Po szczycie między prezydentem USA Joe Bidenem i Władimirem Putinem w Genewie, Niemcy i Francja wezwały Unię Europejską do opracowania nowej strategii; bliższego zaangażowania z Rosją w celu wzmocnienia rozmów z Moskwą.

Dyplomaci stwierdzili, że kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że Unia Europejska rozważy zaproszenie prezydenta Rosji do udziału w szczycie z unijnymi przywódcami, co jest inicjatywą popieraną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 
Według osób zaznajomionych z tą sprawą, na środowym spotkaniu w Brukseli ambasadorowie Berlina i Paryża przedstawili nowe propozycje dotyczące relacji z Kremlem, bez  opinii, co inne stolice UE na to. 
Jednak w ciągu ostatnich kilku dni Merkel była w ścisłych konsultacjach z europejskimi sojusznikami. Zarówno Macron, jak i Draghi odwiedzili Berlin na rozmowy. Sekretarz stanu USA Anthony Brinken również prowadził w tym tygodniu rozmowy z rządem w Berlinie.
 
Niemcy uważają, że szczyt Biden-Putin jest wzorcem do przywrócenia relacji z Rosją. Merkel regularnie spotyka się z Putinem, ale opowiada się za znalezieniem dla UE formy wyrażenia opinii na temat Rosji.
Od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. szczyt UE–Putin został zawieszony.
Proponowane nowe działania informacyjne z Moskwą mogą zaniepokoić niektóre państwa członkowskie UE, takie jak sąsiadujące z Rosją państwa bałtyckie i Polskę, które chcą zaostrzyć stanowisko wobec Kremla.
Inicjatywa francusko-niemiecka pojawiła się wkrótce po tym, jak Moskwa oświadczyła, że ​​oddała strzały ostrzegawcze, w tym bomby, do brytyjskiego okrętu wojennego na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu. Wielka Brytania zaprzeczyła, jakoby ktokolwiek strzelał, i wyraziła przekonanie, że „Rosjanie prowadzą ćwiczenia strzeleckie”.
Na majowym szczycie przywódcy UE rozmawiali o przyszłości stosunków z Rosją i poinstruowali Komisję Europejską, aby przedstawiła zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Projekt francusko-niemieckiego tekstu jest znacznie spokojniejszy niż analiza komisji z zeszłego tygodnia, która ostrzegała, że ​​„negatywną spiralą„w stosunkach UE-Rosja i potrzebą walki z „złośliwymi aktami”.
 
Sformułowanie zaproponowane innym państwom członkowskim, jeśli zostanie przyjęte, stanie się częścią podsumowania szczytu jeszcze w tym tygodniu, potwierdzając gotowość UE do „selektywnej współpracy” z Rosją w obszarach wspólnego zainteresowania.
Tekst zachęca Komisję Europejską i departament spraw zagranicznych Unii Europejskiej do sformułowania „konkretnych zaleceń i działań" w tym celu. Tematy obejmą klimat, środowisko, Arktykę, współpracę transgraniczną, zdrowie, przestrzeń kosmiczną, walkę z terroryzmem oraz obszary polityki zagranicznej, w tym Syrię i Iran.
 
„W związku z tym Rada Europejska wzywa do przeglądu istniejących form dialogu z Rosją, w tym spotkań na szczeblu przywódczym” – mówi proponowany projekt.
Propozycja została złożona po rozmowie telefonicznej Merkel z Putinem z okazji 80. rocznicy nazistowskiej inwazji na Związek Radziecki.
Według Kremla podczas tej telekonferencji ktoś zwrócił uwagę, że przezwyciężenie wzajemnej wrogości i osiągnięcie pojednania między narodami rosyjskim i niemieckim ma kluczowe znaczenie dla powojennej przyszłości Europy. Dopiero teraz można zapewnić pokój na naszym wspólnym kontynencie. Bezpieczeństwo dzięki wspólnym wysiłkom.”
Obie strony zgodziły się na dalsze kontakty osobiste” – dodał Kreml.
Wysoki rangą dyplomata unijny powiedział, że inicjatywa francusko-niemiecka wywołała „smród” wśród krajów UE, a oni wyrazili swoje rozczarowanie interweniując w ostatniej chwili w przeddzień szczytu. „To nie jest sposób na radzenie sobie z rzeczami” – powiedział dyplomata.

Inny urzędnik państwa członkowskiego nazwał interwencję „niezbyt pomocną”, a jedna trzecia stwierdziła, że ​​„nadal analizuje” nieoczekiwany ruch. Urzędnik UE powiedział, że UE „przemyśli”, "jak znaleźć drogę" jeszcze  przed szczytem, ​​który rozpocznie się w czwartek po południu. 

corinspired.com/germany-and-france-seek-eu-russia-meeting/