Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 717 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Tajemnice zaszyfrowanego szwajcarskiego faksu...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zaledwie kilka godzin po amerykańskim uderzeniu, w którym zginął irański generał dywizji Qassem Soleimani, administracja Trumpa wysłała pilną wiadomość do Teheranu: „Nie eskaluj”.

Zaszyfrowana wiadomość faksowa została wysłana za pośrednictwem szwajcarskiej ambasady w Iranie, jednego z niewielu sposobów bezpośredniej, poufnej komunikacji między obiema stronami.Następnie, podczas gorących prób deeskalacji, nawet gdy czołowi przywódcy USA i Iranu wzbudzali patriotyczne nastroje i nacjonalizm, Biały Dom i przywódcy irańscy wymienili dalsze wiadomości w ciągu następnych dni, które urzędnicy w obu krajach określili jako bardziej rzeczowymi, niż ognista retoryka sprzedawana publicznie przez polityków.
Udało się: tydzień później i po odwetowym, wysoce teatralnym, irańskim atakurakietowym na dwie bazy wojskowe mieszczące wojska amerykańskie, celowo aby nie spowodować ofiar, Waszyngton i Teheran cofnęły się od otwartych działań wojennych (na razie).
Urzędnicy obu stron mało mówią na ten temat. Owszem, urzędnicy USA przyznają, że tak było, a rzecznik misji Iranu przy ONZ odmówił komentarza na temat wymiany, powiedział: „Doceniamy [Szwajcarię] za wszelkie wysiłki, jakie podejmują, aby zapewnić skuteczny kanał wymiany listów w razie potrzeby”. Inny irański urzędnik powiedział, że tylny kanał był mile widzianym mostem, gdy wszystkie inne zostały spalone. „Na pustyni liczy się nawet kropla wody”.
Z perspektywy czasu nie powinno dziwić, że wiecznie neutralny Szwajcar był ostatnim sposobem na uniknięcie potencjalnej wojny.  Od czasów szacha chwilowo rezydującego w szwajcarskiej ambasadzie, rola kraju jako pośrednika dyplomatycznego rozciągała się przez cztery burzliwe dekady i siedem amerykańskich prezydencji, od kryzysu zakładników pod rządami Jimmy'ego Cartera po umowę nuklearną Baracka Obamy.
Oto jak to się stało.
Pierwszy amerykański faks wysłano natychmiast po tym, jak Waszyngton potwierdził śmierć Soleimaniego, najważniejszej postaci w Irańskim Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Faks był przesłany na specjalnym zaszyfrowanym urządzeniu w zapieczętowanym pokoju szwajcarskiej ambasady - najbardziej trwałej i tajnej metody komunikacji od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. – Zorganizowano to dla Białego Domu w celu wymiany wiadomości z najwyższym kierownictwem Iranu, zwłaszcza gdy oba narody jednocześnie prezentują się w mediach publicznych w wojowniczej propagandzie,aby zapunktować się polityczne.
Według szwajcarskich dyplomatów sprzęt działa w bezpiecznej szwajcarskiej sieci rządowej łączącej ambasadę w Teheranie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Bernie i ambasadą w Waszyngtonie. Tylko najwyżsi rangą urzędnicy dysponują możliwością korzystania ze sprzętu.
Wczesnie w piątek rano, zaledwie kilka godzin po śmierci Soleimaniego, ambasador Szwajcarii Markus Leitner, 53-letni dyplomata zawodowy, przekazał amerykańskie przesłanie, ręcznie, irańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Javadowi Zarifowi. Jak można się spodziewać, Zarif zareagował gniewnie na amerykańską wiadomość, jak podają media: „[Sekretarz stanu USA Mike] Pompeo jest łobuzem”, powiedział, „USA są przyczyną wszystkich problemów ” przekazują urzędnicy USA o odpowiedzi Zarifa:
Być może USA są przyczyną wszystkich problemów, ale mają  też całą broń i pomimo pompatycznej retoryki Iran doskonale wiedział, że nie może liczyć na eskalację w stylu wet-za-wet bez ryzyka utraty praktycznie wszystkiego. Dlatego Iran szybko skorzystał z mediacji Leitnera.
Ambasador Szwajcarii - który regularnie odwiedza Waszyngton uczestnicząc w  sesjach za zamkniętymi drzwiami w Pentagonie i Departamencie Stanu, oraz z  urzędnikami wywiadu pragnącymi wykorzystać swoją wiedzę na temat nieprzejrzystej i płynnej polityki Iranu - spędził następne kilka dni po zabójstwie Soleimaniego w ciszy, ale misja dyplomatyczna na wysokim szczeblu trwała i została przeprowadzona tak, aby każda ze stron mogła mówić szczerze. Był to wyraźny kontrast do dźgnięć prezydenta Trumpa i pana Zarifa na Twitterze.
Krótko po tym, jak Trump napisał 4 stycznia na Twitterze, że USA wybrały 52 irańskie cele do ostatecznej eskalacji, Zarif odpowiedział równie wojowniczo następnego dnia: „Przypomina to halucynacje i naśladowanie zbrodni wojennych ISIS poprzez celowanie w nasze dziedzictwo kulturowe”. „Przez stulecia historii przybywali barbarzyńcy, którzy pustoszyli nasze miasta, zrównali z ziemią nasze zabytki i palili nasze biblioteki. Gdzie oni teraz są? Wciąż tu jesteśmy i jesteśmy wyprostowani”.
Jednak w tym samym czasie, kiedy naśladował Trumpa, irański minister spraw zagranicznych wezwał szwajcarskiego ambasadora, aby przekazać wiadomość dla USA. Było to bardziej powściągliwe i kolejne oświadczenia obu stron pomogły zapobiec błędnym wojennym planom.
„Gdy napięcia z Iranem były wysokie, Szwajcarzy odegrali pożyteczną i niezawodną rolę, którą doceniły obie strony”, powiedział jeden z wyższych urzędników administracji Trumpa. „Ich system jest jak światło, które nigdy się nie wyłącza”. Inaczej niż w przypadku Twittera, który jest środkiem do rozpowszechniania z premedytacją, fałszywych, obliczonych na masową konsumpcję emocji, w celu odwrócenie uwagi od tego, co naprawdę dzieje się za kulisami.
Nie po raz pierwszy Szwajcarzy pomogli odciągnąć Bliski Wschód od katastrofy.W 1980 r. służyli jako posłańcy między Waszyngtonem a Teheranem po przejęciu ambasady amerykańskiej i 52 zakładników w Teheranie przez irańskich rewolucjonistów.
W latach po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r. szwajcarscy pasterze przesyłali wiadomości, aby uniknąć bezpośrednich starć. Kiedy prezydent Obama objął urząd, Szwajcaria była gospodarzem rozmów, które doprowadziły do ​​porozumienia nuklearnego. Kiedy Waszyngton zniósł sankcje, szwajcarskie firmy szybko wykorzystały to aby wyprzedzić rywali.
I tak do tej pory, Teheran nadal mówi przez Szwajcarów.
Na podstawie:"I'd Like To See Them Call Me": How Trump Used An Encrypted Swiss Fax Machine To Defuse The Iran Crisis  https://www.zerohedge.com/geopolitical/id-see-them-call-me-how-trump-used-encrypted-swiss-fax-machine-defuse-iran-crisis
 
 

KOMENTARZE

 • dobrze wiedzieć;
  Jak widać, z mułłami nie zawsze sprawdza się komunikacja metodą kija i marchewki. Czasem trzeba pogłaskać pod włos :-)
 • @Nibiru 20:17:51
  Czasami ktos rudego morderce moze wstrymac.
 • A mnie interesuje, czy polscy politycy mają dostęp do takich
  zakulisowych rozmów i jakie wyciągają z tego wnioski. Piszę to po przeczytaniu wywiadu, jaki premier polski dał dla Die Welt.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1448106,morawiecki-w-die-welt-francja-i-niemcy-nie-dotrzymaly-obietnicy.html
  Mam wrażenie, że zupełnie nie rozumie jak się świat kręci.
  "Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu. Rosja musiałaby wycofać się z Krymu i zakończyć infiltrowanie wschodniej Ukrainy. Nie uważamy też roli, jaką Moskwa odgrywa w Syrii, za szczególnie konstruktywną" – wyliczał premier RP, przypominając również o negatywnym stosunku naszego kraju do budowanego gazociągu Nord Stream 2."
  To jest tak jakby obudził się ze snu, który trwał parę lat.
 • @Anna-PK 20:57:55
  Polscy politycy nie prowadzą polskiej polityki zagranicznej, ale obcą. Dlatego ich wypowiedzi są dziwaczne. Wcześniej Czaputowicz pytany o sytuację na BW odpowiedział, że czekają co powie USA. Konto Morawieckiego na fejsbuku prowadził do tej pory jakiś dyrektor Banku PKO SA. Rzewnie szczere wystąpienia też są zlecane To takie marionetki a nie politycy.
 • Noooo!
  -------------
  Zaledwie kilka godzin po amerykańskim uderzeniu, w którym zginął irański generał dywizji Qassem Soleimani, administracja Trumpa wysłała pilną wiadomość do Teheranu: „Nie eskaluj”.
  -------------
  Jeżeli Łoszington wysłał taką depeszę do Teheranu - to znaczy, że ten Łoszington mówi stale temuż Teheranowi w sytuacjach podbramkowych - co on ma robić - nieprawdaż?
  Jest to logiczne - bo skoro Łoszingtonem wywija się jak ten pies wywija przysłowiowym flakiem - to ja się pytam:
  dlaczego nie miano by wywijać Teheranem - no dlaczego?
 • @demonkracja 22:02:14
  Pewnie w tej szwajcarskiej ambasadzie siedzi taki szachista od Rotschilda i przesuwa pionki. Też odniosłam takie wrażenie.
 • @Anna-PK 20:57:55
  Tak się zastanawiam czemu ten Morawietzki za wszelką cenę chce udowodnić że jest idiotą ?
 • @ wercia, @Deab61, A przecież tysiące, a może nawet miliony
  Polaków oczy wydrapie każdemu, kto będzie krytyczny stosunku do polskich polityków. Polscy politycy są oceniani w polskich rankingach i są oklaskiwani za to co robią. Wszystkie decyzje są akceptowane. Jak więc należy to rozumieć?
 • Polityka na kontynencie europejskim też jest aktywna.
  Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel znaleźli wspólną płaszczyznę porozumienia w sprawie wysiłków pokojowych w Libii i utrzymania paktu nuklearnego z Iranem, który to pakt USA porzuciły.

  Po ponad trzech godzinach rozmów z Putinem w Moskwie w sobotę „Uzgodniliśmy, że wkrótce będziemy mogli wydawać zaproszenia na konferencję ONZ w Berlinie”, powiedziała dziennikarzom Merkel. Putin dodał, że popiera inicjatywę Merkel. Niemieccy urzędnicy podali 19 stycznia jako wstępny termin spotkania.
  Choć ich strategiczne interesy są różne, politycy twierdzą, że chcą powstrzymać walki frakcyjne w Libii i doprowadzić do zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 wbrew sankcjom USA.

  Putin, który wcześniej spotkał się z prezydentem Turcji Erdoganem, powiedział, że spodziewa się, że planowane zawieszenie broni w Libii wejdzie w życie w niedzielę. Rosja i Turcja popierają przeciwne strony w Libii, choć Putin oświadczył w sobotę, że Rosja nie jest tam militarnie zaangażowana.
  https://www.bnnbloomberg.ca/putin-merkel-align-goals-on-libya-and-russian-gas-for-germany-1.1372456
 • @Anna-PK 00:18:26
  Bardzo to wszystko dziwne. Scisle tajna wymiana notatek, oficjalnie wrogich sobie rzadöw, niemal sugeruje zgode Iranu na likwidacje gen.Sulejmani.
  Jesli to prawda, ze byl typowany na nastepnego przywödce Iranu...
  Czyzby Chomenei obawial sie jego wzrastajacej popularnosci? Moze przekroczyl swoje uprawnienia?
  To pokazuje wyraznie, ze polityka na zapleczu wyglada calkiem odwrotnie niz to, co sie serwuje w oficjalnych przekazach.
 • @morgan 11:36:50
  Suleimaniemu nic już życia nie wróci a Iran to państwo poważne, nie to co USA. Oni wojny nie chcą choć są na nią przygotowani. Plotki o słabości Iranu i potędze USA są mocno przesadzone.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031