Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
203 posty 4241 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

Cóż tam, panie, w polityce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Frau Merkel odchodzi na zasłużoną i wysłużoną emeryturę, nie jest jasne kto będzie rządził w Niemczech, pozycja lidera Europy jest wolne i prezydent Macron zaczyna się w nim rozsiadać.

W ciągu ostatniego tygodnia Francja wycofała ambasadorów ze Stanów Zjednoczonych i Australii, odwołała szczyt bezpieczeństwa z Wielką Brytanią po nazwaniu Wielkiej Brytanii wasalem Ameryki, zagroziła rozpoczęciem jednostronnych negocjacji z Chinami i Rosją, zakwestionowała jedność NATO i zasugerowała wycofanie się z NATO.
 
Wielka Brytania, kraj, który przekształcił realpolitik, a dzielenie i rządy  w formę sztuki, znalazła się w pułapce.  Niekończące się pertraktacje z UE , zagrożenie rozpadem od wewnątrz, powoli  zapomina o marzeniach mocarstwowych jakimi żywila się w szczytowym okresie brexitu.  
 
W przemówieniu głównym Joe Bidena po krwawej klęsce na lotnisku w Kabulu, amerykański prezydent przedstawił trzeźwą wizję nowych realiów polityki zagranicznej kraju, do której zarówno liberałowie, jak i konserwatyści zdają się nie akceptować.  

  Wszyscy dziś mają świadomość,  że skończyła się epoka przerabiania świata na obraz Ameryki; że krwawe i nieudane wojny lądowe w głębi Azji były luksusem, na który Ameryka nie mogła już sobie pozwolić  i że przez cały czas ta pełzająca, wciąż rozrastająca się i coraz bardziej kosztowna misja była gigantyczną pułapką. Jak zauważył Biden, całkowicie słusznie, „nie ma nic, co Chiny czy Rosja wolałyby, chciałyby w tej konkurencji bardziej niż Stany Zjednoczone, by ugrzęzły w Afganistanie na kolejną dekadę”. Zamiast tego, stwierdził, „ta decyzja w sprawie Afganistanu dotyczy nie tylko Afganistanu. Chodzi o zakończenie ery wielkich operacji wojskowych w celu przekształcenia innych krajów".
 
To jest bardzo ważne podsumowanie polityki zagranicznej  USA, która zaczyna się kurczyć do anglosfery. USA  +  UK +  Australia - ten AUKUS jest taką właśnie sferą.  Nie jest tajemnicą, że jest to organizacja przeciwko sile Chin. 
 
  Oczywiście łatwo zauważyć, że nie ma tam Kanady. Kanada pomijając to, że jest dwujęzyczna  co łączy ją z Francją, nie ma ochoty na konfrontację z Chinami. 
 
 Nowy prezydent USA tchnął nowe życie w  innej  amerykańskiej sprawie w której skutkami była obciążona Kanada. 
 
  Około trzy lata  na  życzenie USA w domowym więźieniu w Kanadzie  przebywała Chinka   CFO Huawei  Meng Wanzhou,  za naruszenie sankcji amerykańskich w sprawie  Iranu.  Chinka w sądzie powiedziała, że jest niewinna  i   jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, została zwolniona. Tym samym natychmiast z więzienia  z Chin wrócili dwaj Kanadyjczycy, którzy byli tam trzymani jako zakładnicy. 
 
Eksperci twierdzą, że taka nagła bezwarunkowa  przemiana  stanowiska Chin w stosunku do Kanady, wyraźnie wskazuje  na pragnienie Pekinu, by zacząć od nowa z Zachodem, niekoniecznie  z tymi z AUKUS.
Wracając więc do Europy i polityki Macron'a , warto zastanowić się jak potoczy się przyszłość NATO. Siła USA zaczyna przenosić się na Pacyfik, a nie wszystkie europejskie państwa, mają ambicję  kieowania swoich sił obronnych w tak dalekie obszary. 
 

 

KOMENTARZE

 • ups...
  "warto zastanowić się jak potoczy się przyszłość NATO."

  Warto inwestować we własne siły zbrojne.
  W morale polskich żołnierzy.
  W zwartość społeczeństwa.
  W interes polskiego handlu.
  W relacje z Litwą, Ukrainą i Białorusią.

  [Tylko jak, jeśli od 2004 r. działa tutaj piąta kolumna - Tomasz Grodzki, Donald Tusk & całe to bagno: Nitras, Jachira...]
 • Są na neonie24 duskutanci, którzy mi humor poprawiają. A odnośnie Kanady, gdy latem 1970
  wracaliśmy 20-letnim VW po "zdobyciu" Mc Kinley (obecnie Denali) na Alasce, to jadąc Alascan Highway przez "pustkowia" północnej Kanady, zauważyłem że mijane przez nas miasteczka mają architekturę "o klasę" sympatyczniejszą, niż te po USA stronie.

  Widząc tę różnicę w architekturze, zwróciłem się do mego towarzysza i wspinaczki i podróży, który był 38-letnim austriackim architektem pracującym w San Francisco. Był on starszy ode mnie o równo 10 lat i miał na imię Franz (nazwiska zapomniałem, ale nasze nazwiska tkwią w aktach Alascan National Park, bo byliśmy 349 i 350 zarejestrowaną osobą, która 51 lat temu stanęła na tym szczycie):

  "Słuchaj Franz, ty jesteś architektem, ale w mym laika odczuciu architektura w Kanadzie jest przyjemniejsza dla oka, niż ta w USA!"

  A on się odwrócił od kierownicy i spojrzał na mnie znacząco mówiąc IT'S ALL THE SAME SHIT!"

  I zrozumieliśmy się nawzajem.

  Ale obecnie, po 50+ latach, gdy czytam reportaże z Kanady pani Anny PK (70 % populacji już się zaszczepiło, w USA dużo mniej, podobnie jak w "wolnej Polsce"), to Kanada zaczyna mi po prostu imponować...
 • @Berkeley72 19:32:36 Jak w USA był przymusowy pobór do wojska to
  ratowano się ucieczką do Kanady.
  -----------------
  W czasie 9/11 to samoloty do USA lądowały we wschodniej Kanadzie i ludzie pasażerów brali do siebie do domów, bo nie było miejsc w hotelach.
  "Minęło dwadzieścia lat odkąd tysiące międzynarodowych podróżników znalazło schronienie w Gander, Stephenville, Happy Valley-Goose Bay, St. John's i okolicznych społecznościach w Nowej Fundlandii i Labradorze po atakach terrorystycznych z 11 września na Stany Zjednoczone."

  https://www.cbc.ca/news/canada/newfoundland-labrador/gan
  der-emergency-management-1.6164287

  Kanada nie poszła z Bushem na Irak, to on nawet o Kanadzie nie wspomniał i nie podziękował Kanadzie.
  -------------
  W tekście poniżej jest mapka i naprowadzenie 'myszą" pokaże jaki i gdzie jest stopień zaszczepienia.
  https://www.bloomberg.com/graphics/covid-vaccine-tracker-global-distribution/

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Norymberga NR.2 się rozpoczęła.

  Brazylijska komisja senacka zaleciła postawienie szeregu oskarżeń karnych prezydentowi Jairowi Bolsonaro za działania i zaniechania związane z drugą pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Reset i co dalej.

  Dużo się pisze o tym resecie, o zadłużeniach i zagrożeniu jaki z tego może wyniknąć. Nie ma dokładnego opisu jak to będzie przeprowadzone, ja za bardzo rozumiem jak to może działać. Zajmę się tym co rozumiem i co zaczyna się pojawiać. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Są tylko sygnały i znaki.

  Odbyło się historyczne spotkanie prezydentów Putina i Baidena w Genewie, a tłem do tego spotkania były Chiny i chińskie wpływy w całym świecie. Tematem rozmów było pytanie - co zrobi Rosja w tej nowej konfiguracji sił. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031