Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 717 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Atak na ambasadę USA w Iraku.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Protestujący włamali się do dobrze strzeżonej siedziby ambasady Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie i rozpalili ogniska w środku, aby wyrazić swój gniew za amerykańskie naloty, które zabiły 24 członków wspieranej przez Iran milicji.

Amerykańskie naloty w niedzielę spowodowały najpoważniejszy od lat kryzys polityczny dla Stanów Zjednoczonych w Iraku, podsycając antyamerykanizm i dając przewagę Iranowi w jego rywalizacji o wpływy w tym kraju.
Celem ataków powietrznych  USA  była  wspierana  przez Iran iracka milicja Kataib Hezbollah. Stany Zjednoczone oskarżyły ją o przeprowadzenie ataku rakietowego na iracką bazę wojskową.  W ataku tym zginął amerykański kontrahent  i  zostali zranienieni  członkowie służby.
Odwetowy  rozmiar reakcji amerykańskiej - pięć uderzeń w Iraku i Syrii, które zabiły dwa tuziny bojowników i zraniły tuziny innych - spowodowało potępienie z całego spektrum politycznego i oskarżenia, że ​​Stany Zjednoczone naruszyły suwerenność Iraku.
Prezydent Trump szybko obwinił Iran zarówno o śmierć amerykańskiego kontrahenta, jak i szturm na teren ambasady, który określił jako „atak”, dodając, że rząd iracki ponosi wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo tego związku.
„Iran zabił amerykańskiego kontrahenta, raniąc wielu. Zdecydowanie odpowiedzieliśmy i zawsze będziemy ”- napisał na Twitterze. Teraz Iran organizuje atak na ambasadę USA w Iraku. Będą oni ponosić pełną odpowiedzialność. Ponadto oczekujemy, że Irak użyje swoich sił, aby chronić ambasadę! ”
Tysiące protestujących wkroczyło do mocno strzeżonej Zielonej Strefy Bagdadu po nabożeństwach ku czci  bojowników milicji zabitych w strajkach amerykańskich. Podczas gdy niewielu z nich było uzbrojonych, wielu było członkami Kataib Hezbollah i innych grup bojowych, technicznie nadzorowanych przez irackie wojsko. Milicja jest odrębna od ruchu Hezbollah w Libanie, chociaż obie grupy są wspierane przez Iran i sprzeciwiają się Stanom Zjednoczonym.
W ambasadzie Stanów Zjednoczonych protestujący użyli długich drągów, aby rozbić kamery, pokryli ściany antyamerykańskim graffiti i podpalili strażnicę. Po otwarciu wejścia do budynku, dziesiątki mężczyzn weszły i rozpaliły kolejne ognie, podczas gdy strażnicy ambasady obserwowali ich z dachu.
Jest krytyczny moment dla Iraku i roli Stanów Zjednoczonych w tym kraju. Masowe protesty w ostatnich miesiącach przeciwko złemu sprawowaniu rządów osłabiły rząd.
Stany Zjednoczone mają około 5000 żołnierzy w Iraku oraz niejasną liczbę cywilnych kontrahentów. Zadaniem żołnierzy jest szkolenie irackich sił bezpieczeństwa i pomoc w zapobieganiu odrodzeniu się dżihadystów.
Po latach inwestycji wojskowych i politycznych w Iraku Stany Zjednoczone znajdują się w sytuacji, w której niewielu ważnych Irakijczyków jest gotowych stanąć w obronie polityki kraju i amerykańskiej tam roli.
Iracki premier, Adel Abdul Mahdi, ogłosił oficjalny trzydniowy okres żałoby.
Wczoraj ostatecznie władze USA ewakuowały ambasadę z Bagdadu.

 

KOMENTARZE

 • Uprzejmie informuję, że w Iraku jest też polskie wojsko.
  "Decyzja o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku zapadła na początku 2016 r., a pierwsza zmiana PKW Irak pojawiła się tam 20 czerwca 2016 r. Cztery miesiące później armia iracka rozpoczęła najważniejszą rozprawę z siłami tzw. Państwa Islamskiego w Iraku, tj. trwającą ponad 9 miesięcy bitwę o Mosul."

  "Jest oczywiście także misja w Afganistanie, która jednak również nie ma już charakteru bojowego, ale doradczo-szkoleniowy. Sytuacja w Afganistanie różni się jednak diametralnie od tej panującej w Iraku, gdzie całe szczęście udało się osiągnąć względną stabilizację."
  https://www.tvp.info/43741013/co-naprawde-robia-polscy-zolnierze-w-iraku
 • @Anna-PK 18:47:21
  Około 1 mln ludzi poniosło śmierć w tym około 200 tys. dzieci z rąk okupanta światowego ormowca ps. NATO w skład której tej zbrodniczej machiny wchodzi WP, kontrolowane przez braci Jony Danielsa.
  Gdy decydowano się w 2003 roku w sejmie o tym, aby razem z zbrodniarzami napaść na suwerenny kraj, wbrew polskiej konstytucji, to wtedy ani PO a PIS, ani SLD nie darło swoich gęb, że wysłanie WP na wojnę przeciw Irakowi było nie zgodne z konstytucja.
  Pan każe najemnicy wykonują.
 • @Anna-PK 18:47:21
  ------------
  "Uprzejmie informuję, że w Iraku jest też polskie wojsko.
  ------------
  Jakże by inaczej!
  Wniosek?
  Za jakiś czas USrahell nas będzie oskarżać o agresje na Irak.
 • Trump szykuje więcej wojska do Iraku.
  https://twitter.com/thestevennabil/status/1211952280074780674/photo/1

  Możliwa jest trzecia wojna iracka.
 • @ Autorka, All
  Tytułem uzupełnienia, żeby było wiadomo o czym mowa - oto dane na temat ambasady USA w Bagdadzie - z Wiki:

  "Kompleks budynków wchodzących w skład ambasady obejmuje 21 budynków, zajmujących łącznie powierzchnię 104 akrów (42 hektary)[2], co czyni ją największą placówką dyplomatyczną Stanów Zjednoczonych na świecie."

  Ponadto Wiki podaje, że na terenie ambasady znajduje się 6 bloków mieszkalnych dla pracowników, system dostarczania wody, elektrownia, sala gimnastyczna, kino, basen oraz - uwaga - 2 budynki służby dyplomatycznej (dobrze, że o nich nie zapomnieli)
  Koszt budowy to 700 mln dolarów, pierwszy remont po 9 miesiącach za 130 mln dolarów.

  Mamy więc do czynienia z poważnym samowystarczalnym kompleksem na powierzchni 42 ha.

  Tyle Wiki. Ale na NEonie jest jeszcze... RAM :-)

  Oto dwa fragmenty z jego wpisu:

  "Amerykańska ambasada w stolicy Iraku jest jak najprawdziwszym kuriozum na skalę światową i historyczną, jako że zajmuje ponad 40 hektarów, otoczona jest potrójnym murem i zatrudnia 16 000 pracowników."

  "Jak ujawnia Zuesse, amerykańska placówka dyplomatyczna w Bagdadzie wysyła w świat – używając do tego celu między innymi statków cargo i kontenerów – gigantyczne wprost ładunki (ważące tysiące ton), zawierające niezidentyfikowane i niepodlegające identyfikacji – jako że opatrzone immunitetem dyplomatycznym – materiały. Z pewnością nie są to towary wyprodukowane w Iraku; rzeczą niewyobrażalną jest także to, by ambasada USA w jej wnętrzu była producentem ciężkich i wielkogabarytowych artykułów."

  Linki:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasada_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych_w_Bagdadzie

  http://ram.neon24.pl/post/147141,bagdad-tajna-kwatera-glebinowego-rzadu-usa

  To już mniej więcej wiemy (?) co było atakowane.
  Ale ja dalej nie wiem dlaczego największa na świecie ambasada USA znajduje się akurat w Bagdadzie....
 • @ Autorka
  Oczywiście 5*

  Szczęśliwego!

  @--->>>>>>>--------------------
 • @Anna-PK 19:35:17
  "Możliwa jest trzecia wojna iracka."

  A potem następna po alkaidzie i isis organizacja szerząca islamski fanatyzm.
 • Pani Anno
  "Prezydent Trump szybko obwinił Iran zarówno o śmierć amerykańskiego kontrahenta, jak i szturm na teren ambasady, który określił jako „atak”, dodając, że rząd iracki ponosi wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo tego związku."


  Prawdą jest, że Iran umacnia swoje wpływy w Iraku i prowadzi wojnę proxi z Amerykanami. Dlatego na zerwanie amerykańskiego porozumienia z Iranem należy spojrzeć z szerszej perspektywy. Niestety, Amerykanie wprowadzili bałagan w tym regionie i są odpowiedzialni za brak równowagi pomiędzy szyitami i sunnitami na Bliskim Wschodzie. Powstały szyickie bojówki pod dowództwem Irańczyków, które w Iraku zaczynają czuć się bezkarnie. Za irańskie przejęcie Iraku ponosi odpowiedzialność Obama.
 • @
  Czyżby spełniła się już pierwsza wizja Krzysztofa Jackowskiego, o której mówił dwa dni temu w pierwszej części swoich wizji na rok 2020? W najbliższym czasie miał płonąć długi budynek ważny politycznie

  14:00 Długi Budynek polityczny płonie

  https://www.youtube.com/watch?v=IMO25qRmt3o

  17:20 Rewolucja w Europejskim kraju, rozdają żarcie na ulicach
  18:10 Trump, zdradzi bliski wschód który będzie coraz bardziej pogrążony
  20:40 Iran zostanie dotknięty wojną
  24:20 Pogoda zima będzie umiarkowana/łagodna w lutym będzie już przedwiośnie
  25:40 Rząd celowo będzie drażnił unię, przyklepane przez USA
  28:18 Rolnicy protestują, spory problem rolniczy
  29:18 Bliski wschód - 3 ogniska zapalne
  33:54 Mocne przeceny krypto walut, pokazanie prawdziwych oblicz projektów
  35:18 Kutnie gospodarcze Polska vs UE
  37:48 Na bliskim wschodzie wojna trwać będzie dalej
  40:20 Katastrofa samolotu w Polsce
  41:36 Bomba Chemiczna na Izrael
  43:42 Przełom badań nad DNA, możliwość analizy podatności na choroby
  46:12 Nowy rodzaj pamięci do elektroniki
 • @ All
  Jest też opcja analogiczna do operacji Northwoods:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Northwoods

  A jeśli tak, to może to być padgatowka do uderzenia na Iran.
 • @AgnieszkaS 20:10:28 Sadam Husain był sunitą
  i trzymał twardą ręką szyitów. Szyici wspierani przez USA robili rewoltę,
  którą Husain stłumił.
  Po zwycięskiej wojnie władze USA ustanowiły w Iraku nowe władze złożone z szyitów. Nowe władze w rewanżu za prześladowania, wywaliły na bruk sunnitów, całe dowództwo wojska i administrację Sadama. Wyrzuceni z pracy sunniccy wysokokwalifikowani dowódcy i oficerowie wojska poszli i zasilili ISIS. I tak powstało państwo islamskie, które prawie momentalnie zaczęło podbijać Irak, a potem Syrię. Powstała w ISIS administracja, fachowe wojsko i handel.

  Szyitów kojarzy się z Iranem, a sunnitów z Arabią Saudyjską. Wszyscy są mieszkańcami Iraku.

  Tak to jest na tym Bliskim Wschodzie, a tam panoszą się tylko Amerykanie. W Iraku były zabytkowe muzea, starożytne druki Mezopotamii, grobowce proroków, różne grupy religijne... dzisiaj to jest wszystko rozgrabione i wszystko ginie.
 • @AgnieszkaS 20:10:28
  "Niestety, Amerykanie wprowadzili bałagan w tym regionie..."

  Grzegorz Braun wspomniał w jednym z filmów o rozmowie ambasadora USA Williama Bullitta z ambasadorem Potockim jesienią 1938, w której Bullitt stwierdził, że wojna wybuchnie i kwestią jest tylko to, jak to zorganizować, żeby zaczęła się od... Europy Środkowej.

  Który to już region i który to już bałagan.... :-(
 • @ewinia 20:12:11
  Jackowski jest bardzo dobry, wręcz niesamowity jeśli idzie o odnajdywanie zwłok. I tu jego zdolności są wręcz niezwykłe, ale z resztą to już różnie bywało.

  Ukłony
 • @Anna-PK 20:51:34
  "W Iraku były zabytkowe muzea, starożytne druki Mezopotamii, grobowce proroków, różne grupy religijne... dzisiaj to jest wszystko rozgrabione i wszystko ginie."

  W "przyrodzie" nic nie ginie ;-(

  Właśnie zaczynałem kojarzyć następną płaszczyznę, ale mnie Pani ubiegła z komentarzem - chodzi mi o to, że jak się myśli o Iraku, to trzeba też pamiętać o Babilonie i Sumerze. Niektórzy też pokopali głębiej niż Sumer i odnaleźli pewne ciekawe artefakty, ale fotek nie będę wklejał, bo jeszcze mi Pani napisze, że się uderzyłem w głowę... ;-)
 • i co?
  podpalili budkę jak sienkiewicz w ruskiej ambasadzie w warszawiwie?
 • @Wrzodak Z. 18:55:41
  "Gdy decydowano się w 2003 roku w sejmie o tym, aby razem z zbrodniarzami napaść na suwerenny kraj, wbrew polskiej konstytucji..."

  Aż ciężko mi zrozumieć jak świadomi ludzie mogli podjąć taką decyzję.
  Wyjaśnieniem może być tylko działanie agenturalne.

  Ukłony
 • USA już nie stać na interwencję w Iraku.
  Swoją okupację opierali już teraz na kolaboracji części Irakijczyków... głownie prezydenta.
  Teraz ta kolaboracja się skończyła... a wojsk USA do podtrzymania okupacji jest za mało a Polskich najemników jeszcze mniej.
  Irak ma wielką szansę na pozbycie się okupanta z USA i z Polski w tych dniach.
  Szansa Iraku jest jednocześnie szansą dla Syrii bo gdy Irak wywali okupanta do jego wojska w Syrii zostaną pozbawione zaplecza logistycznego i zdechną z głodu... będą musiały się wynieść z Syrii za pozwoleniem Iraku, Turcji lub Jordanii.. bo innej drogi nie maja.

  Ciekawa jest hipoteza że to bombardowanie Hezbollahu było prowokacją mającą na celu przyspieszenie wycofania wosk USA z Iraku i w konsekwencji i z Syrii.
  Od pewnego czasu się przebąkuje że Tramp chce się wycofać z BW.
  Ładnie zrobić tego nie może (ogłosić zwycięstwo i wyjść) bo globalna mafia mu na to nie pozwoli...Musi dać się wyrzucić.

  Ciekawa jest Iracka analogia do Polski.
  Tu też USA nikt poza rządzącymi marionetkami nie kocha.
  Marionetki sprowadzają USArmy do Polski na coraz większą skalę.
  Czy musi dojść w Polsce do takich zbrodni USA na Polakach jakie dokonali na Irakijczykach ... by rządzące marionetki podobnie jak te w Iraku zmieniły zdanie co do Amerykańskiej okupacji ?
  Daleka droga na razie ruch jest w kierunku pogłębiania okupacji ...

  Iran pokazał że najlepszą drogą do wyzwolenia spod okupacji USA lub jego marionetek jest spalenie ambasady USA. Irak powtarza ten scenariusz..
  To może się kazać zaraźliwe w skali całego świata.
  Czas pokaże.. czy to jest zaraźliwe.
 • @Oscar 08:48:39
  Poniżej inny opis tej samej historii tym razem bardziej profesjonalny.
  http://www.mysl-polska.pl/2138?fbclid=IwAR2IdDXj-5IDyxa3LHAWCVHeiWHmIUOVVqZtNA9xSbIOzSV2quikNB43h2o
 • @Oscar 08:48:39
  ----------
  "Od pewnego czasu się przebąkuje że Tramp chce się wycofać z BW.
  Ładnie zrobić tego nie może (ogłosić zwycięstwo i wyjść) bo globalna mafia mu na to nie pozwoli...Musi dać się wyrzucić."
  ----------
  Tak - to jest zgodne z elementarną logiką - bo jeżeli światowy, czarci pomiot wprowadził na BW Rosję - to właśnie po to - aby wycofać stamtąd Amerykanów. Inaczej zbrojne zaistnienie Rosji w Syrii nie miałoby sensu.
  Wniosek?
  Powrót do świata dwu lub nawet wielobiegunowego powoli staje się faktem - a jeżeli tak - to Rosja będzie wzmacniana - więc spodziewajmy się nowego etapu mądrości w Europie. Polskojęzyczne rusofoby mogą w cudowny sposób stać się znów rusofilami.
 • @Oscar 10:25:23
  To nie tutaj miało wejść.
  Sorry.
 • @Oscar 08:48:39
  "Daleka droga na razie ruch jest w kierunku pogłębiania okupacji ..."

  W przypadku Polski okupacja nie jest nawet konieczna.
  Wystarczy współpraca wywiadowcza i eksport technologii.
  Bo w interesie USA jest oddzielenie UE i Rosji. Wspieranie niepodległości Polski i krajów Międzymorza właśnie temu może służyć. Ich okupacja i eksploatacja (447) czy przyprawianie im nowej głowy z rejonu BW odniesie tylko odwrotny skutek.
  Oczywiście wspieranie niepodległości nie musi oznaczać wciągania w międzynarodowe awantury i podejmowanie wrogich działań wobec Rosji czy Chin. W zamian za wsparcie niepodległości otrzymują rozdzielenie czyli realizację swojego strategicznego interesu. To uczciwy układ. Tak myślę. Nie wiem dlaczego oni tego nie widzą. Czyżby FED, Wall Street i City stały na przeszkodzie?

  Szczęśliwego!
 • @demonkracja 10:26:14
  USA się wycofuje bo nie ma środków na finansowanie tej okupacji kilkudziesięciu państw na Świecie.
  USA jest bankrutem a Tramp to handlarz ...
  on ma instynkt likwidowania nierentownych przedsięwzięć...
  poprawiania rentowności... i to jest jego polityka właśnie.

  Od okupowanych krajów domaga się finansowania okupacji...
  domaga się przywilejów handlowych, finansowania zbrojeń USA poprzez zakup ich uzbrojenia...
  Na konkurencje nakłada bandyckie embarga by podciąć jej konkurencyjność na korzyść produktów amerykańskich.

  Tramp to inny rodzaj Amerykańskiego bandyty.
  Poprzednicy trampa to były bandziory mordujące milionami dla zysków.
  Tramp to bandzior który nie morduje on tylko wymusza haracze szantażem, embargiem...

  To też zbrodnie ale już znacznie mniejsze niż masowe humanitarne bombardowania.

  Dlatego Tramp jest znacznie "lepszy" dla świata niż neokony które są bandytami mordującymi na wielką skalę dla zysków.

  Tu mi Ruszkiewicz napisze że popieram bandytę Trampa...
  no popieram bo alternatywą są Neokoni...i gorąca wojna.
  To analogia do PISu i PO w zakresie gospodarczym.
 • @AgnieszkaS 20:10:28
  A co wy robicie w tamtym kraju ? Powiedz uczciwie - okupujemy i okradamy.
 • @marek500 11:00:12
  " Kontrahenci " to dopiero jest bandytyzm .Ciekawe z której "misji pokojowej " bandziora odstrzelili ?. Obstawiam Academi , Defion International , Triple Canopy , Dyncorp , Erinys . Szczęśliwego Nowego Roku . Salute .
 • W USA pojawiają się głosy, że w Iraku zaczyna się podobnie
  jak kiedyś w Iranie; tłumy młodych, dobrze zorganizowanych mężczyzn atakują ambasadę. W Iraku jest duże niezadowolenie, jest brak pracy i generalnie brak wszystkiego. Atak Amerykanów przeciwko ich ludziom jest dopełnieniem niezadowolenia.
 • @Anna-PK 15:40:22
  Śpieszmy się kochać Amerykanów.....tak szybko odchodzą
  I tylko Wiki nam pozostanie

  8-))))))))
 • Dokladnie przepowiedzial to Jackowski kilka dni wczesniej.
  Powiedzial ,ze bedzie rozdawane jedzenie przed podpalonym budynkiem.Na 5 zdjeciu przed ambasada USA kotly z jedzeniem dla atakujacych ambasade.
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7842299/Siege-embassy-Pro-Iran-militia-storm-Baghdad-compound-second-day.html

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031