Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
203 posty 4241 komentarzy

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

Modelowa relacja Rosja-Chiny.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

By Dmitri Trenin Source: Global Times Published: 2020/7/15 15:48:40 Spojrzenie rosyjskiego polityka na stosunki międzynarodowe Chiny-Rosja-USA

Nagłe pogorszenie stosunków USA-Chiny do poziomu konfrontacji jest być może najważniejszym wydarzeniem geopolitycznym, które miało miejsce podczas pandemii COVID-19.
Wygląda na to, że osiągnięto punkt bez powrotu. To, co zaczęło się jako wojna handlowa i konflikt o prawa własności intelektualnej, przekształciło się w antagonizm obejmujący wewnętrzną politykę Chin (Hongkong, Sinciang, Tybet) i ideologię (Waszyngton „odkrył”, że Chinami rządzi Partia Komunistyczna) . Obejmuje ponadto geopolitykę (od Morza Południowochińskiego po inicjatywę dotyczącą „ jedwabnego pasa i drogi”) i kwestie strategiczne. Ponownie pojawia się aktywna dwubiegunowość między dwoma najpotężniejszymi krajami świata. Ma to poważne konsekwencje dla systemu globalnego.
Wystarczyło prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu, by obalić dziesięcioletnią amerykańską strategię zabezpieczenia się przed Chinami, jednocześnie je angażując . Zostało to zastąpione strategią spowolnienia wzrostu Chin i wzmocnienia prymatu Ameryki. Dotarło do Trumpa, że ​​kontynuacja byłej polityki USA doprowadzi do tego, że Chiny pokonają Amerykę we własnej grze o władzę gospodarczą, finansową i technologiczną, wszystkie wspierane przez potężną armię.W połowie 2010 roku wydawało się, że jeśli nie będzie to kontrolowane, Chiny posuną się naprzód i pozostawią USA w tyle w ciągu jednego pokolenia: perspektywa niemożliwa do akceptacji  dla wielu Amerykanów.
Ćwierć wieku po zakończeniu zimnej wojny, duża rywalizacja o władzę nad światem ponownie zajmuje czołowe miejsce w polityce zagranicznej USA. Prezydent Trump nie tylko ogłosił Chiny strategicznym konkurentem, ale także fizycznie zniszczył pozorną symbiozę „Chimeriki”, która zahipnotyzowała tak wielu ludzi po obu stronach Pacyfiku zaledwie kilkanaście lat temu.
Po raz kolejny słuszna jest stara maksyma: bliskie powiązania gospodarcze przy braku bezpiecznego dostosowania politycznego nie są wystarczająco silne, aby zapobiec konkurencji geopolitycznej. Fakt, że polityka USA wobec Chin jest jedną z niewielu kwestii, w których Trump i jego demokratyczni wrogowie są zasadniczo po tej samej stronie, świadczy o konsensusie amerykańskiej klasy politycznej, który raczej nie zostanie rozwiązany. Ktokolwiek wygra wybory prezydenckie w USA w listopadzie, najprawdopodobniej nie zmieni kursu. Styl zmieni się, jeśli będzie to Joe Biden, ale substancja się tego nie zmieni.
Wszystko to było szokiem dla Chińczyków, których strategia dalszego wzrostu ich kraju została ustalona w systemie wciąż zdominowanym przez USA. Chiny wykorzystały wszystkie zalety systemu i zdecydowanie uniknęły konfrontacji. Pekin jest zawsze gotowy na taktyczne ustępstwa na drodze do długoterminowego celu strategicznego. Ale Waszyngton całkowicie zmienił grę. W rezultacie chińska polityka będzie musiała zostać ponownie oceniona, aby można było opracować nową strategię radzenia sobie z rzeczywistością konfrontacji. Jest to wyzwanie dla chińskiego przywództwa, pchające go w kierunku zostania globalnym podmiotem geopolitycznym, a nie tylko geoekonomicznym.
Nadchodząca dwubiegunowość niekoniecznie będzie oparta na blokach, jak w XX-wiecznej amerykańsko-radzieckiej. Wielu amerykańskich sojuszników na całym świecie - przede wszystkim Europejczycy - cenią swoje powiązania gospodarcze z Chinami i nie obawiają się żadnego zagrożenia militarnego ze strony Pekinu. Będą chcieli zachować ochronę USA, do której zostali przyzwyczajeni lub uzależnieni. Ale najprawdopodobniej będą szydzić z narzuconych przez USA ograniczeń handlu i technologii. Nawet kraje, które mają trudne stosunki z Chinami i współpracują z USA, takie jak Indie i Wietnam, chciałyby pozostać geopolitycznie niezależne od Waszyngtonu. Chińska polityka zagraniczna musi to w pełni uznać i wyciągnąć praktyczne wnioski.
Rosja jest bliskim partnerem Chin. Relację można najlepiej opisać jako entente - co jest podstawową umową między Moskwą a Pekinem w wielu kwestiach.Obejmują one ogólny pogląd na świat, poszanowanie interesów każdej ze stron, aktywną współpracę w szerokim zakresie zagadnień oraz przyjazne konsultacje, w tym dotyczące najbardziej drażliwych tematów. Relacje chińsko-rosyjskie opierają się na połączeniu pewności i elastyczności. Ani Chiny, ani Rosja nie mają powodów, by obawiać się dźgnięcia w plecy. Zarówno Rosja, jak i Chiny mogą swobodnie realizować własne interesy narodowe według własnego uznania. Jest to modelowa relacja między dwoma głównymi mocarstwami.
Waszyngton nie będzie w stanie obrócić trójkąta amerykańsko-chińsko-rosyjskiego na swoją korzyść, jak to uczynił w latach siedemdziesiątych. W obecnej sytuacji po prostu nic nie może zaoferować Moskwie, by zwrócił ją przeciwko Pekinowi. Oczywiście Rosja jest nieugięta w kwestii zachowania suwerenności i swobody wyboru. Nie znosi być młodszym partnerem. Jeszcze bardziej nie znosi wciągania się w walki innych ludzi. Ma własną konfrontację z USA do zarządzania. Moskwa dąży do równowagi wobec konfliktu amerykańsko-chińskiego. Równowaga nie oznacza jednak równości. W dającej się przewidzieć przyszłości stosunki rosyjsko-chińskie będą prawdopodobnie bliższe i bardziej produktywne niż stosunki rosyjsko-amerykańskie. Nie opiera się to na emocjach, ale na interesach narodowych.
Konfrontacja chińsko-amerykańska potrwa długo. Ostatecznie USA nie pokonają Chin. Chiny też nie zastąpią USA jako globalnej potęgi hegemonicznej.
Autor jest dyrektorem Carnegie Moscow Center. opinia@globaltimes.com.cn
https://www.globaltimes.cn/content/1194599.shtml

 

KOMENTARZE

 • @Talbot 17:54:42 Proszę o poważną dyskusję, to nie jest
  temat o gustach kuchni chińskiej. Polska z Chinami ma deficyt handlowy. Nawet nie chcą polskich jabłek, widocznie te robaczki im lepiej smakują.

  "Polska, jako pierwszy kraj w Europie wyemitowała swoje obligacje skarbowe na rynku chińskim. Celem rządu jest m.in. pozyskanie środków na finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa."
  https://superbiz.se.pl/wiadomosci/polska-zadluza-sie-w-chinach-aa-QsZk-BbUC-HqwU.html
 • @Talbot 18:02:26 Po co jest ta dziecinada?
  Most jest skończony, a był budowany przez jedną i tą samą firmę, tak dla Chin jak i Rosji.
  Trzeba być kompletnym nieukiem aby przyjąć założenie, że jeden most może być budowany prze różne technologie. Jeden problem jaki tam wynikł, to szerokość torów kolejowych.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_drogowo-kolejowy_B%C5%82agowieszcze%C5%84sk%E2%80%93Heihe
 • @Anna-PK 18:02:47
  "Polska, jako pierwszy kraj w Europie wyemitowała swoje obligacje skarbowe na rynku chińskim. "

  Aż wierzyć się nie chce, że Kaczor jest antyamerykański.
  Co NATO Jarek, głosujący na Klub Bilederberg?
 • @Talbot 18:16:51
  Miałem na myśli Jarka Ruszkiewicza - nie Kaczyńskiego.
 • @Talbot 18:16:51 Aby handlować z Chinami to trzeba mieć
  albo walutę chińską, albo inną walutę rezerwową. A jak się nie ma takich zapasów, to się pożycza. Widocznie Chiny nie chcą przyjmować polskiej waluty.
 • @Anna-PK 18:28:38
  "Aby handlować z Chinami to trzeba mieć
  albo walutę chińską, albo inną walutę rezerwową."

  Masz na myśli rubla, która ma się stać nową walutą rezerwową?
  Właściwie rubel już spełnia warunki aby takim się stał...ale skończy się to kolejną wojną ojczyźnianą - w obronie rubla.
 • @Talbot 18:39:52 Nie, nie mam na myśli rubla.
  A Polska w ruble również nie jest bogata, bo ma deficyt handlowy z Rosją w wysokości SALDO WYMIANY TOWAROWEJ w 2019 roku
  -30 127,5 mln PLN
  http://www.mapa.kuke.com.pl/rosja.html
 • @Talbot 18:39:52
  "Masz na myśli rubla, która ma się stać nową walutą rezerwową?
  Właściwie rubel już spełnia warunki aby takim się stał...ale skończy się to kolejną wojną ojczyźnianą - w obronie rubla."

  Taki ciekawy temat a Pan trolluje. Skorpiony, rubel, most.

  Po co Pan to robi?
 • @Anna-PK 18:47:38
  Wy Towarzyszki Rosjanki "Wiewiórki" amerykańskie rozbrajacie mnie - pękam ze śmiechu.
  A mówią, że Neon jest poważnym portalem - opiniotwórczym.
 • @Talbot 18:55:53
  "@Anna-PK 18:47:38
  Wy Towarzyszki Rosjanki "Wiewiórki" amerykańskie rozbrajacie mnie - pękam ze śmiechu.
  A mówią, że Neon jest poważnym portalem - opiniotwórczym."

  Ja bym Pana, na miejscu Pani Anny zbanował, with extreme prejudice.
 • @Talbot 18:55:53 Głupiego wszystko śmieszy.
  Tak NEon jest poważnym portalem, ale trzeba mieć nieco wiedzy aby to docenić. Pana stać tylko na insynuacje. Życzę miłego wieczoru.
 • @Pedant 18:58:42 Zbanować zawsze można, ale można się też
  pobawić. To jest taka zabawa jaką kot urządza złapanej myszy. ;)
  //Ja bym Pana, na miejscu Pani Anny zbanował, with extreme prejudice.//
 • @Talbot 18:55:53
  Bo jest poważny. Przestaje być wtedy, gdy coś wklejasz. Ale cóż... Pan Opara upiera się, żeby mogli tu publikować także polskojęzyczni.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:09:17
  "Bo jest poważny. Przestaje być wtedy, gdy coś wklejasz. Ale cóż... Pan Opara upiera się, żeby mogli tu publikować także polskojęzyczni."


  Spoko - wklejam teksty polskich patriotów.
  POLSKICH - nie Dugina.

  Prawda w oczy kole?
 • @Talbot 19:24:50 To polskich patriotów tylko na to stać?
  Te teksty, jakie Pan wkleja, to jest kompromitacja i polscy patrioci nie powinni dawać się tak ośmieszać. To jest beznadziejna prymitywna twórczość, która ośmiesza i poniża.
 • Następne ostrzeżenie ze strony USA.
  Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ostrzegł w środę, że firmy pracujące w Nord Stream 2 i drugiej linii projektów gazociągu Turk Stream są zagrożone sankcjami USA, powołując się na „złośliwy” wpływ Rosji w Europie.
  Przemawiając na konferencji prasowej, Pompeo powiedział, że Departament Stanu aktualizuje publiczne wytyczne dla organów przeciwdziałających amerykańskim przeciwnikom poprzez sankcje (CAATSA), aby uwzględnić te projekty.
  „To działanie naraża inwestycje i inne działania związane z rosyjskimi rurociągami eksportującymi energię na sankcje amerykańskie” - powiedział. „Jest to wyraźne ostrzeżenie dla firm pomagających i wspierających rosyjskie projekty dotyczące złego wpływu i nie będą tolerowane”.
  „Wynoś się szybko, bo będą konsekwencje” - ostrzegł najwyższy dyplomata.
  https://www.aa.com.tr/en/americas/us-tells-companies-to-get-out-of-russian-gas-projects/1911682#
  To podaje turecki portal.
 • @Anna-PK 19:58:46
  I'm sorry so sorry

  https://www.youtube.com/watch?v=BGLR25EJtfE
 • @Anna-PK 18:02:47
  Chiny to potęga w produkcji jabłek. Jesteśmy ich rywalem, chociaż my słabniemy, dzięki sankcjom antyrosyjskim
 • @Anna-PK 19:58:46
  Ja czekam, aż inne państwa się wkurzą i odpowiedzą Amerykanom kontrsankcjami
 • @Wican 22:56:01 Dzisiaj jest głośno w Londynie.
  Władze brytyjskie zerwały dotychczasową umowę Huawei na instalację 5G i oznajmiono, że to robią ze względu na bezpieczeństwo, jako, że Huawei może użyć swój produkt do celów wojskowo-szpiegowskich. Tak długo i namiętnie Brytyjczycy to tłumaczyli.

  A zaraz potem pokazano Trumpa, który wyszedł i ogłosił, że on własnoręcznie robi naciski na poszczególne państwa aby zerwały z Chinami, tak jak to zrobiły UK.
 • @Anna-PK 23:04:56
  Trump wszystko robi na chama. Ale też upokarza liderów innych państw. W końcu nastąpi reakcja
 • @Wican 22:56:01 Niemcy protestują przeciwko bazom wojskowym
  i broni jądrowej.
  https://www.peoplesworld.org/wp-content/uploads/2020/07/stopramstein960.gif

  https://www.peoplesworld.org/article/has-germany-finally-had-enough-of-u-s-bullying-and-militarism/
 • @Talbot 19:24:50
  Niech Pan zamilknie bo nic sensownego nie ma Pan do powiedzenia. Nie tylko tutaj ale na innych blogach rowniez. Jest Pan trollem.!
 • Ja myślę, że dyskusje na NEonie są zbyt ideologiczne, a zbyt mało
  porusza się problemów realistycznych.
  Kiedy dyskutuje się problem Huawei w UK, czy USA, to trzeba to też odnieść do Niemiec. Okazuje się, że Niemcy wcale się Chin nie boją. I nie ma co się temu dziwić! Niemcy mają z Chinami nadwyżkę handlową!

  Pisałam w innym miejscu o umiejętności liczenia zamiast wałkowania wszelkiego rodzaju ideologii. W dzisiejszym świecie coraz jest trudniej wyżyć z propagandy i kto nie nauczy się matematyki, temu będzie coraz trudniej. Matematyka oznacza precyzję, a dokładność i precyzja jest coraz ważniejsza.

  Jest koronawirus i ludzie są bez pracy, ale ci co umieją liczyć ciągle pracują nie zważając na nic. Mam takiego mizerotę studencika 22 lata, był na rocznej praktyce w "krzemowej dolinie" ale ze względu na wirusa premier Trudeau kazał wszystkim wracać do domu. I właśnie ten studencina też przyjechał, ale to nie znaczy, że przerwał praktykę. Pracuje i będzie pracował tak długo ile będzie chciał, bo firma chętnie go zatrudni na stałe, nawet bez ukończonych studiów. I płacą też nieźle.

  Więc wracając do Niemiec, to Merkel ciągle robi biznes z Chinami. Kiedy wszystko siadło przy wirusie, to Niemcy sprzedali w czerwcu o 11% więcej niż w miesiącu poprzednim i tak sprzedaż im rośnie z miesiąca na miesiąc, tylko jeden miesiąc był dołek. Merkel nie traci czasu na problemy Hon-Kongu, ani Tybetu, Merkel dba o Niemcy.
 • Więc na NEonie należy rozpracować Niemcy.
  Z tego co czytam, to polscy politycy nie wiedzą czy Niemcy mają być mocne, czy słabe. Ciągle mają Niemcom za złe, że Niemcy nie wydają 2% GDP i są słabe, ale z drugiej jak Niemcy dogadają się z Rosją, albo nawet z Chinami, to będą zbyt silne.

  Nikt nie analizuje, czemu Niemcy odnoszą sukcesy. Wiem, miały kiedyś Plan Marshalla, tak ale Grecja też miała Plan Marshalla. Tak, też Grecja miała.
 • @Anna-PK 06:08:55
  Myślę, że dyrektywa przyszła zza oceanu,do "polskich"polityków" , ze Niemcy mają być słabe i należy z nimi walczyć, na razie gospodarczo..
  Obecnie ,celem zza oceanu jest osłabienie maksymalne Europy, podporządkowanie sobie jej w każdej dziedzinie.Jako rynku zbytu gazu, broni,i wszelkiego chłamu, jako podległego sobie wasala.W tym celu należy ją niszczyć i osłabiać gospodarczo, politycznie, wizerunkowo.
  Tę rolę wyznaczono krajom dawnego bloku wschodniego,szczególnie Polsce.
  Inna rzecz, że Niemcy bardzo źle zagrały np. z Polską po wejściu do UE, traktowali nas jak ubogiego krewnego i źródło taniej siły roboczej.
  Tutaj należy podkreślić to, że tak nas traktują jak sobie pozwalamy!!.wszyscy łącznie z Ukrainą.
  Należy się głośno upominać o swoje, a nie łasić i czekać, az nam sami dadzą..bo nas "lubią"
  Kompletny brak przygotowania politycznego, gospodarczego, dyplomatycznego polskich "elyt",po 89 roku , brak umiejętności dyplomacji,negocjowania , "targowania się o swoje"serwilizm i służalczość powodowały wykorzystanie kraju.
  NIKT nie będzie nam tanio sprzedawał gazu, prądu,bo jesteśmy sympatyczni, tylko dlatego że twardo negocjujemy.Wystarczy "obserwatorom" z innych krajów ,że widzą jak się żremy na forum PE,jak niektózry "donoszą" na własny kraj itd.
 • @trojanka 07:22:59
  https://www.forbes.pl/gospodarka/mike-pompeo-o-polityce-energetycznej-usa-nie-chcemy-by-europa-byla-zalezna-od-gazu-z/yhkgrpm
 • a
  Amerykańskie wsparcie dla Trójmorza, co nasi politycy uznają za wsparcie Polski, wynika z polityki otwarcia (resetu) z Rosją.
  To było zamierzenie przejęcia Rosji z fałszywym uśmiechem przyjaźni na ustach.
  Przykładem - Ukraina.

  Ta polityka okazała się mało skuteczna - USA są już za słabe na jej kontynuowanie. Ale pustka musi być wypełniona - w miejsca puste zaczęły wchodzić Niemcy.Utrzymanie wsparcia dla Polski ma osłabić ten proces - a jednocześnie wzmocnić USA, bo płacimy za to bardzo dużo - kupując choćby ten szmelc na uzbrojenie.

  Należy pamiętać, że USA pozbędą się nas za "czapkę gruszek" jeśli tylko pojawi się lepsza okazja.
  Nas ta sytuacja chroni przed pazernością Żydów (447) - nacisk ze strony deep state jest mniejszy, bo Trump liczy kasę jaką im wpłacamy za uzbrojenie. Ale to się może szybko zmienić jeśli Trump przegra.

  Polska opcją jest zbudowanie Trójmorza - na tyle silnej struktury, aby w pewnym momencie oprzeć się Niemcom (bo USA same odejdą).

  Wojska USA w Polsce - to kwestia kasy. One nie mają żadnego znaczenia militarnego. Ani Europie, ani USA nie zależy na konflikcie tutaj.

  Dopiero teraz można o Chinach.
  To Państwo Środka, a więc nie nastawione na ekspansję; ich celem jest przyciąganie.
  Są już na tyle mocne, aby ignorować USA, ale nie dążą do konfliktu. Czas pracuje dla nich - USA słabną z każdym rokiem. Ten stan dominacji USA - jest nie do utrzymania.
  Możliwy jest jakiś konflikt lokalny ( skala może być duża), ale nie dotycząca totalnej konfrontacji, po którym ustali się nowy model - wielobiegunowy.
  Wbrew pozorom - to nie będzie czas pokoju, a pojawiające się konflikty regionalne.

  Ten scenariusz jest prawdopodobny, ale to wersja optymistyczna. Pesymistyczna - po co rozważać jak już nas nie będzie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:05:26
  "Polska opcją jest zbudowanie Trójmorza - na tyle silnej struktury"

  Czy Polska ma siłę podbić Litwę, zrobić następną wyprawę na Kijów, zająć Słowację, przekonać Węgry itd ... Bez tego nie będzie Trójmorza.

  I jak ma się do tego słynna wojtasowa Cywilizacja Polska?
 • @K54 23:39:27
  "Jest Pan trollem.!"

  Jakbym słyszał amerykańskich, lewackich demokratów. Coś co jest sprzecznego z waszą wizją świata sowieckiego - jest zawsze nazywane trollowaniem.
 • @Pedant 10:05:35
  To, że ma Pan żydowskie usposobienie - wynika z tej uwagi.
  Dla Pana nie istnieje nawet możliwość współistnienia równoprawnych podmiotów.
  Tylko "zająć", "pokonać", "ujarzmić".

  Już niedługo będziecie się mogli wykazać na BW.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:31:39
  Witaj w żydowskim i banderowskim Klubie.
 • @Pedant 10:05:35
  Ty będziesz następny.

  "Czy Polska ma siłę podbić Litwę, zrobić następną wyprawę na Kijów, zająć Słowację, przekonać Węgry itd ... Bez tego nie będzie Trójmorza."

  Bardzo, ale to bardzo, się Pan zagalopował. xD
 • @Talbot 10:47:31
  "@Krzysztof J. Wojtas 10:31:39
  Witaj w żydowskim i banderowskim Klubie."

  No właśnie. Miało być o Rosji i Chinach a wy urządziliście tu żydowsko-banderowski klub.
 • @Pedant 11:04:35
  A kto chce "podbić Litwę, zrobić następną wyprawę na Kijów, zająć Słowację, przekonać Węgry itd ."?

  Ja o tym nie pisałem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:26:35
  "A kto chce "podbić Litwę, zrobić następną wyprawę na Kijów, zająć Słowację, przekonać Węgry itd ."?
  Ja o tym nie pisałem."

  To ja o tym napisałem. Narzucenie waszego planu sąsiednim krajom wymagało by właśnie takich działań. One wcale nie są chętne aby wejść do wojtasowej "Cywilizacji".
 • @Pedant 11:34:43
  Pytał ich Szanowny?
  To niech opisze, czego chcą...
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:02:05
  Cywilizacja Polska vs Dziki Zachód

  https://www.youtube.com/watch?v=J7_Op_AWgCE
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:02:05
  "To niech opisze, czego chcą..."

  Moskali, Żydy, Lachy na giljaku, Lach, Żyd i sobaka wse wira odnaka. ;)
 • @Pedant 13:09:25
  nie wtryniaj nam Chabad Lubavi

  https://www.youtube.com/watch?v=Ih8Y5AY_Djg&list=PL862fP610QZdAM9Gvt_ImTd3iB9uCWKo6&index=24
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:05:26 Aby budować, cokolwiek, trzeba
  umieć. A o uczeniu wszystkiego, nawet jak zbudować to Trójmorze, trzeba właśnie dyskutować i rozumieć co to jest.

  Tu na NEonie pojawiają się czasem, ale rzadko, różne projekty, przy tym podawane tak, że ani w ząb nie można tego zrozumieć. A one dotyczą budowy społeczeństwa! Jak można budować społeczeństwo, kiedy się nie umie rozmawiać z ludźmi?!

  Rozmowa z ludźmi! Jak Polacy ze sobą rozmawiają? To co piszę, to tylko dotyczy Polski, a trzeba dogadać się z całym Trójmorzem!

  Pan to rozumie, p. Wojtas?
 • @Pedant 11:34:43 Nikt nie wie co to jest to "Trójmorze".
  To jest idea zbudowania własnej polskiej Unii, w Unii Europejskiej. To jest amerykańska idea rozbicia UE.

  Ale powiedzmy, że tak nie jest, powiedzmy, że to jest idea współpracy i kooperacji Europy Środkowej.
  Należałoby zacząć od kultury, festiwalu zespołów ludowych, nauki języków, poznawanie wyznań i szacunku dla tych różnic. To jest najtańsze i na to wszystkich stać. Czy dzieje się coś takiego? Ja nie wiem, nie czytałam nigdzie o tym.
 • @Anna-PK 14:40:57
  Ja to rozumiem. Problem, czy Pani tez rozumie to co pisze...

  Ja zaprezentowałem ideę Cywilizacji Polskiej. Na to potrzebna była książka, aby przedstawić zarys.
  Pani pisze krótką notkę i już "wszystko wie".

  Z kolei - tu jest większość trollująca wszystko, co polskie. Celowa działalność, aby tylko wykazać, że polskość to tylko puste hasło.
  Ja świadomie traktuję ich jak przygłupów - bo to są przygłupy - po to, że nie mam chęci , ale i nie ma sensu podejmować z nimi dyskusji.
  To stado (bo działają stadnie) samodzielnie nie myśli i zawsze oczekuje na wskazania prowadzącego.
  Tu też to widać.

  Na tym etapie - niech Pani to traktuje jako zabawę.
 • @Pedant 13:09:25
  A to w jakim języku? "Trójmorski"?
 • Co robią Chińczycy? Chinczycy robią wszystko.
  Chińczycy zakładają Instytuty Konfucjusza, a tam uczą języka chińskiego, kaligrafii, sportów tradycyjnych, tradycyjnej kuchni, oraz wszystkiego co Chinczycy uważają za ważne. I robią to wszystko bardzo grzecznie i z uśmiechem.
  W każdym państwie to robią, w Polsce także.
  https://static.polityka.pl/_resource/res/path/21/7f/217fa01f-50c2-463d-a420-ef164b970350_f1400x900
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:26:35
  Student Piszczyk?
 • @Anna-PK 14:40:57
  Pani Aniu, był kie... ups, napiszę w Paninym języku, otóż:

  Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, żył był pewien Menes. Uznał, że w kupie siła i zjednoczył Górny i Dolny Egipt, tak na wsjakij słuciaj, sztoby go Araby nie zrównały z gruntem. :)

  Ładne? No ładne, proste, skuteczne, odważne... dopóki nie podpłynął w koszu porzucony/podrzucony niejaki Em, niemowlęciem będący, i nie rozpieprzył ( przy pomocy Echnatona i mniejszości etnicznej) wielkiego, dobrze funkcjonującego, państwa. Tak przynajmniej mówi legenda.
  Państwo to organizacja. :) Bez państwa jest CHAOS. :)

  PS. A otwarty dialog dobrze płaci?
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:52:57 Oczywiście, że to jest zabawa.
  Tego nie rozumiem. //Z kolei - tu jest większość trollująca wszystko, co polskie. Celowa działalność, aby tylko wykazać, że polskość to tylko puste hasło.//
  Proszę Pana, ci trolle, to także Polska! Oni też są polskością! Pan ich do Polski nie zalicza?
  Jeżeli Pan, oraz inni "patrioci" będą dzielić Polaków na lepszych i gorszych, to nic nikt nie zbuduje. Tłumaczę Panu, trzeba najpierw nauczyć się ze sobą rozmawiać. Tego trzeba się uczyć!

  Pamiętam po przyjeździe do Kanady taką właśnie naukę. Nauka rozmowy z ludźmi i rozumienia czym jest społeczeństwo.

  W maleńkim miasteczku Kamloops, w Kolumbii Brytyjskiej nas uczono Kanady. Obcy ludzie przychodzili aby nas zabrać na "picnic", na zakupy, nawet zaproszono nas na chrzciny. Najpierw robili to nauczyciele, ale i inni sąsiedzi. A w szkole uczono języka, ale również jak zachować się na przystanku, jak ktoś zechce z nami porozmawiać. Tak, tego uczono!
 • @JimA 15:13:51 To nie jest w moim języku. Ja bajek nie komponuje.
  Jeżeli to ma być, że "żydzi wszystkiemu winni i w związku z tym nie da się nic zrobić", to powinien Pan kupić już sobie trumnę i w niej sypiać. Bo wyznając taką teorię, nie należy robić żadnych innych planów.
 • @Anna-PK 15:16:17
  "Jeżeli Pan, oraz inni "patrioci" będą dzielić Polaków na lepszych i gorszych, to nic nikt nie zbuduje. Tłumaczę Panu, trzeba najpierw nauczyć się ze sobą rozmawiać. Tego trzeba się uczyć!"-

  - Dżizas, madame! zlituj się, kobitą jesteś. Ileż i jak trzeba wyginać język, żeby dogadać się z wrogiem?! Uczebe!

  - Kogo Pani chce uczyć i czego? Manier?

  ... to już nawet spacji brak na takie dictum. Damski obraz świata z Kanady? - np tylko tak by to zatytułować, i dać sobie spokój... psia mać.


  PS. A Otwarty Dialog dobrze płaci? W Kanadzie też?
 • @Anna-PK 15:16:17
  Zapomniała Pani podać definicje Polaka.

  Czy Eskimosów też można uznać za Polaków?

  "
  W maleńkim miasteczku Kamloops, w Kolumbii Brytyjskiej nas uczono Kanady. Obcy ludzie przychodzili aby nas zabrać na "picnic", na zakupy, nawet zaproszono nas na chrzciny. Najpierw robili to nauczyciele, ale i inni sąsiedzi. A w szkole uczono języka, ale również jak zachować się na przystanku, jak ktoś zechce z nami porozmawiać. Tak, tego uczono!"

  Oj, chyba kiepsko u Pani z nauką.
  PS. Czy na ichnich chrzcinach (czy to było obrzezanie?), to tam obowiązuje 1/2 l na twarz?
 • @Anna-PK 15:24:25
  Nie odpowiedziała Pani na pytanie.
  A co do trumny, to sypiam w niej od zawsze. :)
 • @JimA 15:24:28 A kto jest Pańskim wrogiem? Czy może Pan to
  napisać? Nie wiem co to jest Otwarty Dialog.
 • niech będzie
  zlituję się nad Aśćką. Ale to już będzie ostatni raz.
  Panina propaganda donikąd nie prowadzi. Lepiej usiąść i coś w spokoju wydziergać, upiec coś, choćby kawałek chleba.
  Daj sobie spokój z polityką, dobra kobieto. :)
 • @Anna-PK 15:29:13
  Poważnie? Nie wie Pani co to jest Otwarty Dialog?
  Aaaaa no to ok, ok... zaraz wejdę na jakieś kulinarne... albo sukienki. Jaki ma Pai kolor włosów? Pytam, bo chciałbym dobrze dobrać ofertę. Jest PAni wege?
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:25:36 Pan się zdziwi, ale uczyliśmy
  polskich obyczajów. Wprowadziliśmy w Kamloops święcenie pokarmów przed Wielkanocą w Kościele Katolickim. Księdzu się podobało! Nie tylko katolicy chyba w tym uczęszczali, na dworze, kto przyniósł koszyk, ten uczestniczył!
  //PS. Czy na ichnich chrzcinach (czy to było obrzezanie?), to tam obowiązuje 1/2 l na twarz?//
  Byliśmy na chrzcinach u młodego katolickiego małżeństwa, któremu urodziła się córka, właśnie poznanym w kościele.
 • @Anna-PK 15:39:35
  Zniewalające.
 • @Anna-PK 15:39:35
  https://socanyoublog.wordpress.com/2017/07/17/przemowienie-demonstracyjne-aby-kazdy-mogl-zyc-w-pokoju/
 • @Anna-PK 15:39:35
  Z drugiej strony to wstrętne, znęcać się nad Kobietą. Przepraszam.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:25:36 Dyskusja kończy się kpiną. ;(
  Czy może to utrata pewności siebie? Pan opracował teorię, ale nie bardzo to przystaje do praktyki.
  Ja Pana nie krytykuję, a Pan mnie ciągle. Czy wie Pan dlaczego to Pan robi?
 • @JimA 15:54:32 Jeżeli Pan szkodzi, to tylko sobie. Mnie to Pańskie
  wydziwianie jest obojętne. Pan mnie zupełnie nie rozumie, obracamy się w różnych sferach, a te sfery nawet się nie dotykają.
 • @Anna-PK 15:39:35
  To kto kogo i czego tam uczył?

  A chociaż formułę bitwy pod Grunwaldem jakoś tam Pani propagowała?
 • @Anna-PK 15:57:33
  Pani chce mnie wciągnąć w dyskusję na swoim poziomie, a to można skwitować jedynie kpiną.

  Jeszcze raz: o ile będzie Pani dzieliła się swymi refleksjami i doświadczeniami - wszystko OK.
  Jednak, gdy próbuje pouczać i narzucać swój punt widzenia - będę kpiną wykazywał braki.
 • @Anna-PK 16:01:07
  A no to dobrze, dobrze, uspokoiła mnie Pani. Tak. Cieszę się, że Pani nie drasnąłem bo bym sobie nie wybaczył. Ale z szermierki ma Pani dwóję na szynach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:09:50 Pańska kpina jest przykrywką Pańskich
  braków.
  //Jednak, gdy próbuje pouczać i narzucać swój punt widzenia - będę kpiną wykazywał braki.//

  W moim ujęciu dialog, to różne punkty widzenia. Właśnie na tym polegają relacje z ludźmi. Nie chcę jednak nic Panu narzucać.
 • @Talbot 19:24:50
  Nie zauważyłem na neonie tekstów Dugina za to pełno jest żydowskich wypocin, które ty wklejasz.
 • @JimA 16:13:17
  @Anna-PK 16:01:07 Ale z szermierki ma Pani dwóję na szynach.

  Pan to nazywa szermierką, ja nazywam trollowaniem. Pan zaczepia i przekomarza, rzadko wniesie coś do rozmowy.
 • @ Autorka
  Niedawno pisała Pani, że są na tym świecie różne zmiany, procesy, zawirowania, konflikty, interesy, a Polska.... po środku.

  Tym razem patrząc od strony Smoka, to jesteśmy za Atomowym Niedźwiedziem...
  No i jak tu można nie robić interesów z Chińczykami?
  Ale chyba "handlowi" czują pismo nosem.

  Fajny tekst Pani wyszperała.
  To Carnegie Center to taka "Fundacja Batorego"?

  5*

  I kwiatuszek:

  @--->>>>>>>>>>------------------------
 • @Pedant 16:37:09
  Co konkretnie chciałby Pan, żebym mu wniósł i na jaki temat?
  Mało interesuje mnie pańska opinia na temat moich komentarzy. Pan nie wnosi nic poza kopjuj-wklej z googla, więc...
  Nie obiecywałem, że zaoram Pana dzisiaj, napisałem, że jest Pan następny.
  Tak, u mnie ok. :)
 • @Anna-PK 23:14:02
  "Niemcy protestują przeciwko bazom wojskowym
  i broni jądrowej."

  Jak widać na zdjęciu chińska agentura na pierwszej linii frontu ;-)
  Trudno o lepszą fotkę w takim komentarzu, pod takim wpisem.
  Gratulacje.

  [ A moją dynamiczną ilustrację Pani "wytła" ;-( ]
 • @JimA 17:00:22
  "Nie obiecywałem, że zaoram Pana dzisiaj, napisałem, że jest Pan następny. "

  "Szermierka", "zaorywanie". Nudziarz z KubusiaA.
 • @Pedant 17:07:46
  I co tam? Nic nie wykrzesales? No i widzisz. Tak to jest, dziadzia.
 • @JimA 17:33:16
  Kto się bawi w usuwanie komentow?
 • @JimA 17:35:29
  "Kto się bawi w usuwanie komentow?"

  Moderator ;-P
 • @Jasiek 17:37:40
  A to przepraszam. Jeśli tak to owla i do widzenia się z państwem na dziś.
  :)
 • @JimA 17:40:56
  "A to przepraszam. Jeśli tak to owla i do widzenia się z państwem na dziś."

  Taki troll jak wy, nie może się odczepić, podobnie jak rzep od psiego ogona.
 • @JimA 17:40:56 Ile Pan ma lat? Nie ma nic do roboty?
  Nudzi się Panu? To nie jest piaskownica. Proszę sobie znaleźć inne zajęcie.
 • @Jasiek 16:57:46 W USA zaczynają poważne myślenie, jeżeli
  chodzi o sytuację dotyczącą tego nowego układu w trójkącie Rosja, Chiny i USA. To jest w Ameryce nowa jakość. Publikują Putina i prowadzą poważne dysputy nad tym nowym zjawiskiem, nad perspektywą utraty światowej dominacji przez USA.

  https://nationalinterest.org/
 • @Anna-PK 17:59:19
  "Nudzi się Panu? To nie jest piaskownica. Proszę sobie znaleźć inne zajęcie."

  Ja miałem dość jak mi zaczął "radośnie stepować" pod wpisem - miarka się przebrała i dostał... bana.
  Tak, wiem - to bardzo brzydko z mojej strony, ale przynajmniej jest trochę... "czyściej".
 • @Anna-PK 18:46:13
  "W USA zaczynają poważne myślenie, jeżeli
  chodzi o sytuację dotyczącą tego nowego układu w trójkącie Rosja, Chiny i USA."

  Kiedyś myślałem, że chodzi o zapanowanie nad surowcami i ludnością Eurazji, no a w efekcie całego świata przez międzynarodową banksterkę i korporacje. Ale plan jest/był dużo bardziej przerażający - wszystko wskazuje na to, że zawiera totalne ogłupienie ludności.
  Przykład mam ze Szwecji: środowiska lewicowe promowały otwarcie na emigrantów - najczęściej muzułmańskich. Pewnego dnia chciały zorganizować paradę gejów i lesbijek. Jakież było ich zdziwienie gdy przejście przez dzielnicę muzułmańską spotkało się z wybuchem niekontrolowanej agresji ze strony muzułmanów... No i po otwartości ;-)

  Ciągle chodzi mi po głowie scena z filmu "Faraon" - jest to moment gdy ludzie domagający się wydania złota ze świątyni (przy czym należy zwrócić uwagę na to, że nie chodzi o rabunek, ale o ożywienie gospodarki i przetrwanie ludności) wpadają w przerażenie na widok zaćmienia Słońca. Reakcją tłumu jest oczywiście wrzask i paniczna ucieczka, ale przez moment kamera zatrzymuje się na mężczyźnie tak wystraszonym, że już nawet nie ucieka, ale wiedziony jakimś niesamowicie prymitywnym instynktem zaczyna gwałtownie... kopać jamę w osypującym się piasku. To ujęcie trwa dość długo - kiedyś kamera w filmach trochę inaczej "jeździła" po całym tym filmowym imaginarium -teraz jest szybko, dynamicznie - jak w klipie. Ale może właśnie dzięki temu udało się ekipie Kawalerowicz-Konwicki-Wójcik-Zdort pokazać zakłamanie i bezwzględność ówczesnej (ale czy tylko?) kasty kapłanów/biznesmenów.
  Z tego powodu zapewne także "trochę" zboczyłem z filozoficznego podejścia pod wpisem Szanownego Pedanta na temat Boga. Przed kapłanami i faraonami władzę w Egipcie mieli sprawować członkowie tajemniczego Shemsu Hor. Teraz ich nie ma, ale nie wiem czy ich wiedza i wpływy nie przeszły na jakieś inne dziwne i tajne stowarzyszenia usiłujące zawładnąć światem.
  Po tym co się teraz działo i dzieje w USA i na całym świecie ciężko mi uwierzyć, że za tym wszystkim nie stoją jacyś sataniści lub jacyś ich protoplaści nawet. I wcale się nie zdziwię gdy to poważne myślenie, o którym Pani napisała nie ma jakiegoś niecnego celu za całą propagandową otoczką. Z demokracją bowiem nie ma żartów ;-(
 • @Anna-PK 18:46:13
  Co do tego gifa jaki wkleiłem to miałem pisać (ale nie zdążyłem ;-DDD ), że to może być bardzo prorocza ilustracja - pojedynek jest między Norris'em i Lee'm - moje skojarzenia były takie:

  - Kiedyś w "Spotlight" (takie pismo dla "łonas-spik-inglisz" - nie wiem czy jeszcze istnieje) czytałem artykuł na temat Texasu - było w nim napisane, że tym czym USA są dla świata, tym Texas jest dla USA. A teraz Norris to honorowy "Texas Ranger" i...

  - ...i przegrywa pojedynek z Bruce'm Lee - reemigrantem (nie wiem czy tu to trafne określenie) z... no właśnie: z Hongkongu.

  I tak sobie myślę, czy jeśli dojdzie do szybkiej i bardzo bezpośredniej wymiany ciosów, to Chiny nie aktywują czasem swoich obecnych w USA "dysydentów-ach-jak cierpiących-za-demokrację w Hongkongu" tzn właściwie zalegendowanych przez władze chińskie. I pod tym względem ta scena wydawała mi się taka trafna. No ale rozumiem - to winni się tłumaczą ;-)

  Ukłony
 • @Jasiek 19:47:32 Człowiek, nawet ten najważniejszy, żyje tylko
  określoną liczbę lat. Upadają cywilizacje, powstają nowe, rodzą się nowi ludzie i mają swoje własne podejście do aktualnych im problemów.
  A jakie to podejście to zaraz napiszę. ;)

  "Miasto Asheville w Karolinie Północnej głosowało za zadośćuczynieniem krzywd doznanych przez czarnych mieszkańców miasta i ich potomków - Nie będą to płatności bezpośrednie, ale będą to „inwestycje w obszarach, w których czarni mieszkańcy napotykają różnice”, według Citizen Times."
  https://www.citizen-times.com/story/news/local/2020/07/14/asheville-passes-reparations-black-residents-historic/5438597002/

  Nie wiem jakie tam ukryte spiski dzisiaj działają, ale tego jeszcze nawet nikt nawet rok temu nie mógł przewidzieć.
 • @Jasiek 20:07:56 Amerykańskie władze wprowadziły limity miejsc
  dla studentów z Orientu na amerykańskich uczelniach. Uniwersytety płaczą, że tracą przez to miliardy $$$$. ;)
 • @Anna-PK 20:09:07
  "Nie wiem jakie tam ukryte spiski dzisiaj działają..."

  Szczerze pisząc to nie wygląda to najlepiej...
  Przykładowo: "Kolumb odkrył Amerykę" w 1492 r. Chyba dobrze zapamiętałem. Ale jednocześnie Piramida Cheopsa stoi na południku, który przebiega przez najdłuższy obszar lądowy. Więc albo ktoś trafił w taki przypadkiem, albo znał położenie wszystkich kontynentów zanim zaczęto budować piramidę, co daje ok. 4 tys lat różnicy między wiedzą o wszystkich kontynentach, a "odkryciem Ameryki". Zatem "gawiedź" jest "trochę" do tyłu jeśli chodzi o podstawową wiedzę o naszej planecie...
  A to tylko przykład od polskiego wieśniaka :-(

  "Człowiek, nawet ten najważniejszy, żyje tylko
  określoną liczbę lat."

  Tu też pewnie jesteśmy trochę do tyłu - słyszałem o roślinie, której szamani używają do oddzielenia świadomości od ciała. Ciekawe czy potrafią ją przenieść do drugiego...

  "Upadają cywilizacje, powstają nowe..."

  W Ameryce Południowej są megality - na nich ktoś ustawił kolejne budowle, ale jakość obróbki kamienia już nie ta... Wygląda, że co nowsza cywilizacja to gorsza jakość.
  Przykładowo w Sumerze znienacka pojawiły się miasta, kodeksy a gdzie indziej w tym czasie "między nami jaskiniowcami". Coś się tu nie zgadza :-(

  Ale tak wracając do Chin i ich relacji z Rosją to tradycje państwowe mają "trochę" dłuższe niż USA i przynajmniej pod tym względem sytuacja w tym trójkącie daje nadzieję, że żandarm się trochę opamięta.

  Dobra, już nie smęcę ;-)

  Dobrej nocy dla Pani.
 • Jest nowa wstrząsająca wiadomość!
  Rosyjscy hakerzy chcą ukraść formułą szczepionki koronawirusowej z laboratorium w UK, USA i Kanady. Nie ma wątpliwości, że to rosyjscy hakerzy. Podpisują się "Crazy Bear" co tłumacząc znaczy Szalony Niedźwiedź. A to wiadomo, że chodzi o Rosję.
 • @Anna-PK 00:26:14
  faktycznie wstarzasajaca , taka podobnie jak ta , ze Wania , Fiedia i Alosza naje.....li listonosza .
  Powaznie nie bedac chlopcem z piaskownicy
  chyba cos na temat przedrokow juz pisalem do ciebie ale powtorzmy
  opracowanie Carnegi Institut Moscow dale jakis obraz realcji -powiedzmy dosc statyczny .
  popatrzmy wlsnymi oczyma :
  na Morzu Poludniowochinskim stoja na przeciw siebie dwie nazwijmy to armady

  posuniecia Pekinu w Honk Kong dodatkowe napiecie

  Turcja interweniuje w wojnie "domowej " w Libii - Egipt oglasza gotowosc wsparcia militarnego przeciwnej strony

  W Syrii podpisano porozumienie wojskowe pomiedzy Iranem a Syria

  gdzie jest Rosja od dluzszego czasu Rosja nic "nie zrobila "

  Niemcy mowia do USA wasze sankcje mozecie sobie , wiecie

  Ukraina prowokuje Rosje poprzez odciecie wody dla Krymu wobec katastrofalnej suszy na polwyspie

  Tak stosunki sa modelowe pomiedzy Rosja a Chinami

  Jakie stanowisko zajmie Rosja wobec USA . Wydaje sie iz wsparcie Chin i EuroUnii nie lezy do konca w jej interesie

  prosze spojrzec na wymowny fakt z polskiego podworka
  Po wyborach skrywany dotad Maciarewicz mowi cos o sluzbach , podobno te sluzby (WSI) to zaplecze Dudy - i natychmiast ujawnia sie umilowana przez normalnych Polakow ambasadoressa

  na koniec pytanie na dzisiaj dosc podstawowe dla nas Polakow - tych tutaj oczywiscie czyli Tutalsow - nie mylic z Totalsami
  czy Niemcy kupia Konia Trojanskiego za te 70 mld eur , moze cos dorzuca ???
  napisz co myslisz ty , nie Blomberg , nie Carnegi , nie kilka innych Think Thankow na te tematy - Co bedzie ?????
  Oj bedzie , Oj bedzie sie dzialo
 • @rowszan 07:17:46
  "Jakie stanowisko zajmie Rosja wobec USA . Wydaje sie iz wsparcie Chin i EuroUnii nie lezy do konca w jej interes"

  Jeśli Rosja chce być niezależnym mocarstwem, będzie wspierać mocarstwo numer dwa przeciw mocarstwu numer jeden. Gdy Chiny będą numerem jeden, Rosja wesprze Zachód.
 • @Pedant 08:00:16
  Zachód moim zdaniem to pojecie zbyt szerokie . Biorac pod uwage obecna sytuacje USA ,jej wewnetrzne konflikty w walce o władze . Wydaje sie ze w inresie Rosji lezy poprcie Trumpa .
  Wkrótce wiele sie wyjaśni - nic co widzisz nie jest takim naprawde .
  Swiat jednobiegunowy mamy juz za soba , co przed nami ??????
 • @rowszan 08:12:40
  "Biorac pod uwage obecna sytuacje USA ,jej wewnetrzne konflikty w walce o władze . Wydaje sie ze w inresie Rosji lezy poprcie Trumpa . "

  Nie sądzę. Polityka amerykańska raczej nie zmienia kursu wraz ze zmianą prezydenta. W interesie Rosji jest kierowanie się własnymi interesami.

  Obecnym celem USA jest utrzymanie hegemonii albo pierwszej pozycji przed Chinami i Unią. Obama, Trump, Biden - nie robią różnicy.

  Poza tym, Rosja nie ma żadnego wpływu na amerykańskie wybory.
 • @Pedant 08:27:44
  musze leciec , dokonczymy przy innej okazji
  milo bylo jak zwykle zamienic pare slow
  pozdrawiam
 • @rowszan 07:17:46 A ja myślę, że powoli dojdzie do jakiegoś
  porozumienia w sprawie "od Lizbony do Władywostoku". Tego chcą Niemcy, Francja i Rosja. Pewnie też Włochy i Hiszpania. A jak łatwo zauważyć hakerzy nie hakują ani Niemców, ani Francuzów. Niemcy czyli Unia nie przepuści takiej szansy. Historycznie to ani Francuzom ani Niemcom nie udało się podbić Rosji z braku dobrego politycznego planu.
  Plany zawsze były aby podbić i opanować, ale obecnie plany zakładają kooperację.
  UE zgodna jest z Rosją tak w sprawie Iranu, jak również Chin.

  A USA i UK mają inne plany. W związku z tym będą napięcia w na Pacyfiku, Kanada ma tą księgową z Huawei, na swoje nieszczęście i boi się cokolwiek zrobić przeciwko USA, Australia zresztą też jest w tej anglojęzycznej spółce.
 • @rowszan 07:17:46 Chodzi także aby pozbyć się z obrotów
  dolara amerykańskiego. To Chiny i UE, Rosja również będą forsować w obrotach €. Szczególnie obecnie kiedy gospodarka będzie się rozruszać po epidemii. Zresztą ta epidemia nie skończy się szybko, jeżeli skończy się w ogóle. Ten wirus będzie się tlić, a to ograniczy ruch lotniczy, zamknie USA poza sferą Euro-Azji.
  Najgorzej wyjdą na tym wszystkim Brytyjczycy; mają przerąbane z Rosją, z Chinami, z UE, a do USA i Kanady jest daleko.

  Afryka ma śmiertelne żniwo z powodu koronawirusa, tam będzie pogrom.
 • @Anna-PK 15:25:13
  "myślę, że powoli dojdzie do jakiegoś
  porozumienia w sprawie "od Lizbony do Władywostoku". Tego chcą Niemcy, Francja i Rosja."

  Jak się ukształtuje nowa równowaga i zależności zalezy od wymiany gospodarczej.

  W roku 2019 taka była kolejność głównych partnerów handlowych Niemiec (zsumowany eksport i import, w miliardach dolarów):

  Chiny 205 928
  Holandia 190 116
  Stany Zjednoczone 190 018
  Francja 172 669

  (Rosja 57 833)

  Czyli USA ma prawie cztery razy większy wpływ na Niemcy niż Rosja, ale Chiny je przeganiają.
 • @Pedant 15:55:49 Tak, ale proszę wziąć pod uwagę, że Rosja
  ciągle jest objęta sankcjami i kontrsankcjami, ograniczeniami wizowymi i propagandą jako wróg NATO. Wkrótce wyjaśni się sprawa przemieszczenia wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski i jak to się odbije na stosunkach Niemiec i USA.
  Ameryka jest rynkiem zbytu dla niemieckich samochodów, ale jest też konkurentem dla amerykańskich. Generalnie Trump robi dużo zamieszania z cłami na europejską produkcję.
 • @Anna-PK 16:20:22
  "Rosja ciągle jest objęta sankcjami i kontrsankcjami"

  Skuteczność sankcji zależy od proporcji siły gospodarczej, bo uderzają one w obie strony.

  Za zmianę światowej równowagi odpowiadają głównie Chiny poprzez swój spektakularny wzrost gospodarczy. Rosja odgrywa rolę języczka u wagi i jest dla Chin niezbędna.

  Jeśli Amerykanie stracą swoja pozycję w Europie, to przez Chiny.
 • @Pedant 15:55:49 Europie Ameryka jest potrzebna jako rynek.
  Technicznie już USA Europie nie zaimponują. Nawet program kosmiczny Europa ma własny w kooperacji z Rosją.
  USA straszą nowymi sankcjami z powodu NS2, a Niemcy odpowiadają: "Polityka energetyczna Europy jest robiona w Europie, a nie w USA"; Heiko Maas minister spr. zag. Niemiec.
 • @Pedant 16:40:28 Jeżeli Amerykanie stracą swoją pozycję
  w Europie, to przez własną słabnącą gospodarkę. "Ameryka first" oznacza Ameryka dla siebie, a do tej pory mieli deficyt handlowy wszędzie.
  https://www.dw.com/pl/rekordowa-nadwy%C5%BCka-ue-w-bilansie-handlowym-z-usa/a-47546375

  https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4280.html
 • @Anna-PK 15:25:13
  zakładasz porozumienie , oczywiscie jest to jeden z wariantow . Ja usilnie bede obstawal za wariantem silowym co za tym przemawia, moim zdaniem

  1 rozpad imperiu historycznie wiazal sie z wojna , wojnami z reguły o duzym natezeniu
  2 dzisiejsze wojny lokalne a praktycznie trwaja cały czas tylko tym razem za wyjatkiem byłej Jugosławi nie dotykają Europy a przepraszam jest jeszcze Ukraina , to nic innego jak próby sił , próby systemów , mozliwosci
  3 wojny "wyprzedzajace " Libia , Irak de facto przeprowadzone w celu obrony US Dolar jako waluty rozliczeniowej
  4 wojna biologiczna prowadzona za pomoca Covid - uderzenia celowe
  Iran , Chiny , Miekkie podbrzusze Europy czyli te kraje o ktorych piszesz Włochy , Hiszpania , Francja
  5 Czy uwazasz ,ze na dluga mete uda sie połaczyc , pogodzic dwa silne nacjonalizmy rosyjski zniemieckim ?
  6 Zydzi w rozumieniu kraju , ludzi , upadajace imperium nie bedzie w stanie ustrzec ich przed zagłada na terenie Bliskiego Wschodu - prawdopodobna przyczyna realizacj projektu Polin czy Tez jak Pedant pisał Mitteeuropa .
  7 Deep State - zdecydowanie prowojenna grupa w Stanach , dąząca do utrzymania hegemonii za cene konfliktu
  8 czy struktury Nato nie beda ocaleniem dla "jednosci " Zachodu
  9 wojna przenosi sie do Kosmosu - byc moze Chiny nie sa technologicznie od strony militarnej przygotowane do takiego konfliktu i to zostanie wykorzystane przez USA - pamietaj , ze odpalenie ( wybuch ) rakiety miedzy kontynentalnej o sile np 2 megaton na wysokosc 10 km nad obszarem powiedzmy Stanow wylacza elektronike ze wszystkimi konsekwencjami
  potem jeszcze troche ,
 • @rowszan 18:31:11 Niemcy przez stulecia mieli łączność
  w rodzinach władców. Reszta jest w nowym tekście jaki przesłałam.
  //5 Czy uwazasz ,ze na dluga mete uda sie połaczyc , pogodzic dwa silne nacjonalizmy rosyjski zniemieckim ?//
 • @Anna-PK 18:37:56
  nie bardzo rozumiem "Niemcy przez stulecia......"
  i gdzie jest ten tekst ?ktory przeslalas
 • @rowszan 19:01:26 Mnie chodzi o małżeństwa między tronami
  i wynikający z tego układ pokojowy. W końcu nawet zabory wynikały ze wspólnych uzgodnień. Katarzyna II i ostatnia caryca były Niemkami. Nie pamiętam kto jeszcze.
  https://an40na.neon24.pl/post/156550,przyszlosc-trans-atlantycyzmu-zalezy-od-europy
 • @Anna-PK 19:07:58
  znalazlem , przeczytalem

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Norymberga NR.2 się rozpoczęła.

  Brazylijska komisja senacka zaleciła postawienie szeregu oskarżeń karnych prezydentowi Jairowi Bolsonaro za działania i zaniechania związane z drugą pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Reset i co dalej.

  Dużo się pisze o tym resecie, o zadłużeniach i zagrożeniu jaki z tego może wyniknąć. Nie ma dokładnego opisu jak to będzie przeprowadzone, ja za bardzo rozumiem jak to może działać. Zajmę się tym co rozumiem i co zaczyna się pojawiać. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Są tylko sygnały i znaki.

  Odbyło się historyczne spotkanie prezydentów Putina i Baidena w Genewie, a tłem do tego spotkania były Chiny i chińskie wpływy w całym świecie. Tematem rozmów było pytanie - co zrobi Rosja w tej nowej konfiguracji sił. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031