Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 718 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja.

Białoruś bliżej Rosji.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Pamiętajcie, nie jestem młokosem, który zajmuje urząd prezydenta od trzech czy pięciu lat. Nie przekreślę wszystkiego, na co wspólnie pracowaliśmy, i nie złożę naszego kraju do trumny” Łukaszenko.

Dzisiaj, tj. 07.12. 2019 jest decydujący dzień w sprawach zbliżenia politycznego i ekonomicznego Białorusi i Rosji.  Setki ludzi maszerowało 7 grudnia przez białoruską stolicę, aby zaprotestować przeciwko planom dalszej integracji z Rosją. Korespondenci ocenili, to był  jednym z największych niesankcjonowanych tam wieców w ostatnich czasach.
Rozmowy prowadzą Władimir Putin z Alaksandrem Łukaszenką w czarnomorskim kurorcie w Soczi, zbiegły się one z 20 rocznicą traktatu ąz 1999 r., który miał stworzyć zjednoczone państwo.
Mińsk jest uzależniony od Rosji od taniej ropy i rocznych subsydiów o wartości około 5 miliardów dolarów.  Białoruś ma  przestarzałą gospodarkę z czasów sowieckich, która jest w większości prowadzona przez państwo, za wyjątkiem kwitnącego przemysłu informatycznego,a także ma prywatny drobny przemysł i prywatne niektóre usługi. Oprócz tego Białoruś ma bardzo dobre szkolnictwo, oraz dobrą, państwową ochronę zdrowia.
 
 Łukaszenko powiedział dziennikarzom w Soczi, że Białoruś szuka „równych warunków” w stosunkach z Rosją.
„Nie pytamy, jak niektórzy mówili, o tani gaz, tanią ropę” - powiedział. „Jesteśmy gotowi kupić gaz za 200 $ [za 1000 metrów sześciennych] ... Najważniejsze jest, aby warunki były równe”.
Mińsk nalega, aby dalsza integracja była warunkiem wstępnym rozwiązania najpilniejszych dwustronnych problemów gospodarczych.
 
Putin zauważył, że oba rządy „wykonały całkiem niezłą robotę, analizując… jak wypełnić to, co jeszcze nie zostało spełnione na mocy” traktatu związkowego.
„Chcę wyrazić nadzieję, że nadal będziemy robić wszystko, aby nasi ludzie i kraje odczuwali swoją bliskość, kontynuowali postęp, przede wszystkim, oczywiście, w dziedzinie gospodarki, ale także w sferze społecznej… i czerpali zauważalne korzyści z tej integracji ”.
Niesprawdzona informacja podaje, że Rosja i Białoruś utworzą konfederację gospodarczą do 2022 r.
 
Protest w Mińsku nie został usankcjonowany przez władze, ale policja pozwoliła demonstrantom maszerować przez centrum Mińska. Pomiędzy agentami policji a demonstrantami pojawiły się drobne potyczki, ale policja pozwoliła na kontynuację protestu.
„Politycy bawią się białoruską suwerennością jak w grze karcianej i będziemy protestować tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie dla naszej niepodległości” - powiedział  Paweł Sewerinetis, organizator protestu.
 „Władze próbują wciągnąć nas z powrotem do tego zgniłego imperium, które stara się ożywić kosztem sąsiadów” - powiedział 19-letni student Michaił Olszański, który komentując zakrył twarz biało-czerwoną flagą.
 
Wybuch konfliktu między Rosją a Ukrainą -  pięć lat temu wystraszył Łukaszenkę i zachęcił jego rząd do szukania szerszych możliwości dla Białorusi, tak na Zachodzie jak i w Chinach. We wrześniu Chiński Bank Rozwoju udzielił Białorusi pożyczki w wysokości 500 mln USD po tym, jak Moskwa wstrzymała się z pożyczką w wysokości 600 mln USD.
Szukając ściślejszych związków z Białorusią, UE w 2016 r. zniosła większość sankcji nałożonych na Białoruś za jej zapisy dotyczące praw i demokracji, Łukaszenka odwiedził Wiedeń 12 listopada podczas swojej pierwszej podróży do kraju UE od trzech lat. Stosunki między Białorusią a Stanami Zjednoczonymi również się poprawiły. Oba kraje ogłosiły 17 września, że​​planują wznowić przyjmowanie ambasadorów po 11-letniej przerwie.
 
Ostatnie wybory parlamentarne na Białorusi nie pokazały jednak, że​​Łukaszenka jest w nastroju do zmian systemowych. Nie wygrał żaden niezależny kandydat, mimo że znaczna liczba została dopuszczona do głosowania w izbie niższej parlamentu kraju. 17 listopada, Łukaszenka powiedział, że będzie szukał kolejnej kadencji w wyborach prezydenckich w 2020 roku.Łukaszenka rządzi krajem od ćwierć wieku.
(Na podstawie artykułów prasowych, głownie z Politico) 
 

 

KOMENTARZE

 • @ Autorka, All
  "Wybuch konfliktu między Rosją a Ukrainą - pięć lat temu wystraszył Łukaszenkę i zachęcił jego rząd do szukania szerszych możliwości dla Białorusi, tak na Zachodzie jak i w Chinach."

  Zachód zachodem, a umowa i tak będzie z... Rosją.
  Łukaszenka ma na pewno więcej informacji na temat tego konfliktu niż jakikolwiek polski polityk. Rozmowy w końcu toczyły się w Mińsku, więc do zachodu zbliżył się tak bardzo, że umowa będzie ze... wschodem ;-)


  5*

  Ukłony
 • @Jasiek 19:25:23
  Zgadza się, chodziło mu aby się od Zachodu nie izolować, bo stworzenie silnej bariery powoduje odwrotne skutki. Ludzie łatwiej ulegają propagandzie, kiedy nie mają szans na sprawdzenie tego na własne oczy. A rosnące mity powodują wzrost niezadowolenia i bunty.
  Pamiętam reklamy jakie Jaceniuk robił na Ukrainie, jak to będą płynąć pieniądze i inwestycje typu "plany Marshalla"
 • Autorka
  //Niesprawdzona informacja podaje, że Rosja i Białoruś utworzą konfederację gospodarczą do 2022 r//

  Содружество Независимых Государств........already dead?
  Сообщество „За демократию и права народов...already dead?

  A WNP to ....czyli ....dobrze żarło i zdechło?
  Sorry ale ja nikomu w tym przypadku nie kibicuję by była pełna jasność
  pzdr.
 • @Husky 20:23:54
  //A WNP to ....czyli ....dobrze żarło i zdechło?//

  Panie Haski, a co ma jedno z drugim?

  Konfederacja oznacza jedność państwową, np. RFN, Kanada,...gdzie jest jedna waluta i jeden system finansowy i prawny.

  A państwa niezależne, jak sama nazwa wskazuje...to są niezależne. A nawet Serbia ma już jakieś skłonności do tych państw EAEU.
 • @Anna-PK 20:34:58
  A ZBIR jeszcze dycha
  Tak tylko pytam
 • @Husky 20:41:52
  Dycha i właśnie dzisiaj skończył 20 lat i z tej też okazji jest to spotkanie Putina i Łukaszenki. Nie czytał Pan? Pan "nie kibicuje", ale stara się obsikać nogawkę. Podobno Siberian Husky już tak mają.
 • Autorka
  Politico to szmatławiec, nie dziwota że tekst jakby z Onetu ... przede wszystkim Białorusini kochają swojego "baćkę" podobnie jak Rosjanie Putina. Demonstracje są organizowane za kasę przez garstkę agentów, najczęściej "naturalizowanych" a notatka przedstawia to jakby inaczej ... A w gospodarce Białorusi najważniejsze jest to że pracuje ona dla Białorusinów a nie "inwestorów zagranicznych" i nie jest wcale przestarzała - przykład polska nowoczesna gospodarka nie ma elektrowni atomowych a przestarzała gospodarka Białorusi ma, Białoruś jest małym krajem, nie jest w stanie rozwinąć wszystkich działów gospodarki ale są takie że jest w światowej czołówce np maszyny budowlane i ciągniki
 • @Drab61 20:56:21
  Oni chyba mają ciągle swoje traktory Białoruś i pojazdy gąsienicowe, które kupowali od nich Niemcy. My już nawet żybrówki nie mamy.
 • @Anna-PK 20:48:45
  Sorry ale ja nadal nikomu nie kibicuję
  A j.rosyjskiego nikt mnie tu naumieć nie chce
  Przykre

  Gratuluje (wszystkim) uroczystego dnia
  To wazna data !!

  Pozdrawiam
 • @Drab61 20:56:21 Ja podaję informację i staram się nie robić
  tego subiektywnie. Demonstracja "setek ludzi" oznacza mniej niż tysiąc. Po dwudziestu pięciu latach władzy Łukaszenki narodziło się i dorosło nowe pokolenie, które ma inne spojrzenie na politykę. A propaganda ma wpływ szczególnie na mniejszości narodowe.

  Propaganda zapewne podkopuje własność państwową Białorusi i każdy błąd Łukaszenki może doprowadzić do rozgrabienia tej własności.
 • @Anna-PK 21:12:06
  // Białoruś ma bardzo dobre szkolnictwo//

  A życzliwe Polakom na Białorusi władze, pozwalają na otwieranie coraz większej ilości szkół dla dzieci "polskich zarobkowych emigrantów" gdzie można używać j.polskiego
 • @Drab61 20:56:21
  //Białorusini kochają swojego "baćkę" podobnie jak Rosjanie Putina //
  jeśli to nie jest żart , t zn ,że te dwa narody przegapili XX wiek ,
  żyją w jakimś matrixie bo niby za co można kochać dwóch satrapów
  z dożywotnim prezydenckim mandatem ?
 • Jeżeli jest już zatwerdzony
  nowy etap mądrości - gdzie wstępem do niego jest wzmocnienie Rosji w ramach powrotu do świata dwu lub wielobiegunowego - to Zachód nie będzie się starać wyłuskać Białorusi dla siebie i przerobić ją potem na szatańskie odchody z tzw. paradami sodomitów na czele.
 • @puuuq 21:38:50
  Mają stabilizację. Po prostu. I to liderzy, którzy nie klękają przed byle sierżantem, jaki Gumiś czy Mateuszek Pinokio
 • @Husky 21:34:58 Mniejszość polska na Białorusi ma się
  dobrze.

  Panu radzę, dla ulżenia sobie, udać się w przyszłym roku do Hajnówki i maszerując tam, wznosząc okrzyki, ... zademonstrować własną polską wyższość nad Białorusią. Bardzo to wszyscy chwalą jako dobre lekarstwo na kompleksy.

  A tu jest lekcja jest języka rosyjskiego.
  https://www.youtube.com/watch?v=UmPCcVgUNN4
 • Łukaszenko mimo zajmowania się sadzeniem i zbiorem kartofli, jest dośc inteligentnym gościem.Obserwuje i kombinuje.
  I wyciąga wnioski.Ma wiele przykładów z otaczających Białoruś krajów!
  Może niezbyt zamożna, może zaściankowa,ale jest Białoruś u siebie.Zależna od Rosji??owszem, ale Baćka gra , obrażaniem się, trochę szantażem zbliżenia z zachodem ,niezły kombinator.
  Być może muszą też być w czyjejś strefie wpływów, wygląda na to że wybiorą Rosję.Jak szkoda.. nie będzie "zachodniej cywilizacji" na Białorusi??Mc Donaldów, wszechobecnego wylewającego się zewsząd porno, gender, marszów równości z obściskującymi się homolami w skórzanych gaciach,12 letnich galerianek za doładowanie telefonu,??Jak oni to przeżyją , ten prymitywizm.
  Niewątpliwie Polska otrzymała "zadanie bojowe" "pomóc" Białorusi w kolorowej rewolucji. Już tam działa polska kolorowa rewolucjonistka płatna hojnie z polskiego budżetu .Idzie ku "demokracji!!
  Jako przykład zapewne "obserwacji" Łukaszenki , służy nie tylko "demokracja" na Ukrainie, ale tez w całej Pribałtice.
  Wywiad z litewskim dysydentem, żyjącym od 88 roku w USA.
  O Boszhe, co za zdrada...


  https://www.rubaltic.ru/articles/02062017-zvilgsnis-is-jav-musu-lietuva-paverte-pikta-pamote/

  Wywiad z litewskim dysydentem z USA, publicystą Valdasem ANELAUSKASEM:

  - Panie Anelauskas, jeśli pan pozwoli, chciałbym rozpocząć rozmowę od Pana biografii: jak trafiłeś do USA?

  - W USA wylądowałem jeszcze za czasów ZSRR. Przyjechaliśmy tutaj w 1988 roku. Nastąpiła pierestrojka. Nie wysłali na wschód, wysłali na zachód. Władze stosowały swoją taktykę, KGB musiało pozbyć się ludzi takich jak ja. „Jeśli Pan chce proszę wyjechać , zawsze chcieliście jechać na Zachód”. Wyjechaliśmy. Wszystko jest bardzo proste.


  A potem współpracowałem z Radio Liberty. Był pierwszy taki „jawny” pracownik rosyjskojęzycznej redakcji Radia Wolność na Litwie. Misha Bombin był na Łotwie i zaoferował mi, kiedy pojechałem do Rygi. Savik Schuster nadal tam był, który jest teraz na Ukrainie, pochodzi z Wilna. To przez niego zacząłem pracować w Liberty.

  Potem skończyłem w Ameryce. Prowadziły wówczas wszystkie drogi do Ameryki. Popracowałem w tym samym radiu w Nowym Jorku. Tam zaczęli oszukiwać, a nie płacić. A potem rozpadł się Związek Radziecki. Taka banalna historia.

  Czy czułeś, że ZSRR „się kończy”?Powstała partia Sajudis, Wind of Change, oczekiwania na nowe - chciałeś zostać?
  - Miałem przeczucie. Nawet wtedy, kiedy w krajach bałtyckich rozmawiałem z dysydentami, kiedy zaczęli pojawiać się „Sajudisi” ...

  Miałem przeczucie,już wtedy że to wszystko, ta „śpiewająca rewolucja” skończy się bardzo źle.

  A potem pomyślałem: nie jest mi to potrzebne, lepiej to zostawić. I słusznie.

  - Mówią, że lepiej widać w oddali. Chociaż Litwa nie jest bardzo dużą republiką, procesy transformacyjne, które zachodziły w niej przez ćwierć wieku, są ogromne. Jak widzisz dzisiejszą Republikę Litewską zza oceanu?

  - W jednym z moich artykułów napisałem: gdybym obudził się po śpiączce i przeczytał, co się dzieje na Litwie, nie uwierzyłbym. To, co stało się z Litwą, jest niezrozumiałe dla umysłu. To katastrofa, ludobójstwo.

  Obalony prezydent Rolandas Paxas kilka miesięcy temu powiedział, że gorzej niż teraz, na Litwie nigdy nie było w całej jej tysiącletniej historii.

  Mój zmarły ojciec powiedział mi kiedyś to samo: „Nikt nigdy nie znęcał się nad Litwinami, na Litwie tak jak teraz”. Ale spędził dziesięć lat swojej młodości w łagrach syberyjskich i na wygnaniu. Został skazany na śmierć, dopiero wtedy wyrok został zmieniony na 25 lat w obozach, z których prawie dziesięć odbył karę.
  Mój zmarły wujek, również były zesłaniec, powiedział mi to samo - że w porównaniu z obecnym życiem na Litwie, nawet ta zsyłka nie wydaje mu się taka zła.

  Przez dwadzieścia siedem lat Landsbergiści straszyli Litwinów Rosjanami, a jednocześnie sami wyrządzili najwięcej szkody Litwie. W tym czasie okłamywali naród i doprowadzili do upokarzającego, żałosnego stanu ...
  Trudno mi wyobrazić sobie większego wroga narodu litewskiego niż obecna młoda dama-prezydent Dalia Grybauskaite, która kiedyś była zagorzałą komunistką, która stała się zagorzałym globalistą, głównym agentem nowego ładu światowego na Litwie. Jak kiedyś Lenin nazwał pisarza Lwa Tołstoja „zwierciadłem rewolucji rosyjskiej”, więc mogłem spokojnie nazwać „Czerwoną Dalię” zwierciadłem obecnego bezprawia w kraju.


  I tutaj chcę podkreślić, szczególnie podkreślając, że osobiście odczuwam tak wielką nienawiść do decydentów, którzy są na Litwie - „landsbergistów”, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłem.
  To oni zamienili naszą ojczyznę w złą macochę, od której tysiące Litwinów zmuszeni są do ucieczki, jak przed wojną lub zarazą.

  - Czy komunikujesz się z diasporą litewską w USA, z przedstawicielami starej emigracji? Jakie sentymenty dotyczące dzisiejszej Litwy są charakterystyczne dla tych ludzi?

  - Nie komunikuję się. Ze względów geograficznych. W mieście, w którym teraz mieszkam, właściwie nie ma Litwinów. I jest bardzo mało Rosjan. I tak istnieje niewielka liczba litewskich emigrantów, z którymi jeden procent się komunikuje: na Skypie, na przykład telefonicznie, listownie.

  Mam kilku przyjaciół, którzy są tak aktywni, myślą . W Chicago była litewska gazeta - to prawda, zbankrutowała. Napisałem też do nich szereg artykułów. Byli już na skraju bankructwa, boję się,że im w tym pomogłem.  I tak, kiedy tu przybyła nasza Gribauskaite - szefowie państw NATO zebrali się w Chicago w 2012 r. - udała się na spotkanie z diasporą litewską. Powojenni emigranci przybyli się przywitać, ale dzisiejsi imigranci rzucili na nią j zgniłe jaja. Z tego spotkania uciekała przez śmietniki, a następnie skarżyła się władzom amerykańskim, że jest słabo chroniona przed własnymi rodakami Litwinami.

  Ta diaspora jest niejednorodna jest ta , jak wszyscy inni.

  - Czy u zarania niepodległości Związku Radzieckiego funkcjonariusze Sajudowie obiecali zbudować demokrację na Litwie?

  - „Gó...nem” się skończyło. Teraz otwarcie piszą, że nic nie zostało z tego. I nawet ci tak mówią którzy to nam obiecali , powiedział to i ten sam Audrius Butkevicius, specjalista od „kolorowych rewolucji”. W końcu był wtedy jednym z najważniejszych działaczy A teraz, pomimo swojej działalności na Ukrainie, w Gruzji i Kirgistanie, jest także opozycjonistą na samej Litwie, i był w więzieniu.


  Sami funkcjonariusze litewscy przyznają teraz, że nic się nie wydarzyło, tylko mają korzyści osobiste.

  Wszyscy ci „landsbergiści” dostają teraz duże pieniądze, czują się z tym dobrze. Ale to nieliczna grupa.
  Demokracja? Jaka jest demokracja? Teraz na Litwie toczy się proces nad jednym z głównych dysydentów - Vinilvinasem Razminasem. Sygnatariusze ustawy o niepodległości - Rolandas Paulauskas, Sigmas Vaishvila - są teraz dysydentami. Vaishvila, były twórca i pierwszy szef Litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa, jest teraz przez niego prześladowany, o czym pisano w corocznych raportach.

  - Jak na ironię ...

  Jest teraz gorzej niż w czasach KGB”. Mówi się, że wtedy można było narzekać na "okupantów”. A teraz kogo winić za to wszystko? Ale ci, którzy myślą i coś rozumieją:widzą że w rzeczywistości jest to okupacja.

  W czasach radzieckich, jeśli spojrzeć wstecz, nadal istniało państwo związkowe. Unia Europejska nie jest takim państwem. Na naszym terytorium nawet nie jest armia Unii Europejskiej, ale NATO.
  Teraz nie można nikogo winić, tylko siebie samych.

  - Element historyczny w Europie Wschodniej, w szczególności w krajach bałtyckich, ma ogromne znaczenie dla obecnego procesu politycznego. Nowe spojrzenie na niedawną kontrowersyjną przeszłość sakralizuje się, alternatywna interpretacja to tabu. W przypadku „niepoprawnych” przekazów historycznych nadawanie kanałów telewizyjnych jest blokowane, „nielojalni” eksperci zostają zakazani, a literatura budząca zastrzeżenia jest zabroniona.

  Uderzającym przykładem jest konfiskata książek Galiny Sapożnikowej. Radziecka cenzura wróciła na Litwę?

  - Pamiętam sowiecką cenzurę. Była logika. Oto komunizm, tutaj są dysydenci. Mogą zachwiać komunizmem, ideologią. Ale na Litwie i w krajach bałtyckich jako całości nie ma obecnie ideologii. Ani komunizm, ani liberalizm.

  Jedyną „ideologią” jest „Rosja jest wrogiem, Rosja atakuje”. Gdyby nie było Rosji, Rosja musiałaby zostać wynaleziona. Co zrobiliby Landsbergiści bez niej? To tak, jakby były prezydent Estonii (Toomas Hendrik Ilves - ok. RuBaltic.Ru) powiedział: gdyby nie Rosja, bylibyśmy małą Szwajcarią.

  „Rosja jest wrogiem”, „Rosjanie są wrogami”, „okupacja” to święte krowy, to te „trzy słonie”, na których w średniowieczu malowano planetę Ziemię. Bez Rosji nie byłoby sensu w istnieniu państw bałtyckich.
  Ta sama Litwa: gdziekolwiek jedzie prezydent i ministrowie, jedyne, co może powiedzieć, to jak zła jest Rosja. A jeśli Rosja nie istniałaby, co mogliby powiedzieć? Kto wyprzedza Litwę pod względem ilości wypijanej wódki, pierwsze miejsce w emigracji, pierwsze miejsce w samobójstwie? Można się chwalić, ale lepiej się nie chwalić
  Jeśli więc wstrząśniecie tymi filarami, na których opiera się obecne tak zwany państwo, będziecie pod strażą. Dlatego i cenzura ,a oni trzymają się,wpijając się zębami w „mitologię z 13 stycznia”.

  Jeśli zabraniają mówić o tym, zakazują alternatywnych opinii,pociągają ich do sądowej odpowiedzialności, myślący człowiek ma podejrzenie: „Coś tu jest nie tak”.

  Ta książka została wydana ... cóż, około 500 egzemplarzy. Nikt jej nie otrzymał, nie przeczytał.

  - Dopóki Litwini nie zrobili jej reklamy.

  - Oczywiście. Teraz czytają. Opublikowałem to w Internecie.


  Na Litwie obawiają się, że jeśli ludzie zaczną studiować wydarzenia z 13 stycznia, coś może się wydarzyć.
  A ci funkcjonariusze, którzy w ciągu 25 lat zamienili nasz mały kraj w horror, 13 stycznia coś tam odkryli. I nawet jeśli „ swoi strzelali do swoich”, jak powiedział Paleckis, to jest to „drobiazg”, jeśli spojrzysz na to, co zrobili później ci „przyjaciele”, ci „landsbergiści”. Ile samobójstw, ile pozostało ...

  - „Kto zdradził kogo” - tak nazywa się książka Sapożnikowej, o której już mówiliśmy. Jak sam odpowiesz na to pytanie, patrząc na 25-letnią ścieżkę rozwoju postsowieckiej Litwy zza oceanu?

  - Jak napisałem w swoim artykule po tym, co się stało z książką, zajmuję neutralne stanowisko. Nie byłem na Litwie 13 stycznia, mieszkałem w stanie New Jersey w Ameryce. Tutaj nikt nie był tym szczególnie zainteresowany; była to wojna w Iraku.

  Ale wszystko, co wydarzyło się po 13 stycznia, jak powiedziałem, nie jest tylko zdradą, można ją nazwać ludobójstwem, katastrofą.


  Biorąc pod uwagę fakt, że obecne państwo na Litwie opiera się ogólnie na kłamstwie, ja - zagorzały antykomunistyczny nacjonalista, można nawet powiedzieć ultra-prawicowy - nadal bardziej skłonny jestem wierzyć w wersje tych, o których Sapożnikowa pisze w swojej książce. Uwierzcie tym, którzy opowiadali się za obroną ZSRR i władzy radzieckiej.

  „Kto jest winien”, jak zapytał Herzen. Ci, którzy wtedy zwyciężyli, to Landsbergiści. Nie tylko zdradzili swój lud, ojczyznę, ale ją zniszczyli. To, co stało się na Litwie w ciągu 25 lat, to zniszczenie kraju. A jeśli tak będzie dalej - a na pewno będzie trwać - to jest to przerażające.

  Po 25 latach mogę jasno powiedzieć: byłoby lepiej, gdyby Związek Radziecki przeżył.
  Tutaj zgadzam się z prezydentem Putinem, rozpad ZSRR jest największą katastrofą geopolityczną XX wieku. Powiedziałbym nawet, że nie tylko XX wiek, ale ogólnie.

  Najprostsze porównanie: jeśli było źle, a potem jeszcze się pogorszyło , to to „złe” nie wydaje się już takie złe. Związek Radziecki nie był najlepszą opcją na życie, dlatego wyjechałem, ale w porównaniu z tym, co jest dziś na Litwie ... Ludzie o tym mówią, piszą, a to nawet nie jest nostalgia.

  Twierdzą, że mieszkańcy państw bałtyckich odczuwają tęsknotę za sowiecką przeszłością. A propaganda mówi: „Oni sami byli młodzi i nostalgiczni nie dla ZSRR, ale tylko dla swojej młodości”. I nawet się z tym zgadzam. Ale z drugiej strony teraz ucieka stamtąd młodzież, która nie żyła w systemie sowieckim.

  - Pozwól, że zakończę naiwnym, romantycznym pytaniem. Projekt „Litwa” Pana Anelauskasa? Jaki powinien być ten kraj? Jak osiągnąć zmianę na lepsze?

  „Prawdopodobnie jest już za późno, aby coś zmienić”. Wszystko jest już tak zrujnowane, tak zainfekowane. Oczywiście byłem za niepodległością, a teraz jestem za niepodległością.
  Każdy kraj powinien być niezależny. W dobrych stosunkach z sąsiadami. Jak powiedzieli: „pomost między Wschodem a Zachodem”. Z jednej strony Rosja, z drugiej - Europa. Idealny model.

  I czym powinna być Litwa, nawet nie wiem. Bardzo trudno powiedzieć. Największą przeszkodą na drodze do zmian jest Unia Europejska. No i bez zmian w Ameryce, nie będzie żadnych zmian w krajach bałtyckich ani w Europie Wschodniej. Trump był wielką nadzieją, ale jak dotąd nie dali mu nic zdziałać. Niewiele zależy od Łotwy, Litwy, Estonii, a nawet samej Polski. Ale jeśli tak będzie dalej,już nawet nie chcę mówić...


  Žvilgsnis iš JAV: „Mūsų Lietuvą pavertė pikta pamote”
 • @
  В Минске сегодня порвали Путина.
  Ну не его самого, а портреты. Пока портреты.
  https://twitter.com/i/status/1203265754986164226
 • @Husky 20:41:52
  "A ZBIR jeszcze dycha"

  Jak widać oddechy łapie coraz głębsze w odróżnieniu od Polski, która nie przystąpiła do ZBiR-u, a "akcesjowała" się do das noje rajch, w którym to jak wszystko wskazuje wciela się nową wersję "Generalplan Ost"...

  I pragnę cię zapewnić, że ZBiR lub to co powstanie na jego fundamencie będzie mocarstwem nuklearnym z niezależną walutą i dobrymi stosunkami z Chinami, UE, Indiami, Iranem i usralelici, którym z takim zamiłowaniem liżesz rowa, nie będą w stanie tego zmienić- obojętnie ilu portalowych debili zatrudnią w różnych państwach.

  Smacznego ;-)
 • @Husky 22:16:57 В Минске сегодня порвали Путина.
  A dla równowagi:
  "Pentagon zaniepokojony tym, że Rosja budzi sympatię wśród amerykańskich żołnierzy"

  Pentagon Concerned Russia Cultivating Sympathy Among US Troops
  https://www.voanews.com/usa/pentagon-concerned-russia-cultivating-sympathy-among-us-troops
 • @puuuq 21:38:50
  "bo niby za co można kochać dwóch satrapów
  z dożywotnim prezydenckim mandatem ?"

  Za to, że w kraju nie ma pierdolnika jak w Libii, Iraku i Afganistanie a "ostatnio" w nowym rajchu, gdzie już nawet babę od chłopa ciężko odróżnić, że nie oddaje się dzieci na zagraniczną "adopcję" itp, itd.
 • @Jasiek 22:50:40
  //obojętnie ilu portalowych debili zatrudnią w różnych państwach.//
  a ciebie kto zatrudnił
  znamy ich?
 • @Anna-PK 22:54:44
  Jankes często będąc na przepustkach wypija o jednego drinka za dużo,a potem takie omamy
 • @Jasiek 22:55:33
  Straszny reżim , zabraniają marszów https://www.axel-sport.pl/media/products/27d72ab93a2ab1dce4140b7cbe2004f6/images/thumbnail/large_G.jpg
  Pakują w sukę i po wypinaniu genitaliów!!co za podły zaścianek!!
  zdj:axelsport.pl

  Jak można,...takie piękne ..

  https://www.google.com/search?rlz=1C1TEUA_enPL499PL516&q=gej+parade&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjxutruxqTmAhXO-aQKHaBLAL4QiR56BAgKEBA

  https://youtu.be/0uDYoG7gJ38
 • @Husky 23:02:06
  A jak dostanie po ryju to Polaka trzymają trzy lata w pierdlu bez wyroku. Państwo PiSdzielcow.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:16:04
  Wstyd !!
 • @Husky 22:58:55
  "a ciebie kto zatrudnił"

  Zamiast siedzieć za banem to robisz zwody ;-)
  To nie ja piszę o stabilizacji BW przez USA.
 • @Jasiek 23:32:27
  no tragedia panie
  tragedia
 • @Wican 21:45:09
  To chyba taka stabilizacja w prl-owskim
  stylu gdzie każdy coś tam robi ale generalnie
  nikt nic z tego nie ma poza jakimś
  zaspokojeniem elementarnych potrzeb .
  @Jasiek
  czyli warunkiem pokoju oraz
  zachowania konserwatywnych
  standardów obyczajowych jest dyktatura ?
  ciekawe jak byś reagował gdyby
  od 30 lat w Polsce był ten sam
  prezydent czy premier ?
 • @Husky 23:44:46
  Dobrze, że się chociaż przyznajesz.
 • @puuuq 23:44:52
  A nie jest?
  Tylko marionetki się zmieniają, żeby motłoch się nie zorientował.
 • @puuuq 23:44:52
  "czyli warunkiem pokoju oraz
  zachowania konserwatywnych
  standardów obyczajowych jest dyktatura ? "

  A czy Białoruś i Rosją będą prowadzić przeciwko sobie wojnę ;-)
  Może przeciwko Chinom?
  Czy to przypadkiem nie "przodująca demokracja" wszędzie "stabilizuje" sytuację? ;-(

  --------------------------------------------
  "ciekawe jak byś reagował gdyby
  od 30 lat w Polsce był ten sam
  prezydent czy premier ?"

  To chyba oczywiste, że reakcja byłaby zależna od sytuacji w Polsce, a nie od tego ile ktoś sprawuje jakiś urząd, prawda?

  Pozdro!
 • @Jasiek 23:53:29
  God Bless America
  https://www.youtube.com › watch

  pzdr.
 • @Husky 23:02:06
  //Jankes często będąc na przepustkach wypija o jednego drinka za dużo,a potem takie omamy//

  Panie Husky, Pan to pisze o polskich sojusznikach!!! Czy Pan sugeruje, że Jankesi broniący Polski w Forcie Trump mogą poddać Polskę za butelkę ruskiego samogonu i nie potrzeba do tego żadnej innej broni?
 • @Anna-PK 00:40:40
  Istnieje takie ryzyko !!!
  Zastanawiam się jak w takim przypadku Amerykanie powinni przeciwdziałać,tym bardziej że whisky pędzone nocą to tajna (skuteczna) broń rosjan, z uwagi że innej w zasadzie nie posiadają.
 • @Husky 00:51:11
  //whisky pędzone nocą to tajna (skuteczna) broń rosjan, z uwagi że innej w zasadzie nie posiadają.//

  Wygląda na to, że ta jest wystarczająco skuteczna, a przy tym jest niezwykle humanitarna w skutkach, zazwyczaj tylko kończyć się kacem, no chyba, że ktoś przedawkuje.
 • Stanie w rozkroku może być bolesne... Janukowicz wie o co chodzi.
  Moja skromna uwaga, o jakie to strasze że aż śmieszne.

  " Setki ludzi maszerowało 7 grudnia przez białoruską stolicę, aby zaprotestować przeciwko planom dalszej integracji z Rosją. Korespondenci ocenili, to był  jednym z największych niesankcjonowanych tam wieców w ostatnich czasach."

  Te setki to sługusy żydo - polin !

  Co to jest setki ?... gdy sam Minsk liczy 1 milion 974 tysięcy mieszkańców.

  Ale w Polsce propagandą można zrobić takie rzeczy jak te histeryczne setki które są przecież zdecydowaną większością narodu i decydują być albo nie być o Bialorusi .

  A dla Ciebie 5 ***** bo ukazałaś jak "Polituco" manipuluje info.

  Pozdrawiam, :)))
 • @Monaco 01:06:54
  Tam nie ma żadnej manipulacji.
  " Setki ludzi maszerowało 7 grudnia przez białoruską stolicę, aby zaprotestować przeciwko planom dalszej integracji z Rosją. Korespondenci ocenili, to był  jednym z największych niesankcjonowanych tam wieców w ostatnich czasach."

  Ja to czytam tak; generalnie w Mińsku jest brak protestów. Ten dzisiejszy jaki liczył parę setek był największy protest jaki tam się zdarzył.
  Właśnie ..."gdy sam Minsk liczy 1 milion 974 tysięcy mieszkańców."
 • WPS
  @Anna-PK, kolejny raz w odniesieniu do naszych wschodnich sąsiadów - czy to Rosji, czy teraz Białorusi- kolportuje pani ( tłumacząc się, że jedynie przytacza cudze teksty) jawną dezinformację lub co najmniej niezwykle uproszczony obraz rzeczywistości społeczno-gospodarczej i politycznej.

  Np. cytat " Białoruś ma przestarzałą gospodarkę z czasów sowieckich, która jest w większości prowadzona przez państwo, za wyjątkiem kwitnącego przemysłu informatycznego, a także ma prywatny drobny przemysł i prywatne niektóre usługi ".

  Dobrze, że chociaż umieściła pani tutaj kilka niewątpliwych atutów Białorusi: 1) na dobrym poziomie szkolnictwo ogólne, i co szczególnie ważne techniczne i zawodowe, 2) znakomici informatycy ( głównie programiści - z nich korzysta m.in. chiński Huawei), 3) dobra i stosunkowo tania opieka zdrowotna, 4) bardzo dobra opieka przedszkolna.

  Niestety większość tutejszych komentatorów, którzy normalnie " znają się na wszystkim", wszystkich pouczają i udzielają dobrych rad ( to rodzaj jakiegoś polskiego natręctwa ?) nie zada sobie trudu i dla sprawdzenia wiarygodności różnych rewelacji jakiegoś POLITICO nie zajrzy chociażby do najbardziej podstawowego źródła na stronie ambasady Republiki Białoruś w Polsce: https://www.cci.by/sites/default/files/files/Belarusian_exporters_2018_eng.pdf ,
  nie mówiąc już o bardziej dokładnych, dostępnych danych statystycznych.
  W kilku dziedzinach Białoruś należy do czołówki światowej ( wielkotonowe ciężarówki, traktory, nawozy potasowe, produkty mleczne).
  Cytowanie zaś wypowiedzi przedstawicieli jakiś marginalnych środowisk kontestujących ( często odpłatnie i na zamówienie zachodnich, tzw. pozarządowych organizacji demokratycznych) i chwalących ideały rzekomo " otwartego społeczeństwa" Zachodu, to czysta hipokryzja " kolorowo-rewolucyjna".
 • @Anna-PK 01:18:16
  Pani Aniu :)))

  Politico napisało prawdę tak jak było, tylko często akcentuje się małą grupę by wywołać wrażenie, ludzie patrzcie się o to sprzeciw, naród się burzy i z czymś nie zgadza.
  Robią tak obie strony medalu i wówczas jest to psychologiczna manipulacja. Wiele osób nie wnika w detale. I z tego korzysta propaganda.

  W TVP i w RT i w BBC i w NBC piszą prawdę ale z akcentem na ... pewien konkret. A w informacji akcent to już jest manipulacja.

  Jesteśmy ciągle manipulowani i my manipulujemy także innymi.
  Taka jest nasza ludzka natura, a zaczyna się to tuż po urodzeniu , gdy chcemy być przytuleni przez mame tatę no to w płacz.

  Ale to już inny temat.

  Milej nocy i milych snów :)
 • @stanislav 01:29:11
  To wszystko bardzo ładnie, tylko, że jeżeli Białoruś musi pożyczać, a to od Rosji, a to od innych, to chyba nie ma czym się chwalić. Czołówka światowa nie żyje na zasiłkach.
 • @Anna-PK 01:41:07
  O widzę że nam uwagę, oké .

  Każdy odbiera teksty na swój sposób.
  Kiedyś napisałem że najtrudniej jest czàsēm zrozumieć samego siebie a co dopiero innych.

  Podkresliłem czåsêm , bo w większości to się dobrze rozumiemy.

  Dobrej nocy, ♡

  Monaco z Monaca :)
 • @Anna-PK 01:41:07
  No właśnie a jak z Chinami !?

  Trump żąda od banku światowego by ten nie udzielał już żadnych Chinom pożyczek a przecież Chiny to druga gospodarka świata i mają niesamowite ilość rezerw w dolarach.

  I to nie jest żaden fake news .

  https://www.money.pl/gospodarka/wojna-handlowa-stop-kredytowaniu-chin-trump-zada-blokady-od-banku-swiatowego-6454089440155265a.html

  :))
 • @Anna-PK 01:41:07
  Z tego " Czołówka światowa nie żyje na zasiłkach", to nawet nie chce mi się śmiać.
 • @Monaco 02:01:23
  Chiny prowadzą inwestycje w różnych częściach świata, np. budują. Mają część pieniędzy własnych, a na resztę biorą kredyt. Zwykle tak banki prowadzą finansowanie. Chiny pobierają kredyt z banku, może to być Bank Światowy i finansują tę budowę. Po skończeniu wystawiają fakturę i nowy właściciel spłaca Chinom nową inwestycję i tym samym Chiny spłacają pożyczony kredyt.

  Trump nakłada sankcje po to aby ograniczyć chiński marsz przez świat.
  //Chiny to druga gospodarka świata i mają niesamowite ilość rezerw w dolarach.// Nie wiem ile Chiny mają faktycznie rezerw. Mają PAPIERY DŁUŻNE, właśnie takie jak opisałam, oprocentowane i dobrze na amerykańskich papierach zarabiają.

  "Wiodącym odbiorcą tego rodzaju inwestycji są Stany Zjednoczone, które otrzymały ponad 180 miliardów dolarów od stycznia 2005 r. Do czerwca 2019 r. Chińskie inwestycje w 2019 r. Obecnie chińskie inwestycje w USA są w stanie osiągnąć zaledwie 5 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone przyjęły przepisy ograniczające chiński dostęp nie tylko technologii, ale także danych osobowych, więc poziom wydatków taki jak w 2017 r. wynoszący 25 mld USD będzie trudny do uzyskania."
  https://www.aei.org/china-tracker-home/page/2/

  W przypadku Białorusi, to zupełnie inna sprawa. Tam chodzi o finansowanie potrzeb wewnętrznych.
 • Szanowni Państwo, zarzucacie mi powtarzanie informacji,
  które jakoby obniżają sukcesy Białorusi. Wasza natomiast wiedza jest "życzeniowa".
  Dlaczego? A dlatego, że NIKT z Was nie pamięta, albo nie wie, że Białoruś była cały czas objęta sankcjami przez Zachód i USA, a to oznacz, że gospodarka Białorusi była ograniczona w możliwościach sprzedaży i zakupów z krajów poza strefą rosyjską. Dopiero niedawno Łukaszenko przestał być "ostatnim dyktatorem Europy" i Europa cofnęła sankcje.

  Owszem, Łukaszenko bardzo dobrze sobie radził, właśnie po to była mu potrzebna pomoc Rosji i Chin, ale nie można powiedzieć, że Białoruś kwitnie.
 • @Anna-PK 04:44:34
  "Dopiero niedawno Łukaszenko przestał być "ostatnim dyktatorem Europy" i Europa cofnęła sankcje."

  Ciekawe, czego zażądali w zamian....
 • @Husky 00:04:16
  "God Bless America"

  Husky Lick Ambasadoressa

  Bez linku - któż wytrzymałby taki widok...
 • @trojanka 23:13:39
  Mam bardzo podobne do tych dartmoorków przy rowerze -
  Przynajmniej są na swoim miejscu ;-)

  @--->>>>>>>-------------------
 • Warto zwiedzic Bialorus
  https://www.youtube.com/watch?v=0u439KmZ6s4

  Pozdrowienia
 • @Anna-PK 19:40:40
  Jeździłem swego czasu na Białoruś w interesach. Naszym największym błędem jest myślenie że wszyscy rozumują tak jak my. Kto ma rodzinę przy granicy z Białorusią ten wie o czym piszę. U nas cały czas żyją stereotypy z czasów upadku ZSRR. Oni też jeżdżą po świecie, mają rodziny choćby w Polsce. Dobrze wiedzą co się dzieje (oczywiście ci co chcą). Za to my nie zawsze mamy taką chęć poznawania. Znam Polaków którzy wyjeżdżają do pracy na zachód i oprócz drogi od hotelu do najbliższego Aldi-ego nic nie znają choćby za rogiem były tysiącletnie zabytki.
 • @marek500 12:31:12
  "Znam Polaków którzy wyjeżdżają do pracy na zachód i oprócz drogi od hotelu do najbliższego Aldi-ego nic nie znają choćby za rogiem były tysiącletnie zabytki."

  To są bardzo "ciekawe" przypadki.
  Ale takie "rozgarnięcie" nie jest przypadłością tylko Polaków.
  Wystarczy przypomnieć pewną kandydatkę na urząd prezydenta USA - Afryka to taki kraj dla niej był... ;-)))
  A w sumie wydawałoby się, że to całkiem ogarnięta kobitka była ;-)

  Pozdro!
 • Podsumowując dyskusję o Białorusi, przypomnę pewne zdarzenie...
  W 2011 roku, w Wilnie odbyło się spotkanie Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), na którym to H. Clinton skrytykowała mocno Rosję za "brak demokracji" i spotkała się z delegacją opozycji politycznej z Białorusi.
  „Jak widzieliśmy w wielu miejscach, a ostatnio w wyborach do Dumy w Rosji, wybory, które nie są ani wolne, ani uczciwe [podważają zaufanie ludzi]”
  „Na Białorusi, mniej niż 40 kilometrów stąd, obrońcy praw człowieka stają przed nieustannymi prześladowaniami” - powiedziała. „Ludzie tacy jak Ales Bialacki, skazani na cztery i pół roku więzienia za uchylanie się od podatków, ale których prawdziwą zbrodnią w oczach państwa była pomoc ofiarom represji państwowych."
  https://www.rferl.org/a/clinton_osce_ex_soviet_republics_democratic_reforms/24413199.html
  Były duże naciski propagandy radia, telewizje, internet... nawet z Polski,
  więc Łukaszenko manewrował czasami udając zwrot w polityce. Wtedy pojawiały się okrzyki, że Łukaszenko już idzie na Zachód! ;)

  Potem w 2014 roku, kiedy sankcje zostały nałożone na Rosję i rubel stracił na wartości, białoruskie dochody z handlu z Rosją stały się bardzo niekorzystne, a Rosja jest największym białoruskim partnerem. Stąd należy patrzeć na Białoruś o tym wszystkim pamiętając.
  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Jeżeli...

  Nad Polską czuwa USA, niezależnie jak Rosję w to mieszać, wkręcać, oskarżać, to nie ma żadnych szans na zmiany. Być może będą jakieś podchody chińskie, ale Rosji w Polsce nie będzie. To do wszystkich, którzy straszą i tych co się boją Rosji. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Tajemnice władzy Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaskoczył wszystkich podczas przemówienia kiedy ogłosił szereg poprawek do konstytucji, których uchwalenie przekształciłoby rosyjski system polityczny. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Globalne działanie antyglobalistów.

  France Libre 24, logo Wieży Eiffla, strona internetowa wyglądająca jak francuski portal informacyjny, zawiera też artykuły w języku francuskim. Jest to wszystko bardzo mylące. Badania ujawnieniają związek portalu z Polską. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031