Brazylijska komisja senacka zaleciła postawienie szeregu oskarżeń karnych prezydentowi Jairowi Bolsonaro za działania i zaniechania związane z drugą pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie.

Głosowanie siedem do czterech we wtorek było zwieńczeniem sześciomiesięcznego śledztwa komisji w sprawie postępowania rządu z pandemią. Formalnie zatwierdzony  raport wzywa prokuratorów do osądzenia Bolsonaro pod zarzutami, od szarlatanizmu i podżegania do przestępstw po nadużywanie funduszy publicznych i zbrodnie przeciwko ludzkości, a tym samym obarczając go odpowiedzialnością za wiele z ponad 600 000 zgonów w Brazylii.
Projekt raportu opublikowany w zeszłym tygodniu wzywał do postawienia Bolsonaro w stan oskarżenia o ludobójstwo i morderstwo,  postanowili też dodać 10 osób do listy osób, które powinny zostać postawione w stan oskarżenia.
 
Wśród dodanych osób był Wilson Lima, gubernator stanu Amazonas, gdzie brak dostaw tlenu w szpitalu spowodował śmierć z powodu uduszenia na początku tego roku.Jego rząd jest obecnie objęty federalnym dochodzeniem w sprawie domniemanej korupcji związanej z zakupem sprzętu medycznego.
 
Bolsonaro rozpowszechniał wprowadzające w błąd informacje i sabotował wysiłki na rzecz walki z Covid-19. Jego administracja próbowała zablokować państwom narzucanie zasad dystansu społecznego i nie ujawniać opinii publicznej danych dotyczących Covid-19.
Bolsonaro zwolnił swojego ministra zdrowia za obronę zaleceń WHO i zmusił swojego zastępcę do rezygnacji. Generał bez doświadczenia w zakresie zdrowia publicznego jest obecnie ministrem zdrowia.
 
Bolsonaro zawetował również ustawę wymagającą używania masek w niehigienicznych i przepełnionych więzieniach i aresztach dla nieletnich w Brazylii. Covid-19 zainfekował w tych obiektach ponad 11 000 osób i zabił 127, w większości pracowników, według najnowszych danych Krajowej Rady Sprawiedliwości.
Zapytany w kwietniu o rosnące żniwo śmierci Covid-19, Bolsonaro odpowiedział: „I co z tego? Przepraszam. Co chcesz, abym zrobił?"
 
Prezydent zaprzeczył wykroczeniu, a decyzja o wniesieniu większości zarzutów będzie należała do prokuratora generalnego Augusto Arasa. Zarzut zbrodni przeciwko ludzkości musiałby być ścigany przez międzynarodowy sąd karny.
Senator Omar Aziz, przewodniczący śledztwa, powiedział, że przekaże zalecenie prokuratorowi generalnemu. Biuro Arasa poinformowało, że raport zostanie dokładnie przeanalizowany, gdy tylko zostanie otrzymany.
Niezależnie od tego, czy wniesiono oskarżenia, oczekuje się, że raport podsyci krytykę podzielonego prezydenta, którego notowania poparcia spadły przed jego kampanią o reelekcję w 2022 r. – w dużej mierze z powodu ogromnej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii.