Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 718 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Czy zbliżenie USA z Rosją i Chinami jest możliwe?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ktokolwiek wygra następne wybory w USA musi pogodzić się z faktem, że USA nie będą decydować samodzielnie o polityce światowej. Artykuł jaki przedstawiam jest głosem przeciętnego obywatela Ameryki. Autor oryginału w wersji angielskiej Wayne Nealis.

Podczas przesłuchań w sprawie impeachmentu Amerykanie wielokrotnie słyszeli zarzuty, że Rosja i Chiny stanowią zagrożenie dla amerykańskich „interesów narodowych”. Powinniśmy być sceptyczni wobec takiej retoryki ze strony urzędników politycznych i bezpieczeństwa narodowego, którzy doprowadzili nasz naród do niepotrzebnych i niekończących się wojen w Afganistanie i Iraku oraz katastrofalne przedsięwzięcia zmiany reżimu w Libii i Syrii.
Powód administracji Trumpa dotyczący zabójstwa gen. Qasem Soleimani również powinien być podejrzany. Eskaluje możliwość szerszej wojny i perspektywę większej liczby ofiar w USA. Iran jest dostępny, ale nie będzie zastraszany. Nadszedł czas na inicjatywy budowy zaufania ze strony USA, a nie działania wojskowe i sankcje. Czas opuścić Irak.
Ankiety pokazują, że Amerykanie są chorzy i zmęczeni niekończącą się wojną, ofiarami i drenażem naszego narodowego bogactwa. Najlepsze, co można powiedzieć o polityce zagranicznej prezydenta Donalda Trumpa, to to, że w przeciwieństwie do poprzednich czterech prezydentów, jeszcze nie rozpoczął kolejnej wojny.
Oprócz nieudanej wojny Trumpa z Iranem, Amerykanie są przekonywani, że Rosja i Chiny są agresorami. Jednak nic w ich polityce zagranicznej i działaniach nie wskazuje na to. Z ich punktu widzenia nasi urzędnicy twierdzą, że agresja to reakcje obronne na działania USA i NATO. To Stany Zjednoczone rozpoczęły liczne wojny i konflikty, a nie Rosja czy Chiny. Dla nich USA stanowią zagrożenie.
USA i ich sojusznicy z NATO systematycznie rozszerzali NATO aż do granicy z Rosją, pogarszając uzasadnione obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań w sprawie impeachmentu urzędnicy lobbowali za wprowadzeniem Ukrainy do NATO. Dla Rosji jest to akt agresji. USA zainstalowały broń w Rumunii i Polsce i szkolą ukraińskie siły zbrojne i nierozważnie sprzedają im broń ofensywną. Bazy USA i armie marynarki wojennej niemal otaczają Chiny. Czy możesz sobie wyobrazić, jak zareagowaliby USA, gdyby Rosja lub Chiny budowały bazy lub instalowały broń w Meksyku, Wenezueli lub na Kubie?
Ani Rosja, ani Chiny nie szukają konfliktu z USA. Ich naród ma żywe wspomnienia o okropnych wojnach na własnych glebach. W Rosji, przeciwko nazistowskim Niemcom, w Chinach, przeciwko japońskiej okupacji imperialistycznej.
Jeśli zbliży się do siebie, możliwa będzie prawdziwa odnowa gospodarcza „przede wszystkim w Ameryce”. Marnotrawstwo, drogie imperium amerykańskich baz na całym świecie mogłoby zostać zlikwidowane i zastąpione traktatami pokojowymi, wzajemnie korzystnymi umowami handlowymi i współpracą w sprawie kryzysu klimatycznego. Dlaczego nie zobaczyć, co jest możliwe?
Na uznanie Trumpa pokazał te możliwości, otwierając bezpośrednie spotkania z Kim Jung Un w Korei Północnej. Jednak nieuzasadnione oczekiwania Stanów Zjednoczonych i okrzyk oporu ze strony urzędników wojskowych i wywiadu wykoleiły negocjacje. Każde rozwiązanie będzie wymagało od USA zaakceptowania, że ​​Korea Północna zatrzyma nuklearny środek odstraszający przez pewien czas.
Rozwiązywanie konfliktów w USA z Iranem i Koreą Północną musi zostać włączone do każdej inicjatywy na rzecz zbliżenia z Rosją i Chinami. Oba kraje mają znaczące powiązania handlowe i strategiczne relacje geograficzne z Iranem i Koreą Północną.
Zamiast inicjatyw pojednawczych amerykańskie siły polityczne i media starają się wciągnąć Amerykanów w kolejną dekadę zimnej wojny. Najbardziej ekstremalne grupy skupiają się wokół byłego stratega Trumpa, Steve'a Bannona, oraz wielu byłych jastrzębi wojskowych, bezpieczeństwa narodowego i akademickich, powiązanych z obiema głównymi partiami politycznymi. Nic nie może być bardziej niebezpieczne dla naszych interesów narodowych niż podążanie za jastrzębami w kolejnej marnotrawnej Zimnej Wojnie. Nasz naród musi teraz nauczyć się żyć w wielobiegunowym, politycznym świecie. Ani Chiny, ani Rosja nie zostaną poniżone.
Tak zwany „nowy porządek świata” zapoczątkowany przez pierwszą prezydenturę Busha był arogancki, nierealistyczny i kosztowny.Jedynym krokiem naprzód jest osiągnięcie porozumienia, które zapewni suwerenność i samostanowienie każdego kraju z zewnętrznej ingerencji lub agresji. W przypadku Chin oznacza to przyjęcie roli Komunistycznej Partii Chin (CPC), która doprowadziła do pomyślnego rozwoju narodu. Przyszłość Chin zależy od narodu chińskiego. To nie nasza sprawa.
 
Śmieszne zarzuty, że rozwój Chin został pobudzony przez kradzież technologii amerykańskiej, są po prostu śmieszne. Nauka i wiedza technologiczna są globalne. Żaden kraj nie jest jego właścicielem. Globalna reakcja na kryzys klimatyczny będzie wymagać od wszystkich narodów współpracy i wymiany innowacji i technologii. Współpraca przyniesie największy zwrot, a nie konkurencję - a na pewno nie zimną lub gorącą wojnę.
Gdybyśmy znaleźli drogę do złagodzenia napięć i budowania zaufania, oba te narody, wraz z naszymi europejskimi przyjaciółmi, mogłyby podjąć systematyczne, przejrzyste kroki w celu zmiany orientacji przemysłu wojskowego na pokojową produkcję w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego i położenia kresu nierównomiernemu rozwojowi i ubóstwu na świecie .
Zbliżenie pozwoliłoby USA naprawdę postawić Amerykę na pierwszym miejscu. Aby odbudować potencjał przemysłowy naszego kraju, stworzyć miliony produktywnych miejsc pracy, a tym samym umożliwić podniesienie świadczeń socjalnych, takich jak opieka zdrowotna dla wszystkich, niedrogie kształcenie i szkolenie, opieka nad dziećmi i urlopy rodzinne, abyśmy mogli żyć bezpieczniej i mniej stresująco. 
 
 
Czy to utopijne, naiwne myślenie? Nie, to nieodkryta możliwość. Amerykanie powinni wymagać od naszych przywódców politycznych podjęcia inicjatywy, ponieważ problem leży w naszej polityce zagranicznej. Nie mamy nic do stracenia i wiele do zyskania.
Wayne Nealis jest pisarzem i wieloletnim działaczem na rzecz pokoju i warunków pracy mieszkającym w Minneapolis.https://www.minnpost.com/community-voices/2020/01/is-rapprochement-possible-with-russia-and-china/

 

KOMENTARZE

 • Daję 5*
  Za wysilek.

  A komentarz ? Niech Amerykanie wysilą umysły i niech ci prosci zwykli przepedzą rządzące tam loże maSSonerii na 4 strony świata.

  Tak dawać się ogłupiać cwanym żydom chazarom i różnym sektom religijnym i mafijnym guru. To świadczy o ich bardzo ograniczonym sposobie rozróżniania faktów, dobra od zła.

  Tam przydałaby się rewolucja bolszewicka. To morze w końcu by ci kowboye swój własny rozum uaktywnili.

  A zbliżenie niż jest między Rosją i Chinami i to na wielu terenach.
 • @Leonardo da Vinci 19:06:47 Jeżeli zaczną się nowe negocjacje
  z Iranem, to dojdzie do zbliżenia USA z Rosją i Chinami. A negocjacje zapowiedział sam prezydent Trump.
  Będą przetasowania w polityce i Polska musi przemyśleć swoją politykę także.
 • @Anna-PK 19:13:21
  Polska przemyśleć? Nasze dyplomatolki zrobią tak jak im każą "starsi i mądrzejsi". Sami niewiele są w stanie pomyśleć.
 • @Wican 19:21:52 Wydarzenia na Bliskim Wschodzie pokazały,
  że państwa obawiają się nieobliczalnej amerykańskiej polityki bardziej, niż Rosji czy Chin i to dano Amerykanom do zrozumienia. Jesteśmy czasowo w punkcie przegięcia w polityce globalnej, kiedy USA przestają być najważniejszym głosem politycznym świata.
 • @Anna-PK 19:36:35
  Nasze dyplomatołki się spóźnią. Znowu zostaną zaskoczeni. Takich patafianów, zajmujących się polityką zagraniczną, to nie ma poza Polską, chyba.
 • @ Autorka, All
  "Nadszedł czas na inicjatywy budowy zaufania ze strony USA, a nie działania wojskowe i sankcje. Czas opuścić Irak."

  Nie wierzę, że to jest możliwe.
  Odpuszczą sobie to i owo. Na jakiś czas.
  Ale gdy Izrael uzna, że Iran należy zaatakować, to zrobi to sam- idąc "na rympał" albo... będziemy mieli powtórkę z 9/11 tylko na taką skalę, która wymusi na USA zaatakowanie Iranu. Myślę, że możliwe jest nawet zaatakowanie terytorium USA "irańską" bronią atomową i "taktowne zgubienie" przez zamachowca ID, które oczywiście przetrwa wybuch jądrowy. Będą do skutku gazować cywili bronią sprzedaną przez "Assada" , wjeżdżać ciężarówkami w tłumy (lub tak to przestawiać w mediach) i organizować rozmaite inne zamachy, także u sojuszników, np w UK-u. Może nawet Rysiek Gutjahr znów nakręci parę filmów... I tak, ludzie to łykną, podkręci się sondaże i "sojuszników" i będzie inwazja.
  Tak myślę.

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @Anna-PK 19:13:21
  Chciałem poprawić Leonardo ale stwierdziłem że to nie moja sprawa.

  Tak więc sorry.

  Ja pisząc robię napewno jeszcze wiecej ortograficznych pomyłek.

  5* dla Pani.

  Dobrze by było by te dwa państwa stworzyły razem własny sojusz militarny jako przeciw wagę dla USA.

  Pozdr. :)
 • @ Autorka (n/t Jasiek 19:38:41)
  "Oczywiście 5*"

  Tym razem się skoncentrowałem :-)
 • @Jasiek 19:38:41 Jedno zdanie, które Pan napisał warte jest
  szczególnej uwagi.
  //będziemy mieli powtórkę z 9/11 tylko na taką skalę, //

  Aby USA znalazły się znowu w centrum uwagi świata i światowego współczucia, musiałby być taki właśnie wypadek.

  Co do Iranu, to nie musi USA atakować, po to aby siły amerykańskie opuściły Irak. Zrobią to siły polityczne Iraku poprzez ciągłe antyamerykańskie demonstracje, poprzez działanie polityczne parlamentu i inne dokuczliwe nieprzyjemności. A spokój w Cieśninie Harmuz jest niezbędny dla komunikacji tankowców nie tylko Amerykanom.
 • @Jasiek 19:38:41
  To katastroficzny scenariusz,
  ale zadam pytanie, w jaki sposób zmusić wojska okupacyjne
  do opuszczenia okupywanego kraju bez rozlewu krwi ?

  Żydzi zajęli Wzgórza Golan i cześć arabską Jerozolimy oraz Zachodni Brzeg Jordanu i ???

  A amerykanskie wojska okupacyjne w Syrii, czy opuszczą roponośne tereny dobrowolnie ? Przecież są dowodzeni też przez żydowskich sponsorów okupacji.

  Pozdraw. :)))
 • @Monaco 19:50:57
  "ale zadam pytanie, w jaki sposób zmusić wojska okupacyjne
  do opuszczenia okupywanego kraju bez rozlewu krwi ?"

  To prostsze niż myślisz:
  Kręci się taśmy w burdelach i ma się podpisane i uchwalone co trzeba.
  Wtedy wojska nie są konieczne.
  A jak są, to sami rządzący proszą o przyjazd, płacą za bazy, kupują nawet niepotrzebne i nieistniejące uzbrojenie.... skąd my to znamy? ;-(

  Ukłony
 • @Monaco 19:40:06
  Hi Amigo Monaco :) MONTE CARLO:))) ?
  Mnie poprawić ? :)))

  Lubię Cię i wybaczam :)))

  To ja muszę napisać sorry. Ale pisałem z telefonu i nie te literki wybrałem.
  Są takie małe.

  SALUTI :)
 • @Jasiek 19:55:13
  Aż tak łatwo? Hmm. Mimo że Kuba jest po zwycięstwie Fidela wolna od amerykańskich burdeli to po dzień dzisiejszy nie może wykurzć yankees z bazy Quantanamo.

  Pozdrawiam :)
 • @Leonardo da Vinci 20:05:49
  "Mimo że Kuba jest po zwycięstwie Fidela wolna od amerykańskich burdeli to po dzień dzisiejszy nie może wykurzć yankees z bazy Quantanamo."

  Fidel to nie był człowiek przypadkowy.
  Była tu na NEonie swojego czasu dyskusja, ale musiałbym poszukać linku.
  No i są słowa, które przytoczył Gadowski, a które tak wryły mi się w pamięć, że chyba nawet ZUS tak głęboko nie siedzi. Mianowicie Fidlel miał powiedzieć, że spotka się z prezydentem USA gdy ten będzie murzynem, a papieżem będzie ktoś z Am.Pd., najlepiej z.... oczywiście - z Argentyny :-)
  Prorok, czy jak ;-(
  Myślę, że jednak nie prorok, a takie słowa mogą być poszlaką, że był umocowany na poziomie kogoś z "Operacji Spinacz", bankierów niemieckich, którzy zakładali banki w USA, konspiracji "ODESSY" lub podobnym.
  I wcale mi się to nie podoba... :-(
 • @Leonardo da Vinci 20:05:49
  Za to rodzina Castro to milionerzy. Choć sam Fidel żył skromnie.
  Jak śpiewał bodaj T'Love (za starych dobrych czasów): "każda rewolucja jest dobra tylko na początku drogi, bo potem wszystko zamienia się w system i są potrzebne rewolucje nowe".
  Żelazne prawo oligarchi zawsze zadziala w końcu
 • @Wican 20:14:34
  I w tym jest zawarty faktyczny sen. " Na początku " tak są szlachetne hasła piękne obietnice a później przychodzi taki Stalin i likwiduje tych którzy naprawdę wierzyli i chcieli by bylo lepiej. I car bialy zamienia się w czerwonego. A w efekcie to robol jak byl robolem tak robolem jest.

  PiS tez daje 500 a przez wzrost oplat.cen.podatków zabiera naiwnym 1000.

  I robol nic nie kuma.
 • Proszę pamiętać i zswrócić uwagę na to, że:
  Zbliżenie chińsko-rosyjskie pojawiło się wraz z intensywnym pogorszeniem stosunków amerykańsko-rosyjskich i amerykańsko-chińskich.

  W miarę oddalania się Stanów Zjednoczonych od obu tych krajów tworzonymi wojnami handlowymi i rozszerzonymi reżimami sankcji, związek między Rosją a Chinami jest coraz bliższy, a nowi partnerzy identyfikują nowe obszary współpracy gospodarczej, kulturalnej i wojskowej.

  W tym celu rząd rosyjski po raz pierwszy oficjalnie zatwierdził chińską inicjatywę Nowego Jedwabnego Pasa (BRI) w maju 2015 r., a ostatnio Putin potwierdził swoje poparcie w kwietniu 2019 r. podczas uczestnictwa w Forum BRI stwierdzając, że BRI „zbudowało ważną platformę dla rozszerzenia współpracy międzynarodowej”.

  Największym wspólnym działaniem jest pozbycie się z ich obrotów waluty amerykańskiej, a także rozprzestrzenienie tej idei wśród partnerów handlowych. Jeżeli dodamy do tego osłabienie NATO poprzez Turcję i inne kraje, pozycja USA w świecie jest słabnąca i nie tylko z powodu Iranu.
 • To...
  ----------
  "Amerykanie powinni wymagać od naszych przywódców politycznych podjęcia inicjatywy, ponieważ problem leży w naszej polityce zagranicznej."
  ----------
  To jak w cytacie - świadczy o tym człowieku, że on jest kompletnie oderwany od rzeczywistości - ponieważ problem tkwi w kompletnym ubezwłasnowolnieniu Amerykanów przez ciemną moc.
  Wniosek?
  Ciemna moc - nigdy nie ma wspólnych interesów z ludźmi stworzonymi przez Boga - więc ludzie najpierw muszą odwrócić istniejący stan na Ziemi i ubezwłasnowolnić ciemną moc. Jest to trudne ale przecież nie niemożliwe.
 • @Leonardo da Vinci 20:34:03
  Akurat dopbrze, ze Stalin pozbył się żydokomuny: Trocki, Zninowjew, Kamieniew, średniej jakości dowódców wojskowy. Tuchaczewski to ponoć chciał armię 7-milionową w czasach pokoju.
  A Trocki i jego ferajna rozpieprzyliby kraj wciągając go w kolejne wojny. Stalin był potrzebny Rosji, tak jak Mao Chińczykom
 • @Anna-PK 20:36:28
  Amerykanie działają nieracjonalnie, jak się wydaje. Z Rosją powinni współpracować przeciw Chinom. Ale wydaje się, ze onie chyba naprawdę wierzą w swój mit i w swoją potęgę.
 • @Wican 22:12:52 Amerykanie wygrali "zimną wojnę" i wierzyli, że
  to jest wygrana "na zawsze".
  Pentagon po wygranej "zimnej wojnie" stracił zasilanie i zaczął szukać wroga aby pieniądze płynęły dalej i Rosja pasował mu najlepiej. Stąd to niedotrzymanie umów Reagana i Gorbaczowa w sprawie NATO.

  Przeciętny Amerykanin nie zna zbyt dobrze geografii czy historii świata. Nie wie np. jak duża jest Rosja. Nawet Obama mówił, że Rosja, to taka stacja benzynowa. Nie wiedzą, że obszaru Rosji nie da się podbić, każdy zdobywca dochodził tylko do Moskwy. A o Chinach też wiedziano tylko to, że tam ludzie pracują "za miskę ryżu".
 • Ważne pytanie 5☆
  Gorzej bedzie z odpowiedzią.

  Według mnie, Rosja najchętniej chciałaby mieć dobre układy tak z USA jak i z Chinami. Z Chinami już ma całkiem poprawne stosunki te dotyczące handlu, kontaktów międzyludzkich i też współpracy wijskowej. Różnica między tymi państwami jest w kwestiach wpływów.
  Rosji zależy na utrzymaniu swojego statusu w byłych republikach radzieckich w Środkowej Azji a niestety Chiny chętnie by chciały mieć tam swój większy wpływ w tym rejonie co już jest odczuwalne i irytuje Rosję.

  Natomiast gdy chodzi o zbliżenie Rosja - USA, to realia są zupełnie inne i nie sprzyjające ku zbliżeniu a to za sprawą i z winy obecnie rządzącej w Białym Domu ekipy którą reprezentuje Donald Trump.
  Ja uważam że sam Trump nie jest rusofobem jednak jego władza jest bardzo ograniczona by mógł narzucić inny bieg zdarzen, w stronę zbliżenia i współpracy.
  Trump otoczony jest przez republikanskich jastrzębi, przez ludzi wychowanych i ukierunkowanych na antykomunizmie.
  To jest poważny negatywny faktor od czasów gdy istniał jeszcze ZSRR.

  Ten ich antykomunizm jest głęboko zakorzeniony w genach. Przekazywany z pokolenia na pokolenie. Więc mimo, że obecna Rosja jest kapitalistyczna, amerykańscy politycy niestety widzą , Putina, Rosję i obawiam się że głównie ci konserwatywni politycy zawsze będą widzieć Rosję pod kątem ZSRR. Ten stereotyp szczególnie utrwalony wśród konserwatystów utrudnia relacje między Rosją a USA. Taki sposób widzenia Rosji przez amerykańską konserwatywną elitę przeszkadza w normalnych kontaktach z Rosją.
  ( Podobnie dzieje się ze strony polskich elit o zabarwieniu konserwatywnym czyli antykomunistycznym, którzy nie ukrywają swojej nienawiści i rusofobii a tym samym szkodzą w unormowaniu relacji
  Polsko - Rosyjskich. Partnerskich relacji tych dotyczących spraw gospodarczych jak i bezpieczenstwa ).

  Nie będę się tu rozpisywał, bo to jest obszerny materiał na oddzielny wykład. :)

  Jednak, wiemy z doświadczeń życiowych że tak jak to w życiu bywa, wszystko jest możliwe.
  Upadł mur, Europa z trudem się "jednoczy" , ZSRR zamienił się w Rosję, Chiny komunistyczne mają największą kapitalistyczną gospodarkę.

  Obecnie jest ochłodzenie klimatu a za chwilę może być ocieplenie. Sytuacje non stop są zmienne. Turcja i Rosja, Putin i Erdogan dziś otworzyli razem rurociąg turecki a jeszcze x czasu temu stali po przeciwnych stronach barykady.

  Gdy Amerykanie zaprzestaną wszędzie ingerować i świat podpalać i to z dala od swoich granic, np na Ukrainie to Rosja mimo tylu ze strony administracji amerykańskiej wrogich i kłamliwych antyrosyjskich excessów napewno będzie otwarta na zbliżenie z USA.

  Pozdrawiam .
  5☆
 • @Anna-PK 19:36:35
  Jesli przecietny Amerykanin do tej pory nie wycisgnal wnioskow ze skutkow szalonej polityki to niwielka jest nadzieja, ze zrobi to teraz.
  Artykul napisal intelektualista, czlowiek myslacy w szerokiej perspektywie a wiec dostrzegajacy niebezpieczenstwo kontynuacji obecnej polityki, prowadzacej do destrukcji wielu narodow i samych Stanow zjednoczonych.
  Czy Mr.Smith oderwie sie dobrowolnie od TV i pojmie w koncu, ze karmiony jest iluzja dobrobytu,bezpieczenstwa?
  Chyba, ze wydarzy sie cos, co solidnie wstrzasnie spoleczenstwem...
 • @Alfax 22:32:23 Bardzo dobry głos dyskusji, z tym, że USA
  zbudowały komunistyczne Chiny. I te właśnie Chiny podbijają świat, między innymi też USA.

  "Wiodącym odbiorcą tego rodzaju inwestycji są Stany Zjednoczone, które otrzymały ponad 180 miliardów dolarów od stycznia 2005 r. Do czerwca 2019 r. Chińskie inwestycje w 2019 r. są w stanie osiągnąć zaledwie 5 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone przyjęły teraz przepisy ograniczające chiński dostęp do nie tylko technologii, ale także danych osobowych, więc poziom wydatków w 2017 r. Wynoszący 25 mld USD będzie trudny do osiągnięcia."https://www.aei.org/china-tracker-home/page/2/
  USA wprowadziły też limit dla chińskich studentów na uczelniach wyższych.
 • @morgan 22:37:06 To prawda, tylko zwyczajnego Mr.Smith'a
  synowie giną na wojnie, albo wracają kalekami,czy ogłupieni, a on sam nie ma nawet pewnej i bezpiecznej starości w bogatym kraju, gdzie jest jednak dużo biedy.
 • @Anna-PK 22:47:13
  Tak to prawda że Amerykanie ale nie tylko oni bo także Europa Zachodnia brała udział w przenoszeniu nowoczesnych firm z najnowszą technologią do Chin, chętnie wykorzystując wówczas jeszcze bardzo tanią siłę roboczą. 
  W krajach zachodnich doprowadzało to do wzrostu wielkiego bezrobocia.

  Jeżeli chodzi o współpracę USA z Komunistycznymi Chinami to rozpoczęła się ta współpraca na dobre, jeszcze w czasie Wojny Wietnamskiej. 
  Chiny na początku wspierały wraz z ZSRR Północny Wietnam przeciwko USA, jednak gdy doszło między ZSRR a Chinami do różnic na tle drogi do komunizmu to Mao Zedong (Mao Tse Dung) wycofał chinskie poparcie 
  dla Wietnamu który był ciągle wspierany militarnie przez ZSRR.
  To Chiny stworzyły w Kambodży na wzór mao' wskich struktur, 
  partię " komunistyczną " Czerwonych Khmerów. 
  Czerwonymi khmerami dowodził psychopata, ludobójca Pol Pot. 
  Pol Pot wraz z czerwonymi khmerami stosował przymusowe niewolnicze roboty dla kambodżańskiej inteligencji i wymordował ponad milion ludności w czasie jego panowania, rządów terroru przy czynnym militarnym wsparciu udzielanym jego czereonym khmerom przez USA i Chiny.

  Po przegranej wojnie przez USA w Wietnamie, 
  Wietnam wkroczył do Kambodży swoim siłami i pokonał zwyrodnialeców czerwonych khmerów ratując ludność Kambodży od biologicznej zagłady. 

  Tak wyglądało już wcześniejsze zbliżenie oraz współpraca i sojusz USA z Chinami (komunistycznymi). 
  Dziwnym trafem antykomunistom z USA a konkretnie z Białego Domu nie przeszkadzał chinski rodzaj despotycznego komunizmu. 

  Dlatego w świecie jak historia nam udowadnia , że jest wszystko możliwe, tylko nie wszyscy o tym wiedzą lub nie chca wiedzieć albo udają że nie wiedzą. 
  Tak jak n.p.
  Polskim antykomunistom jakoś nie razi w oczy że Chiny są komunistyczne i mają na scianach gabinetów symbole sierpa i młota, a pienią się natomiast w Polsce na samo słowo Lenin, czy Marx i szkalują i plują.
  I jakże chętnie lecą do Pekinu by całować rączki przewodniczącemu KPCH.(Komunistycznej Partii Chin). Postępują identycznie jak to robili Amerykanie za czasów despoty Mao Tse Dunga.

  :))) Dlatego nie lubię hipokryzji która jest wszechobecna w polityce, mediach.
 • @Anna-PK 20:36:28
  Kraje BRICS, już utworzyły bank niezależnie od żydowskich wpływów na Wall Street w New York. Oraz Rosja i jeszcze inne kraje już nie rozlicza się w dolarach. Kroki w dobrą stronę są zrobione.
  Rosja ma obecnie swój niezależny ze swoimi serwerami internet w tym nie musi korzystać z amerykańskiego elektronicznego systemu płatniczego.
  Jak zajdzie potrzeba to odłączy się od światowego ststemu internetu i zachowa swój system rozliczeń wymiany informacji oraz możliwość do połączenia się z sepatate sieciami w Chinach czy w tych krajach posiadających podobną odizolowaną od usa sieć.
 • Gdy UE potyka się, Putin i Erdoğan przejmują kontrolę w Libii.
  „W obecnych krytycznych warunkach oraz w świetle celów określonych w odpowiednich rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ, postanowiliśmy podjąć inicjatywę i jako mediatorzy wzywamy wszystkie partie w Libii do zaprzestania działań wojennych”, powiedział Erdoğan i Putin w wspólne oświadczenie wydane po spotkaniu dwóch przywódców w środę w Stambule.
  https://www.politico.eu/article/as-eu-stumbles-vladimir-putin-and-recep-tayyip-erdogan-take-charge-in-libya/
 • 5*
  How poor people survive in the USA
  https://www.youtube.com/watch?v=JHDkALRz5Rk
 • @Jasiek "Prorok, czy jakm, Myślę, że jednak nie prorok, a takie słowa mogą być poszlaką, że był umocowany na poziomie kogoś z
  "ODESSY" lub podobnym."


  A co mówi na temat proroctwa wojny z Iranem historia ?  https://www.youtube.com/watch?v=TY2DKzastu8


  USA jest obecnym MILITArnym Ra-mieniem ŻYdMu - ROMAN ARMY.

  Ameryka / Amerykanie po dokonaniu niesamowitego postępu we wszystkich dziedzinach techniki służącej ŚWIATOWYM EL-itom DO KONTROLOWANIA LUDZKOŚCIĄ jest już im więcej niepotrzebna i obecnie obserwujemy proces jej niszczenia od sirodka, jednocześnie pałęczkę / rolę światowego policjanta elity przekazują RZĄDZOCYM KOMUNISTOM w CHINACH.


  Po zakończeniu tego procesu MIŁONICY CHIN będą mieli okazję zaiwaniać w ŻYDOWSKICH manufakturach pod CHIŃSKIM zaŻąYDem z chinskimi bandytami w NKWD, dokładnie tak samo jak to miało miejsce podczas rewolucji bolszewickiej w CCCP / ZSRR.

  Jest też nadzieja, że tak jak u siebie w chinach rozwieszą wam siatki pod oknami tych fabryk, na wypadek, gdyby wam się zachciało uciec przed czasem do nieba wyskakując z okien kiblów fabrycznych.
  https://m.neon24.pl/eb272127a689c071297f021dd20880a1,14,0.jpg  Bogumił Boguchwał
 • @Krystyna Trzcińska 04:40:27
  ------------
  "USA jest obecnym MILITArnym Ra-mieniem ŻYdMu - ROMAN ARMY.

  Ameryka / Amerykanie po dokonaniu niesamowitego postępu we wszystkich dziedzinach techniki służącej ŚWIATOWYM EL-itom DO KONTROLOWANIA LUDZKOŚCIĄ jest już im więcej niepotrzebna i obecnie obserwujemy proces jej niszczenia od sirodka, jednocześnie pałęczkę / rolę światowego policjanta elity przekazują RZĄDZOCYM KOMUNISTOM w CHINACH."
  -------------
  Tak to wygląda - z tym tylko, że światowy, czarci pomiot założył sobie likwidację białej rasy w ogóle. Po drodze do tego celu - następuje jeszcze etap upokarzania owej białej rasy na tysiąc sposobów. Dawna Rodezja czy obecna RPA to takie doświadczalne farmy pod nadzorem czarciego pomiotu - w temacie likwidacji białej rasy.
  Wniosek?
  Pozostaje problem kontroli Azji przez światowy czarci pomiot - kiedy faza likwidacji białej rasy wejdzie już w widoczny etap i wszelkie konsekwencje z tym związane - ale przecież dla pasożyta nie istnieją problemy żywiciela.
 • @Anna-PK 22:47:13
  Limity dla Chińczyków na uczelniach wyższych? Takie ichnie "numerus clausus"?
 • @demonkracja 08:17:09
  A tutaj przemyślenia Romana Dmowskiego:
  ---------------
  Wręcz według proroczej opinii Romana Dmowskiego „za lat kilkadziesiąt Chiny będą największą potęgą gospodarczą świata”. Stać się tak miało, gdyż w opinii lidera nacjonalistów, Żydzi zdolni byli tylko do pasożytowania na zachodniej cywilizacji, natomiast nie byli zdolni do pasożytowania na cywilizacji azjatyckiej. Roman Dmowski uważał, że „im większe stanowisko będą zajmować kraje azjatyckie, tym większa będzie część świata, w której Żydzi żadnego znaczenia nie mają, tym słabsze będą ich marzenia o panowaniu nad światem”. Wzrost pozycji Azji na arenie międzynarodowej miał według Romana Dmowskiego osłabić pozycję Żydów na świecie pomimo ich tryumfu w świecie zachodnim.
  Wniosek?
  --------------
  Czy światowy, czarci pomiot - znalazł sposób na kompletne ubezwłasnowolnienie Chin - podobnie jak zdołał ubezwłasnowolnić - białą rasę? Oto jest pytanie!
 • USA dzisiaj to zdychająca ze starości tyrania.
  Zgodnie z prawami rozwoju imperium USA jest już starych i ciężko schorowanym imperium.
  Upadek czyli śmierć tego imperium jest nieuniknione.

  Rosja i Chiny mają jeden interes .. doprowadzić do śmierci USA tak by światu nie stała się krzywda.
  Nie będzie zbliżenia poza takim taktycznym .. będzie ciągłe spychanie USA ze świata.
  Teraz jest dobra okazja by wypchnąć USA z Iraku.
  Dokonać tego mogą rząd Iraku oficjalnie wypraszają USA oraz liczne bojówki Szyickie które chętnie wyproszą USA przy pomocy nieustannego nękania atakami.
  Zachętą będzie ucieczka w pierwszej kolejności spanikowanego NATO.

  USA nie mają innych sił jak lotnicze by odpowiedzieć na ciągłą presję.
  USA z udawanego sojusznika USA stały się teraz (po wyproszeniu z Iraku przez rząd Iracki) okupantem.

  Rosja już zaproponowała Irakowi swoje S400... pewnie zaoferują dostawy w krótkim czasie wraz z obsługa Rosyjską... poza S400 Irak już ma Pancyry, Buki...itp a pewnie dostanie ich więcej.

  Teraz trzeba tylko dać Trampowi pretekst, scenariusz do wyjścia z twarzą. Taki scenariusz zapewne Rosja wymyśli a Irak go zrealizuje.

  Wyjście USA z Iraku oznacza z automatu wyjście USA z Syrii czyli uwolnienie wschodniej Syrii..czyli uwolnienie największych syryjskich złóż ropy.

  Powstanie Irańsko, Iracko Syryjskie między morze.
  To ma aspekt strategiczny dla regionu i w sensie militarnym i w sensie ekonomicznym.
  Izrael znajdzie się w potrzasku miliarda rozwścieczonych Arabów przygotowanych do wojny dzięki agresji terrorystów sponsorowanych przez Izrael.
  Tak więc wojna którą Izrael zaaranżował przeciw państwom Arabskim obraca się przeciw Izraelowi.

  Jedyną ucieczką Izraela jest schronienie się po parasolką Rosyjską.
  Rosja udzieli takiego schronienia za cenę przejęcia władzy w Izraelu przez żydów Rosyjskich i pod kontrolą Rosji.
  Zdobycie władzy nad Izraelem przez Rosję to coś jak zawieszenie sztandaru Rosyjskiego na Reichstagu.
  Znika na Bliskim wschodzie zagrożenie terrorystyczne.
  Arabia Saudyjska MUSI się odwrócić i przyłączyć do zwycięzców ..albo zginąć... tę decyzję podejmie Rosja...zlikwidować czyli zdemokratyzować czy utrzymać skansen..
  Moim zdaniem będzie to wymuszenie demokratyzacji...

  USA tak jak chciał Tramp wycofają się za oceany i będą w odosobnieniu leczyć swoje schorzenia wynikające ze starości imperium.
  Ze starości nie da się wyleczyć.
 • @Oscar 09:18:12
  .. cd
  zwracam uwagę że w tej całej wyliczance jedyna rola jaka przypadła dla NATO to szybka ucieczka z bliskiego wschodu.
  To oznacza że W.Brytania, Francja i Niemcy nie liczą się zupełnie w tej rozgrywce.
  To dobry prognostyk na przyszłość.
  UE powinna być strukturą gospodarcza a nie militarną.
  NATO powinno zostać rozwiązane co po wycofaniu się USA za ocean jest jak najbardziej naturalne.
 • Witam
  "Śmieszne zarzuty, że rozwój Chin został pobudzony przez kradzież technologii amerykańskiej, są po prostu śmieszne. Nauka i wiedza technologiczna są globalne. Żaden kraj nie jest jego właścicielem"

  - wiedza tak, ale już koszty prac naukowych i badawczych bynajmniej.

  Chiny były i są wyjątkowym złodziejem technologii opracowanych wysokim kosztem nakładów na Zachodzie.
  inna rzecz, ze Amerykanie sa sobie sami winni, odkąd od czasów Reagana zaczeli przenosić zaklady producyjne do Chin
 • @Oscar 09:18:12
  ------------
  "Upadek czyli śmierć tego imperium jest nieuniknione."
  ------------
  Tak - jest to upadek ale za sprawą światowego, czarciego pomiotu - a to oznacza tyko tyle, że upadku USA nie należy identyfikować z upadkiem dominacji czarciego pomiotu nad światem.
 • @Anna-PK 19:13:21
  Rządzący nad Potomakiem "kontrowersyjny miliarder" stwierdził właśnie, że nie chce używać swoich wojsk. Z kolei Persowie uznali w swoim mniemaniu, że pomścili śmierć generała Sulejmaniego. A minister Błaszczak zapewnił był w dniu dzisiejszym, że "sytuacja zmierza w kierunku deeskalacji". Ponownie rodzi się we mnie domniemanie, że irański generał był przypadkową ofiarą amerykańskiego nalotu, no i Jankesi, przy wsparciu brytyjskiej dyplomacji oraz dyskretnej perswazji Rosji i Chin, zastosowanej wobec Iranu oraz sami Persowie (tu już chyba w uzgodnieniu z samymi Jankesami za pośrednictwem oczywiście Rosjan i Chińczyków), znaleźli honorowe wyjście z kryzysu. Bo popatrzmy: w Iranie fanfary zwycięstwa po ataku na amerykańskie bazy w Iraku – mimo, że ponoć nikt tam nie zginął. Zaś Donald Trump jeszcze wczoraj odgrażał się, że niechby tylko Persowie spróbowali "kiwnąć palcem" a dzisiaj mówi, że nie użyje wojsk, że wszystko w porządku. Aha ceny ropy rosną; i znowu przychodzi mi na myśl ta piosenka o "pogoni za króliczkiem". A, że przypadkiem zginął jeden duży chart? no cóż, miał pecha.
 • @Monaco 19:50:57
  Atak raczej symboliczny żeby zachować twarz, Iran zdaje sobie sprawę że otwarta wojna z USA zakończyła by się ich klęską i masakrą w bezpośrednim starciu tak, ale w wojnie asymetrycznej nie. Czemu "świat'' interesuje się tym regionem ? Bo jest tam ropa ... a uderzenie atomowe na tereny roponośne czyni ewentualne zyski z ropy "problematycznymi''. Szyici są pokojowym odłamem muzułmanów, ale nawet największa pokojowość ma swoje granice. W ramach "dekolonizacji'' powstały "państwa'' nie w granicach narodowo - religijnych, ale tak aby zawsze były niepokoje ..Mój drogi, główną przewagą USA i USraela jest posiadanie broni jądrowej i groźba jej użycia (czy na pewno Iran jej nie ma to już kwestia dyskusyjna). Gdy USrael walczył z "Arabami'' wojny kończyły się właśnie groźbą użycia. Obecnie to w praktyce niemożliwe, bo zostałyby zniszczone "źródła zysków'' żydowskich (Aramco, to czyja firma ?). Kapitał "amerykański'' (Amerykanie też noszą pejsy ?) ma apetyt na irańską ropę ... Tereny roponośne można podbić, ale czy ludność (Irańczycy) doceni "dobrostan'' "demokracji'' ? I zacznie chodzić do synagogi zamiast do meczetu ? Wiesz na czym polega "wojna asymetryczna'' ? To wojna podobna do wojny w Afganistanie. Wojna, która nigdy się nie kończy ...Gdy rysowano granice za pomocą linijki kryteriów ludnościowych nie brano zbytnio pod uwagę. Gdy demontowano Imperium Osmańskie, Kurdowie mieli mieć swój kraj, ale w międzyczasie w Kurdystanie odkryto złoża ropy ... Więc Kurdystan "podzielono'' na Persję (angielską), Irak (francusko-angielski), Syrię (francuską). Tereny bez ropy (z większością ludności kurdyjskiej) przydzielono Turcji ...Pamiętasz Tutsi - Hutu ?, wiesz jak Belgowie rozróżniali Tutsi od Hutu w ramach "spisu ludności'' ? Tutsi miał wąski nos i ponad 10 krów ...Czyli rozróżniali Tutsi od Hutu na podstawie cech antropometrycznych (wąski nos odróżnia Tutsi od najprymitywniejszych, szerokonosych ras murzyńskich) i socjologicznych (pasterstwo jako tryb życia i źródło utrzymania; zamożność). Hutu w tym regionie jest około 87%, Tutsi 10%. Ale Belgowie (bo Rwanda była ich kolonią) oparli swoje panowanie na Tutsi. To normalna'' procedura w koloniach. Znasz zasadę "dziel i rządź'' ? A potem Tutsi "padli ofiarą'', bo Belgowie "się wycofali'', a nienawiść do kolonizatorów skupiła się na "ich podporze'' (skutek ? 1 000 000 trupów). Hindusi nienawidzą Sikhów (podpory Imperium). Wszelcy tubylcy nienawidzą "białych'', chrześcijan, i wszelkich innych (będących kiedyś podporą rządów kolonialnych). A w Europie ... , w Polsce ..., ... Pamiętasz jaki granice wyznaczyli nam "wielcy'' w Wersalu ? Cóż, o prawa "Bękarta'' nikt się nie upomni ... bo to "Bękart'' ... Przykre ? Dla mnie też !
 • @Anna-PK 20:36:28 Jestem pełen podziwu dla odwagi i honoru Irańczyków
  Dużo się teraz mówi o zabijaniu przez Suleimaniego żołnierzy USA a dlaczego nie słychać ilu zabił z ISIS, jakie fortyfikacje ISIS zniszczył, po zorganizowaniu przez USA "arabskiej wiosny" w Syrii. Amerykańscy żołnierze wspierający "umiarkowanych terrorystów" w Syrii i okupujący do dziś syryjskie złoża naftowe to żadni "niewinni ludzie".. A Amerykanie od II wojny, nie prowadzą wojen tylko prowadzą ćwiczenia, testują sprzęt i systemy dowodzenia. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierza rozsianego po świecie, to żadna wojna, bo byłaby to śmieszna wojna z góry skazana na niepowodzenie. Z Afganistanu też wycofują się, więc...
 • @MacGregor 10:10:21
  "wiedza tak, ale już koszty prac naukowych i badawczych bynajmniej."
  /MacGregor/

  Oczywiście, że nie. Komu by się chciało inwestować w pracę badawczą nad nowymi wynalazkami, które automatycznie stawałyby się globalną własnością i ktoś inny, kto nic w to nie włożył, robiłby na tym pieniądze.
 • @MacGregor 10:10:21
  "Chiny były i są wyjątkowym złodziejem technologii opracowanych wysokim kosztem nakładów na Zachodzie."

  Amerykanie też tak robili dawniej, gdy doganiali Europę. Znaczna część amerykańskiej technologii, jeśli nie większość wywodzi się z europejskich wynalazków. Nawet z rosyjskich (pierwszy prototyp helikoptera latał w 1913 w Petersburgu).

  Gdy zaczęli tracić prowadzenie, skupili się na ustanawianiu reżimu własności intelektualnej na całym świecie, nawet retroaktywnie.
 • @demonkracja 10:13:31
  bez żywiciela pasożyt nie przeżyje.
  ..a świat ma już uczulenie alergię na tych pasożytów.
  Drugiego takiego żywiciela jak USA pasożyty już nie znajda.
 • @Oscar 13:33:07
  Nie należy demonizować Amerykanów. Każdy naród, który osiagnął najwyższą formę państwowości, czyli imperium, zachowuje się podobnie.

  Najpierw wzrasta, potem rozkwita i gromadząc inne społeczności rozwija cywilizację i postęp, na koniec wchodzi w okres schyłku.

  Państwo polsko-litewskie też było imperialne w XVI wieku, taka była Hiszpania (pierwsze globalne supermocarstwo).

  Co do egoizmu i czynienia szkód, to prawie żadne państwo tego nie unikło, włączając panstwa nieimperialne. "Ludzie są wszędzie" jak mawiają Rosjanie.
 • @kula Lis 69 10:44:15
  To samo dotyczy Moluków którzy kolaborowali z Holendrami w Indonezji a gdy Nederland' y opuściły Indonezję po odzyskaniu niepodległości, to Molucy uciekli do Holandii inaczej groziło im to co Tutsi ...
 • @Leonardo da Vinci 20:34:03
  Oscar jest zachwycony

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031