Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
203 posty 4241 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

"Wojna naftowa" w dobie zarazy.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Senatorowie USA piszą do Arabii Saudyjskiej w sprawie problemów cenowych związanych z ilością wydobywanej ropy naftowej.

Aż dwunastu senatorów podpisało list wzywającyArabię ​​Saudyjską do zakończenia „wojny naftowej” z Rosją w celu ożywienia „mocno dotkniętego” rynku finansowego.
Piszą, że decyzja Rijadu o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej przyczyniła się do zakłócenia globalnych cen ropy naftowej w związku z i tak już załamującymi się rynkami finansowymi
Ustawodawcy, kierowani przez Dana Sullivana z Alaski i Kevina Cramera z Północnej Dakoty, stwierdzili, że niezwykle niestabilny i niespokojny globalny rynek ropy naftowej z spadającymi cenami ropy to „niepożądany rozwój”, ponieważ świat zmaga się z powszechną pandemią Covid-19.
Senatorowie USA napisali: „Stany Zjednoczone są silnym i niezawodnym partnerem Królestwa Arabii Saudyjskiej  od dziesięcioleci.W świetle tych bliskich relacji strategicznych bardzo niepokojące było uzyskanie od ministerstwa energii królestwa wskazówek, jak obniżyć ceny ropy i zwiększyć moce produkcyjne. Przyczyniło się to do zakłócenia globalnych cen ropy naftowej w obliczu i tak już mocno dotkniętych rynków finansowych ”
Wzywając Rijad do zapewnienia konstruktywnego przywództwa, władze dodały: „Starsi przywódcy saudyjskiego rządu wielokrotnie mówili amerykańskim urzędnikom, w tym nam, że Królestwo Arabii Saudyjskiej jest siłą zapewniającą stabilność na rynkach światowych. Ostatnie działania Arabii Saudyjskiej zakwestionowały tę rolę.
„Wzywamy Królestwo do konstruktywnego przywództwa w stabilizacji światowej gospodarki poprzez uspokojenie niepokoju gospodarczego w sektorze naftowym i gazowym w czasie, gdy kraje na całym świecie walczą z pandemią”.
Z drugiej jednak strony chodzo o wiele więcej niż koronawirus, ceny ropy, a nawet globalna gospodarka. Chodzi o równowagę sił między Wschodem a Zachodem. Epicentrum tego jest od 10ciu lat Syria. Wydaje się, że po dekadzie konfliktu  walka w terenie  przerodziła się z wojny zastępczej, w konflikt gospodarczy.
Pojawiające się supermocarstwa Rosji i Chin były świadkami tego, co wielu postrzegało jako amerykańską nieistotność w Syrii. A teraz właśnie one utrwalają swoją wizję prawdziwie wielobiegunowego świata. Państwa te nie chcą pozwolić amerykańskiemu sojusznikowi, Arabii Saudyjskiej, na prowadzenie rynków ropy przez kartel OPEC.  Rosja i Chiny chcą przekształcić rynki globalne - i bilans sił - na swoją korzyść, szczególnie, że USA nakłożyły sankcje na Wenezuelę i Iran, które też są producentami ropy i są sojusznikami Rosji i Chin.
Tak więc wojna toczy się na wielu frontach i  koronawirus jest tylko jednym z nich.

 

KOMENTARZE

 • No proszę...
  Największe imperium w Galaktyce już beczy i jęczy?
  Ta wojna dopiero się zaczyna :)))
 • Są poważne przesłanki
  dla stwierdzenia że nie "wojna naftowa w dobie zarazy" a
  "zaraza w dobie wojny naftowej"

  Ponoć ten cały raban,histeria epidemiczna na na celu spowodowanie drastycznego spadu zapotrzebowania na ropę w USA i UE.
  Bez zamykania przedsiębiorstw wymuszonego kwarantanną trudno byłoby to osiągnąć.A jakże redukować produkcje bez wywołania tym razem prawdziwej paniki? pomysł z "zarazą" był najlepszym sposobem.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:44
  No cóż, sprawdza się przysłowie: kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Stany Zjednoczone wspólnie Arabią Saudyjską grały na zniżkę cen ropy, żeby wykończyć, wcześniej ZSRR, a potem Rosję. Z ZSRR się udało, z Rosją już nie. Teraz Putin zastosował tę samą bron wobec Ameryki. Chodzi o ropę pozyskiwaną z łupków, której wydobycie jest opłacalne przy cenie 50$ za baryłkę. Przy obecnej cenie ropy interes łupkowy bierze w łeb, a panowie senatorowie pewnie sporo w łupki zainwestowali, więc teraz biadolą.
 • @Jabo 21:53:57
  "Chodzi o ropę pozyskiwaną z łupków, której wydobycie jest opłacalne przy cenie 50$ za baryłkę. "

  Zapewne Rosja zadba aby cena nie poszła wyżej niż $40 za baryłkę.
 • @ikulalibal 21:39:52 Tania ropa naftowa powinna być bodźcem
  do wzrostu produkcji. Ropa naftowa jest surowcem bardzo szeroko wykorzystywanym, nie tylko w transporcie.

  Problem w USA nie jest spowodowany spadkiem zapotrzebowania, ale bankructwem producentów ropy z odwiertów łupkowych, które są drogie i producenci amerykańscy nie wytrzymują konkurencji z Rosją i Arab. Saud.

  To bardzo śmieszna sprawa, bo jeszcze niedawno Pompeo proponował ropę naftową Białorusi.
 • @Jabo 21:53:57
  50$ za ropę z łupków to bardzo optymistyczne, AS potrzebuje 85$ żeby dopiąć budżet.
  Dzięki Putinowi tankuję z 4,40 za litr 95'
  I jak tu gościa nie lubić? :)))

  Szkoda tylko, że nie ma tu Huskego, wkleił by proroczy mem "God bless America!" Teraz tym złodziejom i bandytom błogosławieństwo by się przydało :)))
 • @Anna-PK 21:59:58
  //Problem w USA nie jest spowodowany spadkiem zapotrzebowania, ale bankructwem producentów ropy z odwiertów łupkowych,//

  Chyba się nie zrozumieliśmy.
  Spadek zapotrzebowania na ropę jest sztucznie wymuszony właśnie w celu odwleczenia bodaj na jakiś czas bankructwa na początku producentów ropy z łupków a w następnej kolejności i innych.
  Jak powiedział dziś pewien ekspert od rynku nośników energii (bardzo mi się spodobało to powiedzenie):USA mają do wyboru koszmarny koniec albo koszmar bez końca.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:02:02 Ten list do Arabów, jest o tyle
  dziwaczny, że chodzi o to aby Arabowie ugadali Rosjan. Amerykanie po tych sankcjach na NS2, na Rosnieft, na Gazprom, na Iran, na Wenezuelę, na inne firmy kooperujące, nie mają odwagi prosić Rosjan.

  A przecież tak samo Trump jak i jego świta, niedawno reklamowali ropę amerykańską i gaz już dla całej Europy.
  Ciekawe co zrobi polski rząd z tymi fochami względem rosyjskich dostawców.
 • @Anna-PK 22:11:16
  //Ciekawe co zrobi polski rząd z tymi fochami względem rosyjskich dostawców.//

  Nic.Będzie dalej stroił fochy albowiem kto jak kto,ale polski rząd wie że kupując w USA nośniki energii w istocie kupuje "molekuły amerykańskiej wolności" https://www.theguardian.com/business/2019/may/29/energy-department-molecules-freedom-fossil-fuel-rebranding
 • @Anna-PK 22:11:16
  "Ciekawe co zrobi polski rząd z tymi fochami względem rosyjskich dostawców."
  To zrobi.
  Przez najbliższe cztery lata polska firma będzie kupować od Cheniere 0,5 mln ton LNG rocznie. A od 2023 r. przez 20 lat ten amerykański koncern będzie dostarczać do Świnoujścia 1,45 mln ton LNG rocznie.
  Zawsze na bułeczkę z masełkiem będą mieli...
  A my jak zwykle płacimy i płaczemy. I będziemy płakać....
 • @SZS 22:38:36 A jak się ma sprawa Możejek na Litwie
  i tych inwestycji polskich stacji benzynowych za granicą, co tak się chwalono?

  "Niemieckie stacje Orlenu na dużym plusie. Prezes ujawnia dane.

  Szesnaście lat temu podobna decyzja skończyła się stratami. Teraz PKN Orlen poczuł się na tyle pewnie, że markę Star chce na swoich stacjach w Niemczech zastąpić Orlenem. Prezes chwali się, że zyski są coraz większe.
  https://www.money.pl/gielda/niemieckie-stacje-orlenu-na-duzym-plusie-prezes-ujawnia-dane-6433621539387522a.html

  Na mój babski rozum inwestycje tego typu bez własnego surowca to jest dość ryzykowna sprawa.
 • @Anna-PK 22:11:16
  Faktycznie, przecież "uniezaleznilismy" się podobno od Rosji.
 • @Anna-PK 22:47:01
  Mogliśmy mieć dobry i tani surowiec. Starczyło nie napadać razem z bandytami na Irak i nie knuć przeciwko Iranowi. A tak żyd znowu wystawił nas do wiatru.
 • FAKTY POZOSTAJA NIEZMIENNE
  PODCIERAĆ PÓKI CO BARDZIEJ SIE OPŁACA RUBLAMI BO AŻ 80 RAZY SIE MOZNA PODETRZEĆ ZA 1 ZŁOTÓWKĘ,ŻEBY SIE PODETRZEĆ DOLAREM TO TRZA MIEĆ 4 ZŁ.TO RAZ.DWA WIELKIE ZASOBY ,KTÓRE WŁADYMIR WŁADYMIROWICZ PUTIN ZGROMADZIŁ SĄ WARTE PÓKI CO 1 FIRMĘ AMRYKAŃSKĄ GOOGLE.CZY USA STRACA NA WYDOBYCIU ŁUPKÓW-STRACĄ.CZY SĄ CISNIĘCI PRZEZ CHINY-SĄ.CESTARSTWO RZYMSKIE ROZPADAŁO SIĘ LATAMI DLATEGO USTAPIENIE USA Z CIEMIĘŻENIA ŚWIATA NIE NASTAPI DO 10 LAT NA PEWNO.GDYZ PONIEWAŻ MAJĄ PUKI CO JAKO OSTATECZNY ARGUMENT ARMIĘ NA KTÓRĄ WYDAJĄ 5 RAZY TYLE CO CHIŃCZYCY I ROSJANIE RAZEM WZIĘCI.W OBECNEJ SYTUACJI,KTÓRA NIE WIADOMO JAK SIĘ ZAKOŃCZY Z TEM KORONAWIRUSEM MOŻE DOJŚĆ DO WYCOFANIA SIE KRAJÓW Z SZALONEJ GLOBALIZACJI CO BARDZIEJ UdERZY W CHINY GDYŻ NIE ZDĄŻYLI PRZEKSZTAŁCIĆ GOSPODARKI NA POPYT WEWNĘTRZNY I WYTWORZYĆ KLASY ŚREDNIEJ SĄ DALEJ FABRYKĄ ŚWIATA I BEZ EKSPORTU PO PROSTU WPADNĄ W POTĘŻNY KRYZYS.
 • @lolo 23:45:50
  Postanowiłeś pełnić funkcję "orkiestry na Titanicu?
  Właśnie o tym jest mowa że już wkrótce wszystko się zmieni.Wraz z upadkiem hegemona odejdzie w niepamięć:kreatywna księgowość,drukowanie pieniędzy,określanie reguł funkcjonowania finansów,oraz wszelkie inne narzędzia służące do finansowej kolonizacji świata.
  I choćbyś pisał nie wiem jak wielkimi wołami nie zatrzymasz biegu wydarzeń.Kiedy skończy się "epidemia" świat już będzie inny.Z jednakowymi zasadami dla wszystkich rynkowych graczy.
  No chyba że hegemonowi trzasną nerwy i rozpęta wojnę.Co jest wielce prawdopodobne bo jak wiadomo szkodliwe bakterie wydzielają najwięcej toksyn w procesie agonii.(chorzy na gruźlicę paradoksalnie czują się najfatalniej w procesie zdrowienia czyli wtedy kiedy prątki kocha umierają)
 • @lolo 23:45:50 Zamiast wróżenia niech Lolo nauczy się
  ortografii. PUKI pisze się przez Ó !
 • Chiny śpieszą Polsce z pomocą w czasach zarazy.
  Władze Chińskiej Republiki Ludowej przekażą wkrótce Polsce duży transport zaopatrzenia medycznego.

  Nie zapłacimy za niego ani grosza.
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z ministerstwem Zdrowia od kilku dni prowadziło rozmowy z Chinami. Wysiłki polskich dyplomatów przyniosły w końcu efekty. W najbliższym czasie Chińczycy nieodpłatnie przekażą nam transport zaopatrzenia medycznego które pomoże nam w walce z epidemią koronawirusa.
  W transporcie tym znajdzie się 10 tysięcy testów wykrywających COVID-19, 20 tysięcy maseczek ochronnych zgodnych z normami UE, 5 tysięcy kombinezonów i drugie tyle gogli ochronnych oraz po 10 tysięcy okryć na buty oraz jednorazowych rękawiczek.
  .https://wgospodarce.pl/informacje/76784-chiny-pomoga-polsce-w-walce-z-wirusem
 • @lolo 23:45:50
  // CO BARDZIEJ UdERZY W CHINY GDYŻ NIE ZDĄŻYLI PRZEKSZTAŁCIĆ GOSPODARKI NA POPYT WEWNĘTRZNY I WYTWORZYĆ KLASY ŚREDNIEJ //

  Typowa argumentacja intelektualnego degenerata.
  W zdrowej gospodarce,nie w amerykańskiej a takiej opartej na zdrowej ekonomii popyt wewnętrzny zależy od zasobów pieniężnych konsumentów.
  To że Zachód od 40 lat żyje na kredyt,to że USA bez ograniczeń drukują pieniądze,bez końca tworzą wirtualne narzędzia finansowe,to jeszcze nie znaczy że to są zdrowe mechanizmu.Przeciwnie,są chore i winne zbliżającej katastrofy.
  Dominique Strauss-Kahn choć sam finansista za wyartykułowanie opinii na temat instytucji finansowych i krachu jaki prędzej czy później wywołają "złamał sobie" karierę.Okazało się że zgwałcił pokojówkę.A potem się okazało że nie zgwałcił ale to było już po prezydenckiej kampanii wyborczej w której zamierzał uczestniczyć.
 • Ceny benzyny sa wyssane z palca.
  Za Obamy ropa sie juz prawie konczyla wiec gallon benzyny kosztowal $5.00. Teraz ropa powrocila do szybow i dzis widzialem cene $1.85/gal a wiec 2.03 zlotego za litr. Popatrzylem ile w Warszawie litr kosztuje: 4.42 zlotego za litr. Na czym to wszystko polega? Wedlug podrecznikow szkolnych ustawianie cen jest przestepstwem.
 • @Nicpon1963 03:51:57 Za oceanem mają własną ropę
  i cena jest różna w różnych stanach. Najdroższa kosztuje $3.5
  https://gasprices.aaa.com/
 • @ikulalibal 00:20:30
  SREDNIE ROCZNE ZAROBKI W USA TO 50 000 DOLARÓW W CHINACH 50 TYŚ ZŁ-I TO W MIASTACH.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:02:02
  DZISIAJ Auchan Warszawa Pb 95 3,85 ON 4,09 tylko lać
 • "...Chiny
  -----------
  "...Chiny chcą przekształcić rynki globalne - i bilans sił - na swoją korzyść..."
  -----------
  Czy na pewno Chiny a nie światowy, czarci pomiot?
  Wniosek?
  Dla światowego, czarciego pomiotu ważniejsza jest globalizacja* i ona będzie budowana za cenę istnienia Białego USA. Ewentualny upadek Białego USA wcale nie musi oznaczać upadku światowego, czarciego pomiotu.

  * globalizacja w tym kontekście - to budowa przez światowy, czarci pomiot - Piekła na Ziemi dla ludzi stworzonych przez Boga - z Sodomą i Gomorą na jej fasadzie.
 • USA wsadzą nóż w plecy AS bo taki dzisiaj mają interes..
  AS też tak kombinuje ...jak tylko USA będą na nas naciskać by zmniejszyć produkcję to my im wsadzimy nóż w plecy.

  Kto ma jakie noże...
  USA mają nóż militarny mogą po prostu zbombardować instalacje i zwalić to na Iran...i w ten sposób podnieść ceny ropy i uratować swoje lupki.
  AS ma nóż w postaci miliardów w obligacjach USA które kupowali z polecenia USA...teraz mogą je wywalić na rynek i zamienić na pieniądze by załatać budżet przy niskich cenach ropy.

  Kto komu z tych przyjaciół politycznych pierwszy wsadzi nóż w plecy zobaczymy niebawem.
  Optymistyczny dla świata scenariusz to że obaj "przyjaciele" wsadzą sobie nawzajem noże w plecy.
  USA zbombarduje instalacje naftowe AS a AS wywali obligacje USA na rynek..i ucieknie pod opiekę Rosji.

  W każdym scenariuszu Rosja jest wygrana.
  To szachy Putina.
 • @lolo 07:12:13
  To się może rychło zmienić jak tylko USA staną przed koniecznością spłaty swojego zadłużenia.
 • @Oscar 09:23:56
  ---------
  "USA wsadzą nóż w plecy AS bo taki dzisiaj mają interes..
  AS też tak kombinuje ...jak tylko USA będą na nas naciskać by zmniejszyć produkcję to my im wsadzimy nóż w plecy."
  ---------
  Po co jakieś noże - wystarczy - jak ktoś ważny capiący smołą i siarką - zmarszczy brwi - patrząc się czy to na USA czy to na AS czy to na Rosję.
  Wniosek?
  Czasy wsadzania noży w plecy już przeszły - teraz mamy V kolumny światowego, czarciego pomiotu w poszczególnych państwach - które niejednokrotnie wywijają tymi państwami jak ten pies - wywijający przysłowiowym flakiem. Teraz mamy tzw. globalizację - a to znaczy, że jak sam Belzebub puści bąka - smród wącha cały świat.
 • @kula Lis 69 07:55:57
  I jak tu nie kochać Putina? :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:44
  Bo nagle nawet naszym dyplomatołkom braknie publicznej kasy, aby kupować ich wojskowy sprzęt.
  W USA panika. Choć głównie w rządze, a wśród ludzi to w Kalifornii (najbogatszy ponoć stan USA, a papieru "do kultury" nie można kupić)
 • @ikulalibal 22:07:42
  Pełna zgoda.
 • @ikulalibal 09:35:36
  ZMIENIĆ SIĘ ZMIENI ALE NIE MA SIĘ CO PODNIECAĆ DO 10 LAT AMERYKA NIE STRACI LIDERA NA PEWNO ,RUSEK DOBRZE ZAGRAŁ ALE TAK JAK PISAŁEM DEPOZYTY WARTOŚCI GOOGLE TO NIE TA LIGA RUSKI MOŻE ZOSTAĆ PRZEKUPIONY PRZEZ USA NA WOJNĘ Z CHINAMI BO W PERSPEKTYWIE WIE ,ŻE FINALNIE CHIŃCZYK JEST WIĘKSZYM ZAGROŻENIEM NIŻ USA DLATEGO,ŻE JEST ZA MIĘDZĄ ZRESZTĄ SZKODA ROZWIJAĆ GOSPODARCZO JAK MRÓWKA DO SŁONIA.KORONAWIRUS W SKALI GLOBALNEJ BARDZIE UDERZA W CHINY BO CHINY SA PO PROSTU FABRYKĄ ŚWIATA I JAKIEKOLWIEK ZAKŁÓCENIA W ŁAŃCUCHACH DOSTAW ŚWIATOWYCH BIJĄ NAJBARDZIEJ W NICH.
 • @ikulalibal 09:35:36
  HEHE A KOMU SPŁACĄ SAMI SOBIE?GRA IDZIE TYLKO O UTRZYMANIE DOLARA JAKO ŚWIATOWEJ WALUTY POTEM NAWET NIE BEDZIE DRUKAREK TYLKO PINIONDZ ELEKTRONICZNY KLIKNIE SE KOLEŚ W USA DWA ZERA NA KOŃCU I CZARY MARY PINIONDZ JEST.
 • @Anna-PK 00:07:28
  Brawo, Pani Aniu ! :-)))
 • Pojawiają się informacje o bankructwie linii lotniczych.
  Zamykane granice i likwidacja lotów powoduje braki dochodów.
  Do maja może większość linii lotniczych się skończyć. A zakaz lotów powoduje, że prywatni posiadacze samolotów, muszą siedzieć w miejscu.


  https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Most-Of-The-Worlds-Airlines-Could-Be-Bankrupt-By-May.html
 • ręka rynku w technologii "stealth"
  Na giełdzie powinny pojawić się notowania nowych towarów pożądanych przez rynek oraz inwestorów. Mam tu na myśli płyn do dezynfekcji rąk, którego cena za baryłkę gwałtownie poszybowała w górę, oraz papier toaletowy, którego chroniczny deficyt spowoduje wzrost jego ceny za uncję do poziomu papierów wartościowych.
 • @Wican 11:45:44
  Spoko. Kaczelnik honorowy jest i z własnej emerytury dołoży albo ze Srebrnej albo innego pisiorskiego przekrętu.
 • @lolo 12:05:33
  Mógłbyś używać normalnych liter?
  Oczy bolą.
 • @Nibiru 15:33:39
  Teraz FED jest czołowym producentem papieru toaletowego. Zielonego.
  A było się śmiać z Putina, jełopy żydowskie?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:56:46
  NIE BO MAM WZROK JAK STEPIEŃ Z 13 POSTERUNKU.
 • @lolo 16:17:35
  CZY PRÓBOWAŁ PAN OKULARÓW AJUWEDYJSKICH?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:59:20
  cyt.: "A było się śmiać z Putina, jełopy żydowskie?"

  Putin był, jest i pozostanie słusznym tematem do kpin ze względu na swój komiczny majestat podszyty licznymi kompleksami, widoczny strach przed sanhedrynem oraz satrapizm. Jełopy żydowskie to czczą Putina bo pilnuje on tam ich niecnych interesów.

  Co do wartości dolara, to jak narazie w stosunku do kruszców ma on niezachwianą wartość, która w okresie od ok 2010 roku się nie zmieniła.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:59:20
  Fraszka na Wirtualnego Ruszkiewicza;

  On nie z wody ani z soli,
  ino z tego co pitoli

  :-)
 • @Nibiru 16:40:55 Wartość dolara nawet rośnie!
  A jak rośnie wartość dolara, to maleje sprzedaż amerykańskich towarów. Aby nabyć amerykański towar, to trzeba kupić bardzo drogie amerykańskie dolary, a wymiana walut właśnie jest niekorzystna. A dzieje się tak, bo inne państwa też drukują własną walutę.

  Właśnie dlatego teraz państwa sprzedają amerykańskie obligacje, aby odzyskać włożone dolary.
  Inne waluty w relacji do dolara, np. ilość rubli, czy złotych, nie ma znaczenia, bo o tym decydują tylko ceny towarów we własnym kraju. Jak ceny nie rosną, to dolar może sobie drożeć.
 • @Nibiru 17:01:03
  Wirtualny to ty jesteś pajacyku :)
  Rozumiem doskonale dlaczego tacy jak ty piszą pod anonimowym nickiem. Ale służba nie drużba, parę szekli zawsze się przyda, nie? A że się z ciebie śmieją...
 • @Anna-PK 17:26:45
  "Wartość dolara nawet rośnie!
  A jak rośnie wartość dolara, to maleje sprzedaż amerykańskich towarów."

  I tu jest antynomia (wewnętrzna sprzeczność). Dolar de facto stał się główną światową walutą, w stosumku do której prawie wszystko się mierzy.

  Daje to uprzywilejowaną pozycję bycia superbankiem. Kilka milionów ludzi można z tego żyć, nawet kilkanaście, ale z drugiej strony ludność Stanów przekroczyła 300 milionów. To wymaga rozwiniętej produkcji dóbr, podczas gdy łatwiej jest "drukować" pieniądze.

  W podobnej sytuacji znalazło się pierwsze globalne supermocarstwo - Hiszpania. Miało ono prawie nieograniczone zasoby złota i srebra z Nowego Świata. To doprowadziło do masowej konsumpcji opartej na imporcie i zaniedbania włąsnego rzemiosła i rolnictwa. Hiszpania próbowała stabilizować swoją pozycję potężną armią co starczyło na kilka pokoleń, dopóki Holandia, Anglia i Francja nie zajęły dominującej pozycji.
 • @lolo 23:45:50
  //UdERZY W CHINY GDYŻ NIE ZDĄŻYLI PRZEKSZTAŁCIĆ GOSPODARKI NA POPYT WEWNĘTRZNY I WYTWORZYĆ KLASY ŚREDNIEJ//


  Widzi Pan, @lolo

  Tak się świetnie złożyło, że wczoraj, dzięki poszukiwaniu "Pamiętników" Jana Słomki w necie, przypomniałem sobie o "archiwum internetu" i sprawdziłem, czy znajdują się zachowane materiały jednego z moich ulubionych publicystów portalu prawica.net.
  I okazało się - jest duża część a wśród nich artykuł zadający kłam pańskiemu mylnemu przeświadczeniu, że Chińska Republika Ludowa nie ma klasy średniej. Ma. Ba! Jak zaświadcza o tym artykuł redaktora Piotra Badury (jeśli to jakimś cudem przeczyta, to przesyłam ukłony):
  -------------------
  "Baćka udaje się do Chin. My też!

  Skoro Baćka udaje się do Chin, to my też tam udajmy się, choćby na kwadrans. Oczywiście tylko wirtualnie, bo realnie to w kwadrans nie da rady. Naszą przewodniczką po kwadransowej wycieczce do Chin będzie Reema G., Jakutka, od 15 lat mieszkająca w Chinach. Zacznę może od przedstawienia naszej przewodniczki. Oto jej zdjęcie w mroźnym Chabarowsku, do którego musiała się udać z krótką wizytą. Reema stoi na tle hotelu, w którym zatrzymała się: [tu był link do filmu]

  Reema uważa że jakuckie dziewczyny są urodziwe. To nawet pasuje do faktu, że na Jakucję przypada 1/4 światowego wydobycia diamentów. Ktoś już dawno powiedział, że piękne dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami brylantów, czy jakoś tak. Zresztą Reema przedstawia na dowód zbiór zdjęć, zastrzegając, że nie są na nich żadne miss, tylko zwykłe jakuckie dziewczyny, jakich tam pełno w każdej wiosce. Jeśli jest tak, jak Reema zastrzega, to rzeczywiście jakuckie dziewczyny są urodziwe.
  Nie dziwię się, że Reema wolała gorące południe Chin niż rodzinną Jakucję, bo mimo diamentów i pięknych dziewcząt trudno sobie wyobrazić życie w klimacie, gdzie zimą potrafi być poniżej 72 stopni mrozu a latem powyżej 38 stopni upału. W Chinach Reema mieszka z mamą.

  Jeśli chodzi o poglądy polityczne, to Reema nie jest zagorzałą fanką prezydenta Putina i chyba nie podoba jej się, że Rosjanie są jego fanami. Być może z tego powodu nie jest też zagorzałą fanką Rosjan. Ma im trochę za złe, że oni to tylko: do roboty, najeść się, wypić i to całe ich życie. Nic wyszukanego. A Reema nawet kuchnię woli wyszukaną. Gdy kupuje w Chinach kartofle, to wierzy mamie, która zapewnia ją, że to są wyjątkowo dobre kartofle, bo sama Reema na smakach kartofli nie zna się.

  Jeśli już o zakupach mowa, to Reema w żywność zaopatruje się w Chinach w sklepach z żywnością organiczną, bo i ona i mama są alergiczkami i muszą uważać na to, co jedzą. Żywność organiczna jest wprawdzie zdecydowanie droższa, ale zdrowie przede wszystkim.

  Na filmie, który niżej zaproponuję, Reema pokazuje "żyłoj kompleks", w którym mieszka. "Żiłoj kompleks" należałoby tłumaczyć na "kompleks mieszkaniowy", ale u nas raczej nie używa się takiej nazwy. Kompleks mieszkaniowy to chyba najmniejsza grupa domów stanowiąca pewną całość ze względu na jakieś wspólne urządzenie, np. typu podwórko.

  Jeśli podczas oglądania filmu ktoś odniesie wrażenie, że Reema trochę zasypia w trakcie mówienia, to będzie to wrażenie mylne. Reema po 15 latach w Chinach i niewielkim kontakcie z osobami rosyjskojęzycznymi, ma już pewne problemy z językiem rosyjskim. Ci, którzy znają rosyjski, mogą w tym miejscu od razu przeskoczyć do filmu. Dla pozostałych mój komentarz:

  Reema zaczyna od windy, w której najniższa kondygnacja oznaczona jest przyciskiem "2". Wynika to z tego, że pierwsza kondygnacja to restauracje etc., które będą widoczne od 11 minuty filmu. Gdy Reema wychodzi z kamerą z windy na drugiej kondygnacji, to trafiamy na podwórko, urządzone zgodnie z zasadami feng-shui (czyli bez kantów, z kołami, liczbami 6 i 8 etc.). Z dalszej części filmu dowiemy się, że aż do piątej kondygnacji są centra handlowe a na piątej kondygnacji jest też park. Dobrze to widać na zdjęciu.

  Mieszkania są chyba dopiero od szóstej kondygnacji, dzięki czemu nie jest tak dokuczliwy hałas uliczny (ulica o ośmiu pasach ruchu). Gdy Reema będzie pokazywać park na piątej kondygnacji (od 12 minuty) to warto zwrócić uwagę, że nie słyszymy tam już hałasu z ulicy.

  Wracam do podwórka na drugiej kondygnacji. Jest ono udekorowane na chiński Nowy Rok (w tym roku przypadał on 19 lutego). Jest on świętowany wiele dni. Dla pracowników to pora urlopów. Reema tłumaczy, że z tego powodu nie działają fontanny i w "rzeczce" nie płynie woda. Ponieważ Reema kręci filmik za dnia, więc lampiony nie świecą, ale mamy krótką wstawkę (około 2:20) pokazującą, jak jest wieczorem. Lampiony znikną natychmiast po zakończeniu świętowania chińskiego Nowego Roku.

  Z podwórka można zejść na ulicę schodami, ale kto na wózku, z wózkiem lub nie lubi schodów, ten ma windę. Przy wyjściu na ulicę wartownik otwiera i zamyka drzwi, co się Reemie bardzo podoba. Na ulicy między 9:10 a 10:50 oglądamy oferty mieszkań w okolicy. Mieszkanie w domu Reemy, które ma powierzchnię 101 mkw. i cenę za mkw. w wysokości 41.584 juana (niecałe 25 tys. zł), kosztuje 4,2 mln juanów, czyli jakieś 2,5 mln zł.

  2.jpg

  Warto tu zwrócić uwagę na odmienny sposób nazywanie liczb w Chinach. U nas jest skok co trzy rzędy, a w Chinach co cztery rzędy. Nasze np. 300 tys. to chińskie 30 dtys. Cenę wspomnianego mieszkania Chińczycy zapisują jako 420 dtys. U nas byłoby to 4200 tys., czyli już 4,2 mln. Oczywiście są też tańsze mieszkania, albo w ogóle na wynajem, np. mieszkanie 68 mkw. za 6300 juanów miesięcznie (około 3750 zł miesięcznie).

  3.jpg

  Od 11 minuty widzimy kolejno: Restaurację 6000, sklep cukierniczy Bread Talk (Reemie nie odpowiadają chińskie słodycze, choć rosyjskie mogłaby jeść kilogramami), Starbucks Coffee i Pizzę Hut. Potem wracamy do budynku i wjeżdżamy na piątą kondygnację, by pokręcić się po parku.

  Reema narzeka, że basen jest w lutym nieczynny z powodu zimy, choć przecież jest 25 stopni. Narzeka na Chińczyków, że są zmarzluchy. Informuje, że basen będzie czynny w kwietniu, gdy będzie już 35 stopni. Reema okazuje radość, że na placu zabaw nie ma dzieci (Nie lubi dzieci?). Park podoba jej się jako miejsce na jogging i spacery. Jest w nim też placyk do masażu stóp.

  Wygodne jest, że z parku można wejść prosto do fitness centrum (nieczynne, bo Nowy Rok), a jeszcze wygodniejsze, że z parku jest też wejście do centrum handlowego (mieszkańcy nie muszą wychodzić na ulicę). Na koniec Reema pokazuje nam jeszcze widok z dachu.

  W filmie nie pada nazwa miasta, ale jest to Shenzen, dzielnica Futian. Ulicy i numeru domu nie podaję, bo byłoby to chyba niegrzeczne względem Reemy, która nie podała nawet nazwy miasta.
  --------

  Jak Pan @lolo widzi, już pięć lat temu chińska klasa średnia pomieszkiwała w warunkach, można by powiedzieć, żywcem wyjętych z popularnej literatury scince-fiction.

  Polska "klasa średnia" przy chińskiej jawi się niczym biedota z połowy ubiegłego wieku...
 • @Kmieć 18:01:19
  Niestety filmów i zdjęć brak bo strona http://web.archive.org ma alergię - jak cały "internet "cywilizacji łacińskiej", na materiały w jakikolwiek sposób świadczące o ponadprzeciętnym rozwoju "reżimów" "komunistycznych", i ich nie archiwizuje. A artykuł powyższy artykuł redaktora Piotra Badury pochodzi z 2015 roku.
 • @Anna-PK 17:26:45
  Zacznijmy od spraw podstawowych:
  1. Nie zamierzam bronić dolara, bo manipulowanej waluty nie da się obronić,
  2. Wartość walut lub nieruchomości z reguły odnosi się co ceny kruszców, które to na dłuższą metę zachowują swoją wartość. Dlatego to królowie, rządy, najbogatsze oligarchiczne rodziny, banki i kościół dywersyfikują posiadane dobra i ich lwią część lokują w kruszcach oraz nieruchomościach.
  3. Waluty pojawiają się i znikają, bo są tylko tyczasowym, wygodnym środkiem rozliczeń, ale też najbardziej podatnym na zamierzone bądź nie turbulencje,
  Na dzień dzisiejszy, wszelkie operacje bankowe, giełdowe, PKB krajów, zadłużenie, wartość firm, itp. sprawy odniesione są do dolarów, nawet gdy lokalnie wyrażone są w walutach regionalnych. W globalizacji jakiś wzorzec w celach porównawczych musiano przyjąć. Oczywiście na dzień dzisiejszy wartość dolara jest utrzymywana sztucznie, ale nawet gdy zostanie zastąpiony inną walutą, to w łapach tych samych grandziarzy , którzy już w zasadzie zalęgli się wszędzie, będzie ona odgrywać podobnie przewrotną rolę. Tak ja to widzę.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:39:58
  cyt.: "Wirtualny to ty jesteś pajacyku :)
  Rozumiem doskonale dlaczego tacy jak ty piszą pod anonimowym nickiem. Ale służba nie drużba, parę szekli zawsze się przyda, nie? A że się z ciebie śmieją..."

  Na internecie to jest standard, że ludzie, a raczej ich wirtualne ego używają nicków. Tylko niektórzy w różnych sobie znanych celach posługują się prawdziwymi nazwiskami. Tak więc nie bulwersuj się zbytnio.

  Jeśli tak bardzo chciałybyś mnie poznać, to być może będzie na to okazja, gdy już czasy się zmienią, tyrania zostanie obalona, winni osądzeni, wolność i godność przywrócone. Może odwiedzę cię w więzieniu i przyniosę ci w prezencie mydło, wazelinę, papierosy i środki przeciwbólowe. :-)
 • @staszek kieliszek 02:25:46
  W Polsce 50%ceny paliwa to akcyza i różne podatki gdyby nie te złodziejskie opłaty cena paliwa była by w granicach 2,00zł
 • @Nibiru 18:56:25
  "Może odwiedzę cię w więzieniu i przyniosę ci w prezencie mydło, wazelinę, papierosy i środki przeciwbólowe. :-)"

  A z jakiego powodu miałbym tam trafić?
  Owszem, jestem oprawcą anonimowych trolli ale tylko wirtualnie a za to jeszcze nie wsadzają :))
 • @Nibiru 18:56:25
  "Tylko niektórzy w różnych sobie znanych celach posługują się prawdziwymi nazwiskami."

  Bo ja nie mam nic do ukrycia i nie wstydzę się mojej tożsamości. Na tym portalu anonimowe trolle mają bardzo mało praw. Nie można przecież obrazić wirtualnego bytu. To tak jakbym nakrzyczał na mój komputer :)
 • @Kmieć 18:01:19
  NAPISZE INACZEJ CHIŃSKA GOSPODARKA NIE JEST PRZESTAWIONA NA POPYT WEWNĘTRZNY JEST NASTAWIONA NA EKSPORT.JEST BIG PLAN JUZ OD KILKU LAT,ŻEBY CHIŃCZYK KUPOWAŁ OD CHIŃCZYKA WINCYJ A NIE SŁAŁ NA EKSPORT.MUSI MINĄĆ CZAS ZANIM DOKONASZ TAKIEJ ZMIANY W GOSPODARCE Z 1,5 MILIARDA CHIŃCZYKÓW.PRZY OKAZJI SIĘ WIĘCEJ HI TEHA AMERYKANOM ZAPIERDOLI.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:22:12
  No jak to za co? To tego też nie wiesz? :-)
  Zatem spieszę z odsieczą intelektualną:
  I tak, w uzasadnieniu wyroku znajdziesz m.in.:
  1. Czynne wspieranie (paplaniną na blogach) marionetkowego reżimu kremlowskiego będącego filią grandziarzy finansowych;
  2. Zmarnowanie życia wielu niedoświadczonym czytelnikom, którzy uwierzyli w te brednie i absurdy;
  3. Prześladowania uczciwych blogerów i komentatorów, którzy z tego powodu doznawali uszczerbku na zdrowiu;
  4. Podszywanie się pod Polaka;
  5. Podszywanie się pod Rosjanina;
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:25:09
  cyt.: "Bo ja nie mam nic do ukrycia "

  No jak to? Ukrywasz, że jesteś koszernym bytem, bo któż inny przy zdrowych zmysłach tak zaciekle broniłby geszeftów swych ziomali w udręczonej Rosji.

  cyt.: "Na tym portalu anonimowe trolle mają bardzo mało praw."

  Nie tylko anonimowe. Również osoby znane z imienia i nazwiska jak Pani Agnieszka S.. Wystarczy że są sceptyczne co do boskości Putina i jego kliki. A prześladowania i upokarzanie oponentów czy "zaplutych karłów reakcji" jak kto woli, to typowa procedura w waszym środowisku.
 • @Nibiru 19:47:46
  A tłumacz sobie jak chcesz. Zdanie anonimowych trolli intetesuje mnie tyle co zeszłoroczny śnieg.

  "Również osoby znane z imienia i nazwiska jak Pani Agnieszka S"
  Ona też jest anonimem. Kto ją zna?
  Jedno jest pewne - syjonistyczny troll.
 • @Nibiru 19:47:46
  Niech Pan zauważy, że jak na afrykańskiej sawannie, gdziekolwiek porusza się na tym portalu "lew", zwykle towarzyszy mu "grupa hien", która zdolna jest do perfidnych ataków; generalnie "hieny" egzystują na "padlinie" pozostawionej przez "króla zwierząt".

  "Lew" powinien "padlinożerców" ignorować.

  Pozdrawiam,
 • @AgnieszkaS 20:44:29
  Jagienko... Chyba nie uważasz się za "padlinę"??
  Mi by to nigdy nie przyszło do głowy.

  Jest mi tylko bardzo przykro, że tak mnie omijasz. Cóż ja ci niewiasto złego zrobiłem?...
 • @lolo 19:26:39 Szanowny Panie Lolo. Ja rozumiem, że ma Pan
  problemy ze wzrokiem. Ale takie zdanie jak:
  "CHIŃSKA GOSPODARKA NIE JEST PRZESTAWIONA NA POPYT WEWNĘTRZNY JEST NASTAWIONA NA EKSPORT" jest pozbawione logiki. Jest bezmyślne powtarzanie czyjejś myśli, która pasuje do założonej tezy.

  W związku z tym pytam Pana Lola; Jak ci Chińczycy funkcjonują, mieszkają, rozwijają się, odżywiają się bez rynku wewnętrznego? Powstają całę nowe miasta, koleje, mosty, kto to im buduje to wszystko w tych Chinach? Kto im dostarcza niezbędnych do życia przedmiotów na rynek wewnętrzny, kiedy oni sami nic nie produkują dla siebie tylko na eksport? Jak wiadomo, żadne państwo, oprócz żywności, masowo niczego do Chin nie sprzedaje.
 • 5* ✔✔✔✔✔
  Kto pierwszy ustąpi ?
  Rosja twierdzi że jest dobrze przygotowana, by ukarać usa za szkody które yankees Rosji wyrządziły.
  A Saudyjczycy twierdzą że to oni wygrają z Rosją.
  Czas pokaże.

  Salutori :)))))) ✔
 • @Anna-PK 21:34:48
  TO PROSTE Z PODSTAWOWYMI WIADOMOŚCIAMI Z EKONOMII.ZAUWAŻ ,ŻE CHINY ŚWIETNIE SIĘ ROZWIJAŁY DZIĘKI TANIEJ SILE ROBOCZEJ I INWESTYCJE W PRODUKCJE DZIĘKI TEMU ZALALI CAŁY ŚWIAT PRODUKTAMI MADE IN CHINA.INWESTYCJE WEWNĘTRZNE TO GŁÓWNIE INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ KOLEJ,DROGI ETC-Z TAKICH INWESTYCJI NIE BOGACISZ SIĘ KOPIĄC ŁOPATĄ POD DROGĘ ZA MISKĘ RYŻU.DLATEGO USA POSZŁY NA WOJNĘ CELNĄ RYNEK CHIŃSKI ZE ZREDUKOWANYM EKSPORTEM ZACZNIE ZAMYKAĆ FABRYKI BO W CHINACH WIEŚNIAKI ZARABIAJĄ 1000ZŁ NA POLSKIE I GÓWNO SE KUPIOM A W MIASTACH OKOŁO 3000-4000TYS ZŁ.NIE MA JEDNYM SŁOWEM NA TYLE BOGATEGO SPOŁECZEŃSTWA,KTÓRE KUPOWAŁO BY TOWARY Z OBECNEJ PRODUKCJI,KTÓRA TERAZ LECI NA CAŁY ŚWIAT.UMIŁOWANY PRZYWUDCA CHIN JUŻ TO WIE OD PARU LAT I RAZEM Z ZIOMKAMI KOMBINUJĄ W TEMACIE.
 • @Anna-PK 21:34:48
  .ŁOPATOLOGICZNIE TO PANI WYTŁUMACZĘ SZYJE FABRYKA W PROWINCJI 10 MILINÓW LAĆKÓW NA LATO 5 MILIONA IDZIE NA PROWINCJĘ ,ŻEBY SE CHIŃCZYKI BIEGAŁY W LACIACH ZADOWOLONE A 5 MILIONÓW NA EKSPORT.A CO BĘDZIE JAK NA EKSPORT PÓJDZIE 2 MILONY LACKÓW ZAMIAST 5 MILIONÓW.POŁOWA CHNOLI Z FABRYKI OUT.
 • Niewygodna Prawda!
  http://kapital-rus.ru/img/articles/285926.jpg
  Европа и Китай отказываются от российской нефти. Россия проигрывает нефтяную войну?
  http://kapital-rus.ru/img2/kapital-strany__logo.svg

  http://kapital-rus.ru/articles/article/evropa_i_kitai_otkazyvautsya_ot_rossiiskoi_nefti_rossiya_proigryvaet_neftya/
  18 Марта 2020

  https://rustelegraph.ru/news/2020-03-19/kitay-nameren-otkazatsya-ot-rossiyskoy-nefti-89920

  https://yandex.by/news/story/Kitaj_nachal_otkazyvatsya_ot_rossijskoj_nefti_vsled_za_Evropoj--6bfca4460c256202a2f014d33ead747b?lr=157&lang=ru&persistent_id=90932312&rubric=business&from=rubric

  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3248710

  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3248710
 • @1abezmetki 00:54:54 Należy przyjrzeć temu bliżej.
  Amerykanie nałożyli sankcje na Rosneft za to, że Rosnieft pomaga Wenezueli i Madurze utrzymać się przy władzy. Czy wiemy ile i jak Rosnieft
  sprzedaje ropy Chinom? Ja nie wiem.
  Powiedzmy, że sporo, bo firma jest spółką i 50% ma Rosja, a Gerhard Schröder jest szefem, więc szum jest.

  A jak Chiny z Rosji ropę kupują?
  Najważnieszym żródlem dostawy jest ropociąg, Нефтепровод "Восточная Сибирь - Тихий океан" i ten rurociąg należy do Транснефть.
  Dostawa z tego rurociągu jest nie tylko do Chin, ale też do Japonii i Korei.
  Tanio i bezpiecznie.
  Wygląda na to, że Rosneft dostarczał ropę tankowcami.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%A1%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%80%D1%8C_%E2%80%94_%D0%A2%D0%B8%D1%85%D0%B8%D0%B9_%D0%BE%D0%BA%D0%B5%D0%B0%D0%BD
 • @lolo 23:28:52 Jak Pan Lolo nie może spać z tego powodu, że
  co będzie z Chinami, to ja nic nie poradzę.

  Jak na razie problem nie jest w Chinach, ale w innych krajach i to głównie w USA. Ja nie zajmuję się tym co będzie w Chinach, więc proszę mnie swoich wizji nie przedstawiać. Zbyt dużo jest tych co wiedzą co będzie, ale nie wiedzą co jest, a wizje i tak się nie sprawdzają.
 • @Anna-PK 02:31:54
  https://s0.rbk.ru/v6_top_pics/resized/945xH/media/img/2/60/755845244539602.jpeg
 • @Anna-PK 21:59:58
  Dziękuję Pani za ten cenny link.

  Piszą objektywnie i poruszają istotne aspekt w kwestiach walki tyczącej się o rynek wydobycia i sprzedaży ropy.

  Pozdrawiam
 • @Anna-PK 02:31:54
  ZMĘCZONA PANI JEST?WIDZIAŁA PANI NIESPÓJNOŚĆ W ZDANIU ,ŻE CHIŃCZYK BEZ EKSPORU BEDZIE MIAŁ KŁOPOT-TO PANI WYJASNIŁEM.A PANI MI WYJEZA ,ŻE NIE MOGĘ SPAĆ CO BĘDZIE W CHINACH?SŁABE.
 • @lolo 12:44:08
  Popyt wewnętrzny. Słyszałeś o tym?
 • @lolo 12:44:08 Kiedy to będzie?
  "CHIŃCZYK BEZ EKSPORU BEDZIE MIAŁ KŁOPOT"
 • @1abezmetki 04:23:56 Jeżeli towar jest bez metki, to można
  mieć podejrzenie, że coś z nim nie tak.

  Wojna cenowa zaczęła się w marcu, po spotkaniu OPEC, a Pan mi pokazuje dane ze stycznia, kiedy Chiny miały koronawirusa, o co chodzi?
 • @Anna-PK 14:09:39
  JAK W EROPIE I USA BĘDZIE DALALEJ ROZPRZESTANIAŁ SIE KORONAWIRUS,LUB USA ICH ZABLOKUJE CŁAMI W WOJNIE GOSPODARCZEJ LUB ZBROJNEJ.
 • @Wican 13:51:24
  NIE A CO TO?
 • @lolo 15:44:54 Panie Lolo, aby wpis miał wartość musi mieć
  jakiś konkret. Takie wolne myśli ma każdy, ale nie pisze, bo nie ma czym się chwalić. Jeżeli to, jeżeli tamto, to jest wróżenie z fusów.

  Ja też mogę nazmyślać co to może być jak zdarzy się to czy tamto.
 • @Anna-PK 15:54:19
  JUTRO PODAM KONKRETY DOKŁADNA DATA I GODZINA KIEDY EKSPORT CHIŃSKI PADNIE.LOL.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Norymberga NR.2 się rozpoczęła.

  Brazylijska komisja senacka zaleciła postawienie szeregu oskarżeń karnych prezydentowi Jairowi Bolsonaro za działania i zaniechania związane z drugą pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Reset i co dalej.

  Dużo się pisze o tym resecie, o zadłużeniach i zagrożeniu jaki z tego może wyniknąć. Nie ma dokładnego opisu jak to będzie przeprowadzone, ja za bardzo rozumiem jak to może działać. Zajmę się tym co rozumiem i co zaczyna się pojawiać. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Są tylko sygnały i znaki.

  Odbyło się historyczne spotkanie prezydentów Putina i Baidena w Genewie, a tłem do tego spotkania były Chiny i chińskie wpływy w całym świecie. Tematem rozmów było pytanie - co zrobi Rosja w tej nowej konfiguracji sił. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031