Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 717 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Przesłanie Iranu, Rosji i Chin dla świata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przedstawiam głos z Teheranu. "Joint message of Iran, Russia and China to the world" https://www.tehrantimes.com/news/443774/Joint-message-of-Iran-Russia-and-China-to-the-world

 

TEHRAN - po tym, jak USA nie utworzyły międzynarodowej koalicji w Zatoce Perskiej, armie; irańskie, rosyjskie i chińskie, rozpoczęły wspólne manewry morskie o kryptonimie „Pas bezpieczeństwa morskiego” w północnej części Oceanu Indyjskiego i Morza Omańskiego. Ćwiczenie rozpoczęły się 27 grudnia i trwały cztery dni.
Dominująca rola Iranu w regionie.
Wiele mediów zinterpretowało te manewry  jako „wyraźne ostrzeżenie dla Ameryki”. Oto niektóre główne polityczne i geopolityczne aspekty gry wojennej: Nie można pominąć dominującej pozycji  Iranu w regionie. Najważniejszym aspektem manewrów  jest  jasne przesłanie Teheranu do tych krajów, które starają się odizolować Iran poprzez presję gospodarczą i polityczną. Trzymając te wspólne manewry, Teheran wysłał to ostrzeżenie do wrogów, że Islamska Republika jest potęgą, na którą mocarstwa światowe, takie jak Rosja i Chiny, nie mogą zamknąć oczu.
Cytując ekspertów, turecka agencja informacyjna Anatolia powiedziała: „Manewry  to jasny przekaz z Teheranu do Waszyngtonu”. Państwowa agencja informacyjna powiedziała również, że manewry  zostały  przeprowadzony w czasie, gdy Iran zmniejsza swoje zobowiązania do porozumienia nuklearnego z 2015 r., Oficjalnie zwanego Wspólnym Kompleksowym Planem Działania (JCPOA).
W swoim artykule redakcyjnym gazeta Al-Rai Elium powiedziała także: „Iran, który stoi w obliczu ostrej blokady USA, skorzysta na tym manewrach , ponieważ zniszczy blokadę USA, przynajmniej psychologicznie  i pokazuje, że Iran nie jest odizolowanym krajem i ma strategicznych przyjaciół na poziomie międzynarodowym ”.
Fiasko nowej amerykańskiej koalicji.
Od sukcesu Iranu po porażkę Waszyngtonu w ustanowieniu międzynarodowej koalicji  wspólne manewry morskie miały miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone podjęły intensywne wysiłki w ostatnich miesiącach w celu utworzenia globalnego sojuszu morskiego w celu rzekomego zabezpieczenia Zatoki Perskiej. We wstępnych obliczeniach po wydarzeniach w Fudżarah,(pożary tankowców Anna – PK) Pentagon spodziewał się, że utworzy koalicję z udziałem wielkich mocarstw; zgodnie z tą polityką Waszyngton poprosił ponad 60 krajów o przyłączenie się do koalicji. Podobno Abu Zabi rozpoczął nawet rozmowy z Moskwą, aby przekonać Rosję do przystąpienia do koalicji. Ale z wyjątkiem tradycyjnych sojuszników Waszyngtonu, takich jak Anglia i Australia, żaden kraj nie przyjął się do koalicji.
Ogromne wysiłki Pentagonu zmierzające do zawarcia sojuszu nie powiodły się. Tylko siedem krajów, z których trzy są gospodarzami sojuszu, przystąpiło do koalicji. Innymi słowy, jeśli pominiemy Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię ​​Saudyjską - które są gospodarzami,tylko Anglia, Australia i Albania przystąpily do koalicji. Kontrast między tą koalicją a liczbą krajów, które uczestniczyły w operacjach w Afganistanie po atakach z 11 września, pokazuje, jak zmieniła się sytuacja w Waszyngtonie.
W związku z tym należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, nawet Francja, która oprócz Afryki ustanowiła swoją jedyną zagraniczną bazę wojskową w ZEA, odmówiła przystąpienia do koalicji. Również Japonia, zamiast przystąpić do marynarki wojennej USA, postanowiła osobno wysłać swoje siły samoobrony na północ od Oceanu Indyjskiego. Indie, które mają duże interesy w Zatoce Perskiej, również nie podjęły się przystąpienia do koalicji. Nawet kraj taki jak Kuwejt, który jest tradycyjnym sojusznikiem Arabii Saudyjskiej i znajduje się w regionie Zatoki Perskiej, odmówił przyłączenia się do koalicji. Podobnie Egipt, który często jest obecny w koalicjach USA i jest politycznie i ekonomicznie zależny od ZEA i Arabii Saudyjskiej, unikał przystąpienia do koalicji. Do tej listy powinniśmy dodać niektóre kraje, takie jak Niemcy i Belgia, które są zwykle wrażliwe na eksport ropy naftowej z Zatoki Perskiej; odmówili także przyłączenia się do koalicji z różnych powodów.
W obliczu braku utworzenia przez USA wielkiej globalnej koalicji rzekomo chroniącej Zatokę Perską poprzez ten wspólny manewr - co jest niespotykane w historii regionu - Teheran wysłał ostrzeżenie do Pentagonu. Dziś Islamska Republika Iranu osiągnęła poziom władzy, udało mu się zgromadzić wschodzące mocarstwa i stworzyć silny blok przeciwko wrogości.
Znaczenie portu w Chabahar.
Jednym z zagadnień, na które należy zwrócić uwagę podczas  manwerów , jest  sytuacja portu Chabahar.Z geopolitycznego punktu widzenia port Chabahar jest bardzo ważny, a Indie mocno w niego zainwestowały. Dla krajów Azji Środkowej port będzie bramą do pełnego morza. Jeśli zostanie to osiągnięte, znaczenie geopolityczne Iranu znacznie wzrośnie.
Teraz Teheran, wspólnie manewrując z Chinami i Rosją, ujawnił, że wielkie znaczenie potęgi geopolitycznej ma port i że Chiny rozprzestrzeniają czerwony dywan dla rozwoju i bezpieczeństwa Chabaharu.
Obiecujące perspektywy geostrategicznej współpracy między Teheranem, Pekinem i Moskwą
Jednym z największych osiągnięć manewrów wojskowych  było wykazanie poziomu współpracy między Iranem, Chinami i Rosją. Po raz pierwszy w historii Chiny i Rosja wzięły udział w manewrach morskich w regionie Zatoki Perskiej i Morza Omańskiego. Gra wojenna w czasie, gdy wprowadzane są najsurowsze sankcje w historii wobec Iranu, pokazuje, że Pekin i Moskwa mają ogromny potencjał do ustanowienia „strategicznego partnerstwa” z Iranem.
Prawdopodobnie ta kwestia, bardziej niż cokolwiek innego, wywołała niepokój wśród urzędników Białego Domu i lobbystów antyrańskich w Waszyngtonie.
Trudna sytuacja Indii w podjęciu poważnej decyzji
Indie starają się zawrzeć wpływowy globalny sojusz z Chinami i Rosją, aby konkurować z Zachodem. Indie zainwestowały również miliardy dolarów w port Chabahar i ciężko pracują, aby uczynić z niego rywala do portu Gwadar i przekształcić go w bramę Azji Środkowej do Morza Omanu i Zatoki Perskiej. Niemniej jednak pod presją Waszyngtonu New Delhi obniżyło poziom współpracy z Teheranem od ubiegłego roku, a nawet niektóre źródła twierdzą, że Indie nie kupują już ropy z Iranu. Podobnie Indie mają najmniejszą współpracę z Teheranem w innych obszarach gospodarczych i politycznych.
W takiej sytuacji Chiny i Rosja jako dwie mocarstwa wyższe uczestniczyły we wspólnym ćwiczeniu, które rozpoczęło się od portu w Chabahar. W związku z tym New Delhi powinno ponownie przeanalizować swoje wcześniejsze obliczenia i ponownie rozważyć uległość w obliczu presji ze strony Waszyngtonu.

KOMENTARZE

 • @Anna-PK
  Coraz ciekawiej .Salut 5* https://www.defence24.pl/szantung-przeplynal-przez-ciesnine-tajwanska
 • Koalicja o jakiej piszą w artykule, miała swoje echo w Warszawie.
  Widać jak zimno Europa przyjęła apel amerykański przeciwko Iranowi.
  Dzisiaj ciężar decyzji o polityce światowej przesunął się w stronę Azji i właśnie Chin. Oby ten zamach na Sulemnaiego nie był tym samym, co strzał w Sarajewie.
 • Czy polscy żołnierze wrócą do domu?
  Parlament iracki zagłosował za wydaleniem wojsk USA i koalicji z Iraku.
  https://www.rp.pl/Polityka/200109769-Parlament-zaglosowal-za-wydaleniem-wojsk-USA-i-koalicji-z-Iraku.html
  Jeżeli Amerykanie nie wyjdą z Iraku, to muszą zacząć Irak formalnie okupować.
 • cienki ten PR na rzecz "Rosji" i "Chin" (PR=per rectum)
  Czy to "przesłanie" ma przesłonić rzeczywiste działania tzw. Rosji i tzw. Chin (tzw., bo te byty, podobnie jak USA zależą politycznie i ekonomicznie od grandziarzy finansowych). Czy "Rosja" i "Chiny" tniutniają sankcje nałożone przez USA na Iran i otwarcie pomagają narodowi irańskiemu w pokonywaniu niedostaków poprzez sprzedawanie im zakazanych embargiem dóbr? Jeśli nie, to znaczy że udając sojuszników czekają aż urdęczeni sankcjami Irańczycy wyjdą milionami na manifestacje antyrządowe, zapanuje chaos, USA skorzysta i zbombarduje obiekty militarne i administracyjne i przejmie przy pomocy "opozycji" władzę w Iranie, a nadzorcom 'Rosji" i "Chin" odpalą dolę za cichą współpracę. Tzw. Rosja w zdradzie i wsadzaniu noża w płecy ma już wyrobioną reputację.
 • @Anna-PK 18:16:22
  Pan Pompeo wyrazil rozczarowanie brakiem entuzjazmu panstw europejskich dla wielkiej koalicji.
 • @Nibiru 20:56:05 Atak Amerykański pomógł konsolidacji
  irańskiego społeczeństwa. Jest zagrożenie, więc nie będzie żadnych buntów. Irańczycy mają żałobę i się jednoczą.
  Ten atak pomaga też Putinowi, który jawi się jako jedyny człowiek posiadający zdrowe spojrzenie na politykę globalną.

  Wszystkie siły NATO wychodzą z Iraku. https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/iran-suleimani-trump-nato-isis-islamic-state-tehran-us-assad-syria-a9270396.html
 • @morgan 21:03:28 Tak, nawet Brytyjczyk, minister Jeremy Hunt, uznał
  zachowanie Amerykanów jako "ekstremalne".
 • @Nibiru 20:56:05
  I co jeszcze? Starczy, ze trochę im pomoagają wojskowo, Kitajcy pewnie kupują surowce, a Amerykanie potrafią tylko niszczyc. USA-państwo, któreego całe terytorium zostało ukradzione właścicielom, państwo któe łamie wszystkie niemal traktaty i zdradza każdego, państw któe w destabilizacji nie ma sobie równych.
 • "Jeśli zauważysz, że ujeżdżasz padłego konia
  .
  @morgan 21:03:28

  zsiądź z niego", przysłowie indiańskie.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  Kamikadze z Warszawy

  - https://www.premier.gov.pl/ludzie.html

  wmawiają nam, że tego nie dostrzegli, i są gotowi wszystkich Polaków poświęcić O organizacji tych kamikadze

  - https://jam.neon24.pl/post/152401,przyczyny-i-skutki-reformy-balcerka#comment_1620322
 • @Wican 21:21:40 Miejscami się czyta, że ten Sulejmani
  był związany z Rosją i współpracował w działaniach w Syrii. To daje możliwość Rosji wejścia do tych paramilitarnych organizacji jakimi o dowodził. Jeżeli nie oficjalnym wojskiem, to najemnikami.
 • 5*
  Tak jak już w innym miejscu napisałem.
  To ponownie tu też to samo przytoczę.

  " Stany Zjednoczone Ameryki swoimi agresywnymi działaniami podpalającymi cały świat, tracą reputację i sojuszników, a ostatnie wypowiedzi D.Trumpa że obecność i interwencje armii amerykańskiej muszą przynosić wymierne dla USA korzyści jest więc dowodem że rabunek cudzej ropy (syryjskiej) to jest główny cel tej amerykańskiej wojennej administracji. ".

  Naturalnie że są jeszcze inne aspekty, jak służenia interesom żydowskim na świecie i Izraela.
 • @Anna-PK 21:32:07
  W Afganistanie wspierali go Amerykanie i w Syrii też się zdarzało. Sulejmani grał na kilku fortepianach. Oddziały irańskie i Hezbollah są mocno zmotywowane ideowo. Tam wcisnąć agenta?
 • @Anna-PK 21:32:07
  Polecam , jest tu wiele o gen. Sulejmanim . https://www.youtube.com/watch?v=XCPMDkSJZ64 Ukłony.
 • Tak się zastanawiam ...
  Słucham komentarzy w polskich mediach na temat tego aktu terrorystycznego w wykonaniu USA.
  Politycy (wszystkich opcji, jak jeden) nie wyrazili ani słowa dezaprobaty już nie mówiąc już o choćby najłagodniejszym potępieniu. Przy czym aktualnie rządzący twierdzą że monitorują, co pewnie oznacza że z nudów wzięli się za oglądanie pornusów (kiedyś jakiś policjant tak to nazwał). Wyjątkiem jest niejaki Bielan który wykazał duży entuzjazm do faktu który zaistniał.
  Publicyści natomiast zgodnie twierdzą że perskiemu terroryście to się należało, że bardzo dobrze i że czekają aż Amerykanie przywołają Persów do porządku, co niektórzy jeszcze coś bredzą o Putinie jako wspólniku terrorysty.
  I tak się zastanawiam - gdzie ja żyję ?
 • Niby dlaczego Iranowi
  pozwolono by na jakieś samodzielne działania niezgodne z linią światowego, czarciego pomiotu. To - co Iran robi do tej pory - jest zgodne z oczekiwaniami pomiotu - więc mu w tym nie przeszkadzano - przynajmniej w sposób zdecydowany.
  Wniosek?
  Tam toczy gra na wielu poziomach i piętrach aby Rosja mogła zastąpić USrahell na BW - a rzeczony generał widocznie w tym mógł przeszkodzić. Czy to się uda - trudno powiedzieć - bo przecież taką taktykę już kiedyś tam zastosowano.
 • @Repsol 17:58:02
  Zamiast mroźnej zimy to ten rok rozpoczyna się gorącą zimą i to nie klimatyczną ze względu na ocieplenie. Tylko ze względu że jakiś z usa bubek dokonał przy pomocy wojska, jawnego terroru daleko od swoich granic. I jeszcze się obraża i groźne grozi.
 • @Leonardo da Vinci 22:24:59
  Czekam kiedy nasze niedojdy , wkręcą Polskę w te badziewie . No ale co po tych mordach możemy oczekiwać . https://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2019/09/mateusz-morawiecki-4-650x321.jpg Salute Amigo .
 • @Drab61 21:54:48
  Czyli tylko Bielan(wyjątkowo śliska gnidka) był szczery. W sumie Gadowski mówił rozsądnie u Roli na temat zamachu.
 • No cóż...
  O tym, że USA są na równi pochyłej zacząłem pisać już kilka lat temu wzbudzając ogólną wesołość.
  Ostatnie wypadki pokazują, że to ja miałem rację a USA to obecnie najbardziej znienawidzone państwo świata, z którym już nikt poważny nie chce rozmawiać.
 • @Nibiru 20:56:05
  Przestałbyś już się kompromitować...
 • @Anna-PK 21:32:07
  Suleimani był architektem wejścia Rosji do Syrii i to nigdy nie było tajemnicą.
  Jego największą siłą, której bali się syjoniści, była nieprawdopodobna zdolność łączenia różnych, często z pozoru nie pasujących do siebie frakcji. To była jego siła.
 • @Monaco 21:36:40
  Te "inne aspekty" czyli bezpieczeństwo Israela jest na pierwszym miejscu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:30:36
  Tak, to dlatego morawiecki pinokio i ten guru z Żoliborza sprowadzili bez zgody Polaków i wbrew Polskiej Konstytycji obcą okupacyjną armie o gangsterskiej reputacji by reprezentowała "te inne aspekty" jak 447 i chronić zbrojnie interesy w Polsce Żydów i Izraela.

  Przed Rosją to nas tylko sama Rosja obroni gdy wszy przestaną Polską rządzić a nie te ropozłodzieje z za oceanu.
 • @Monaco 02:11:01
  Przed Rosją to nas tylko sama Rosja obroni gdy wszy przestaną Polską rządzić a nie te ropozłodzieje z za oceanu.
  /Monaco/

  Konia z rzędem dać temu, kto to zdanie zrozumie.
 • @AgnieszkaS 02:33:15
  "Konia z rzędem dać temu, kto to zdanie zrozumie."

  ?????

  b.AdminkaS, skup się ;-DDD
 • @AgnieszkaS 02:33:15
  To nawet ja zrozumiałem a Jagienka nie?
  Jak się szybko pisze to czasami takie lapsusy wychodzą. "Konia z rzędem" proszę mi przesłać, najlepiej jakiegoś czystej krwi mustanga :)
  Trzeba jednak przyznać, że wasz hasbarski A-Team przeżywa ciężkie chwile. Husky zbanowany, zawiedzony takoż. Joszko zarobił 27 pał na grzbiet, dupek z dyni po raz kolejny rozszyfrowany... Bida Jagienko, bida... :))
 • @AgnieszkaS 02:33:15
  PS. Joszkowi z L. też ze strachu zwieracze puszczają i mnie zbanował. Chyba nie dotarło do niego, że teraz nie wychyli nosa poza "swój" blog? Dopóki ma jeszcze do niego dostęp...
  Jak wy będziecie realizować wasze "statutowe" cele? :)))
 • @Anna-PK 21:32:07
  https://static.ftpn.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15782587431d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372c70db30068eb861f994c378b857cf167.jpg
  W ataku na bazę Camp Simba zginęły trzy osoby. Dwaj cywile i żołnierz - potwierdza armia USA Trzy osoby - żołnierz i dwóch cywilnych pracowników amerykańskiej misji wojskowej - zginęły w niedzielnym ataku somalijskiej partyzantki Al-Szabab na bazę wojskową Camp Simba w Lamu w Kenii, używaną przez siły kenijskie i amerykańskie - poinformowała amerykańska armia. Rannych zostało dwóch pracowników Ministerstwa Obrony USA. Atak nastąpił o godz. 5.30. Bojownicy z Al-Szabab zaatakowali lądowisko Manda, które przylega do bazy wojskowej, używanej zarówno przez armię kenijską, jak i międzynarodowe siły zbrojne, w tym amerykańskie. W trakcie walk zginęli czterej bojowcy z Al-Szabab.
  https://pbs.twimg.com/media/ENhvn2uWoAEdGoH?format=jpg&name=360x360
  https://pbs.twimg.com/media/ENhvnsYU8AEuQ7N?format=jpg&name=360x360
  https://twitter.com/i/status/1213696040559423491

  "Atak został skutecznie odparty"

  - powiedział przedstawiciel lokalnych władz Irungu Maczaria.

  Partyzantka Al-Szabab twierdziła, że zniszczyła siedem samolotów bojowych i trzy pojazdy. Dowództwo afrykańskie sił zbrojnych USA potwierdziło, że atak rzeczywiście miał miejsce, ale szacunki islamistów dotyczące strat uznano "za grubo przesadzone". Ocenia się, że w szeregach Al-Szabab walczy od 3 tys. do 10 tys. bojowników islamskich.
  Do niedzielnego ataku na Camp Simba doszło równo w rok po krwawym zamachu na hotel Dusit w Nairobi, w którym zginęło 21 osób. Al-Szabab często przeprowadza zamachy na członków sił bezpieczeństwa i wojskowych w Kenii, co według jej oświadczeń jest odwetem za zaangażowanie militarne tego kraju w Somalii. Najkrwawszym zamachem w ostatnich latach, który przypisuje się właśnie grupie Al-Szabab, był przeprowadzony w 2015 r. atak na kampus uniwersytecki w Garissie, w którym zginęło ponad 150 osób. Jak twierdzili ekstremiści z Somalii, atak był odwetem za wysłanie w tym samym roku przez Kenię wojsk do Somalii w ramach sił pokojowych Unii Afrykańskiej. Wojska kenijskie początkowo weszły do południowej Somalii, by utworzyć strefę buforową mającą zapobiegać przedostawaniu się dżihadystów do Kenii, a obecnie wchodzą w skład sił pokojowych Unii Afrykańskiej operujących w Somalii.

  https://niezalezna.pl/304770-w-ataku-na-baze-camp-simba-zginely-trzy-osoby-dwaj-cywile-i-zolnierz-potwierdza-armia-usa


  Ps...Zniszczyli 2 samoloty wojskowe, 2 śmigłowce i kilkanaście samochodów. A te lakoniczne informacje wojskowych animuszu im nie dodadzą.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 06:43:12
  Myślałem, ze to "turbo twins" szybciej się ogarnie, ale skoro nawet u Kurskiego nie wiadomo co głosić? Okaże się jeszcze, że pacynki wyskoczyły przed szereg?

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031