- Chiny i Iran, oba państwa objęte amerykańskimi sankcjami, podpisały umowę mającą na celu nakreślenie przebiegu ich stosunków gospodarczych, politycznych i handlowych w ciągu najbliższych 25 lat. Jest to rzucenie wyzwanie administracji Bidena.

Porozumienie o „kompleksowym partnerstwie strategicznym”, podpisane w sobotę w Teheranie przez ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Javada Zarifa i jego chińskiego odpowiednika Wang Yi. Współpraca Chin z Iranem trwa od 2016 roku, kiedy to prezydent Xi Jinping został pierwszym chińskim przywódcą, który odwiedził stolicę Iranu w ciągu ponad dekady.
„Podpisany dokument może wynieść więzi dwustronne na nowy poziom strategiczny” - powiedział w telewizyjnym wywiadzie irański rzecznik MSZ Saeed Khatibzadeh. Uzupełnił, że umowa koncentruje się na pobudzeniu współpracy sektora prywatnego i roli Republiki Islamskiej we flagowym programie infrastrukturalnym i inwestycyjnym Xi, inicjatywie Pasa i Szlaku.
Wstępna kopia zarysu porozumienia, która pojawiła się w mediach w zeszłym roku, zawierała plany długoterminowych dostaw irańskiej ropy do Chin, a także chinskie inwestycje w infrastrukturę naftową, gazową, petrochemiczną, odnawialną i jądrową.
Sojusz między Pekinem a Teheranem jest wyzwaniem dla administracji prezydenta USA Joe Bidena, która próbuje zebrać sojuszników przeciwko Chinom, co, jak powiedział sekretarz stanu Antony Blinken, jest „największym sprawdzianem geopolitycznym” na świecie.
Pakt chiński pojawia się, gdy próby ożywienia porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami zostały wstrzymane. Administracja Bidena wskazała, że ​​jest otwarta na ponowne zaangażowanie się z Iranem po tym, jak ówczesny prezydent Donald Trump odstąpił od umowy prawie trzy lata temu i ponownie nałożył sankcje gospodarcze, ale obie strony jeszcze się nie zgodziły na spotkanie.
Ściślejsza integracja Iranu z Chinami może pomóc wzmocnić irańską gospodarkę przed skutkami kar nałożonych przez USA, jednocześnie wysyłając wyraźny sygnał dla administracji Biden o zamiarach Teheranu. Wang Yi, który przybył do Teheranu w piątek, spotkał się również z prezydentem Hassanem Rouhanim, aby omówić umowę nuklearną.
Chiny i Iran współpracują razem w zwalczaniu epidemii wisrusowe C-19. Chiny dostarczają Iranowi szczepionkę własnej produkcji.
Prezydent USA Joe Biden starał się ożywić rozmowy z Iranem w sprawie porozumienia nuklearnego porzuconego przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku, chociaż nadal obowiązują surowe ograniczające środki gospodarcze, których Teheran chce znieść przed wznowieniem jakichkolwiek negocjacji.
„Pod nową administracją Amerykanie chcą zrewidować swoją politykę i powrócić do porozumienia nuklearnego, a Chiny z zadowoleniem przyjmują ich posunięcie” - powiedział Wang. „Dostarczymy więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi do Iranu, a Iran jest naszym priorytetem, jeśli chodzi o szczepionki”.
Chiny, największy partner handlowy Iranu i wieloletni sojusznik, od 2016 roku, zgodziły się zwiększyć dwustronną wymianę handlową ponad 10-krotnie, do 600 mld USD w ciągu dziesięciu lat.
Ministerstwo handlu poinformowało w czwartek, że Pekin będzie starał się zabezpieczyć porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 roku i bronić uzasadnionych interesów stosunków chińsko-irańskich.
Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie będące stroną porozumienia są w sprzeczności z Teheranem, co do tego, która strona powinna najpierw wrócić do porozumienia, które zostało porzucone przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku.
Na podstawie: 
https://www.metro.us/iran-china-sign-landmark/
https://www.bnnbloomberg.ca/china-signs-25-year-deal-with-iran-in-challenge-to-the-u-s-1.1583182