Niezależnie co kto sądzi o teorii ewolucji jaką sformułował Darwin, to przecież jej istnienie można dostrzec gołym okiem. ( Niektórzy widzieli proces odwrotny, tj, człowieka zamieniającego się w małpę, ale ja nie o tym.)

Nie jest trudno wyobrazić sobie człowieka  2 tys.- 3 tys. lat temu i jego wiedzę o świecie. Można sobie wyobrazić jego życie, oraz mity jakimi żyły  społeczeństwa  w tym czasie. Znamy to z historii. 
 
Dzisiejszy człowiek ma szerszą wiedzę o świecie i  wszechświecie. Dzisiejszy człowiek wie więcej o sobie. Dzisiaj ewolucja odbywa się poprzez  projektowanie człowieka  z wykorzystaniem technologii.Współczesny człowiek może sobie zafundować nowe prawie wszystkie części ciała; przeszczepia się płuca, serce, nerki, przyszywa się części kończyn,  nawet były próby przeszczepu głowy. 
 
To nie jest koniec. Dzisiaj buduje się komputery, które pozwalają na ruch ludzi obezwładnionych z różnych powodów. Taki komputer jest wmontowany w głowie i daje impulsy dla przewodów nerwowych celem pobudzenia ich działanie, a to z kolei uruchamia pezwładne kończyny. 
 
Największa zmiana jest w inżynierii genetycznej. Dzisiaj poza ciałem kobiety jest tworzony embrion, który potem się rozwija wszepiony do macicy surogatki. Chodzi o to, że  nowonarodzone dziecko może być absolutnie genetycznie niezwiązane z  nikim  z  jego rodziny. Jest ono  absolutnie obce  z założenia.  Jest to człowiek  zaprojektowany. A takiego człowiek można zaprojektować jako pięknego aktora, żołnierza, czy  przyszłego  mieszkańca nowej odkrytej planety. 
 
To jest dzisiejsza ewolucja. Komputeryzacja daje nieograniczone możliwości ingerencji w osobowość człowieka. Wszczepiony w ciało komputer może człowiekowi  dopomóc  w biciu różnego rodzaju rekordów  poprzez wzmacnianie jego organizmu, czy to pracy serca, mózgu, czy to systemu nerwowego.  
 

Czy to oznacza, że człowiek może przedłużyć własne życie w nieskończoność? 
Na tym nie jest koniec całego problemu, bo jest coś takiego, jak "Homo homini lupus est "- "Człowiek człowiekowi wilkiem". 
Jak wróg może wykorzystać takiego skomputerowanego człowieka? Wróg może działać poprzez włamania, poprzez  wyłączenie  baterii, czy inne działania, a to spowoduje, że wróg przejmie kontrolę.