Frau Merkel odchodzi na zasłużoną i wysłużoną emeryturę, nie jest jasne kto będzie rządził w Niemczech, pozycja lidera Europy jest wolne i prezydent Macron zaczyna się w nim rozsiadać.

W ciągu ostatniego tygodnia Francja wycofała ambasadorów ze Stanów Zjednoczonych i Australii, odwołała szczyt bezpieczeństwa z Wielką Brytanią po nazwaniu Wielkiej Brytanii wasalem Ameryki, zagroziła rozpoczęciem jednostronnych negocjacji z Chinami i Rosją, zakwestionowała jedność NATO i zasugerowała wycofanie się z NATO.
 
Wielka Brytania, kraj, który przekształcił realpolitik, a dzielenie i rządy  w formę sztuki, znalazła się w pułapce.  Niekończące się pertraktacje z UE , zagrożenie rozpadem od wewnątrz, powoli  zapomina o marzeniach mocarstwowych jakimi żywila się w szczytowym okresie brexitu.  
 
W przemówieniu głównym Joe Bidena po krwawej klęsce na lotnisku w Kabulu, amerykański prezydent przedstawił trzeźwą wizję nowych realiów polityki zagranicznej kraju, do której zarówno liberałowie, jak i konserwatyści zdają się nie akceptować.  

  Wszyscy dziś mają świadomość,  że skończyła się epoka przerabiania świata na obraz Ameryki; że krwawe i nieudane wojny lądowe w głębi Azji były luksusem, na który Ameryka nie mogła już sobie pozwolić  i że przez cały czas ta pełzająca, wciąż rozrastająca się i coraz bardziej kosztowna misja była gigantyczną pułapką. Jak zauważył Biden, całkowicie słusznie, „nie ma nic, co Chiny czy Rosja wolałyby, chciałyby w tej konkurencji bardziej niż Stany Zjednoczone, by ugrzęzły w Afganistanie na kolejną dekadę”. Zamiast tego, stwierdził, „ta decyzja w sprawie Afganistanu dotyczy nie tylko Afganistanu. Chodzi o zakończenie ery wielkich operacji wojskowych w celu przekształcenia innych krajów".
 
To jest bardzo ważne podsumowanie polityki zagranicznej  USA, która zaczyna się kurczyć do anglosfery. USA  +  UK +  Australia - ten AUKUS jest taką właśnie sferą.  Nie jest tajemnicą, że jest to organizacja przeciwko sile Chin. 
 
  Oczywiście łatwo zauważyć, że nie ma tam Kanady. Kanada pomijając to, że jest dwujęzyczna  co łączy ją z Francją, nie ma ochoty na konfrontację z Chinami. 
 
 Nowy prezydent USA tchnął nowe życie w  innej  amerykańskiej sprawie w której skutkami była obciążona Kanada. 
 
  Około trzy lata  na  życzenie USA w domowym więźieniu w Kanadzie  przebywała Chinka   CFO Huawei  Meng Wanzhou,  za naruszenie sankcji amerykańskich w sprawie  Iranu.  Chinka w sądzie powiedziała, że jest niewinna  i   jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, została zwolniona. Tym samym natychmiast z więzienia  z Chin wrócili dwaj Kanadyjczycy, którzy byli tam trzymani jako zakładnicy. 
 
Eksperci twierdzą, że taka nagła bezwarunkowa  przemiana  stanowiska Chin w stosunku do Kanady, wyraźnie wskazuje  na pragnienie Pekinu, by zacząć od nowa z Zachodem, niekoniecznie  z tymi z AUKUS.
Wracając więc do Europy i polityki Macron'a , warto zastanowić się jak potoczy się przyszłość NATO. Siła USA zaczyna przenosić się na Pacyfik, a nie wszystkie europejskie państwa, mają ambicję  kieowania swoich sił obronnych w tak dalekie obszary.