Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
17 postów 876 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Rosja na Bliskim Wschodzie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiodąca grupa narodów, Chiny i Rosja, kwestionują globalną potęgę Stanów Zjednoczonych. Świat niegdyś kierowany przez USA, jednobiegunowy, powoli, ale stopniowo przechodzi w świat wielobiegunowy.

Nigdzie te zmiany nie przebiegają tak szybko, jak na Bliskim Wschodzie, gdzie Rosja i Chiny kwestionują twardą siłę amerykańską (siłę polityczną i militarną) i miękką siłę (siłę ekonomiczną).
W sercu tego upadku amerykańskiej władzy leży chaos miejscowych amerykańskich sojuszników, którzy sprawili, że stosowanie amerykańskich strategii stało się tak dużym rozczarowaniem. Od upadku Związku Radzieckiego, Stany Zjednoczone wykorzystały twardą i miękką siłę na Bliskim Wschodzie, czyniąc Waszyngton dominującym satrapą. Stany Zjednoczone, pomimo geopolitycznego błędu w Iraku, zostały jeszcze dotknięte w przez niezliczoną liczbę lokalnych i regionalnych konfliktów wśród państw sojuszniczych, co uniemożliwia realizację kompleksowej strategii na Bliskim Wschodzie. Konflikt i problemy  kurdyjsko-tureckie, katarskie-saudyjskie, katarskie-ZEA, egipsko-tureckie, algiersko-marokańskie, izraelsko-jordańskie i libańsko-izraelskie stosunki rozmyły spójność  amerykańskiej dyplomacji i strategii. Innymi słowy, krótkowzroczności wizji strategicznych administracji Busha, Baracka i Trumpa na Bliskim Wschodzie  polegała na tym,że na Bliskim Wschodzie nie można działać w takich okolicznościach, na które głęboko wpływają rywalizacja, spory historyczne i obawy o bezpieczeństwo narodowe.
W rzeczywistości po inwazji USA na Irak w 2003 r. Rosja wykorzystała do granic możliwości niezdolność USA do wzajemnego pogodzenia  sił sojuszniczych na Bliskim Wschodzie i stłumienia konfliktów i napięć w regionie. Rosyjska polityka, polega na strategii mającej na celu odzyskanie zarówno centralnej roli w sprawach globalnych, jak i określone strefy wpływówJest to odpowiedź, na to, co Rosjanie postrzegają jako świadomą amerykańską próbę zagrażania stabilności świata i opanowania Rosji.
W swoim przemówieniu na konferencji bezpieczeństwa w Monachium w 2007 r. Prezydent Rosji Władimir Putin skarżył się na amerykańską dominację w sprawach globalnych i ekspansję NATO w krajach bałtyckich i oskarżył USA o destabilizację Bliskiego Wschodu.
„Proces rozszerzenia NATO nie ma nic wspólnego z modernizacją sojuszu” - powiedział Putin. „Mamy prawo zapytać:„ Przeciw komu skierowana jest ta ekspansja? ”. Dodał, że świat jest teraz jednobiegunowy:„ Jedno pojedyncze centrum władzy. Jeden pojedynczy środek siły. Jedno centrum decyzyjne. To jest świat jednego mistrza, jednego suwerena. . . każdy naród, który przyjmie tę ostateczną globalną rolę, niszczy się od wewnątrz. ”
Jak się okazało, Putin spełnił swoje pragnienie odzyskania liczącej się roli globalnej. Jego zaangażowanie na Bliskim Wschodzie, a w szczególności w Syrii, sprawiło, że Rosja stała się praktycznie centralną siłą zainteresowania przez amerykańskich sojuszników próbujących chronić swoje bezpieczeństwo narodowe.
Turcja, zaniepokojona nacjonalizmem kurdyjskim i rewanchizmem, współpracowała z Rosją w celu ustabilizowania Syrii. Kurdowie, zaniepokojeni atakami Turcji w północnej Syrii, szukali rosyjskiej ochrony zarówno przed Turcją, jak i reżimem syryjskim. Liban z zadowoleniem przyjął rosyjskie przyczółek, zawierając umowę z Rosneft, rosyjską państwową spółką naftową, dotyczącą rozwoju i eksploatacji obiektów naftowych w północnym mieście Trypolisu. Oprócz zostania aktorem w potencjalnym sektorze energetycznym Libanu, Rosja stara się zabezpieczyć granicę Syrii z Libanem poprzez przeciwdziałanie potrójnemu islamskiemu poparciu dla syryjskiej opozycji. Z kolei Liban dąży do tego, by Rosja stanowiła przeciwwagę dla wpływów Iranu w tym kraju.
Z obawy przed kolejną falą populizmu i demonstracji przeciwko istniejącemu reżimowi, w obawie przed przybyciem  dżihadystów na Synaj z Syrii, a także z powodu niepokolu przed  tureckim zaangażowaniem w wojnę domową w Libii, Egipt poprawił swoje stosunki wojskowe i polityczne z Rosją. Oprócz rozszerzonej współpracy w dziedzinie walki z terroryzmem Egipt i Rosja zorganizowały pierwsze w swoim rodzaju wspólne ćwiczenia wojskowe, nazwane Arrow of Friendship-1, które trwały od 27 października do 7 listopada 2019 r.
A nawet Izrael zaniepokojony tym, że Iran i  Hezbollah utworzyli bazy wojskowe w południowej Syrii przy granicy z Izraelem, Izrael podpisał umowę z Rosją, zgodnie z którą Moskwa nie tylko zabezpieczy granicę Izrael-Syria, ale także uniemożliwi Iranowi budowę baz wojskowych w południowej Syrii.
 Jednocześnie stolica Moskwa i stolice Zatoki Arabskiej pogłębiają stosunki społeczno-gospodarcze. Przywódcy Zatoki Arabskiej postrzegają pogłębianie stosunków arabsko-rosyjskich jako przeciwwagę dla strategicznej współpracy Iran-Rosja. W październiku zeszłego roku, podczas swojej pierwszej wizyty w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 2007 r., Putin podkreślił swoje pragnienie lepszych stosunków z Zatoką Arabską, łagodząc obawy przed sojuszem Iran-Rosja przeciwko Zatoce Arabskiej. „Budujemy relacje dwustronne, które opierają się na pozytywnych trendach generowanych przez nasze kontakty; nie budujemy sojuszy przeciwko nikomu”- powiedział. Z drugiej strony Oman, Kuwejt i Irak, z pewnymi zmianami, ustawiły się w równej odległości od Stanów Zjednoczonych z jednej strony z Iranem i Rosją z drugiej. Złowieszczo, Irak wezwał do wycofania wojsk amerykańskich w Iraku po amerykańskim zabójstwie generała dywizji Iranu Qassima Suleimaniego.
Działanie Putina jest integralną częścią globalnej strategii ograniczenia hegemonicznej władzy USA poprzez zapewnienie sobie niezbędnej globalnej roli i strefy wpływów, nie tylko na Bliskim Wschodzie. Jak dotąd udało się to częściowo dlatego, że Waszyngtonowi nie udało się zastosować kompleksowej strategii wykorzystującej swoich  sprzymierzeńców. Przykładem jest polityka maksymalnego nacisku administracji Trumpa na Iran, w której większość sojuszników USA z różnych powodów nie poparła tej linii politycznej.
 
https://nationalinterest.org/feature/russias-strategy-middle-east-stabilize-revitalize-create-chaos-133177
 

 

KOMENTARZE

 • 5 *
  PiS i inne rusofoby dostają białej gorączki koronawirusowej gdy w świat poszła wiadomość że Rosja wysłała wielką pomoc medyczną dla Włochów.

  " Z Rosji do Rzymu przyleciał pierwszy z dziewięciu samolotów wysłanych z Moskwy ze specjalistami i sprzętem medycznym do walki z epidemią koronawirusa. Na lotnisku ekspertów z transportem pomocy powitał szef MSZ Włoch Luigi Di Maio.

  To pierwsza tak wielka zagraniczna pomoc dla zmagających się z kryzysem Włoch.

  Samolot transportowy Ił-76 wylądował na wojskowym lotnisku w Pratica di Mare. Na pokładzie wszystkich maszyn mają się znaleźć maseczki, wentylatory medyczne i inne urządzenia, a także kombinezony ochronne i testy diagnostyczne. Na kontenerach umieszczono nalepki z napisem "Od Rosji z miłością".

  Przybywają też ekipy medyczne, doświadczone w walce z epidemiami".

  " Włochy nie są same, a utrzymywanie pewnych przyjaźni się opłaca – powiedział szef włoskiej dyplomacji w telewizji RAI,

  komentując pomoc przysłaną z Rosji.

  Podkreślił też, że miliony maseczek zostaną przysłane z Chin, i już przywieziono je z wielu krajów świata. – Bez tej pomocy nie moglibyśmy stawić czoła temu kryzysowi – ocenił Di Maio.

  Jak zaznaczył, Włochy potrzebują 100 mln maseczek miesięcznie.

  Wcześniej w Rosji poinformowano, że do Włoch przybędzie 100 wirusologów i epidemiologów wojskowych.

  Łącznie zapowiedziano przybycie ośmiu zespołów lekarsko-pielęgniarskich wyposażonych w sprzęt medyczny potrzebny do diagnostyki i dezynfekcji. Wysłanie pomocy z Rosji uzgodnił w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z premierem Włoch Giuseppe Contem.

  Wcześniej dwa samoloty z pomocą oraz ekspertami przyleciały z Chin. W niedzielę do Mediolanu przybyła 52-osobowa ekipa medyczna z Kuby, specjalizująca się w walce z epidemiami.


  Kraje zachodnie na czele z z Niemcami i Francją odmówiły udzielenia pomocy.

  A Rosja bez płatne wysłała sprzęt i lekarzy specjalistów.

  To jest właśnie ta strasznie okropna Rosja, oskarżana przez kłamliwych trolli o całe zło na świecie.

  Pozdr. :)
 • Mimo dużej śmkiertelności w Iranie z powodu koronawirusa,
  USA nie odwołują sankcji i jakakolwiek pomoc z zewnątrz Iranowi grozi karami i odwetem amerykańskim.
 • @Monaco 16:41:55
  https://belsat.eu/wp-content/uploads/2020/03/from-russia-with-love.jpg
 • @Anna-PK 16:44:18
  A czego można spodziewać się po szatanach ameryki północnej ?

  Ich pomoc to infekowanie wirusami ludzi na calym świecie i rzucanie na obce kraje bomb pokoju i demokracji oraz rabunek ropy w Iraku, Syrii i tam gdzie tylko się okazja nadarzy.

  Rosjanie pomagają a yankees embargami i sankcjami okładają !!!

  https://tvn24.pl/najnowsze/cdn-zdjecie-y1otih-w-rosji-odnotowano-dotad-48-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-4352906/rosja.png

  Rosja pomaga Włochom.
 • @Monaco 16:44:32 W Rosji, trochę gdzieś poza Moskwą,
  jest budowany szpital w stylu chińskim, tj. czyli bardzo szybko.
  https://www.rferl.org/a/on-moscow-s-outskirts-a-town-braces-for-new-covid-19-hospital/30497673.html
 • @Monaco 16:54:50
  I Kuba także.
  https://twitter.com/i/status/1241844388428492811


  https://twitter.com/i/status/1241907558597775360
 • @trojanka 17:13:56 Kuba ma bardzo dobry system ochrony
  zdrowia, na bardzo wysokim poziomie. Pomagają zapóźnionym innym krajom Ameryki Pd., a nawet z USA tam przyjeżdżają na leczenie, bo im na Kubie taniej wychodzi.
 • "Rosja na Bliskim Wschodzie."
  -----------
  Gdzie diabeł nie może - babę (w tym wypadku Rosję) pośle.
  Wniosek?
  Ludzie na całej Ziemi są ubezwłasnowolnieni przez światowy, czarci pomiot - natomiast teraz mamy do czynienia z budowa globalnego komunizmu - gdzie na szpicy tej budowy będzie Rosja z Chinami.
  Na koniec - czy ktoś myślał sobie, że światowy, czarci pomiot odstąpi od uszczęśliwienia świata komunizmem?
 • @Anna-PK 17:30:01
  Amerykanie zastawili pułapkę na Rosję na BW. Skończy tak jak kiedyś w Afganistanie - ropa zdrożała o $2.
  Brawo Rosja - teraz budżet na pewno się zepnie.
 • @Talbot 18:25:00
  "Brawo Rosja - teraz budżet na pewno się zepnie."

  Żadnej ze stron się nie zepnie. Chodzi o to kto dłużej wytrzyma.
 • @Talbot 18:25:00
  //Amerykanie zastawili pułapkę na Rosję na BW. Skończy tak jak kiedyś w Afganistanie - ropa zdrożała o $2.//

  https://zapodaj.net/images/828d443606dfc.jpg

  https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/11/12/kogo-bola-niskie-ceny-ropy/
 • @trojanka 17:13:56
  Tak, napisałem o tym.

  A tu fragment ,

  "
  Wcześniej dwa samoloty z pomocą oraz ekspertami przyleciały z Chin.

  W niedzielę do Mediolanu przybyła 52-osobowa ekipa medyczna z Kuby, specjalizująca się w walce z epidemiami." .

  Pozdr. :)
 • PUTIN
  NIE GRA NA ŻADNE BYCIE MOCARSTWEM ŚWIATOWYM BO Z GOSPODARKA RUSKĄ,KTÓRA JEST OGRANICZONA DOSTEPEM DO MORZA,KTÓRĄ RUSCY CHCIELI SOBIE WYRĄBĄĆ PRZEZ CAŁA HISTORIĘ NIE MA NA TO SZANS.DEMOGRAFIA RUSKA TO MASAKRA GOSPODARKA TO ZASOBY NATURALNE PLUS PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY.PUTIN GRA O COŚ INNEGO OD KILKU LAT WYKORZYSTUJE KAŻDE POTKNIECIE USA SZUKA OKAZJI .......DO CZEGO???DO TEGO ABY ZASIĄŚĆ PRZY STOLE A NIE POD STOŁEM JAK USA Z CHIŃCZYKIEM BEDOM ŚWIAT DZIELIĆ OD NOWA I ŻEBY PRZY TYM STOLE MIEĆ JAKIEŚ ARGUMENTY,ŻEBY NIE PRZYTAKIWAĆ IM WIĘCEJ PRZYCZÓŁKÓW NA ŚWIECIE I WPŁYWÓW SOBIE UGRA TYM MNIEJ GO SKURWI PRZYSZŁY HEGEMON ŚWIATOWY.TYKO TYLE ALE Z PERSPEKTYWY POLSKI AŻ TYLE BO MALINIAKOWI KAŻĄ PODPISAĆ POGRATULUJĄ I DO DOMU.
 • Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wywiozły 500.000 zestawów do testów na koronawirusa z Włoch do Tennessee ,
  O tym poinformował gen. David Goldfein. Oznajmił dziennikarzom z Pentagonu, że zestawy wylądowały w Memphis w poniedziałek.

  https://www.msn.com/en-us/news/us/air-force-flew-500000-coronavirus-test-kits-from-italy-to-tennessee/ar-BB11nimy
 • @lolo 18:47:52 Pan nie zna geografii !
  //BO Z GOSPODARKA RUSKĄ,KTÓRA JEST OGRANICZONA DOSTEPEM DO MORZA,//

  Rosja ma dostępy do wielu mórz: M. Bałtyckie, M. Czarne, M. Białe, M. Barentsa, M. Karskie, M. Łaptiewów, M. Wschodniosyberyjskie, M. Beringa, M. Ochockie, M. Japońskie. A poprzez te morza Rosja ma dostęp do oceanów: Arktycznego i Spokojnego.

  Na północy Rosja z morza wydobywa nawet ropę.
 • @lolo 18:47:52
  Panie Lolo.
  Panu to ten towar co go wciągasz, to chyba albańska mafia z "suwerennego" Kosowa sprzedaje.
  Zwykła koka tak mózgu nie ryje...
 • @trojanka 19:06:27 Skończone draństwo! Ukradli, czy zarekwirowali?
  Dobrze, że to poszło w świat!
 • @Anna-PK 19:12:28
  Tajne łamane przez poufne skąd zajumali te testy!!Włosi wściekli!

  https://www.healthleadersmedia.com/clinical-care/us-air-force-flew-half-million-coronavirus-test-kits-italy-tennessee

  https://www.defenseone.com/threats/2020/03/us-air-force-flew-half-million-coronavirus-test-kits-italy-tennessee/163879/
 • W Syrii
  DAMSZEK - Armia syryjska i lokalni mieszkańcy zablokowali ruch amerykańskiego konwoju wojskowego w prowincji Al-Hasek w północno-wschodniej Syrii, dowiedział się BulgarianMilitary.com.

  Od marca 2011 r. W walkach w Syrii zginęło około 465,000 osób, rannych zostało ponad milion osób i wypędzono z ich domów około 12 milionów osób - czyli połowę przedwojennej populacji kraju.
  https://bulgarianmilitary.com/war-in-syria-who-controls-what-and-what-happens/
 • @trojanka 19:37:37
  "Tajne łamane przez poufne skąd zajumali te testy!!Włosi wściekli!"

  Nie wiem czy to prawda, ale czytałem że Włochy produkują dużą ilość testów. Mają problem z brakiem personelu i sprzętu.
 • @Anna-PK 19:09:10
  DOBRA ROSJA JEST MOCARSTWEM MORSKIM.
 • @Anna-PK 19:09:10
  PROPONUJĘ ZACZĄC OD PODSTAW GEOPOLITYKI CELEM DALSZEJ JAKIEJŚ SENSOWNEJ DYSKUSJI DOWIE SIĘ PANI DLACZEGO GOSPODARKI KRAJÓW WYGLĄDAJA TAK JAK WYGLĄDAJĄ.
  https://www.youtube.com/watch?v=IOLDUcLqYDo
 • @lolo 20:46:43 Czemu Polacy nie umieją dyskutowąc?
  Pierwsze co mówią, to muszą pokazać, że są najmądrzejsi i wszyscy inni to durnie. Pan też mnie chce douczać. Jak nie dorastam do Pańskiego poziomu, to proszę znaleźć sobie inną przystań. Mnie Pan do dyskusji nie jest potrzebny.

  Ten link, który Pan to reklamuje, jest już 5 lat spóźniony. Jest wojna w Syrii i Rosja bombardowała ISIS rakietami z okrętów na Morzu Kaspijskim.
  z odległości 1 500 km. wystrzelono 26 rakiet i trafiono w 11 celów.
  https://www.bbc.com/news/world-middle-east-34465425

  Rosja ma rury z ropą i gazem do Europy, Chin i do Japonii, a Iran ma rury do Indii. Chiny z Iranem mają połączenie kolejowe. Tak więc nie musi być wszystko przez cieśninę Malakka.

  A Chińczycy docierają już do Europy przez połączenia na północy.
  Proszę poczytać sobie tu, dużymi literami.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/chiny-oglosily-wizje-polarnego-jedwabnego-szlaku-przez-arktyke,316170.html
 • @Anna-PK 21:48:03
  RUSKI NIE MA WYJŚCIA NA MORZE W SENSIE OCEAN ŚWIATOWY.DWA NA PÓŁNOCY TO SE MOŻNA ODMROZIĆ PICZKĘ A NIE COKOLWIEK TRANSPORTOWAĆ PRZY -50.LINK PODAŁEM,ŻEBY PANI ZAKUMAŁA PODSTAWY DLACZEGO RUSKI KLEPAŁ BIDE I PRÓBOWAŁ SIĘ PRZEBIĆ DO WODY CHOĆBY W WOJNIE W AFAGNISTANIE I TAK DALEJ.TE JEDWABNE SZLAKI RURY I INNE BZDETY MOŻE SOBIE PANI WSADZIĆ W 4 LITERY PÓKI CO JEST UKŁAD Z BRETTON WOODS I MIMO ZAKLEĆ NIEKTÓRYCH PAJACY Z TEGO FORUM(CO SIĘ PODCIERAJA DOLAREM ZA 4,3 ZŁ A NIE RUBLEM PO 55 GROSZA) 70% TRANSAKCJI NA ŚWIECIE W HANDLU ODBYWA SIĘ PRZY POMOCY DOLARA I HANDLEM MORSKIM ,KTÓRY JEST 30 RAZY TAŃSZY NIŻ LĄDOWY I 50 RAZY TAŃSZY NIŻ POWIETRZNY A NA DODATEK USA MA FLOTĘ LOTNISKOWCÓW,KTÓRE TO WSZYTSKO PILNUJĄ.ROBIENIE Z ROSJI GDZIE SZCZAJĄ W WYCHODKACH,ZACHLEWAJĄ SIE NA ŚMIERĆ A POPULACJA TOPNIEJE W OCZACH ,BEZ JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU JAKIEJŚ ZNACZĄCEJ SIŁY ŚWIATOWEJ JEST ŚMIESZNE.ROSJA JEST W GRZE DZIĘKI TERYTORIUM ,KTÓRE SPINA CHINY Z EUROPĄ I MOBILNEJ NOWOCZESNEJ ARMII.PUTIN JEST ŚWIETNYM STRATEGIEM I ROZGRYWA REGION JAK SIĘ DA Z KAŻDEJ STRONY-ALE ZNAJ PROPORCJUM MOCIUM PANI-PKB USA-19,4 TRYLIARDA-PKB CHIN 12,2 TRYLIARDA-PKB ROSJI-1,5 TRYLIARDA.ZA BARDZO SIE RUSKIM BRĘDZLUJECIE PRZY CAŁYM SZACUNKU DLA POLITYKI I SPRAWNOŚCI PUTINA.
 • @lolo 22:11:00
  RUBEL JEST PO 0,05 GROSZA.
 • @lolo 22:11:00 To Pan nadaje z Ameryki? Pan taki bogaty w dolary?
  Rozumiem, może się Pan tam podcierać nawet złotówkami jak papieru toaletowego zabraknie w czasie koronawirusa. To musi Pan być znajomym prezydenta Trumpa, on też milioner. W Ameryce milioner taki jak Pan, to sobie pożyje, nie ma porównania z Putinem czy Rosją.
 • @lolo 22:16:37 W Japonii jest jeszcze gorzej.
  1 jen japoński to w przeliczeniu
  0,0090 dolar amerykański

  1 jen japoński to w przeliczeniu
  0,039 polskiej złotówki

  W Chinach nieco lepiej.
  1 Juan to w przeliczeniu
  0,14 dolar amerykański

  Juan to w przeliczeniu
  0,61 polska zlotowka
 • @Anna-PK 22:31:54
  NIE BŁĄZNIJ SIĘ JAPONIA TO 4 GOSPODARKA ŚWIATA,A DLACZEGO SOBIE JAPOŃCZYCY SŁABĄ WALUTĘ W MOCNEJ GOSPODARCE ZROBILI MUSI PANI SIĘ ZNOWU WYEDUKOWAĆ.
 • @Anna-PK 22:31:54
  W OGÓLE JAK MOZNA PORÓWNYWAĆ CHINY,JAPONIE,USA DO ROSJI GOSPODARCZO?BEZSENS I BRAK JAKIEGOKOLWIEK ROPOZNANIA POTENCJAŁU TYCH KRAJÓW.
 • @lolo 11:37:46 Owszem, można porównać.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/timeline/76e17cb1fec0c833d27f3937c61ee411.png

  I kto tu wyszedł na durnia?
 • @Anna-PK 15:32:26
  CO TO ZA SŁUPKI TĘPA DZIDO?
 • @Anna-PK 15:32:26
  ROJSA MA PKB PER CAPITA NIŻŚZE NIŻ POLSKA PRZED NIA JEST PALAU TAKIE PAŃSTWO GDZIE NIE WIADOMO GDZIE TO LEZY I MALEZJA WYPRZEDZA RUSKICH TAKŻĘ DAJ SE BABSZTYLU SIANA NA TEJ KWARANTANNIE I PRZESTAŃ ZE SRAJĄCYCH ZA DOMEM ROBIĆ cZOŁÓWKĘ ŚWIATOWA I SIE NIE OŚMIESZAJ.
 • @lolo 16:15:25 To Lolo zaczyna już wyzywać? Bardzo żle wychowany,
  a fe!

  To są słupki stąd! Czy LOLO czyta po zagranicznemu, czy wie wszystko sam z siebie?
  https://en.wikipedia.org/wiki/List of countries_by_GDP_(PPP)

  Niech LOLO nie zmyśla i się nie denerwuje, bo LOLO świrusa dostanie!
 • @lolo 16:15:25
  Panie Lolo! Hamuluj bo pioch, chamie!

  Po naszej neonowej Belci Łeckiej to ja mogę jeździć. Bo umiem!
  Ale chamom nie pozwolę!

  Co tam się czasem Pani Annie głupiutkiego w główce uplęgnie, to jej, i czasem nasze, gdy Ona nie omieszka się z nami tym podzielić.
  Ale zauważam, że jakby ostatnio brała korepetycje od kogoś całkiem z oleum w głowie.
  I także Jej ostatnie wpisy walące pana po pustym syjonistycznym łbie, jak w murzyński bęben, są całkiem na rzeczy!
  Tak więc, hamuluj, powtórzę!
 • @lolo 16:15:25
  "CO TO ZA SŁUPKI TĘPA DZIDO?"

  Głupiś i chamski. To jest porównanie wg realnej siły nabywczej (parytetu) czyli fizycznego rozmiaru gospodarki.

  To prawda, że na skutek sankcji, per capita Rosja jest nieco niżej niz Polska, ale jeśli uwzględni się poziom zadłużenia/rezerw i zasobów a także samowystarczalność i odporność na wstrząsy to pozycja Rosji wcale nie jest słaba.

  Pani Anno, powinna Pani zbanować lolo.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930