Kilka tygodni zajęło wirusowi COVID-19 imigracja z Chin do Europy, ale kontynent jest teraz zalany wirusem.

Pandemia w pełni dotarła do Włoch i Hiszpanii. Inne narody czekają na chorobę, mając nadzieję na spowolnienie jej rozprzestrzeniania się. Zabije wielu Europejczyków. Może także zabić Unię Europejską, a przynajmniej ideę wspólnoty europejskiej w jakimkolwie sensownym kształcie.
W imię solidarności Włochy zwróciły się do swoich sąsiadów o pomoc w kryzysie koronawirusa, który groził przeciążeniem zasobów opieki zdrowotnej. Zabrakło łóżek do intensywnej terapii, a lekarzom nakazano „dążyć do zagwarantowania intensywnego leczenia pacjentom z największą szansą na sukces.”
Europejczyków nie zaskoczyła sytuacja w Chinach, w końcu jest państwo na progu rozwoju, ale na uprzemysłowionym, zaawansowanym i liberalnym kontynencie Europy sytuacja powinna wyglądać inaczej.  Niestety, Włosi odkryli, że numery telefonów Europejczyków są zajęte. Nikt nic nie zaoferował. Austria zamknęła granicę dla Włochów, którzy nie mogli udowodnić, że są wolni od chorób. Niemcy zakazały eksportu sprzętu ochrony zdrowia, takiego jak maski na twarz. 
To nie znaczy, że prośba Rzymu została całkowicie odrzucona. Chiny wysłały samolot zawierający 31 ton materiałów leczniczych w towarzystwie chińskich lekarzy
Włochy od dawna są jednym z ekonomicznie chorych państw na kontynencie. Grecja zyskała największą uwagę opinii publicznej ze względu na prawie niewypłacalność. Zagrożenie ze strony Rzymu, którego reformy i kreowane przepisy wykluczały produktywność i wydajność, są  znacznie gorsze. Włochy są czwartą co do wielkości gospodarką kontynentu; PKB na poziomie 2,1 bln USD jest poza możliwościami ratowania UE. Włochy mogą wypaść z euro i doprowadzić do upadku banków na całym kontynencie.
W  Hiszpanii, która jest obecnie drugim krajem europejskim, który wprowadził ogólnokrajową blokadę po tym, jak 2000 nowych przypadków koronawirusa zostało potwierdzonych w ciągu ostatnich 24 godzin, a liczba zgonów się podwoiła. Hiszpania ma teraz drugą największą liczbę przypadków w Europie po Włoszech, czwartą najwyższą liczbę na świecie, z ponad 11 000 zakażeń i prawie 500 zgonów.W związku z tym, rząd hiszpański ogłosił, że nacjonalizuje szpitale i prywatne firmy medyczne w celu lepszego zarządzania pandemią.
Europejczycy wybrali  więc  izolację. Trzeba przyznać, że francuski Emmanuel Macron pozostał wierny swojej filozofii, wzywając do ściślejszej współpracy kontynentalnej. Jednak Czechy, Polska i Słowacja zamknęły swoje granice dla wszystkich cudzoziemców. Dania zabroniła przekraczania granicy każdemu, kto nie ma istotnego celu. Austria zawiesiła podróże lotnicze nie tylko z Włochami, ale także z Francją, Hiszpanią i Szwajcarią. Chorwacja testuje niektórych odwiedzających, jednocześnie nalegając, aby inni - z Włoch i innych krajów - spędzili 14 dni w oficjalnej kwarantannie rządowej.
Europa jest przerażona i każdy sam ratuje się jak może.