Posłużyłam się Mickiewiczem, bo trzeba wielkich wzniosłych słów do tego aby ten rok 2020 jakoś podkreślić. Rok ten przejdzie do historii i będzie wspominany przez długie lata.

Świat pogrążył się w walce z koronawirusem, państwa wszystkie razem i każde z osobna stosują różne formy walki z zarazą. Codzienne  raporty o przebiegu epidemii  nie dodają optymizmu, ludzie w ponurym nastroju poddają się mniej lub bardziej narzuconym im ograniczeniom.  Nikt nie wie kiedy i jak skończy się choroba.
Ameryka emituje na cały świat uroczyste nabożeństwa zastrzelonych Afroamerykanów jako dowód na rasistowskie  uprzedzenia amerykańskiej policji.  
Nikt nie ustalił dokładenego źródla pochodzenia wirusa, ale dalsze wydarzenia buntów i protestów zostały zapoczątkowane w USA. Tam też rekordy bije  koronawirus w  liczbie smiertelnych ofiar. Wszystkie dziś  oczy świata są tam skierowane.
Mimo ograniczeń wynikających z zarazy, przez  świat przechodzi fala buntów, zniszczeń, protestów, niszczenia pomników i degradacja postaci dotychczas  pomnikowych. Jest prowadzona walka o prawa dla mnieszości rasowych, seksualnych, oraz krytyka dotyczczasowych praw i obyczajów.   Jednocześnie trwają rozgrywki partyjne gdzie partie istniejącą sytuację wykorzystują dla pokonania przeciwników.
A ja chcę zwrócić uwagę w stronę przeciwną. Chcę zwrócić oczy na wydarzenia w Rosji,  a szczególnie jedno wydarzenie, które chyba jest dzisiaj ewenamentem i jest warte pokazania.
Wiadomo powszechnie, że Putin przejdzie do historii, ale mało kto wie, że będzie on zapamiętany jako budowniczy cerkwi prawosławnych. Tak jak podają, to w Rosji wybudowano 30 tys. nowych budynków cerkwnych. Oczywiście motorem tej działalności jest lider Cerkwi Prawosławnej – patriarcha Cyryl.
Ja chcę zwrócić uwagę na jedną szczególną cerkiew. Jest ona poświęcona rosyjskim siłom zbrojnym . 
Decyzja o budowie głownej cerkwi Sił Zbrojnych Rosji  w Narodowym Parku Kultury i Wypoczynku zapadła w 2018 roku. 19 września tego samego roku patriarcha Cyryl w obecności Prezydenta Federacji Rosyjskiej  W. Putina i ministera obrony S. SZoigu poświęcił kamień węgielny pod fundamenty katedry na cześć Zmartwychwstania Chrystusa. Wyświęcenie cerkwi nastąpiło 22.06.2020.
">
Katedra Patriarchalna, została poświęcona 75 rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a także  ofiarom  narodu rosyjskiego we wszystkich wojnach. Budowa świątyni została sfinansowana z dobrowolnych datków osób fizycznych i prawnych. Aby zbierać datki, utworzono Fundusz Charytatywny Zmarchwywstanie.
Świątynia jest ogromna i pełna symboli związanych z historią.  
Wysokość świątyni wraz z krzyżem wynosi 96 m. W 960 r. Urodził się wielki książę Włodzimierz, który dokonał chrztu Rusi i został kanonizowany. Na jego cześć poświęcono niższą świątynię niższą. Przed świątynią zbudowano ogromny pomnik Aleksandra Newskiego, który też jest czczony jako święty prawosławny.  
Średnica sklepienia głównej kopuły wynosi 19 m 45 cm. Odpowiada to rocznicy zakończenia wojnny, w  kopule znajduje się 8 okien. Średnica kopuły wynosi 22 m 43 cm. 8 maja 1945 r. Po 22 godzinach i 43 minutach podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Wysokość małych kopuł - 14 m 18 cm - 1418 dni i nocy trwała II Wojna Światowa w Rosji. Wysokość dzwonnicy wynosi 75 m, tyle lat minęło od Dnia Zwycięstwa. Powierzchnia mozaiki we wnętrzu wynosi 2644 metry kwadratowe, co odpowiada liczbie pełnych posiadaczy Zakonu Chwały. Wysokość mandorli wynosi 11 694 mm, dokładnie tyle, ile wielu uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej otrzymało tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.
Takich symboli jest tam pełno, są też freski z bohaterami Rosji tymi żyjącymi jak i zmarłymi, oprócz Putina. Putin nie wyraził zgody, aby za życia go tam czczono.
Jest też część muzealna w dolnej świątyni poświęcona ludziom poległym  w Wojnie Ojczyźnianej w której są ich zdjęcia.  
http://www.reggimentoimmortale.com/glavnyj-hram-vooruzhyonnyh-sil-rossii/