Europa i Chiny zatwierdziły traktat inwestycyjny o przełomowym znaczeniu. UE zawarła umowę odrzucając zastrzeżenia USA. https://www.npr.org/2020/12/30/951400927/europe-and-china-approve-landmark-investment-treaty-snubbing-u-s

Prezydent Chin i przywódcy europejscy spotkali się w środę, aby podpisać porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej między Unią Europejską a Chinami, pomimo prośby o rozmowy w tej sprawie ze strony przyszłej administracji prezydenta elekta Joe Bidena.
 
 
Prezydent Chin Xi Jinping, kanclerz Niemiec Angel Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron dołączyli do przywódców UE, Ursuli von der Leyen i Charlesa Michela podczas wideokonferencji, aby zakończyć negocjacje w sprawie umowy, która usuwa szereg barier dla inwestycji europejskich firm w Chinach.
 
 
 Po środowym spotkaniu wideo von der Leyen napisał na Twitterze: „UE ma największy jednolity rynek na świecie. Jesteśmy otwarci na biznes, ale przywiązujemy wagę do wzajemności, równych szans i wartości. Dzisiaj UE i Chiny zakończyły zasadniczo negocjacje na umowie inwestycyjnej. ”
 
Zanim prezydent Biden złożył ślubowanie, atmosfera została nieco popsuta w stosunkach transatlantyckich.
Negocjacje z Chinami kilkakrotnie utknęły w martwym punkcie od ich rozpoczęcia w 2013 r. Jednak po wygraniu przez Bidena wyborów prezydenckich w USA chińscy negocjatorzy przeszli  do ofenzywy, oferując różne ustępstwa w zakresie dostępu do rynku dla europejskich firm, aby pomóc przeforsować umowę przed końcem roku. Umowa inwestycyjna obiecuje między innymi, że Chiny nie będą już zmuszać europejskich firm do transferu technologii do lokalnych partnerów joint venture. Umowa jest dyplomatycznym zwycięstwem Pekinu i krajowym Xi.
W Waszyngtonie zostanie to odebrane jako lekceważenie nadchodzącej administracji Bidena, która w zeszłym tygodniu wezwała UE do czekania.
 
Umowa była również krytykowana przez polityków w Europie ze względu na obawy dotyczące pracy przymusowej i innych naruszeń praw człowieka w Chinach oraz za utrudnianie jakichkolwiek rozmów z administracją Bidena na temat wspólnego podejścia do Pekinu. Nacisk strony europejskiej na podpisanie traktatu był prowadzony przez Merkel, która w ostatnim roku jako kanclerz Niemiec chce przypieczętować swoje dziedzictwo historycznym traktatem UE-Chiny i której kraj jest największym partnerem handlowym Europy z Chinami. 
 
Unia Europejska jest rozczarowana postawą USA  i  zaczyna się usamodzielniać. Porozumienie „świadczy o determinacji i pewności Chin w dążeniu do wyższego poziomu otwarcia”. Umowa będzie przedmiotem wielomiesięcznych debat i dyskusji w Parlamencie Europejskim, zanim wejdzie w życie, co prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2022 r.
Oprócz tego w Niemczech przestała działać amerykańska radiostacja, która  powstała zaraz po wojnie. Powodem są braki finansowe i  brak zainteresowania ze strony słuchaczy.