Nie znam się na wojsku, więc coś na ten temat napiszę. A nie pisać na ten temat w dzisiejszych czasach to nie pomyłka, ale błąd. ( Nie wiem dokładnie jak to ma być, ale coś takiego gdzieś czytałam)

Nie wiem czy sz. Dyskutanci Neonu zauważyli, że w Syrii są wojska rosyjskie i amerykańskie i jedno co z tamtąd dochodzi na ten temat, to wysiłek z jakim się te wojska omijają i nie robią sobie krzywdy. Zanim „siły sprzymierzone” rakietami ostrzelały Syrię za rzekome użycie gazu prez władze Syrii w wojnie domowej, dołożono starań aby Rosjanom tam nie stała się przypadkiem krzywda. Nawet wypowiedzi polityków rosyjskich, w tym Ławrowa zwykle podkreślają, że władze wojskowe dogadują się tam lepiej niż władze cywilne Rosji, USA czy NATO.
Ten problem jest o tyle dziwny, że przecież Polska i kraje bałtyckie tak bardzo liczą na siłę „wschodniej flanki”, liczą na „Fort Trump” oraz inne zabezpieczenia przed Rosją jakie USA, lub NATO tu zbuduje. Być może coś zbuduje, ale czy faktycznie będzie bronić i narażać życie, gdyby do wojny doszło? Odpowiedź jest w tym wypadku prosta, USA nie wierzą, że Rosja faktycznie będzie kogokolwiek atakować.
Czemu piszę o tym? Piszę dlatego, że wpadł mi w ręce tekst o wojnie w Wietnamie i klęsce jaką USA tam poniosły. Do przegrania wojny doszo nie tylko z powodu waleczności Wietnamczyków, ale również z powodu  rewolty w wojsku amerykańskim. W samej Ameryce był to okres wielkich zaburzeń, protestów pokojowych, protestów społecznych w tym również wzburzenia Afroamerykanów. W tym czasie w USA była wciąż obowiązkowa służba wojskowa i niedoszli rekruci uciekali za granicę, w tym do Kanady przed wojskiem.
Co się stało w Wietnami? Jak Autor tam pisze, w wyniku buntów w 1971 roku żołnierze amerykańscy zastrzelili 300 amerykańskich oficerów.
Nasza armia, która obecnie pozostaje w Wietnamie, zbliża się do upadku, a poszczególne jednostki unikają lub odmawiają walki, mordują swoich oficerów i podoficerów, są pod wpływem narkotyków i są zniechęcone, jeśli się nie buntują. Warunki wśród sił amerykańskich w Wietnamie, które zostały przekroczone w tym stuleciu jedynie przez… upadek wojsk carskich w 1916 i 1917 roku.”
Armed Forces Journal, June 1971
https://skugal.org/the-real-reason-the-us-lost-in-vietnam-us-troops-were-in-open-revolt-killing-over-300-officers-in-1971/
 To nawiązanie do czasów carskich i IWW wynika z tego, że Wietnam Pn. i wspierające go Chiny, były państwemi komunistycznymi, a wojsku zwykle najpośledniejsze miejsca zajmują mężczyźni pochodzący z dołów społecznych. Oficerowie zwykle mają lepsze wykształcenie i pochodzą z bogatszych rodzin. Ci z tych najbogatszych to nawet trafiali do Gwardii Narodowej, która nie wysyłana za granicę i jest przywidziana do tłumienia buntów wewnątrz kraju.  
Straty Amerykanów w Wietnamie, 25% to z własnych amerykańskich bombardowań i ostrzałów. Stąd na froncie, w wojsku panowała „polityka przetrwania”, która oznaczała zachować własne życie za wszelką cenę. A to właśnie objawiało się rewoltą, mordowaniem oficerów, a nawet porozumienie z Wietnamskim Frontem Wyzwolenia. 
„To było bardzo skuteczne w niszczeniu wszystkiego, co reprezentuje hierarchia i dyscyplina wojskowa.To był najbardziej dumny moment w historii armii USA.”
A co mamy dzisiaj? W USA są rozruchy i walka o prawa Afroamerykanów, a oni  stanowią duży procent  amerykańskiej armii. W wojsku amerykańskim jest 19.5% aforo-amerykańskich kobiet i 17% afroamerykańskich mężczyzn, kiedy  w społeczeństwie amerykańskim  tylko niecałe 13% jest pochodzenia afrykańskiego.Drugie tyle stanowią Latynosi. A biali szeregowcy i pochodzenia południowoamerykańskiego, zapewne czują większą sympatię do swoich czarnych kolegów, niż do własnych oficerów.  Szczególnie kiedy oglądają obrazy z protestów ulicznych i to patetyczne klęczenie władz.
Jeszcze chce zwrócić uwagę na inny problem jaki dzisiaj jest zauważalny. Nawet na NEOnie jest dyskusja o artykule Putina na temat historyczych wydarzeń przed WWII.  A na zachodzie o tym ...prawie wcale. Nawet jak piszą, to raczej w tonie ugodowym.
Jesienią ubiegłego roku Parlament Europejski zatwierdził rezolucję w sprawie wpływu pamięci historycznej na przyszłość Europy. Dokument został zapamiętany za zrównanie ZSRR z nazistowskimi Niemcami, argumentując, że Moskwa była odpowiedzialna za rozpoczęcie wojny. Celem tej kampanii było  nie tylko chęć obwiniania Rosji, ale równie ważne było  zatarcie wydarzeń pierwszej połowy XX wieku, które doprowadziły Adolfa Hitlera do władzy. Wydarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były  elity zachodnie.
Jak wielką różnicę w polityce stanowi jeden rok. Dzisiaj USA i NATO nie jest pewne własnej armii i własnej siły.
Teraz proszę zwrócić jeszcze raz na siłę i dyscyplinę armii chińskiej. Czy aby ten artykuł Putina i taka mdła reakcja nie jest  dowodem na  bezradność jaka opanowała Zachód?
Na Hawajach trwają rozmowy USA z Chinami. Rozmowy dotyczą koronawirusa, rozbrojenia, Hong-Kongu i ...na razie nikt nic nie ujawnia jakie są wyniki tych rozmów.
A Rosja? Rosja  kończy układanie NS2.