Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
203 posty 4241 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

Litwa kontra Chiny.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aby nie było nudno, bo to covid i jesień, przedstawiam Wam, międzynarodowy konflikt, w pobliżu polskich granic. Zapewne nawet Polacy nie są tego świadomi, jakie groźnie rozgrywki tam się odbywają.

WILNO — Rozgrywka dyplomatyczna między Litwą a drugą co do wielkości gospodarką świata rozpoczęła się od jednego słowa.
 
W sierpniu Wilno zatwierdziło wniosek Tajwanu o utworzenie „tajwańskiego” przedstawicielstwa w tym kraju. Używanie tej nazwy obraziło Pekin, który upiera się, że wyspa jest częścią Chin i woli zamiast tego używać „Tajpej”.
Awantura szybko się nasiliła. Chociaż w Wilnie podkreślano, że to posunięcie nie stanowi wyzwania dla polityki Pekinu „jednych Chin”, decyzja ta – pierwsza tego typu w Europie – była postrzegana przez wielu jako potencjalny pierwszy krok w kierunku ostatecznego uznania Tajwanu za odrębny kraj.
 
Chiny odwołały swojego ambasadora, dyplomatyczną formę protestu, z której nie korzystały od lat, i nalegały, aby Litwa wycofała swojego wysłannika. Usługi pociągów towarowych łączących Wilno w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi zostały zawieszone; podobnie jak nowe licencje, o które starali się litewscy eksporterzy żywności. Początkowe oczekiwania, że ​​Litwa może stać się ważnym miejscem docelowym dla chińskich inwestorów  UE, rozwiały się.
 
„To jak klasyczne chińskie powiedzenie: »Zabicie kurczaka, by przestraszyć małpę«” – powiedział starszy dyplomata UE w Chinach, prosząc o anonimowość, ponieważ nie był upoważniony do publicznego komentowania. „Pekin wysyła wiadomość, że każdy, kto pójdzie za przykładem Litwy, odważy się mu przeciwstawić, poniesie poważne konsekwencje. A takie przesłanie najlepiej sprawdza się w mniejszym kraju”.
Pekin obserwuje teraz, czy małpa — Unia Europejska — stanie po stronie kurczaka, czy rzeźnika.
 
Stany Zjednoczone już poparły Wilno. W zeszłym miesiącu sekretarz stanu Antony Blinken podkreślił „niezłomne wsparcie USA dla Litwy w obliczu próby wymuszenia ze strony Chińskiej Republiki Ludowej” po spotkaniu w Waszyngtonie ze swoim litewskim odpowiednikiem.
 
Jak dotąd UE była bardziej niejednoznaczna. W swoim niedawnym dialogu strategicznym z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell bronił Litwy, ale także starał się uspokoić Pekin, że UE nie kwestionuje swojej polityki „jednych Chin”.
„UE i jej państwa członkowskie mają interes w rozwijaniu współpracy z Tajwanem, podobnie myślącym i ważnym partnerem gospodarczym w regionie, bez uznania państwowości” – powiedział Wangowi.
 
We wtorek 27 przywódców UE zebrało się na kolacji, podczas której omówiono stosunki UE-Chiny, podczas której prezydent Litwy Gitanas Nausėda wezwał swoich rówieśników do wysłania przesłania „jedności” wobec Chin. Kolacja zakończyła się tym, co Borrell nazwał „bardzo interesującą debatą”.
 
„Istnieje duża dwubiegunowość między Chinami a Stanami Zjednoczonymi z jednej strony, a z drugiej wielobiegunowość aktorów” – powiedział. „A Europejczycy muszą działać; Europejczycy muszą stworzyć wspólną kulturę strategiczną, aby dzielić się wyzwaniami, przed którymi stoją”.
 
Podczas gdy strategiczny kompas UE wciąż jest opracowywany, jedno jest jasne: stawiając czoła Pekinowi, Litwa – licząca 2,8 mln mieszkańców – umieściła temat Tajwanu i stosunków z Chinami na bardziej widocznym miejscu w agendzie UE w sposób, w jaki przywódcy Pekinu i wiele europejskich stolic unikało od lat.
I przynajmniej na razie Wilno nie wykazuje oznak wycofywania się.
 
Litwa twierdzi, że nie miała zamiaru denerwować Pekinu, a kilku litewskich urzędników wysokiego szczebla powiedziało, że chcieliby załagodzić spór, ale wydaje się, że nie ma żadnych oznak zbliżenia. Wręcz przeciwnie, wkrótce Litwę, a także Czechy i Słowację odwiedza tajwańska delegacja handlowa pod przewodnictwem rządu.
„Rozwiązanie tej sytuacji zależy od obu stron. Jesteśmy gotowi do rozmowy, ale nie bylibyśmy gotowi do ponownego rozważenia… naszej decyzji” – powiedział POLITICO Nausėda w wywiadzie. „W Unii Europejskiej jest wiele przedstawicielstw, które zostały założone [przez Tajwan] w ciągu ostatnich 20, 25 lat. A Litwa nie zrobiła w tym względzie nic szczególnego”.
 
Litwa nie jest pierwszym krajem UE, który wdał się w dyplomatyczny spór z Pekinem – ale jest to niezwykłe, ponieważ ma niewiele do stracenia w tej sporze.
Kraje takie jak Francja i Niemcy mają znaczące powiązania biznesowe z Chinami, co utrudnia ich przywódcom zajmowanie krytycznego stanowiska, nawet w kwestiach takich jak zarzuty ludobójstwa i pracy przymusowej w dalekim zachodnim regionie Xinjiang w Chinach. Inne rządy, takie jak Grecja czy Węgry, są uzależnione od chińskich inwestycji.
Kiedy w 2013 roku hiszpański sąd wydał międzynarodowe nakazy aresztowania pięciu emerytowanych najwyższych komunistycznych urzędników za zbrodnie przeciwko ludzkości w Tybecie, Madryt – świadom, że duże ilości obligacji rządowych są w rękach chińskich – szybko się zatrzymał. Niedawno Szwecja była niechętna eskalacji sporu dotyczącego praw człowieka na poziom UE, kiedy Gui Minhai, szwedzko-chiński księgarz, który publikował tytuły krytyczne wobec Partii Komunistycznej (i osobiście prezydenta Chin Xi Jinpinga), został skazany na 10 lat więzienia.
 
 

 

KOMENTARZE

 • Xi Jingping o Litwie
  Litwa, Litwa, no problem z nimi. A w którym hotelu oni mieszkają?
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:54:35
  Raczej robią za zwiad . Salute : https://www.chinskikanalinformacyjny.pl/2021/08/28/29-08-2021-mamy-wojne-litwa-prostytutka-placi-rachunek-ue-za-odsuniecie-problemu-od-siebie-problemu-nachodzcow/
 • To jest reklama Litwy. Świat się dowiedział o jej istnieniu,
  ten problem już jest opisany we wszystkich językach świata. ;)
 • @Anna-PK 18:15:45
  Wszyscy wiemy, że Litwini już zeszli z drzew, ale w czeladnej Żmudzin żarna obraca.
 • Białoruś w lecie ub. roku, po tym jak "przezydent Białorusi na emigracji, Swietłana Tichanowska zrobila "chwilową stolicę" kraju
  którym ponoć "formalnie" rządzi w wynajętym na ten cel hotelu w Wilnie, to Białoruś, w ramach sankcji, zaczęła zwijać wszelkie ekonomiczne związki z Litwą.

  W szczególności litewski port w Kłajpedzie dobrze zarabiał jako "morskie okno na świat" Białorusi, wytwarzane w rafineriach białoruskich paliwa były przez ten port eksportowane, także do UE.

  A od roku z usług Kłajpedy Białoruś systematycznie rezygnuje, w obawie przed sankcjami jej morski eksport jest przekierowywany do nowego portu w Rosji nad Zatoką Fińską w Obwodzie Leningradskim.

  No i Litwa będzie się nadal wyludniać (po rozpadzie ZSRR w ciągu 30 lat straciła 30 % swej populacji!) i tylko te kilka tysięcy "bieżeńców" z Syrii i Iraku, trzymanych obecnie na maleńkiej Litwie w jakimś starym zespole więziennym, to NADZIEJA że sytuacja demograficzna w tym "zadupiu" UE się poprawi...
 • @Berkeley72 21:55:33
  Jak ci wyposzczeni "bieżeńcy" się wyrwą na wolność, to narobią tylu nowych Litwinów, że mogą się tam nie pomieścić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:17:38
  Że co?
  "Wypuszczeni"czy "wyposzczeni".
  Czy na jedno wychodzi?
 • @brian 08:09:43
  Tak po miesiącu na granicy - to wyposzczeni. Przecież, jak to na pokazywanym filmie, oni nawet bykowi nie przepuszczą .
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:26:40
  Spokojnie, gdy juz wejda do rajskiego ogrodu rozkoszy Al Berlin. Zobacza w sklepach cudne lody Alpenmilch- Muusisz je lizac.
  A oni... robic z nimi co im sie podoba.
 • Śmierć ukraińskiego posła partii Sługa Narodu Antona Poliakowa, lat 33.
  Z opisu wynika, że został otruty. Kierowca taksówki w której umarł poseł opowiadał, że poseł wymiotował, co on złożył na karb alkoholu, ale zapewne poseł był otruty.

  Ciekawostką w tym przypadku jest to, że rzeczony poseł opowiadał o działaniach przed głosowaniem w Radzie Najwyższej w sprawie oligarchów. Zgodnie z tym co poseł mówił, przed głosowaniem posłowie dostali koperty z gotówką.
 • @Anna-PK 16:51:19
  https://ukraina.ru/exclusive/20211008/1032424430.html
 • @Anna-PK 16:51:19
  Pewnie nie był szczepiony....
 • Litwa kontra Chiny
  Litwini całkiem oszaleli. Nie dość , że zadarli z Białorusią za co stracili cały tranzyt do swoich portów Efektem tego jest możliwa upadłość kolei litewskich i portów morskich. Z Rosją zaczęli spór o energię elektryczną i dostawy gazu. To teraz zaczęli "walkę" z Chinami. Efektem tej wojenki jest wykluczenie Litwy z "chińskiego potoku" Na pewno amerykanie pomogą, już widzę te miliardy dolarów wysyłane na Litwę. Polska najprawdopodobniej przejmie dotychczasowe ładunki idące przez Litwę.
 • @TOR 11:57:32
  Przecież wiadomo, że to nie są suwerenne decyzje litewskich figurantów, tylko tel-waszyngtońskie zabawy z wykorzystaniem litewskiego pionka. Tak, jak Saakaszwili nie zwariował nagle ni z tego ni z owego rozpętując wojnę z Rosją (choć w Polin motłoch do dziś święcie wierzy, że to "ruskie Gruzję napadły").

  Wypada się tylko cieszyć, że w tel-waszyngtonie rabini z DEEPSTATE nie zdecydowali (JESZCZE?), że do testowania chińskich reakcji zostanie użyty pionek POLIN. Być może zawdzięczamy to kłótni w rodzinie, między akurat rządzącą w Polin frakcją prawicowo-syjonistyczną a wydelegowaną przez DEEPSTATE do rządzenia w USA frakcją antyrasistowsko-proimigracyjno-homoliberalną, zwaną skrótowo "lewicą" lub "Demokratami".
 • Chiny co dalej ?
  Wielu chciałoby, aby te czarne scenariusze się sprawdziły - zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Niestety to tylko "chciejstwo", gdyż są zarządzane przez mądrych ludzi którzy wiedzą czego chcą . Ponadto mają olbrzymie rezerwy finansowe i centralne sterowanie, a to gwarantuje ich sukces. Osobiście mnie to nie cieszy, lecz wielu durni zapewne tak. Znam troszeczkę ich historię i stosunek do białego człowieka - na który sami zapracowaliśmy. B/o.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Norymberga NR.2 się rozpoczęła.

  Brazylijska komisja senacka zaleciła postawienie szeregu oskarżeń karnych prezydentowi Jairowi Bolsonaro za działania i zaniechania związane z drugą pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Reset i co dalej.

  Dużo się pisze o tym resecie, o zadłużeniach i zagrożeniu jaki z tego może wyniknąć. Nie ma dokładnego opisu jak to będzie przeprowadzone, ja za bardzo rozumiem jak to może działać. Zajmę się tym co rozumiem i co zaczyna się pojawiać. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Są tylko sygnały i znaki.

  Odbyło się historyczne spotkanie prezydentów Putina i Baidena w Genewie, a tłem do tego spotkania były Chiny i chińskie wpływy w całym świecie. Tematem rozmów było pytanie - co zrobi Rosja w tej nowej konfiguracji sił. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031