Tajne bogactwo i interesy światowych przywódców, polityków i miliarderów zostały ujawnione w jednym z największych wycieków dokumentów finansowych.

Około 35 obecnych i byłych przywódców oraz ponad 300 urzędników publicznych znajduje się w aktach spółek offshore, zwanych „Pandora Papers”.
Ujawniają, że król Jordanii potajemnie zgromadził 70 milionów funtów nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Pokazują również, jak były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i jego żona zaoszczędzili 312 000 funtów na opłacie skarbowej, kiedy kupili biuro w Londynie.
Para kupiła firmę offshore, do której należał budynek.
Wyciek łączy również rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z tajnymi aktywami w Monako i pokazuje, że czeski premier Andrej Babis – w obliczu wyborów w tym tygodniu – nie ogłosił, że spółka inwestycyjna offshore kupiła dwie wille za 12 mln funtów na południu Francji .
 
Jest to najnowszy z serii przecieków w ciągu ostatnich siedmiu lat, po FinCen Files, Paradise Papers, Panama Papers i LuxLeaks. Badanie akt jest największe, organizowane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ),  w którym bierze udział ponad 650 reporterów.

BBC Panorama we wspólnym śledztwie z Guardianem i innymi partnerami medialnymi uzyskała dostęp do prawie 12 milionów dokumentów i plików z 14 firm świadczących usługi finansowe w krajach, w tym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Panamie, Belize, Cyprze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze i Szwajcaria.

Nie ma nic z natury nielegalnego w posiadaniu zagranicznego konta bankowego lub firmy, o ile jest to odpowiednio zadeklarowane organom podatkowym, a wiele dużych firm działa otwarcie i legalnie w rajach podatkowych i za ich pośrednictwem. Jednak anonimowość zapewniana w jurysdykcjach offshore, w połączeniu z minimalnym lub nieistniejącym podatkiem od dochodu, sprawia, że ​​są one również magnesem dla osób piorących pieniądze, uchylających się od płacenia podatków, skorumpowanych polityków i innych przestępców.

 www.bbc.com/news/world-58780465