Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
18 postów 389 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Skąd się biorą pieniądze...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Każdy lubi pieniądze, niektórzy lubią kolor zielony, czyli dolary, inni sięgają nawet do cryptowaluty, a podobno gdzieś nawet są używane muszelki.

Jeżeli chodzi o problem pieniędzy, to nie ma w tym żadnej magii ani tajemnicy. Pytanie jakie powinno być zadane, powinno brzmieć: co to jest pieniądz. A odpowiedz będzie jest to środek mierniczy( wiem niedoskonały) do mierzenia wartości jaką jest ludzka praca.Oczywiście, ze się pieniądze drukuje, albo wybija w państwowych mennicach, ale aby to mogło nastąpić, to musi być praca człowieka.
Powtarzane jest zdanie: „ pieniądze drukuje się z powietrza”. Może ktoś tak to robi, ale prawidłowo, to tak nie jest. Powiedzmy, że ja zamierzam kupić  sobie nowy budujący się dom na nowym osiedlu, ale nie mam wystarczająco na to gotówki. Idę do banku i proszę o pożyczkę. Bank pyta o szczegóły, gdzie ten dom stoi, kto sprzedaje itp. Bank sprawdza, że plan domu  faktycznie jest, a także sprawdza moje konto i moje możliwości finansowania, oraz zarobki jako podstawę do spłaty pożyczki. Podpisujemy umowę, jakie raty, jaki procent, ile lat, itp. Pieniądze przelewają na moje konto, a ja przelewam je sprzedającemu dom.  Właściwie to bywa to karta kredytowa, lub czek.
Nowy budowany dom, ma część materiałow już gotowych; cegła, pustaki, elementy stalowe... ta część prawidłowo powinna być pokryta z pieniędzy zaoszczędzonych, czy to moich, czy tych co mają wkłady w banku. Włożona praca w budowanie  domu, wykończenie, budowa instalacji wodnych, elektryfikacja jest częścią na które można wydrukować nowe pieniądze.  Wartość całego domu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku, to jest część Dochodu Narodowego Brutto. A część zbudowaqna z tych nowych pieniędzy, to jest Dochód Narodowy Netto.Czyli druk pieniędzy jest w bezpośredniej  relacji do wzrostu gospodarczego.
W zasadzie nie wszystkie banki mogą korzystać z drukowanych, nowych pieniędzy, większość bankow obraca wkładami oszczędnościowymi takimi jak fundusze emerytalne, czy inne fundusze, tzw. trust. czyli pieniędzmi zapisanymi w spadku.  Drukowane nowe  pieniądze są przeznaczane na nowe inwestycje, najchętniej na inwestycje produkcyjne, które gwarantują szybki zwrot. 
Obecnie  pieniądze przybierają kształt karty plastkowej, a płacenie polega na stuknięciu kartą w malutki aparacik odczytujący magnetyczny zapis na karcie. Czyli nawet nie muszą pieniądze być drukowane, wystarczą liczby na kontach i zapisy księgowe.

 

KOMENTARZE

 • @
  Czy nasze pieniądze będą wreszcie nasze?

  https://www.youtube.com/watch?v=xv9-2BJqKbo
 • @ewinia 18:30:08
  Nie podoba mi się ten pan tłumaczący mętnie sprawę kredytów i pieniędzy. Właśnie takie mętne tłumaczenie prowadzi do kłopotów finansowych zwykłych ludzi i nawet prywatnych firm.

  Parytet złota jest potrzebny do tego aby waluta krajowa była stabilna i nie mogła być wykorzystana przez wrogów zewnętrznych (na giełdach) do jej osłabienia.
  Petrodolar jest oparty na ropie naftowej Arabii Saudyjskiej, a nie na złocie i też działa.
 • @Anna-PK 18:52:57
  Bo jak ktoś chciałby oprzeć swoje pieniądze na złocie to drukarze z FR wysyłają ussmańskie wojsko i takiego gościa likwidują / Hussajn /, co do pani teorii kredytów to się nie wypowiem bowiem są ode mnie lepsi na forum, proszę się już bać, wiadomości oczywiście.
 • @provincjał 19:34:03
  Zgadzam się co do tego, że świat finansów jest brutalny. Doświadczył tego Kaddfi, którego złoto i inne walory zniknęły z zagranicznych banków.
  Natomiast szereg państw gromadzi złoto, Chiny i Rosja to robią, bo zdają sobie sprawę, że ich waluta musi mieć oparcie w złocie aby funkcjonować.
  Polskie władze też kupiły nieco złota.
 • @35stan 20:11:48
  "na Pani przykładzie to widzimy.'
  Ja podaję zasady funkcjonowania prawidłowego, czyli uproszczony schemat, po to aby zrozumieć jak pieniądz funkcjonuje. Sa tysiące banków na świecie, a katastrofy i kryzysy zdarzają się tylko niektórym.

  Z moich obserwacji wynika, że są fachowcy bankowi, którzy potrafią zarządzać bankiem centralnym, nawet w czasie wielkiego kryzysu i państwo nie bankrutuje. Jednym z takich fachowców jest Mark Carney z Kanady, za miliony kupiony na parę lat i jest gubernatorem Centralnego Banku w UK.
  Inną postacią jest Elvira Nabiullina, szefowa centralnego banku Rosji, która suchą nogą przeprowadziła Rosję po 2014 roku, kiedy nałożono na Rosję sankcje i zaczęły wycofywać się zagraniczne inwestycje.
 • @35stan 20:11:48
  ;) Gdzie Pan się podział?
  Z takim przytupem Pan wystartował i co?
 • @Anna-PK
  Autorka pisze o pieniądzach tak, jak mały Jaś to sobie wyobraża, ale jest osobą dorosłą, więc przed napisaniem powinna trochę się podkształcić w tym temacie, bo bez wiedzy w tej sprawie robi za pożytecznego idiotę w służbie banksterów.  \"Powtarzane jest zdanie: „ pieniądze drukuje się z powietrza”. Może ktoś tak to robi, ale prawidłowo, to tak nie jest.\"  Nie jest to przede wszystkim uczciwe, ale prawo na to pozwala, bo banksterzy za pomocą tych \"pieniędzy z powietrza\"(pieniądz kredytowy oparty o rezerwę cząstkową w systemie bankowym) kupują sobie rządy i podporządkowują masowe środki przekazu, które urabiają w głowach ludzi nieprawdziwy obraz rzeczywistości, co na Pani przykładzie to widzimy.

  Nieprawdą jest, ze ten kredyt, który bank udziela, jest rzeczywistym pieniądzem, który jest własnością banku i jako depozyt złożony w banku przez ludzi czy firmy, powierzających swoje pieniądze bankowi, bo ten rzeczywisty pieniądz zgodnie z prawem, to 10% z tego co bank moze zaoferować jako kredyt.

  To oznacza, że pożycza nieistniejące pieniądze i dopiero kredytobiorca zwraca rzeczywiste wypracowane pieniądze z odsetkami.

  Interes się kreci, bo wmawiają ludziom, że banki to instytucje zaufania publicznego a do tego wpłacają składki na fundusz gwarancyjny, który polega na tym, ze gdy jakiś bank staje się bankrutem, to ten fundusz pokrywa straty depozytariuszy ale do wcześniej ustalonej wysokości(czyli depozytariusze innych banków pokrywają straty bankruta.  Wygląda to tak, że z każdego 1 tysiąca PLN złożonego przez depozytariusza w banku, bank zgodnie z prawem może udzielić 10 tysięcy kredytu i potem oczekiwać spłaty wraz z odsetkami.

  Takie właśnie "pieniądze z powietrza, pożyczają prywatne banki rządom na całym świecie i stąd zadłużenie państw świata za 2017 rok to około 260 bln.$ przy światowym PKB za 2017 rok około 80 bln. $(zadłożenie w wysokości 325% PKB światowego).
  Czy prywatne banki i ich właściciele mogliby tyle pożyczać, gdyby nie rezerwa cząstkowa w wysokości 10% depozytów?
  To jest złodziejski system, narzucony siłą przez banksterów, głównie zydowskich.
 • @Anna-PK 20:34:13
  Szanowna Pani, nie jest pani pierwsza spośród blogerów i komentatorów tego i innych portali, którzy bez żadnego oporu, nałykawszy się kilku pobieżnych opinii, zaczyna zajmować się tematyką, na której się w ogóle nie zna lub co najwyżej odrobinę.

  Już jak czytałem tę " skróconą teorię i historię pieniądza" w pani wydaniu, to przeczuwałem do czego może to prowadzić - do wrzucania kolejnych półprawd, a następnie mniejszych, a w końcu wielkich kłamstw.

  Nie znam dorobku pana Marka Carney'a, ale pani zachwyt nad geniuszem Elviry Nabiuliny, która według pani "przeprowadziła Rosję suchą nogą" ( jak rozumiem finanse Rosji ) przez ostatnie zawirowania finansowe i gospodarcze, ma z prawdą niewiele wspólnego. Rosja za czasów sprawowania przez obecną szefową CBR ( Centralny Bank Rosji), traci corocznie kilkaset mld $ kapitału wywożonego z Rosji w wyniku spekulacji oraz bezsensownego wykupu amerykańskich obligacji, zaniedbując inwestycje produkcyjno-rozwojowe w Rosji. CBR ponosi także odpowiedzialność za politykę pauperyzacji społeczeństwa rosyjskiego oraz szkodliwe zmiany strukturalne w bankowości Rosji. Pani Elvira Nabiulina, to pas transmisyjny strategii żydowskiej Rezerwy Federalnej. Jej polityka niczym nieuzasadnionej nadmiernej rezerwy walutowej: centralnej i banków podlegających CBR hamuje skutecznie rozwój gospodarczy Rosji ( ciekawe w czyim interesie? bo na pewno nie Rosjan i gospodarki rosyjskiej).
 • @Anna-PK 20:39:56
  Jestem, zrobiłem uzupełnienie komentarza poprzez usunięcie pierwszego i wklejenie uzupełnionego.

  Dodałbym do tego uwagę, ze jeśli już taki system miałby być uczciwszym, to tym(kreacją pieniądza i zyskami z tej kreacji powinny się zajmować babki państwowe, by zyski z tej działalności były zyskami państw i obywateli, którzy wypracowują te dobra i usługi a nie prywatne podmioty "produkujące usługi" pożyczania nie ich pieniedzy.
 • @35stan 20:50:57
  Potwierdzam .Salut . https://www.paih.gov.pl/_img/_pictures/29556.jpg
 • @35stan 20:50:57
  "Czy prywatne banki i ich właściciele mogliby tyle pożyczać, gdyby nie rezerwa cząstkowa w wysokości 10% depozytów?"
  Rezerwa cząstkowa nie ma nic do rzeczy. Może to Pan nazwać procentem jaki bank pożyczający płaci bankowi centralnemu za pieniądze jakie pożycza.

  Prośba. Czy może mi Pan napisać jaka jest wiodąca teza (myśl ) pańskiej wypowiedzi? To że są różne przekręty i malwersacje to ja wiem, ale ja nie o tym piszę. Miliony ludzi korzysta z banków i nic złego ich nie spotyka.
  Te przekręty są możliwe, bo ludzie nie wiedzą jak powinno być.

  Do UK jadą Polacy i po paru latach pobytu kupują domy, właśnie mając kredyty w banku i są zadowoleni z tego.
 • @stanislav 20:59:06
  "nałykawszy się kilku pobieżnych opinii, zaczyna zajmować się tematyką, na której się w ogóle nie zna lub co najwyżej odrobinę."
  Liczę na takich specjalistów ja sz. Pan aby wiedzę swoją pogłębić.
 • @Anna-PK 20:34:13
  Dalej widać, ze Pani nie rozumie jak działa system bankowy i jakie są tego skutki.
  To jest system niewolniczy, gdzie za niewolników robi 90 kilka procent ludzkiej populacji a kilka procent to właściciele tych niewolników.
  Tego zadłużenia państw nikt nie będzie miał możliwości spłacić, bo tak to pomyślano, by tylko mógł płacić odsetki(rolowanie długów, czyli operacja brania nowego kredytu by spłacić ten wymagalny, to powszechna praktyka tego niewolniczego systemu.
  Taki system można utrzymywać , bo beneficjenci tego systemu mają w kieszeniach rządy mocarstw, dysponujące siłą militarną, której używają, kiedy jakieś państwo chce się uniezależnić od tego niewolniczego systemu.
  Jak Pani tego nie ogarnia, to niech się Pani zajmuje tym co może ogarnąć(np. wychowaniem dzieci, choć można mieć wątpliwości czy jest Pani w stanie im przekazać prawdziwy obraz świata) czyli wyprowadzaniem psa na spacery.
 • @Anna-PK 21:06:23
  Polecam:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=lSPSycXZLho&feature=emb_logo
 • @35stan 21:10:53
  Ja Pana proszę o jakieś konkrety, w tej dyskusji o pieniądzach, a Pan powtarza propagandę. System bankowy istnieje już parę setek lat wzlotów i upadków, ale ciągle funkcjonuje.
  Moja osoba nie powinna Pana zajmować, bo to nie ma nic do rzeczy.
  O co konkretnie Panu chodzi? Uważa Pan, że mnie nie wolno pisać tego co piszę?
 • @35stan 21:10:53
  Pamiętajmy o Islandii , która potrafiła towarzystwo pogonić . http://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/600-islandia-mala-wyspa-z-wielkim-bogactwem Salute .
 • @stanislav 21:12:16
  "Magazyn Euromoney nazwał ją gubernatorem roku 2015 Banku Centralnego. W 2017 roku brytyjski magazyn The Banker wybrał Nabiullinę na „Central Banker of the Year, Europe"
  https://en.wikipedia.org/wiki/Elvira_Nabiullina

  Właśnie posiadanie specjalnego funduszu narodowego budowanego ze sprzedaży węglowodorów, Rosja mogła spłacić kredyty zagraniczne, które w innym przypadku by doprowadziły Rosję do bankructwa w 2014roku. A w Rosji emeryci mają niezagrożoną emeryturę i Rosja nie ma długów.
 • @stanislav 21:12:16
  Dla uzupełnienia:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=UpRPAratHIk&feature=emb_logo
 • Ludzie lokują swoje oszczędności w bankach...
  I bank nimi zarządza w ich imieniu i z zyskiem dla ciułaczy (oprocentowanie wkładów bankowych) i z zyskiem dla siebie ( oprocentowanie udzielanych kredytów)

  Miliardy ludzi na całym świecie oszczędza i składa te pieniądze w bankach, od setek lat.

  Pieniądz jest niczym innym jak tylko umownym zamiennikiem wytwarzanych towarów, a jak wielka jest produkcja światowa tego nikt z nas ani nie wie, ani nie jest w stanie policzyć, ani nawet sobie wyobrazić.

  Pieniądz złoty w historii świata był na różne sposoby fałszowany, czy to na obniżaniu stopu złota w monetach, czy na zaniżaniu ich wagi.
  W dużych ilościach był nieporęczny i łatwy do stracenia, stąd pojawiły się zapisy, innymi słowy weksle.

  Pieniądze z powietrza były tworzone w wielu krajach i nie tyle przez banki, bo żaden bankier nie planował i nie zaplanuje sobie obniżenie wartości tego co jest jego.
  Kto zatem produkował pieniądz z powietrza?
  Państwa, w tym takie państwo jak Polska w czasach PRL, z tego tytułu mieliśmy dwukrotnie wymianę banknotów.
  Pamiętacie jak za Mazowieckiego i Wałęsy obcinano na banknotach cztery zera?
  A czemu obcinano?
  Bo był druk pieniądza bez pokrycia w towarze.
  Były strajki, były przerwy w robocie, niczego się nie produkowało, a żądania podwyżek płac były sprawą codzienną. Podwyżki były wymuszane.
  No to się drukowało many z powietrza.

  A spekulacje i lichwa to normalka i inna inszość. Amber Gold, Bit coin, giełdy, panowie ministrowie finansów i wyprowadzanie VAT itd. itp.
 • @Anna-PK 21:03:33
  Czy może mi Pan napisać jaka jest wiodąca teza (myśl ) pańskiej wypowiedzi?

  Pani jest jednak ponadprzeciętnie niekumata.

  Brak u Pani wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości jest porażajacy.
  Zapytam:
  Czy pojmuje Pani ten mechanizm, który sprawia, że już 90 parę procent własności będącej w posiadaniu całej prawie 8-mio miliardowej populacji ludzkości, należy do kilku procent tej reszty "trzymających władzę nad pieniądzem"?
  A może to jest fałsz wg. Pani?
  Infantylizacja problemu w Pani wypowiedziach jest po prostu ponad przeciętna.
  To własnie ci właściciele "pieniędzy świata" postanowili bezpośrednio przejąc władzę nad światem realizując od czasu zakończenia II WŚ projekt NWO i Rządu Światowego a jednym z narzędzi jest tzw. globalizacja.
  To projekt następny, zmodyfikowany projekt bolszewickiej rewolucji swiatowej(innymi metodami- nie krwawymi rewolucjami ale pieniądzem i jak trzeba też wojnami).
  Ale skąd opiekunka psa ma to wiedzieć?
 • O ŚWIATOWYCH FINANSACH | dr M. Masny
  https://youtu.be/X293pfzsYc4
 • @Anna-PK 21:18:22
  Na takim jaki Pani reprezentuje poziomie merytorycznym, to może być niemożliwym.
  To wygląda tak jak debata z ekologa z "działaczem ekologicznym" czyli osobami nie posługującymi się kompatybilnymi instrumentami intelektualnymi.

  Infantylność wypowiadanych przez Panią opinii jest powalająca.
  Może Pani pisać co tam chce, ale trzeba zwracać uwagę innym czytelnikom tych Pani treści, na ich dezinformacyjny charakter, co niniejszym czynię.
 • @Repsol 21:19:55
  Tak, tylko, ze to kraj o niewielkim znaczeniu w skali globalnej.
 • @35stan 21:39:09
  Pan zajmuje się finansami światowymi, a ja jako gospodyni domowa, finansami domowymi.
  Nie chcę dyskutować o tym " że już 90 parę procent własności będącej w posiadaniu całej prawie 8-mio miliardowej populacji ludzkości, należy do kilku procent tej reszty "trzymających władzę nad pieniądzem"?

  Moje pisanie jest dla takich jak ja, gospodyń z psami. Mieszkam w kraju, gdzie wszyscy moi znajomi Polacy, mieszkają w prywatnych domach, własnych, tak jak 80% populacji tego kraju. I wszyscy przyjechali do tego kraju jako dorośli ludzie. Wszystkie te domy kupili we współpracy z bankami.
 • @35stan 21:39:09
  ...że już 90 parę procent własności będącej w posiadaniu całej prawie 8-mio miliardowej populacji ludzkości, należy do kilku procent tej reszty ...

  Sam pan to wyliczył, czy przeczytał u ,,tffurcy teorii spiskowych"?

  Co z Rosją, Chinami, Wietnamem, Indiami.
  Czy wie pan jak wielu ludzi ma własne wypłacone domy o wartości oscylujących koło 1 miliona zł, lub dolarów, samochody, sztabki złota, majątki ziemskie i ziemię, sprzęt rolniczy i inny, stada bydła i trzody chlewnej.
  A czy wie pan jak wysoki jest podatek od każdego wieżowca w Nowym Jorku, ile trzeba zapłacić za taki Rockefeler Center na Manchattanie, a ile za Jacob Javitz Center?
 • @Oświat 21:36:51
  Wyrażam moje podziękowanie, za trzeźwość w ocenie rzeczywistości. ;)
 • @35stan 21:47:39
  Ale jednak warto przykład z innych brać . Salute Amigo.
 • @Anna-PK 21:30:39
  Kto pani naopowiadał takich głupot !

  Proszę uważnie przesłuchać:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=70&v=rXmO30Q0hmc&feature=emb_logo

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=291&v=2C_sD1y3pQA&feature=emb_logo

  https://tsargrad.tv/shows/finansovye-piramidy-kak-moshenniki-obmanyvajut-pensionerov_187612
 • @stanislav 22:21:47
  Szanowny Panie, widzę, że Pan nie jest w stanie wyrazić się własnymi słowami i posługuje się youtubami, ale mnie one nie interesują. Interesuje mnie tylko Pańska wiedza, której jakoś Pan na razie skąpi.
  Przy tym chodzi mi o teorię bankową, a nie kto tam co robi w Rosji.
  O Rosji podyskutujemy innym razem.
  Pozdrawiam.
 • @Oświat 21:53:05
  Człowieku, banki rosyjskie to też w dużym stopniu w rękach żydowskich oligarchów, powiązanych z tymi z NY, Londynu czy Frankfurtu.
  Tak samo jest z innymi w krajach pozostałych.
  Te powiązania właścicielskie są bardzo zakamuflowane(wielostopniowe) własnie po to by Forbes mógł ogłaszać, że najbogatrzym człowiem swiata jest Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazona - 131 mld dol., Bill Gates, założyciel Microsoftu - 96,5 mld dol., Warren Buffett, inwestor, twórca i CEO funduszu Berkshire Hathaway - 82,5 mld dol.

  Szefem instytucji nazywanej "właścicielem wszystkich właścicieli" jest czyli BlackRock, jest Larry Fink i jest ona największym udziałowcem takich firm jak Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase, też np. Exxon Mobil i Shell lub firm produkujących dobra i usługi konsumpcyjne, takich jak Apple, McDonald's czy Nestlé.
  Ma udziały niemal we wszystkich notowanych na giełdach firmach i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w skali globalnej.
  Ale w rankingu Forbesa, właściciela BlackRock nie znajdziemy.
  Większość majątku jest w rękach kilku bankierskich rodzin z Rothschildami na czele(powiązania Rothschildów z oligarchami rosyjskimi są znane.
  Np. słynny Oleg Deripaska , kumpel Putina i właściciel rosyjskiej kompanii aluminiowej i też m.inn. zakładów w Samarze, gdzie Putin kazał remontować Tupolewy w 2009 roku, był w zażyłych kontaktach z Natanielem Rotshchildem, który w grudniu 2009 roku:

  "Nat Rothschild zgodził się zostać głównym inwestorem w debiucie Rusal, rosyjskiej firmy aluminiowej kontrolowanej przez miliardera Olega Deripaskę."

  https://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/6907222/Nat-Rothschild-to-invest-in-Russian-aluminium-company-Rusal.html

  Tak na koniec, co przeczytał i co wie niejaki dupek @Oświat?
 • @Anna-PK 22:28:57
  Typowa lewacka (talmudowa) logika z Pani wychodzi czyli odwracanie kota ogonem.
 • @35stan 22:48:43
  https://tajemnice.robertbrzoza.pl/finansjera/city-of-london-corporation-czy-rzadza-swiatem/ Salute .
 • @Anna-PK 21:03:33
  "Czy prywatne banki i ich właściciele mogliby tyle pożyczać, gdyby nie rezerwa cząstkowa w wysokości 10% depozytów?"
  Rezerwa cząstkowa nie ma nic do rzeczy. Może to Pan nazwać procentem jaki bank pożyczający płaci bankowi centralnemu za pieniądze jakie pożycza.
  __________________________

  Rezerwa cząstkowa ma jak najbardziej wiele do rzeczy, jeśli chodzi o podaż pieniędzy na rynku. Kiedy banki zobowiązane są aby mieć pokrycie dla pożyczonej sumy w całości, tzn. 100%, wtedy nie mogą kontrolować ani wpływać na podaż pieniądza.

  W systemie rezerwy cząstkowej, np. 10%, deponenci nadal posiadają swoje pełne 100% depozyty, które mogą wypłacać na żądanie, a kredytobiorcy mają teraz dodatkowo te 90%, które natychmiast wydają. W tym momencie podaż pieniędzy na rynku zwiększa się i wynosi 100%+90%.
 • Z przykrością muszę stwierdzić, że właściwie nie było wypowiedzi
  merytorycznych, na temat mechanizmów według jakich funkcjonują banki. Ani nie było żadnych zwierzeń z doświadczeń w kontaktach z bankami. Najmocniej jest akcentowane zagrożenie jakie banki niosą naiwnym, takim jak ja ludziom.

  Banki były i będą, w wielu krajach są świadczą codzienne usługi, tak jak lekarz, czy dentysta.

  Do banku pracodawca na konto przelewa zarobki, z konta spłacane są karty kredytowe, i inne rachunki, w banku są przechowywane najważniejsze dokumenty, albo i precjoza.

  Co może zdziwić niektórych, ale rachunek z banku z nazwiskiem i adresem, może być używany jako dowód tożsamości.

  Ważne jest, aby wiedzieć, co bankom wolno, a czego nie i czego należy wymagać od banku i władz państwowych odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie.
 • @35stan 22:48:43
  dupek @Oświat, ...
  przez wiele lat ocierał się o ten świat wielkich korporacji i tam gdzie osobom z zewnątrz wydawać by się mogło, że to jedna firma i jeden multi miliarder jako jej właściciel i szef w jednej osobie, widział, rozmawiał i robił biznes z tymi co się składali na ten niby jeden monolit. Monolit okazywał się mrowiskiem w którym życie tak się toczyło jak w mrowisku. I tak adres firmy kończył się na przykład na ,,suite 942” innymi słowy jedynie numerku na drzwiach pojedynczego lub dwu, czy trzy osobowego lokalu/ pokóju w WTC ( Word Trade Center)

  Ale niektórzy mędrkowie mają to co mają, wiedzą z zasłyszenia, lub bo coś gdzieś wyczytali, jak to mawiał wujek Antoni w du..e był, gu..o widział, gu..o ma i tyle wie.

  Nawet jakby pozostała reszta populacji świata miała tylko 10% ogólnego bogactwa, to i tak tym co chce się i potrafi pracować, powodzi się wyjątkowo dobrze.

  Złośliwości i obelgi proszę sobie darować.
  Dowodzą one jedynie braku merytorycznych i przekonywujących dowodów i pospolitego chamstwa.
 • @Repsol 23:18:54
  "Witam magdalenkową opryszczkę"

  Zamiast znieważać Panią Annę, powinien Pan pójść sobie na inny blog.
 • @Anna-PK 22:28:57
  To nie ja , a pani dotknęła spraw Rosji i wychwala Elvirę Nabiulinę, jedną z osób legitymizujących kolonizowanie Rosji i odpowiedzialnej za niszczenie narodu rosyjskiego. Dlatego ja żeby nie być posądzony o stronniczość i nie prezentować wyłącznie mój punk widzenia, po wyrażeniu własnej oceny pani " wiedzy", popieram to źródłowymi opiniami jednego z najwybitniejszych współczesnych profesorów rosyjskiej ekonomii. A pani wykręca się jakimś wytrychem w postaci " teorii ekonomii". Ekonomia jest nauką społeczną, która w praktyce podporządkowana jest polityce, czyli wiedzy i praktyce, jak zdobyć władzę i jak ją otrzymać. W tym sensie ekonomia podporządkowana jest polityce, choć to sprzężenie zwrotne, co należy rozumieć: że jak nie posiadasz własnej ekonomii ( według starożytnej definicji ekonomia, to wiedza i umiejętność zarządzania gospodarstwem domowym, czyli państwem ), czyli jeśli jej nie kontrolujesz ( a jednym z najważniejszych narzędzi jej kontroli jest suwerenny pieniądz), to musisz ulec politycznie.
  Pani nie tylko tego nie rozumie, albo nie chce rozumieć, ale jeszcze wypisuje tu jakieś slogany z dziedziny propagandy bankowej dobrej dla wieczornej szkółki w kole gospodyń wiejskich, bądź feministek miejskich.
  Pan Oświat podpiera to jakimiś bajeczkami na temat złota, pieniędzy, oszczędności i kredytów itp.
  Radzę jednak, jeśli pani rzeczywiście zainteresowana jest tematem, uzupełnić swoją wiedzę. Ale niestety to wymaga czasu i wysiłku intelektualnego. Nie wiem natomiast czy ma pani jednego i drugiego w wystarczającej ilości :)))
 • Na agresywnie ad personam i chamskie ataki nie odpowiadam.
  Osoby zainteresowane, ale też potrafiące zrozumieć tekst napisany po polsku, mogą odnaleźć moje komentarze na temat wykształcenia ministra Kościńskiego pod notką Andrzeja Tokarskie. Link poniżej.


  http://att.neon24.pl/post/151587,wladza-swietnie-wyksztalcona-w-zuchwach
 • @Anna-PK 21:30:39
  No trudno żeby nie nazwał w sytuacji jak Nabiulina tak owocnie pozwala rabować Rosję i wpędzać ją w niedorozwój gospodarczy. To tak jak Wałęsę nazywano "bohaterem demokracji", Balcerowicza " cudownym dzieckiem polskiej ekonomii", prezydentom USA Wilsonowi, Rooseveltowi, Carterowi i Obamie przyznano Pokojowe Nagrody Nobla, a ostatnio Tokarczuk uznano za "wybitną polską pisarkę" i przyznano litracką Nagrodę Nobla :))) Albo pani chce poważnie dyskutować, albo uprawia tak modny tu trolling " w oparach naiwności i z patriotycznych pozycji" ?!
 • @AgnieszkaS 23:07:09
  Tak, tak to działa. To jest relacja między bankami imitującymi pieniądze i tymi, które te pieniądze użytkują.

  Rezerwa cząstkowa, to jest określony procent pożyczonych z Banku Centralnego pieniędzy, które bank komercyjny płaci dla BC za to, że pieniądze pożyczone mu obraca.
  Po pewnym okresie rezerwa cząstkowa jaką bank komercyjny wpłaci do BC pokrywa całą sumę jaka została pożyczona. I faktycznie, to reguluje ilość gotówki na rynku.
  Jest to też pewne zabezpieczenie gotówkowe dla banku komercyjnego.
 • @Anna-PK 21:50:33
  Ale niech pani się chwilę zastanowi (swojsko mówiąc": kto komu ekonomicznie dał dupy, zaciągający kredyty hipoteczne bankom, czy banki kredytobiorcom? :)))
 • @35stan 22:48:43
  Oleg Deripaska nie był kumplem Putina, a reszta się zgadza. Jak wykazało śledztwo w sprawie Michaiła Chodorkowskiego ( tak on, jak i Deripaska oraz inni, to wcześniej wybijający się komsomolcy, wyłowieni, przeszkoleni i wykorzystani przez globalnych żydów) jego spółki, wywiezione do rajów podatkowych, po nitce do kłębka zawiodły do Nathaniela Charles'a Jacoba Rothschilda
 • @stanislav 23:25:40
  Wspomniałam Nabuillinę, ale nie ona jest tematem, który poruszyłam. W dalszym ciągu nie wypowiada się Pan na temat. Nie musi Pan tu dyskutować, jak nie jest to Pański poziom.
 • @stanislav 23:44:07
  Ta wypowiedź świadczy, że Pan nie ma bladego pojęcia o ekonomii.

  Wystarczy policzyć. Jeżeli ktoś wynajmuje mieszkanie płacąc 1000 zlp. miesięcznie i nie ma z tego nic.

  Kiedy kupi dom i płaci ratę do banku w wysokości 1000zlp. za kupiony za
  dom, to staje się właścicielem tego domu.
 • @Oświat 23:16:34
  " Nawet jakby pozostała reszta populacji świata miała tylko 10% ogólnego bogactwa, to i tak tym co chce się i potrafi pracować, powodzi się wyjątkowo dobrze".

  No tak, te 90% "nie dostosowało się odpowiednio do wymogów rynku" :)))

  Pan Oświat żyje w schizofrenii ekonomiczno-politycznej. Mieszkał w zaoceanicznym " raju", który za każdym razem krytykuje, ale przed którego żydowskimi bohaterami leży plackiem.

  W Polsce widzi wyłącznie postęp, nowe domy ( to nic, że wiele z horrendalnie wysokiego kredytu hipotecznego), nowe samochody ( chociaż większość, to second hand używki ), " dorobionych Polaków", no po prostu " dobra zmiana". Zarazem p. Oświata coś uwiera i chciałby coś zmieniać, uwiera go Trump, nie zadowala Putin, nostalgicznie wspomina " socjalistyczną" Polskę i kibicuje "socjalistycznemu" Donbasowi?!

  I jeszcze p. Oświat chwali "polskie banki", że dają żyć Polakom...pewnie dlatego PiS i Morawiecki, to są faworyci p. Oświata :)))
 • @Anna-PK 00:12:53
  Właścicielem staje się dopiero wtedy jak spłaci kredyt, bo ten dom jest najczęściej zabezpieczeniem kredytu :)))

  No jestem tylko dr ekonomii i przez 30 lat prywatnym przedsiębiorcą, ale nie znam się na niej "aż tak" jak mgr historii Mateusz Morawiecki :)))
 • @Anna-PK 00:12:53
  Nie chcę się domyślać, ale pani może być fanatyczną zwolenniczką tej "bankowej" sekty Bierecki&Co ??? W uloteczkach tej kuźni poddanych niewolników, wzorem rothschildowskim, jak w innych cymesach Santander, Alior Bank, Getin Bank itd. kredyt jest " za darmo", a nawet jak głoszą ostatnio niektóre hasła: " Mniej zwracasz, niż wziąłeś" :)))
 • @stanislav 00:23:42
  ": kto komu ekonomicznie dał dupy, zaciągający kredyty hipoteczne bankom, czy banki kredytobiorcom? :)))"

  Ta wypowiedź mówi więcej niż inne tytuły jakie Pan tu wymienia.
 • @stanislav 00:30:35
  Nie jestem niczyją zwolenniczką. Mnie chodzi o to aby ludzie wiedzieli na czym polega prawidłowa praca banku a nie ulegali jakimś bzdurnym reklamom. Z dyskusji jednak wyszło, że to nikogo nie interesuje, Pan i inni zabierali głos tylko w celu podbudowy własnego ego, zaczynając zdanie od tego jaka to ja jestem głupia.
  I to czym się Pan nie wykazał, Panie Ekonomisto z doktoratem "kto komu ekonomicznie dał dupy, zaciągający kredyty hipoteczne bankom, czy banki kredytobiorcom? :)))"
 • @Anna-PK 23:42:42
  Rezerwa cząstkowa, to jest określony procent pożyczonych z Banku Centralnego pieniędzy, które bank komercyjny płaci dla BC za to, że pieniądze pożyczone mu obraca. ???
  __________________________

  Jest to określona przez prawo część depozytów, np. 10% ich sumy, którą banki udzielające pożyczek zmuszone są posiadać jako rezerwy w postaci gotówki we własnym sejfie lub depozytu w banku centralnym. To banki centralne płacą bankom komercyjnym odsetki od sum zdeponowanych przez nie rezerw.
  W USA Fed obowiązuje stawka 1.55% od wymaganych rezerw.*

  * https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/reqresbalances.htm
 • @AgnieszkaS 01:54:16
  Jest to sytuacja wyjątkowa, bo Amerykański Federalny Bank Centralny jest prywatną własnością, a udziałowcy korzystają z dywidendy jakie ten bank zarabia. Większość banków centralnych innych państw jest własnością państwową i jedynym ich celem jest obsługa rządu i banków krajowych, które też bardzo często mają znaczy udział państwowy i są przez państwa kontrolowane.
  W wyniku tego utrzymanie i koszty tego banku są pokrywane przez banki, które korzystają z jego usług.
  "The Bank of Canada is the country's central bank. ... The Bank was founded in 1934 as a privately owned corporation. In 1938, the Bank became a Crown corporation belonging to the federal government. Since that time, the Minister of Finance has held the entire share capital issued by the Bank."
  https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_of_Canada
 • @Anna-PK 02:33:31
  "Jest to sytuacja wyjątkowa, bo Amerykański Federalny Bank Centralny jest prywatną własnością..."

  ______________________________

  :)

  Rezerwa Federalna, czyli Fed, ma jedynie strukturę prywatnej korporacji ale jako taka prywatną własnością nie jest. Federalną Rezerwą zarządza Rada Gubernatorów w Waszyngtonie jako agencją rządową, która podlega bezpośrednio Kongresowi USA i stanowi narodowy bank centralny. Banki komercyjne, które są członkami Rezerwy Federalnej, posiadają akcje Fed, jednak to posiadanie jest zupełnie inne od dysponowania udziałami w prywatnej firmie, ponieważ poszczególne branże Fed nie operują dla zysku. Banki Rezerwy Federalnej są prawnie zobowiązane do przekazywania zysków netto do skarbu państwa.
 • @AgnieszkaS 03:33:09
  To jest bardziej skomplikowane. Bo Fed. ma banki regionalne. Bank zarabia i płaci wynagrodzenie dla Board of Governors.
  "The federal government sets the salaries of the board's seven governors, and it receives all the system's annual profits, after a statutory dividend of 6% on member banks' capital investment is paid, and an account surplus is maintained. In 2015, the Federal Reserve earned a net income of $100.2 billion and transferred $97.7 billion to the U.S."
  https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Reserve
 • @Anna-PK 04:16:11
  "To jest bardziej skomplikowane. Bo Fed. ma banki regionalne."

  To też wspomniałam, że każda z "branży" Fed działa strukturalnie jako oddzielna korporacja, a całość jest zarządzana przez Radę Gubernatorów (Board of Governors)...

  Jestem zmęczona.

  Dobrej Nocy!
 • "Skąd się biorą pieniądze..."
  -----------------
  Problemem w temacie pieniędzy - nie jest to - skąd się biorą - tylko jaką one spełniają jeszcze rolę - poza ta rolą, która przyświecała kiedyś Fenicjanom aby ułatwić sobie - barter. Dzisiaj wiemy, że pieniądz stał się uniwersalnym narzędziem skumulowanym w nielicznych, kosmatych łapkach do rządzenia ludźmi na każdym polu. Na każdym - ponieważ kiedyś były obszary w życiu człowieka - gdzie nie można było kupić wszystkiego, Były to dla przykładu:
  miłość czy atmosfera ogniska domowego w tradycyjnej, wielopokoleniowej rodzinie - czy zwykłe człowieczeństwo. Człowieczeństwo, które niejednokrotnie potrafiło zastąpić ten pieniądz - co to powinien zastąpić wszystko. Te pola też są likwidowane przez obecną antykulturę - bo skoro nie można tego kupić za pieniądze - to trzeba te obszary zlikwidować. Likwiduje się tedy i tradycyjną rodzinę i miłość na rzecz zwierzęcego seksu sprowadzonego do poziomu instynktów - oraz oczywiście człowieczeństwo - i żeby się dzieci diabła nie rozdrabniali - to owe człowieczeństwo likwiduje się wraz z naszą cywilizacją.
  Wniosek?
  Gdybyśmy umieli diablisku nadać materialny kształt - tobyśmy wtedy zobaczyli, że w żyłach tego diabliska - zamiast krwi - płyną używane dzisiaj na świecie - pieniądze.
 • Widzę, że Autorka zaczęła gmerać przy komentarzach
  Powtarzam więc moje pytanie, kto i dlaczego powiesił ten gniot na pudle?

  Zniknęła także moja odpowiedź na rzekomy cytat z Wikipedii rzekomo mówiący, że Bank of Canada należy do rzadu federalnego. Takiego cytatu tam nie ma, bo jest to nieprawdą, ponieważ Bank of Canada jest to Crown Corporation i jako taki należy, jak sama nazwa wskazuje, do monarchy, a nie do narodu kanadyjskiego.

  Jaki jest cel tego wpisu i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które łatwo sprawdzić?
 • @stanislav 20:59:06
  Panie Stanislavie
  Co do Nabuliny pełna zgoda. Jednej rzeczy wszak nie rozumiem i proszę o wyjaśnienie.
  Kto ją usadził tam gdzie siedzi, wszak ma swojego szefa, którym jest premier Miedwiediew. No i jest przezydent Putin.
  Czy ani jeden ani drugi nie wie co wyrabia Nabulina?
  Czy jeden i drugi wie i toleruje i w pełni popiera?
  Spokojna, merytoryczna odpowiedź wiele by wyjaśniła.
 • Fajne :-)
  " co to jest pieniądz. A odpowiedz będzie jest to środek mierniczy( wiem niedoskonały) do mierzenia wartości jaką jest ludzka praca."

  Fajne jest to, że coś co ludzie na co dzień używają, co często stanowi ich obiekt pożądania(pieniądz papierowy).... przynajmniej 95% ludzi nie potrafi poprawnie odpowiedzieć co to, to to jest - a jest nawet gorzej - gdy się chce komuś wyjaśnić co to , to to jest …. nie dopuszczają do siebie myśli że to to, tym właśnie jest.. i opowiadają farmazony , jak autorka powyżej.

  A z pieniądzem(papierowym!) to sprawa jest prosta....

  pieniądz to …. weksel dłużny wystawiony na okaziciela(!!) przez emitenta weksla.
  W przypadku złotówki.... to też weksel dłużny wystawiony na okaziciela, przez szczególną osobę prawną, występującą pod firmą "Rzeczpospolita Polska" - bez określenia daty wykupu :-)

  Proste .. a zarazem wyjątkowo skomplikowane :D
 • @adam54 12:32:42
  Można by przyjąć taką definicję z uwagą, że o dacie wykupu decyduje, ten kto ten weksel otrzymał, na przykład poprzez kupno od miasta, gminy, bądź bezpośrednio od państwa działki budowlanej, licencji, pozwolenia na taką czy inną ściśle określoną działalność, czy wydobywanie surowców.

  Zatem tenże weksel staje się od tego momentu środkiem płatniczym. Tak też najczęściej piszą o nim jako o ośrodku płatniczym.
 • @adam54 12:32:42
  "pieniądz to …. weksel dłużny wystawiony na okaziciela(!!) przez emitenta weksla."
  I po co ten weksel ktoś emituje? O jaki dług chodzi? Jak wysoki jest dług?
  A dotyczy wykupu czego?
 • @Oświat 13:24:42
  Na jakiej zasadzie ktoś otrzymuje ten weksel i ma prawo do kupna działki?
  Czemu jedni otrzymują a inni nie? Czy wszyscy dostają ten weksel?
 • @Lotna 10:13:11
  Nic w Kanadzie do monarchy nie należy. Od 1982 roku Kanada jest niezależnym państwem z własną konstytucją. Termin Crown Corporation oznacza własność państwową. Proszę sobie poczytać nie mącić nikomu w głowie.
  https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/crown
  https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/crown-corporation
 • @Anna-PK 15:18:11
  Jezusicku..…."I po co ten weksel ktoś emituje?" - jak to po co ? by np. wymienić się z panią na posiadane przez panią jakieś dobro.

  Np. jest pani rolnikiem, producentem kartofli...
  i przychodzi dziś do pani taki adam54 , potrzebujący worek kartofli i oferuje....
  Ja pani dam za ten worek kartofli weksel o treści….

  "Ja adam54 zobowiązuję się, okazicielowi niniejszego weksla, za ten weksel zapłacić nie później niż 18.11. 2020r , dwa worki kartofli."

  Pisze się pani na taki interes ? - oczywiście … bo nic nie robiąc, w ciągu roku zyska pani drugie tyle :-)

  A czy takim wekslem można zapłacić, za czyjeś dobra - oczywiście, każdemu kto taki weksel zgodzi się przyjąć , można nim zapłacić - bo weksel nie jest imienny a na okaziciela ! :-)
  I ten sposób krążący od jednego do drugiego, itd. weksel staje się środkiem płatniczym.... do czasu aż przyjdzie termin jego wykupu :-)

  To powyżej , to przykład tzw. "pieniądza prywatnego", czyli weksla terminowego o określonym terminie wykupu ( opartego na kartoflu:-D)
  Trochę inaczej jest z wekslami emitowanymi przez państwo np. złotówki - one nie mają terminu wykupu - one mają miejsce wykupu - a jest nim ….. urząd skarbowy :-)

  Zrozumiała pani coś z powyższego ?

  A co do..... " O jaki dług chodzi? Jak wysoki jest dług? " weksel jest zobowiązaniem a nie długiem :-)
 • @Anna-PK 15:32:55
  Te linki niczego nie dowodzą, to jest propaganda mącąca ludziom w głowach, że są suwerenami w Kanadzie, podczas gdy jedynym suwerenem jest królowa.

  Wręcz przeciwnie, w Kanadzie bardzo wiele należy do monarchy, jak np. 90% ziemi w Kanadzie, krótko mówiąc, 90% powierzchni Kanady. https://www.worldatlas.com/articles/who-owns-all-the-land-in-canada.html

  To nie ja jestem osobą, która mąci ludziom w głowach.

  Obecnym władcą Kanady jest królowa Elżbieta II, która ponadto cieszy się szczególnymi uprawnieniami, jakich nikt inny nie posiada, a mianowicie: Uprawnienia królowej do mianowania i odwoływania premiera, zwoływania i rozwiązywania parlamentu oraz udzielania zgody królewskiej.

  Kanada faktycznie nie ma swojej konstytucji , bo Constitution Act 1982 nie został przyjęty przez prowincję Quebec, która jak wiadomo jest nieodłączną częścią Kanady.

  Gdyby do monarchy nic nie należało, to by Kanada nie była monarchią konstytucyjną, przestałaby być condominium, jakim jest w chwili obecnej. Premier również nie składa przysięgi narodowi kanadyjskiemu, a królowej, to samo dotyczy nowych obywateli. Tym samym premier i jego rząd służy królowej, a nie populacji zamieszkującej jej terytorium.

  Spróbuj nie płacić podatku od domu czy ziemi, której jesteś „włascicielką”, a zaraz dopadnie cię królewski skarbiec z roszczeniami i w rezultacie ci ten dom zabierze, nawet jeśli kredyt nań już został spłacony w banku. Wtedy się przekonasz, czy nic w Kanadzie nie należy do królowej.
 • @Anna-PK 15:32:55
  Konstytucja o niczym nie świadczy - nadal Kanada to monarchia konstytucyjna z królową na czele a w jej imieniu rządzącym "Gubernatorem generalnym" - w tym miejscu ta konstytucja nic nie zmieniła.
 • @adam54 17:53:59
  ""Ja adam54 zobowiązuję się, okazicielowi niniejszego weksla, za ten weksel zapłacić nie później niż 18.11. 2020r , dwa worki kartofli."
  Zapłacić czym? Nowym wekslem?

  " weksel jest zobowiązaniem a nie długiem :-)"
  Zobowiązaniem do czego?
  Do zapłacenia? Czym?
  A jak ocenia się wartość czegokolwiek w tych wekslach? Wszystkie weksle na chleb i kartofle takie sami?
 • @adam54 18:09:03
  Do królowej w Kanadzie nic nie należy.
  "Uprawnienia królowej do mianowania i odwoływania premiera, zwoływania i rozwiązywania parlamentu oraz udzielania zgody królewskiej."
  A w Polsce wszystko należy do polskiego prezydenta, bo też odwołuje parlament i powołuje premiera i rząd.
 • @Anna-PK 19:39:06
  "o królowej w Kanadzie nic nie należy. "

  To jest prawnie skomplikowane i zaskakujące dla ludzi z krajów nie-anglosaskich. System własności jest oparty na dzierżawie pośredniej i bezpośredniej. Nie ma w Kanadzie własności alodialnej czyli udzielnej tak jak to bywa w systemie francuskim lub jak bywało w Polsce. Posiadanie ziemi ma swoje pochodzenie w podboju, w Anglii należało do Wilhelma Zdobywcy, który nadawał ziemię warunkowo i odwołalnie swoim lennikom. Ten system nigdy nie został obalony przez rewolucję.

  Ostatecznym właścicielem jest monarcha, czego nie da się zmienić bez rewolucji w systemie własności. W Stanach po Rewolucji prerogatywy monarchy przejęły władze federalne i stanowe. Prawdziwa własność prywatna występuje w Teksasie, Newadzie i Luizjanie (ostatnią rzadzili Francuzi) . Państwo może wywłaszczać wdług swego uznania, ta preroratywa nazywa się eminent domain.

  "The land of Canada is solely owned by Queen Elizabeth II who is also the head of state. Only 9.7% of the total land is privately owned while the rest is Crown Land. The land is administered on behalf of the Crown by various agencies or departments of the government of Canada. The Canadian Act has no provision for any Canadian to own physical land in Canada. Canadians can only own an interest in an estate. Of the land owned by the Queen, 50% is administered by the provincial government and the rest by the federal government. The Crown Land administered by the federal and provincial government can be defined as land not assigned in freehold tenure. " https://www.worldatlas.com/articles/who-owns-all-the-land-in-canada.html
 • @Anna-PK 19:32:32
  Litości!!! - "Zapłacić czym? Nowym wekslem? " - pani nie czytata ? - przecież stoi jak byk że.... "dwoma workami kartofli" !
  A "nowym wekslem" też można, pod warunkiem że będzie do zaakceptowania przez aktualnego właściciela weksla i będzie opiewał na wyższą wartość.

  a co do...."Zobowiązaniem do czego?
  Do zapłacenia? Czym? " - tym na co jest weksel wystawiony - pani ma problemy z rozumieniem pisanego ?
  Gdyby był wystawiony na złoto - należałoby go zrealizować w złocie!

  A poza tym, na koniec, pozwolę sobie zacytować samego siebie....

  " przynajmniej 95% ludzi nie potrafi poprawnie odpowiedzieć co to, to to jest - a jest nawet gorzej - gdy się chce komuś wyjaśnić co to , to to jest …. nie dopuszczają do siebie myśli że to to, tym właśnie jest.."

  Pozdrawiam
 • @adam54 20:13:25
  "Litości!!! - "Zapłacić czym? Nowym wekslem? " - pani nie czytata ? - przecież stoi jak byk że.... "dwoma workami kartofli" !
  -------
  To ktoś sprzedaje kartofle aby je z powrotem dostać. A jak potrzebuje chleba to co?
  ----------
  "Do zapłacenia? Czym? " - tym na co jest weksel wystawiony - pani ma problemy z rozumieniem pisanego ?
  Gdyby był wystawiony na złoto - należałoby go zrealizować w złocie!"
  -------------
  Na co są wystawiane polskie "weksle", tj. pieniądze? Na złote!!! I ma pan pełne kieszenie złota.

  Nie ma pan poczucia wstydu w pisaniu takich durnot?
  Jest pan gówniarzem, który nie ma poczucia godności osobistej.
 • Kredyty nie powstają z depozytów. To depozyt powstaje z udzielonego kredytu [odpowiedź NBP]
  Większość społeczeństwa wierzy w to, że banki komercyjne udzielają kredytów na podstawie otrzymanych od obywateli depozytów. Tymczasem rzeczywistość jest diametralnie odmienna ! To depozyt powstaje wraz z udzieleniem kredytu, powiększając sumę bilansową banków.
  Warto wiedzieć, co się pisze, a nie pisać, co się wie. To wprowadza w błąd czytelników.
  Odpowiedź z NBP na pytania eksperta z NISS, Piotra Jankowskiego:

  https://politykapolska.eu/wp-content/uploads/2018/04/NBP-2-odpowied%C5%BA.pdf

  Link 2, Profesor Richard A. Werner
  Katedra Bankowości w Southampton
  (Wielka Brytania)
  Warszawa, sierpień 2016
  Stracone stulecie w ekonomii:
  trzy teorie bankowości i niezbity dowód:
  http://jestesmyzmiana.pl/wp-content/uploads/2016/09/Stracone-stulecie-w-ekonomii_03.pdf
 • @Anna-PK 20:36:09
  I chciej tu człowieku wyłuszczyć komuś jak wygląda rzeczywistość.... z czym się spotkasz?.....

  "Jest pan gówniarzem, który nie ma poczucia godności osobistej."

  Ot polskie bagienko.....

  Pozdrowienia od "gówniarza" :-) -Eeeeech…...
 • @rysio 00:08:16
  "Kredyty nie powstają z depozytów. To depozyt powstaje z udzielonego kredytu [odpowiedź NBP]"/rysio/

  Oczywiście, że nie. Kiedy prawo wymaga od banku zabezpieczenia w posiadaniu rezerwy cząstkowej, to bank najczęściej najpierw daje pożyczkę, a dopiero później rozgląda się za pieniędzmi, jeśli ich nie posiada, aby wykazać w księgowości to wymagane minimum. Dla banku depozyty to są pasywa, czyli księgowanie bankowe jest odwrotne do księgowania pozostałych firm. Dlatego banki centralne, w tym amerykański Fed, zaczęły wypłacać bankom komercyjnym odsetki od sum przetrzymanych rezerw, a to po to aby banki komercyjne nie ograniczały się tylko do absolutnego minimum i posiadały dodatkowe rezerwy.

  W USA od długiego czasu Fed wymaga 10% rezerwy od wartości depozytów. W Polsce wymagane jest tylko 3.5%. Są też kraje, w tym Australia, Canada, czy Szwecja, gdzie posiadanie określonych rezerw cząstkowych nie jest wymagane.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031