieformalnie) od niego są generałowie Sergiej Iwanow i Nikołaj Patruszew. Do tego dochodzi element żydowski. Amerykanie chyba polegli na Ukrainie i mają problemy na Bliskim Wschodzie. Stąd zaczęli obalać przywódców w Amerykach. Na razie Madurow nie pęka, ale Morales poległ. Wcześniej Amerykanie przejęli Ekwador i Brazylię. Syn prezydenta Brazylii już stwierdził, ze Brazylia przeniesię swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy
 • @Drab61 22:57:23 Tak, z tym się zgadzam.
  "Dla Putina jest ważny los rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy, bo dla społeczeństwa rosyjskiego są to Rosjanie żyjący pod okupacją ukraińską, "
 • @Wican 23:01:15 Sytuacja wiernych ukraińskich jest bardzo
  skomplikowana, a Pan nic o tym nie wie. Patriarcha Moskwy, Kirył, jest dla prawosławia w Rosji i Ukrainie, tak jak Franciszek w Watykanie dla katolików. Poroszenko namieszał mocno z tą autokefalią, ale niezbyt skutecznie, bo inne cerkwie tego nie uznają, nawet Cerkiew Prawosławna w Polsce tego nie uznaje.
  Stąd porównania jakie Pan stosuje, są nieadekwatne. Kijów jest ważnym miejscem dla wschodniego prawosławia.
 • @Wican 23:01:15
  "Kijów to nie Rosja. Kijów ma tyle wspólnego z historią Rosji, co Londyn z historią USA."

  Rosja, Ukraina i Białoruś to są części tradycyjnej Rusi. Rosja wyodrębniła się w XVIII wieku, Ukraina zaczęła sie wyodrębniać pod koniec XIX wieku, zaś Białoruś dopiero po przewrocie bolszewickim. Analogią może być etnogeneza Austrii, która przegrała konkurencję z Prusami o zjednoczenie rzeszy niemieckiej. Niemcy szwajcarscy też się wyodrębnili.

  Kijów ma się tak do Moskwy jak Kraków do Warszawy, zaś Nowogród (nad Bałtykiem) ma się tak do Kijowa jak Gniezno do Krakowa.

  "Cerkiew ukraińska dostała autokefalię, uznaną przez honorowego figuranta-patriarchę Konstantynopola. "

  To fałsz, patriarcha Konstantynopola ogłosił dwa nacjonalistyczne odłamy ukraińskiego prawosławia "autokefaliczną" cerkwią podporządkowaną jemu (co nie jest autokefalią), co wywołało spory także w Grecji, Serbii, Rumunii, Grruzji itd .. igrozi schizmą. Kanoniczna Ukraińska Cerkiew dalej istnieje, pod przywódctwem metropolity kijowskiego Onufrego, uznanego przez całe prawosławie. Ma ona pełną autonomię, w unii liturgicznej z cerkwią rosyjską i białoruską.

  "A to opowiadanie o przejęciu się chrztem to taka sama propaganda jak łapanie hostii przez Dudę. Ot, dla poklasku ludu. "

  Pisze Pan jak ateista, dla którego religia jest udawaniem lub zabobonem. Nie widzę powodu aby powątpiewać w wiarę prezydenta Dudy, nawet jeśli okazuje on ją publicznie.
 • @Pedant 20:26:40
  Oto przydatne źrródła dla rozwinięcia interesującego Pana tematu:

  ГЕНЕЗИС ГОСУДАРСТВЕННОЙ ИДЕИ В УКРАИНЕ НА ПРИМЕРЕ ДОГОВОРОВ С ПОЛЬШЕЙ И РОССИЕЙ
  https://opnsc.ru/genezis-gosydarstvennoi-idei-v-ykraine-na-primere-dogovorov-s-polshei-i-rossiei.html

  Николай Ульянов. Происхождение украинского сепаратизма

  http://lib.ru/POLITOLOG/ulianow_ukraina.txt
 • @Husky 19:23:02
  Coś zanadto się kurzy na zdjęciu. Znowu cement ukradli robiąc elewację?
 • Posumowując, powiem, że mnie ten artykuł zwyczajnie zaszokował.
  Po takich wielkich celebracjach jakim był ukraiński "majdan" i ukrainska "rewolucja godności", po pięciu latach wojny i przelanej krwi, śmierci tylu ludzi, Ukraina podejmuje temat powrotu do tego z czego wyszła. Nawet sama myśl już jest szokująca.

  Zaszokował mnie także fakt, że Ukraina nie znalazła ani własnej drogi, ani przyjaciół zdolnych do współpracy i pomocy w na tej nowej drodze. Pośród wiernych przyjaciół ... itd.

  A piszę to ku przestrodze tym wszystkim, którzy marzą o samotnej polskiej drodze do odnowy narodowej.
 • W rozkroku. ...
  Już kiedyś pisałem, że stanie Janukowycza w rozkroku skończyło się dla niego fatalnie ale też dla całej Ukrainy tragicznie. 

  Stary Łukaszenka o chłopskiej mentalności jest w innych realiach. 
  Także kombinator ale z chłopskim rozumem opartym na gruncie ziemi.

  Białoruś nie ma aż tak dużo ultra nacjonalistycznych oszołomów jak skupiona w zachodniej części Ukrainy banderowska szumowina. 

  A te antyrosyjskie na Białorusi nacjonalistyczne organizacje to zlepek finansowanych przez Polskę, Litwę i Brukselę nie liczące się w skali kraju i nie mające w białoruskiej armii wsparcia i zaplecza. Także nie posiadających swoich zbrojnych bojówek szkolonych przez polskich i zachodnich instruktorów w lasach na wzór tych na upadlinie.

  Dla straszenia tymi nacjonalistami Putina jest Łukaszence to całkiem na rękę, jedna Putin doskonale wie jaką siłą na Białorusi dysponuje opozycja.
  Nie bezpieczniej zaczyna się robić gdy sam Łukaszenka umizguje się do NATO czy USA lub Brukselii. W tej kwestii musi uważać by nie przeciągną struny, bo stanie w rozkroku między Wschodem a Zachodem może skończyć się włącznie dla niego samego upadkiem i bolesne.

  Białorusini mają więcej wspólnego z Rosją i z Rosjanami niż to polskim manipulatorom opinii publicznej się wydaje.
 • @Pedant 23:47:26
  "Rosja, Ukraina i Białoruś to są części tradycyjnej Rusi."

  Czy nie właściwiej (ze względów historycznych/lingwistycznych itp) byłoby zamiast nazwy Rosja używać nazwy Moskowia albo podobnej?

  Ukłony
 • @1abezmetki 01:14:35
  "Coś zanadto się kurzy na zdjęciu. Znowu cement ukradli robiąc elewację?"

  Żaluzja do fejku?
  Szanowny Rzeczpospolita wskazuje, że sprawcy egzekucji narodowości handlowej zostali potem przez służby rumuńskie "wyeliminowani" w Rosji...
  Czy posiadasz jakieś info na ten temat?

  Ukłony
 • @Anna-PK 19:29:33
  “@1abezmetki 19:00:39 Konkretnie kto wspiera Ukrainę?”
  "Ukraina może być użyteczna w procesie, stąd może, jak sądzę , liczyć na wsparcie i z lewa i z prawa," "Ukraine to pay almost US$17 bln in public debt in 2020" Ukraina musi w przyszłym roku zapłacić $17 mld długu.
  Musi wziąć na to pożyczkę. https://www.unian.info/economics/10789844-ukraine-to-pay-almost-us-17-bln-in-public-debt-in-2020.html

  W odpowiedzi:

  “Транзит российского газа: сколько заработает Украина
  Украина оценила доход от транзита газа из России за пять лет
  Ukraina oceniła przyszły dochód za tranzyt gazu z Rosji

  “(...)Ukraina spodziewa się, że w ciągu pięciu lat otrzyma 18 miliardów dolarów od Rosji. Spośród nich 15 miliardów dolarów-z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu, a kolejne 3 miliardy dolarów- w wyniku arbitrażu Sztokholmskiego, oświadczył ukraiński minister energii i Ochrony Środowiska Aleksiej Orżeł. Nazywa on nowy protokół gazowy jednoznacznym sukcesem Ukrainy.Wszystkie niezbędne dokumenty muszą być podpisane przez obie strony nie później niż 29 grudnia.(...)”
  Рустем Фаляхов

  https://www.gazeta.ru/business/2019/12/24/12882056.shtml
 • @ Autorka
  "...nawet lukratywne propozycje UE dotyczące zniesienia wiz..."

  Następny pacjent o mentalności upośledzonego Zulusa, który za papierki z bazgrołami (już nawet nie koraliki) gotów byłby dostarczać taniej siły roboczej do metropolii i to takiej, która sama będzie się troszczyć o strawę i dach nad głową czyli jest mniej kłopotliwa niż niewolnicy....

  No a poza tym jeśli Białoruś tak miałaby "skorzystać" na integracji z "zachodem" (sam już nie wiem co to jest) jak Ukraina, to niech lepiej zacieśnia tę współpracę z Rosją, bo to oznacza właśnie współpracę z Rosją (na którą Zulusi z Polski mają zakaz), a w dalszej perspektywie z Chinami, Indiami i Iranem. Do konfliktu z tym ostatnim NATO - Zulu są coraz mocniej popyrgiwani. Białorusini iść na to nie będą musieli...

  5*
 • @Wican 17:13:08
  "Interes to burdel na Ukrainie i dyksretne, acz metodyczne pozbywanie się banderowców z przestrzeni publicznej"

  Myślę, że jeszcze większym interesem byłoby sfederalizowanie Ukrainy, ale tak demokratyczne jak tylko się da, żeby nawet "zielone ludziki" nie musiały zabezpieczać żadnych referendów, bo na "zachodzie" za samo bezstronne obserwowanie niejeden Piskorski poszeszdłby siedzieć albo i coś gorszego...
 • @lolo 17:42:29
  "CO MA OBECNA SYTUACJA BIAŁORUSI DO SYTUACJI UPADLINY-NIC NIE MA DOSŁOWNIE NIC."

  ZARAZ TAM NIC. JEDNA I DRUGA GRANICZY Z ROSJĄ KTÓRĄ BANKSTERKA MUSI OSACZYĆ TAK BLISKO JAK TYLKO SIĘ DA. ŻEBY DO MOSKWY NOWY "BARBAROSSA" MIAŁ TAK BLISKO, ŻE ŻADEN MARSZAŁEK ZIMA NIE ZDĄŻY ROSJI PRZYJŚĆ Z POMOCĄ.
  NIBY ANACHRONIZM, ALE TEREN JEST NADAL ZDOBYWANY GDY WEJDZIE PIECHOTA....

  POZDRO!
 • @1abezmetki 06:48:38 To ładne wyliczenie należy obniżyć o
  koszt zakupu gazu przez Ukrainę z Gazpromu i proszę jeszcze doliczyć to:
  https://www.gazeta.ru/business/2018/11/14/12058939.shtml

  Rata roczna spłaty ma się nijak do spodziewanych dochodów w ciągu lat 5u.
 • Białoruś i Rosja znajdują się na rozdrożu?
  https://wolnemedia.net/bialorus-i-rosja-znajduja-sie-na-rozdrozu/

  A jeśli będziecie nam cały czas pisać i mówić w waszym wirtualnym świecie, że jesteśmy pasożytami, ciężarami na barkach, że my (Rosja – red.) oddajemy wam wszystko, a wy jesteście tacy i siacy. Wtedy powiemy: dziękujemy, nie trzeba!” – powiedział Łukaszenka.
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • @Anna-PK 12:39:45
  To Ukrainie wpadł as w rozgrywce a nie Rosji. Przynajmniej przez kilka lat to Ukraina będzie dyktować warunki. Rosji po zastopowaniu Nord Stream 2, rura zmiękła. Oczywiście do czasu znalezienia rozwiązania problemu, ale Ukraina się w tym czasie, jeśli nie obłowi, to przynajmniej wygrzebie z aktualnych problemów finansowych.
 • @1abezmetki 03:42:43Nie wiem jak będzie, czas pokaże.
  Jak do tej pory, to Ukraina nie wygrywa. Szczególnie, że ani z prawa, ani z lewa nie ma przyjaciół. Z tego co wiem, to oligarchia pomijając władze, sama dogaduje się z Rosją, władza Poroszenki wstrzymała kooperację z Rosją, np. zakazując zakupu gazu z Rosji. Właśnie Poroszenko podkręca atmosferę i każe karać tych co łamią prawo i kupują gaz z Rosji.
  https://en.interfax.com.ua/news/general/632548.html

  Zelenski stara się dogadać z Rosją, co znajduje poparcie u obywateli, bo uznano go politykiem roku, ale ma przeciwko sobie banderowców, azowców i Poroszenkę. A jak to w końcu będzie wyglądać, to zobaczymy jak podpiszą wszystkie umowy.
 • @Anna-PK 03:59:57
  Ad: “Jak do tej pory, to Ukraina nie wygrywa. Szczególnie, że ani z prawa, ani z lewa nie ma przyjaciół.”

  - Racja, przyznaję, wyraziłem się niezręcznie. O przyjaźni nie ma tu mowy. Ukraina jest użyteczna w rozgrywce z Rosją i z tego tytułu – sądzę - może liczyć na ograniczone poparcie z zewnątrz.. Myślę, że Kijów zdaje sobie z tego sprawę i nie “wsiadł do pociągu byle jakiego” ale do tramwaju “samostijnej Ukrainy”. W przypadku Rosji, mamy do czynienia z wolno pełznącą realizacją odtworzenia mocarstwa z jego stanem posiadania terytorialnego( buforów i nie tylko), sprzed rozpadu ZSRR. To bezlitosna konfrontacja sprzecznych interesów, gdzie Ukraina jest zarazem przedmiotem i podmiotem rozgrywki - być albo nie być. Oczywiście zarówno Rosja jak I Ukraina , to nie byty w pełni zintegrowane, toteż sądzę, że ma Pani rację ,pisząc, komplikacjach wynikających z interesów oligarchicznych po jednej i po drugiej stronie.

  A propos sytuacji z nową umową gazową: w rezultacie przerwania układania Nord Stream 2, póki co – niejasna. Obie strony strony idą na wymuszone kompromisy. Nowy kontrakt ma być podpisany do 29 grudnia br. Dla Rosji I Ukrainy to sukces. Dla USA to tylko częściowe zwycięstwo. Dla nich kontynuacja tranzytu przez Ukrainę, to utrata kontroli na d rynkiem europejskim. Dotychczas brak dostępnych konkretów. Proponuję Pani I rosyjjsko władnym czytelnikom lekturę artykułu opublikowanego przez specjalistyczny portal energetyczny Ukrainy

  https://ukrenergy.dp.ua/wp-content/uploads/2019/11/ue_1260x100.jpg

  pod tytułem: Украина: уступки и давление – что скрывается за газовым соглашением с Россией?

  Ukraina: ustępki i naciski – co skrywa się za umową gazową z Rosją

  czytaj dalej:

  https://ukrenergy.dp.ua/2019/12/25/ukraina-ustupki-i-davlenie-chto-skryvaetsya-za-gazovym-soglasheniem-s-rossiej.html
 • @1abezmetki 06:57:15 Ukraina miała pięć lat eksperymrntu
  i okazuje się, że nikt nie chce dawać pieniędzy tylko na to aby drażnić Rosję. A problemy jakie ma Rosja z rurociągiem przez Ukrainę, to fakt użytkowania tej rury przez Naftogaz, firmę ukraińską, która produkuje również gaz i nigdy nie wiadomo ile jest tam gazu z Rosji i ile z Ukrainy. Ponoć Timoszenko zrobiła na tym majątek. Nie mówiąc o tym, że Ukraina oczekuje dochodów z tranzytu, ale nie ma czym płacić za gaz kupowany.
  Nie ma też pieniędzy na remonty bieżące gazociągu i ta rura już długo nie pociągnie, jeżeli Rosja się tym nie zajmie. Poroszenko próbował gazociąg sprywatyzować, tzn. sprzedać na Zachód i tylko brać opłaty za teren użytkowany, ale raczej jest powszechny brak zaufania do tego aby robić interesy w Ukrainie.
  Czyli cudów nie ma, tylko trzeźwo podejść do sprawy i tylko kompromisy Ukrainy z Rosją dadzą wzajemne korzyści. A to było wiadomo już na początku tej rozgrywki.
 • @Anna-PK 16:50:33
  Зеленский запретил импорт электроэнергии из России
  Ad: "tylko kompromisy Ukrainy z Rosją dadzą wzajemne korzyści"

  - Nie zanosi się:

  Zelensky zakazał importu energii elektrycznej z Rosji

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky podpisał ustawę o zakazie importu energii elektrycznej z Rosji w ramach umów dwustronnych.
  "( ... ) W lipcu 2019 r. na Ukrainie uruchomiono nowy model rynku energii elektrycznej. Państwo przestało być jedynym kupującym i sprzedającym, a ceny stały się niezależne. Reforma rynku energii elektrycznej była warunkiem programu współpracy z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.”

  https://news.tut.by/world/666569.html

  25 декабря 2019
 • @1abezmetki 18:51:26 To jest zupełnie inna sprawa.
  "zakazie importu energii elektrycznej z Rosji w ramach umów dwustronnych."
  Ukraina ma dość własnej energii elektrycznej, mają 4 elektrownie jądrowe i 15 reaktorów, zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem energii jądrowej. A oprócz tego mają elektrownie węglowe.
  Do tych jądrowych elektrowni Ukraina kupuje paliwo jądrowe z Rosji.
  Jeżeli Ukraińcy będą kupować tańszą energię z Rosji, to ich własna produkcja energii stanie się nieopłacalna. Ceny usług komunalnych dla społeczeństwa Ukraina podniosła na żądanie pożyczkodawcy MFW, jest to warunek kredytowania. Ukraina także chce uruchomić produkcję energii odnawialnej.

  W warunkach nadzwyczajnej konieczności, zakaz nie obowiązuje.
 • @Anna-PK 20:00:46
  Dziękuję. Oro przykład jak należy argumentować!
  Pozdrawiam,

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031